Intermittent Fasting: Yeni Nesil Beslenme Yöntemi

Ülkemizin çoğu “oruç tutma” konseptine uzak değil, Intermittent Fasting de tam olarak bu aslında yani Aralıklı oruç. Aralıklı orucun birden çok metodu var, herkes kendine uygun olanını araştırıp bulurken, en yaygın olanı 16/8 metodu, yani günün 16 saati aç kalıp 8 saati yemek.

Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi
Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi

Bildiğimiz oruçtan farkı yemek yiyeceğiniz 8 saat aralığını kendiniz seçmeniz. İnsanların bu akıma katılmasının temel nedeni de bu zaten, ne yediğinin değil ne zaman yediğinin bir önemi olması.

 

Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç) ?

İnsanların çoğu bu yaşam tarzını sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve kas geliştirmek amacıyla kullanırken diğer bir kısmı, bunu bir yaşam tarzı haline getirmiş. Sabah kahvaltınızı ettiğiniz ilk andan itibaren 8 saat boyunca istediğinizi yiyebilirsiniz. 8 saat dolduktan sonra da sadece kalorisiz şeyler yiyebilirsiniz.

Örneğin; Su, çay, kahve gibi.  Zaten fasting sırasında 1,5 – 2 litre su içmeniz de gerekiyor.

 

1. Gün

Ben güne sabah kahvesiyle başladım, malum final dönemindeyiz. Saat 8 gibi kalktıktan sonra günüm oldukça stresli ve yoğun geçti, ancak 12 gibi yemek yemeğe fırsat buldum. Yemek pişirmeye üşendiğim için dışarıdan söyledim. Evet, yemek yediğiniz sürede ne isterseniz yiyebilirsiniz ama sanki daha ilk günden fast food yemeseydim iyiydi.

Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi
Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi

Saat 18:00 gibi akşam yemeği yapmaya koyuldum. Öğlen fast food yediğim için daha sağlıklı bir tercih yapıp kendime ton balıklı bol yeşillikle bir salata yaptım. Karnım doyduğu için o anlık keyfim yerindeydi. Akşam saat 20’den sonra bir şey yemedim.

Benim içi asıl zorluk buradan sonra başladı. Oldukça geç yatıyorum ve gece olduğunda kafamda dondurmalar, çikolatalar, mantılar, künefeler dönmeye başladı. Bugüne kadar akşamları bu kadar çok şey yediğimin farkında değildim. İçgüdülerime karşı gelerek büyük bir kupa bitki çayımı içmeye çalışıp 2 gibi uyudum.

 

2. Gün

Alenen açım diye uyandım. Kahvaltıyı normal zamanda es geçerim ama sabah kuru simit kemirme aşamasına gelmiştim. Köpeğimi gezdirip kahvemi içtikten sonra saat 10 gibi evde ne bulduysam kendime kahvaltı hazırlayıp yedim. O zaman fark ettim ki 18’den sonra yemek yiyemeyecektim. Gerçekten o an küçük çaplı bir çöküş yaşamadım denemez. Okula giden çileli yoldan ve 2-3 bardak zorla içilen sudan sonra o kadar aç hissetmeme rağmen kendimi okulda bir şeyler yemeğe zorladım.

Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi
Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi

Eve geri döndüğümde saat 17.30 gibiydi son bir elma yiyip ders çalışmaya koyuldum. Gece 1:00 gibi işim bittiğinde açlıktan halüsinasyonlar gördüğüme yemin edebilirim. Uçan hamburgerleri geride bırakıp kendimi uykuya zorladım.

Fotoğraf: https://minimalistbaker.com/dark-chocolate-quinoa-breakfast-bowl/

 

3. Gün

Bugün biraz ilginç başladı, hani kaliteli uyku dediğimiz şey var ya, ne kadar süre uyuduğunuz fark etmeksizin dinlenmiş rahatlamış ve iyi uyanırsınız. İşte bu sabah tam olarak öyle uyandım. Kendimi saçma iyi hissediyordum. Kalkıp ilk iş köpeğimi gezdirdikten sonra proje teslimini ucu ucuna yakalamak üzere okula gittim.

Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi
Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi

Normalde günün öğle saatlerinde oldukça yorgun, motivasyonsuz, enerjisi düşük olmama rağmen, bugün daha zinde ve iyi hissediyordum. Intermittent Fasting’in bana şu ana kadar öğrettiği şey yeterince su içmediğim ama itiraf etmeliyim ki sık sık ziyaret edilen tuvalet bir süre sonra can sıkıcı olmuyor değil.

 

4. Gün

Finaller bitti! Güne iyi uyandım ve 1 bardak limonlu su içtim. Ardından sınavlar, projeler derken dağılan evimi toplamaya koyuldum. Saat 10 gibi kahvaltımı ettikten sonra birkaç bölüm dizi izledim. Saat 14:00 gibi acıktım, makarna pişirip yedim.

Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi
Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi

Ardından akşam dışarı çıkacağım için hazırlanmaya koyuldum. Evden çıkmadan önce ağzıma son birkaç bisküvi attım. Çünkü saat 18’de yemek yemeği kesmem gerekiyordu. Üstüne üstlük mekanı ben bulmuştum çünkü yemeklerini merak ediyordum. Dolayısıyla restorana gittiğimizde herkes yemek siparişi verirken ben garsonu bana sürahide yeşil çay getirmeye ikna etmeye çalışıyordum. Üzücü bir geceydi.

 

5. Gün

Challenge’ın son günü. Bittiğine üzülmüyorum ama iyi ki bitti inanılmaz zordu da diyemem. Bugün yapmam gereken bir market alışverişi var. Onun dışında evde olacağım için mutluyum. Geç bir kahvaltı ettikten sonra koltuğuma yayılıp dizi izledim. Saat 16 gibi akşam yemeği yapmaya başladım. Günün menüsü ise fırında tavuk ve patates, haşlanmış sebze ve mor lahana salatası.

Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi
Intermittent Fasting: Yeni Nesil Diyet Yöntemi

Aman Tanrım! İnanılmaz sağlıklı besleniyorum. Gerçekten öyle. Normalde makarna yerdim ve konu kapanırdı. Yarın yiyeceğim lahmacunları, hamburgerleri ve dondurmaları düşünerek Intermittent Fasting’e veda ettim. İlginçtir ki normalden daha az acıkmaya başladım ve kendimi hiç kötü hissetmiyorum. Aksine günün çoğunda enerjim yüksek bunun sebebi erken yatmam mı yoksa daha kaliteli uyku uyuduğumdan mı ben de bilmiyorum.

Tabii bir de normalde içtiğimden daha fazla su içiyorum onunla da alakası olabilir.

Fotoğraf: https://cafedelites.com/garlic-herb-butter-roast-chicken/

 

Ne öğrendim?

Öncelikle çokça kahve içip nerdeyse hiç su içmiyormuşum, daha çok su içmeliyim ama günde 5 kere tuvaleti ziyaret edip akraba olacak kadar değil. Onun dışında yemek tercihlerimi değiştirmeliyim. Bu Challenge’tan önce ne yediğime ya da vücuduma iyi gelip gelmeyeceğine çok da önem vermiyordum, ama şimdi vücudumun gerçekten ne yerse o olduğunu öğrendim ve bu da beni daha sağlıklı tercihler yapmaya itti.

Ama bana kattığı en büyük şey uyku düzeni ve kalitesi oldu. Gerçekten iyi, düzenli ve kaliteli uyudum dolayısıyla gün içerisindeki motivasyonum enerjim ve odaklanmam yükseldi.

 

Not: Ben kilomda bir değişim gözlemlemedim. Ama daha sağlıklı besinlerle ve uzun süre yapıldığında kilo vermeyi başarabilenler var.

*** Tabi ki ilk önce doktorunuza danışıp bu beslenme şeklinin size uygun olup olmadığını öğrendikten sonra.

Goncafem Bosna

Yorumlar