İlkbahar’da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler

Yağmurun ve soğuğun bizi dışarı çıkmaktan caydırdığı havalarda dizi izlemek, kış ayları için en keyifli aktivitelerden biri sayılır. Yine de 2019’un soğuk geçen ilk yarısının bitmesine az kala, tüm günü battaniyenin altına geçirme hayali cazibesini kaybetmeye başladı gibi. Çoğumuz evimizden dışarı çıkıp güzel havaların tadını çıkarmaya hasretiz.

Ancak bu sene işler değişebilir. Bu sene şairi haksız çıkarıp, güzel havaların değil dizilerin bizi mahvetmesine izin verebiliriz. Zira kadrosu, senaryosu ya da heyecan verici iş birlikleriyle bu senenin bahar ayında çiçek gibi diziler açacak.

 

Catch-22

İlkbahar'da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler | Catch-22
İlkbahar’da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler | Catch-22

Joseph Heller’in aynı adlı romanından uyarlanan Hulu dizi Catch-22 için daha izlemeden senenin en dikkat çekici dizisi diyebiliriz. Çünkü, ER dizisinden beri beyaz ekranda yüzüne hasret kaldığımız George Clooney’nin televizyona dönüşünü Catch-22 ile kutlayacağız. Yıllar sonra rol alacağı ilk dizide Clooney’e eşlik edecek isimlerin Hugh Laurie, Kyle Chandler ve Christopher Abbott olması ise cabası.

Dizi, Amerikan ordusunda bombardıman pilotu olan John Yossarian’ın hikayesine odaklanacak. Askerlik görevini bitirmesi için gereken uçuş sayısını doldurmasına rağmen uçuşları sürekli arttırılan Yossarian ordudan ayrılma kararı alacak, fakat Catch-22 bürokrasisine takılarak görevine devam etmek zorunda kalacak.

6 bölümden oluşarak ağzımıza bal çalacağa benzeyen Catch-22’yi 17 Mayıs itibariyle Hulu’da izleyebileceğiz.

 

Good Omens

İlkbahar'da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler | Good Omens
İlkbahar’da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler | Good Omens

Son zamanlarda dizileriyle hızlı bir atak yapan Amazon’un yeni silahı Good Omens, 2019’un gözdelerinden bir diğeri olacağa benziyor. Nedenlerden biri, şüphesiz dizinin ilgi çekici konusu. Bir diğeri ise yıldızlar geçidini aratmayan kadrosu.

Çağımızın en ünlü fantastik yazarlarından Neil Gainman’ın kaleminden çıkan Good Omens, 2018’de kopan bir kıyamettin hemen öncesine odaklanıyor. Aziraphale (Michael Sheen) ve Crowley (David Tennant) adlı iki iblis üzerinden aktarılan dönem, artık yolun sonuna gelmiş insanlık kavramını mizahi bir yolla izleyicisine sunuyor.

Dizide melek Gabriel rolündeki Jon Hamm’in karşısında sesiyle Şeytan’a Benedict Cumberbatch’in hayat vereceğini ve bu fantastik hikayenin tanrısının ise Frances McDormand olduğunu da söylemeden geçmemek gerek.

Dizi 31 Mayıs’ta yayınlanmaya başlayacak.

 

Love Death + Robots

İlkbahar'da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler | Love Death + Robots
İlkbahar’da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler | Love Death + Robots

Yetişkinlere yönelik çizgi dizi ve animasyonlar malumunuz altın çağını yaşıyor. Mizahını hep karanlık taraftan besleyen janrın en sevdiği unsurlardan biri ise bilimkurgu. Bu popüler tanıma uyacak bir yetişkin animasyonu yapmak içinse eliniz güçlü olmalı. Mesela kartlardan biri Deadpool’un yönetmeni Tim Miller, diğeri ise karanlık atmosferlerin ve sürpriz finallerin yönetmeni David Fincher olsa? Oyunu kazandınız demektir.

Verdiği röportajlardan birinde bu dizinin çocukluk hayali olduğunu belirten Tim Miller’in David Fincher’ı da yanına alarak gerçekleştirdiği Love Death + Robots, 18 kısa hikayeden oluşacak. Dünyanın dört bir yanından farklı teknik ekipleri bir araya getiren dizi, animasyon tekniği açısından da benzerlerinden sıyrılacağa benziyor.

Bilim kurgunun yanına komedi ve korku unsurundan da bir tutam katan Love Death + Robots, 15 Mart’ta Netflix’te olacak.

 

What We Do in the Shadows

İlkbahar'da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler | What We Do in the Shadows
İlkbahar’da Hayatımıza Girecek Yabancı Yeni Diziler | What We Do in the Shadows

Taika Waititi ve Jemaine Clement’in elinden 2014 yılında çıkan mockumentary, What We Do In The Shadows dünya çapında ciddi bir başarı yakalamıştı. Öyle ki, Waititi’yi Thor’un son filmi Ragnarok’un yönetmenlik koltuğuna oturtan bu filmin başarısıdır desek abartmış olmayız.

Daha şimdiden kült filmler listesine adını yazdıran What We Do In The Shadows’un zekice yazılmış espirileri, kara mizahı fantastik öğelerle harmanlayan hali tavrının halen daha pek bir benzeri yok. Neyse ki türünün bu en başarılı örneği varlığını bir dizi ile sürdürmeye karar verdi.

Vampirlerin hayatına yakından ve sıra dışı bir mizah penceresinden bakan filmin spin-off’u olacak aynı adlı dizi, yine Waititi ve Clement ortaklığıyla hayat bulacak ve yarımşar saatlik 10 bölümden oluşacak. 23 Mart’ta kavuşacağımız What We Do In The Shadows’un en son yayınlanan fragmanı ise yukarıda.

Yorumlar