Hamileyim: Ee Sen Hala Doğurmadın Mı?!

Hamile olduğunuzu paylaşmaya başladığınız andan itibaren etrafınızdan tavsiyeler akmaya başlıyor. “-Ama ..” dediğiniz anda da ağzınıza tıkı veriyorlar sözcükleri. Sanırsın herkes uzman! Oysa her kadın hamileliği farklı yaşıyor. Kiminin ilk 3 ayı mide bulantısından duvardaki bir noktaya sabit bakarak geçerken, kimisi 4.ayında “aaa ben hamileymişim meğer ..” diyor. Hadi bakalım bunlar da benden size gelsin…

Hamileliğim boyunca deneyimlediklerimden bir kaç kuple detay;

Sürekli “-en garip ne aş erdin?” diye sorulacak oysa düşünülenin aksine öyle çok egzotik şeyler aş ermiyorsunuz. Aksine bol bol hamur işi, tatlı gibi etrafınızda kolayca bulunabilecek hatta sıkıcı denilebilecek şeyler oluyor. Ama “-yok ben bu anının tadını çıkarmak istiyorum” diyorsanız yaratıcılığınızı zorlayın derim.

Küçük göğüslülere müjde! Bir sürelik de olsa hayalini kurduğunuz göğüs ölçülerine sahip olcaksınız.Tadını çıkarın derim. Gidin ve kendinize seksi bir sütyen satın alın. Zaten emzirme döneminde penye ve pek de seksi olmayan şeyler kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu arada küçük gelen sütyenlerinizin arkasına özellikle ilk aylarda ekstra kanca takarak kullanabilirsiniz. Sonraki aylarda farklı ölçülerde sütyenler almanız gerekebilir.

Hamileliğiniz ve dolaylı olarak vücudunuz kamu malı oluyor. Size gören çok normalmiş gibi karnınıza dokunabiliyor ve vücudunuz ile ilgili çok rahat yorumlar yapabiliyor. Bana özellikle yanaklarımla ilgili yorumları yapanlar hamilelik boyunca Hormonların Kontrolü Altında Hamile Kadın’la konuştuklarını unutuyorlar bence. Her an “komik mi?” diye onları bozabileceklerimin farkında değiller!!!  Sinirli Hamile Kadın diye birşey var arkadaşlar. Lütfen…

Sen hala doğurmadın mı?“, “E ne zaman doğuruyorsun artık?” gibi soruları şimdiden alışın yoksa o göbüş halinizle kendinizi çılgın tartışmaların içinde bulabilirsiniz.

Sanılanın aksine “-kocanın oversize t-shirt ve dolapta bekleyen boyfriend jeanlerin ile hiç birşey almadan hamileliğini geçirebilirsin canım” sözcükleri hiç de yararlı olmayacak. Çok da dinlemeyin bu tarz tavsiyeleri.. O taytlar ne olacak? O göbek büyüyünce hiç mi bir yere çıkmayacaksın? Sen bakma onlara. Mutlaka bir kaç parça bir şeyler alman gerekecek. Ben Oysho’dan çok faydalandım. En iyi  hamile taytları orada fakat beden bulmak çok zor nedense. Diğer bir çok markanın taytı ya belinizden düşüyor ya da iç gösteriyor. Hamileler için pek de  iyi opsiyonlar yok anlayacağınız gibi. Ama yurtdışından sipariş ederim ben derseniz ASOS bu konuda gayet iyi.

Kadınların kulağınıza eğilip “ee seks hayatınız bitti mi” ya da “ sakın bişey yapmayın çok zararlıymış” gibi klişe sorularına çok aldırış etmeyin. Doktorunuz size “serbestsiniz arkadaşlar” dediği anda tadını çıkarın. Hamile kadın  seksiliği diye bir şey var.

Fotoğraf: emvni.x

Bir süre göbeğinizden aşağısı ile pek ilgilenemeye bilirsiniz. Ayak parmaklarınıza oje sürmek, vajinanız hala orada mı acaba diye control etmek, bacaklarınızı nemlendirmek gibi durumları artık kendi başınıza pek yapamıyor olacaksınız. Bacak kıllarınız dışında  geri kalan durumlarla bırakın eşiniz ilgilensin. Özellikle oje sürerken çok eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

“ Aman sen dur, sen yapma..” gibi klişe cümlelere çok da aldırış etmeyin . Eğer doktorunuz bir sorun olmadığını söylüyorsa bol bol kontrollü hareket etmeniz ve doktorunuzun izin verdiği ölçüde egzersizler yapmanız size zarardan çok fayda sağlayacaktır. Özellikle normal doğum için hazırlanmış da olursunuz. Ama tekrar ediyorum.Bu durum doktorunuz onay vermişse normaldir. Genellikle hamileliğinize özel riskli bir durum yoksa 3.ay bittikten sonra egzersizlere başlanması öneriliyor.

Spora başlayacağım zaman bir kaç yerden Yoga ve Pilates dersleri araştırdım. Birincisi, neredeyse bireysel ders dışında sınıf dersi bulamadım. İkincisi ise “personal training”lerin ders başı maliyeti neredeyse bir aylık ev kirası. Zaten topu topu bir kaç hareket yapabiliyorsunuz ona da çocuğumun rızkını vermedim tabii ki. O 3 derslik ödeme ile 6 aylık spor salonuna yazılıp, internetten de “hamilelikte faydalı egzersizler” adlı bir kaç videoyu izlediğinizde bu iş tamamdır. Ama dikkat edin ne olur. Hırs yapmayın.Zayıflamak ya da six pack yapmak için yapmıyoruz bu dönemde sporu.

“-Zaten zor zamanlar geçiriyorum bu arkadaşlarım nerede?”  dediğiniz dönemde “o” arkadaşlarınız pek olmayacaktır. Ne içebiliyorsunuz, ne partileyebiliyorsunuz, yok midem bulanıyor, yok ben onu yiyemem..  E tabii arkadaşlarınız sizi sıkıcı buluyor olacak. Ama merak etmeyin 2018 yılında hamile olanlar çok şanslı. 79’lular,80’liler,90’lılar.. Herkes mi hamile olur arkadaş? Beni mi beklediniz? Çocuğum iş bulmakta zorlanacak ilerde. Şaka bir yana kendinize hamile arkadaşlar edinin. Muhabbet etmesi çok zevkli oluyor.

Hamileliğin sonralarına doğru alışveriş yapın derim. Bazen tahmin edilen cinsiyet doğru çıkmaya biliyor. Boşu boşuna erkek çocuğa pembe elbiseler almamış olursunuz. Çocuk mağazalarına neredeyse  6.aya kadar girmedim. O kadar tatlış birşey ki bebek alışverişi yapmak, kendizi kaybedip, dünya kadar para vererek çıkabilirsiniz oradan. Boşuna masraftan kaçının. Zaten bir çoğunu gerçekten de kullanamayacaksınız ve sonrasında pişman olacaksınız. Onun yerine yurtdışında çok normal olan bizim ülkemizde daha yeni yeni oturan ikinci el satın alma yöntemine gidebilirsiniz. Ne kadar çok opsiyonunuz olduğuna inanamayacaksınız. Aşağıda bununla ilgili bir kaç öneride de bulundum.,

Hamile saflığı diye birşey var bence. Sürekli birşeyleri unutuyorsun. Bazen algıda gecikme yaşıyor ve saf saf bakıp kalabiliyorsun. Bu durum çok normal ve geçici kızlar. Bunun bile tadını çıkarabilirsiniz.

Bu dönem çok büyülü, çok kuvvetli… İçinde bir canlı büyüyor ve sen onunla iletişim kurabiliyorsun. Hayatında başına gelebilecek en özel şey olsa gerek.Bu nedenle hamileliğiniz nasıl geçiyorsa geçsin pozitif düşünmeye çalışın ve karnınızdaki o minnoş ile artık yalnız olmadığınızı hissedin. Tatmak isteyen her kadın ve erkeğin başına gelir umarım..

Neyse duygulanmadan önce işinize yarayacak bir kaç bilgi sıralayacağım size. Sonra ayağa kalkıp dolaşmam lazım. Uzun sure oturmak hamileler için pek iyi değil.

 

Instagram Anneleri;

@carolinenehring ve eşi @anthonybogdan Karı koca bu ikiliyi takip etmek çok zevkli..

@cassblackbird Gerçek bir sanatçısının gözüyle çekilen fotoğraflara sahip şanslı ikizler Mae ve Leo.

@oldjoy çoluk çocuk, tavuklarla bir çiftlikte yaşamak nasıl olur derseniz oldjoy’u takip edin derim.

@littlespree minikler için modern annelere stil önerileri

@this.little.wandering  koltupa gömülüp uzun süre tek tek bakacağınız hesaplardan biri daha. Herşey çok zevkli gerçekten de.

 

Instagram’da Takip Edebileceğiniz İlham Verici ve Faydalı Hesaplar;

@tribedemama Paylaşımları ile bedenini tanıyan, kendini özel hissettiren hamile kadın gruru yaşatan ilham verici hesap

@pregnancyworkout Hamilelik boyunca yapabileceğiniz egzersizlerden örnekler bulabilirsiniz. Ayrıca başka hamile kadınların yaptıklarını gördüğünüzde siz de egzersiz yapmak için motive olabilirsiniz.

@tevhidedadi  paylaştığı videolar ile bebek gelişimi konusunda bilgilenebilirsiniz. Ayrıca zaman zaman yapılan workshop’lardan da haberdar ediyor.

@ministylemag ufaklıklar için lifestyle sitesi ve ilham verici bir hesap

@missbebekcom bebekgiyme yöntemlerini öğrenebileceğiniz, workshop’ları takip edebileceğiniz faydalı bir hesap.

Ayrıca @ayseoner ve @ceydadvenci de bebek gelişimi konusunda iyi işler çıkaran ve YouTube sayfaları de bol bol bilgi alabileceğiniz , hamileliğiniz boyunca size yalnız bırakmayacak bir hesap.

@niltakipte Çocuk gelişimi ile ilgili gerek kitap önerileri, gerekse destek verdiği kampanya ve projeler ile bilgilerden faydalanabileceğinizi düşünüyorum.

@kidsnook Hem instagram sayfasından hem de websitesinden İstanbul’da yapılan çocuk etkinlik ve workshop’ları takip edebilirsiniz.

@tirtilkids İstanbul’da ve İzmir’de şubeleri olan, uzmanlar eşliğinde yapılan atölye çalışmalarına eşlik eden kitap evi.

 

Kitap Önerisi;

Hamilelik boyunca en eğlenceli aktivitelerden biri hamilelik ve sonrası ile ilgili kitaplar okumak olsa gerek. Ben de bir çok kitap okuyabildim bu dönemde. Fakat size tavsiyem her söyleneni de yapmaya çalışmayın. Size mantıklı geleni seçip, araştırıp onu uygulamaya çalışın. Yoksa kafanız çok karışır.

 

Bebeğinize Fransız Kalın – Pamela Druckerman

Okurken en keyif aldığım kitaplardan biri oldu.İngilizcesini okumak isteyenler için ismi “ Bringing Up Bébé” . Amerikalı bakış açısından Fransız’ların  çocuk yetiştirme tarzını anlatıyor

Yeni Annelere Mucize Çözümler – Tracy Hoff & Melinda Blau

Tracy Hogg “Bebeklere Fısıldayan “ mucize kadın olarak biliniyor. Çok faydalı bilgiler var gerçekten de. Hele benim gibi daha önce hiç bilgisi olmayan anneler için çok yardımcı. Ama size tavsiyem bu kitabı son 3 ayınızda okuyun. Hamilelikte zaten aklınızın yarısı gidiyor. Erken okursanız son aylarda bazı şeyleri unutmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

İkinci El Bebek Alışveriş Website ve Uygulamaları

Ben çok güzel şeyler buldum bu sayfalardan. Zaten bir çoğu bebek hızlıca büyüdüğü için kullanılamamış bile. Yataktan, bebek arabasına, biberonden oyuncağa herşeyi buralardan temin edebilirsiniz. Emin olur yurtdışında bu yıllardır böyle yapılıyor. Yokse herkesin önünde en az 3 çocuk kolay kolay olamazdı. Tutumlu olalım biraz. Aşağıda fortoğrafını paylaştığım Tulum en ünlü fransız bebek markalarından Tartine et Chocolat . Kendisi gayet pahalı ama bir o kadar da harika ürünlerin olduğu bir marka. Normalde bu Tulum 350-400 TL civarlarındayken ben onu 50 TL’ye aldım.

Babecruz; Hem bebeğinizin kıyafetlerini satıla çıkarabileceğiniz hem de uygun fiyatlı ikinci el ürünler bulabileceğiniz bir sayfa. Tek sıkıntısı ürün sattığınızda sayfa çok fazla komisyon alıyor o nedenle de diger sayfalara göre biraz daha pahalı oluyor.

Gardrops ; Daha az bebek ürünü mevcut fakat denk geldiğinizde de daha uygun fiyatlarda bulabiliyorsunuz.

Dolap : Bu app’te (websitesi ya da ) Bebek/Çocuk bölümü mevcut. O nedenle rahat rahat dolanıp ürün seçebilirsiniz.

Neslihan Özata

Yorumlar