Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

Tüm Türkiye’de vegan ürünlere ulaşabileceğiniz Vegan Dükkan ve Marketleri sizin için listeledik. Üstelik adresleriyle birlikte!

Son yıllarda bitkisel beslenmeye olan ilgi ve artan taleple birlikte vegan ürünlerin ülkemizdeki erişimi de kolaylaşmaya başladı. Yakın bir geçmişte sadece belirli noktalarda ve yüksek fiyatlara bulunabilen ürünleri artık pek çok zincir marketin raflarında bile bulabiliyoruz. Yine de sadece vegan, etik ve doğaya saygılı ürünlerin bir arada olduğu dükkan ve marketlerden alışveriş yapmanın verdiği his başka. Böyle dükkanlardan alışveriş yaptığınızda hem yerel üreticiyi ve işletmeciyi destekliyorsunuz hem de her baktığınızda vegan yaşama dair yepyeni markalar, ürünler keşfediyorsunuz.

Ağırlıklı olarak İstanbul’da olmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinde vegan dükkanlar ve marketler bulmak mümkün. Şehrinizde yoksa bile hemen hepsinin online alışveriş ve Türkiye’nin her yerine kargo imkanı bulunuyor. Biz de tüm bu kriterleri karşılayan noktaları sizin için araştırdık ve derledik. Hayvansal ürün tüketimi günden güne azaldıkça önümüzdeki yıllarda vegan dükkanların sayısının artacağına da inancımız tam. Keyifli keşifler!

 

Vegan Dükkan

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

İstanbul’un ilk vegan dükkanı olmaz özelliği taşıyan mekan, 2004’ten beri Cihangir’de faaliyet gösteriyor. Yola ilk başta ekolojik ve sağlıklı ürünlerin satıldığı bir mekan olarak çıkan Vegan Dükkan, 2012 itibariyle %100 etik vegan olarak devam ediyor. Vegan ürünler ve vegan olmak hakkında uzmanlaşmış olan Vegan Dükkan’daki ürün seçkileri hazırlanırken laktoz ve gluten intoleransı olanlar da düşünülüyor. Sadece gıda değil temizlik ve kişisel bakım ürünleri de bulabilirsiniz. Hayvan deneylerine tabi tutulmayan, GDO içermeyen temiz içerikli ürünlerin bulunduğu Vegan Dükkan’dan online alışveriş de yapabilirsiniz. Hatta ios ve Android uyumlu mobil uygulamalarını indirerek alışverişinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Detaylar: https://www.vegandukkan.com/

IG: @vegandukkan

 

Vegan Bakkal

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

2017 yılında Moda’da açılan Vegan Bakkal, ismiyle mahalle ruhunu yaşatan ve içinde yok yok diyebileceğimiz bir dükkan. Sağlıklı atıştırmalık, kahvaltılık, glutensiz ürünler, gıda takviyesi gibi ürünlere ek olarak sürdürülebilir yaşam kategorisi altında hediyelikler, kitaplar ve ahşap ürünler de bulabilirsiniz. Vegan aromaterapi ürünleri ve kişisel bakım malzemeleri de mevcut. Dükkanı ziyaret ettiğinizde günlük hazırlanan veya taze hazırlanıp donuk halde satılan mantı, içli köfte, börek gibi leziz vegan yemekler de bulunuyor.

Detaylar: https://www.veganbakkal.com.tr/

IG: @vegan.bakkal

 

Limonita Vegan Kasap

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

Türkiye’nin ilk vegan kasabı Limonita, geçen sene vegan dostu semt Moda’da açıldı. Yurtdışında benzerlerini gördüğümüz vegan kasap modellerinin buradaki ilk örneği olan Limonita’nın ürün yelpazesi bir hayli geniş ve yaratıcı. Her şeyin tamamen vegan olduğu mekanda kasap köfte, sucuk, sosis, içli köfte, pastırma gibi şarküteri ürünleri bulunuyor. Ayrıca kendi yapımları burger sosları, sürülebilir peynirler, yoğurt gibi tatlar da mevcut.

Detaylar: https://vegankasap.dijital.menu/

IG: @limonitavegankasap

 

Orfa The Standard Vegan

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

Bir süredir market raflarından aşina olduğumuz, vegan peynirlere lezzet ve çeşitlilik getiren Orfa The Standard Vegan’ın artık bir de Suadiye’de dükkanı var. Protein algısını değiştirmek ve bunun bitkilerden de rahatlıkla alınabileceğini göstermek adına yola çıkan markanın pek çok ürün çeşidi bulunuyor. Vegan mozzarella, cheddar, parmesan gibi peynirlerin yanında vegan köfte, sosis, mayonez, yoğurt ve baharatlar da sunuyorlar. Özellikle burger sevenler için içerisindeki her şeyin kendi yapımları olan burger kitleri de bulunuyor.

Detaylar: https://shop.thestandardvegan.com/

IG: @orfathestandardvegan

 

All Vegan İstanbul

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

Geçtiğimiz aylarda Suadiye’de açılan All Vegan İstanbul vegan, glutensiz ve organik ürünlerin satışını yapıyor. Web sitelerinden de alışveriş yapabileceğiniz dükkanda vegan peynirler, fermente ürünler, organik yağlar, temiz içerikli kişisel bakım ve temizlik ürünleri gibi seçenekler bulunuyor. Dükkanda aynı zamanda dönemsel olarak raw vegan pastalar ve vegan dondurmalar da bulunabiliyor.

Detaylar: https://www.allveganistanbul.com/

IG: @all_vegan_istanbul

 

Veganarsist

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

2018 yılında Nişantaşı’nda bir restoran olarak hizmete başlayan Veganarsist için aynı zamanda bir ürün tedarikçisi de diyebiliriz. Katkısız, doğal, ev yapımı ürünlerini çiğ, pişmiş veya yarı pişmiş olarak Türkiye’nin her yanına kargo ile gönderiyorlar. Vegan yemeklerin lezzetli olduğunun bir kanıtı olan mekanda vegan köfte, falafel, tantuni, kokoreç, mantı gibi enfes ürünler bulunuyor. Bununla beraber vegan mutfakların vazgeçilmezi pek çok kuru gıdayı da alabiliyorsunuz.

Detaylar: https://www.veganarsist.com/

IG: @veganarsistt

 

Simply Vegan Antalya

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

Bu defa Antalya’dan bir vegan markete geçiyoruz. Antalya’nın ilk ve tek vegan dükkanı olan Simply Vegan, ekolojik ve organik ürünlere önem veren ve yerli üretimi destekleyen bir mekan. Sadece gıda ürünleri bulunmuyor elbette. Temizlik, bakım ve kozmetik ürünleri hatta ekolojik kedi kumu bile bulabilirsiniz. Vegan ve doğal bir yaşam için ihtiyacınız olabilecek pek çok ürünü bir mekanda toparlayıp size sunuyorlar.

Detaylar: https://simply-vegan-market.business.site/

IG: @simplyveganantalya

 

Terra Bakkal

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

Rotamızda şimdi İzmir var. Alsancak Mahallesi’nde yer alan Terra Bakkal, eski mahallelerdeki bakkal ruhunu hissettirmek adına ismine bu ibareyi eklemiş. Terra ise Latince yeryüzü anlamına geliyor. Mahalleliyi sağlıklı, etik ve vegan ürünlerin arasında buluşturan dükkanda bir hayli geniş bir ürün seçkisi var. Türkiye’nin her yerine kargoyla gönderim de sağlayan Terra Bakkal’da gıda, kişisel bakım, temizlik, hijyen, dokuma ve günlük yaşamda ihtiyaç duyulan pek çok ürün bulunuyor.

Detaylar: https://www.terrabakkal.com/

IG: @terrabakkal

 

Vegan Dünyası

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Vegan Dükkan ve Market Adresleri

Vegan yaşama dair aklınıza gelebilecek 1000’i aşkını ürün tek bir web sitesinde buluşturan Vegan Dünyası, tüm Türkiye’ye gönderim yapıyor. Kategoriler ve seçenekler ise oldukça geniş. Kahvaltılık, süpergıda, besin takviyesi, sağlıklı atıştırmalık, kişisel bakım, temizlik ve çeşitli vegan yaşam ürünleriyle sitede neredeyse yok yok diyebiliriz. Sitede çok çeşitli markanın vegan ürünlerini bulabileceğiniz gibi Vegan Dünyası markası altında da glutensiz unlar, kurutulmuş sebze-meyve cipsleri, vegan peynirler ve soslar da bulunuyor.

Detaylar: https://www.vegandunyasi.com/

IG: @vegandunyasi

 

Bunlar da bonus:

Yukarıdaki örneklere ek olarak özellikle kuru gıda, bakliyat, bitkisel ikameler, glutensiz unlar, süpergıdalar ve yağlı tohumlar konusunda yerli üretim yapan pek çok girişim bulunuyor. Bunların bir kısmını market raflarında veya organik ürün satan dükkanlarda bulabileceğiniz gibi direkt kendilerinden de almanız mümkün. Hem içeriklerini incelemek hem de alışverişinizi kolaylaştırmak adına size birkaç önerimiz daha olacak. İhtiyaçlarınıza göre WeFood, Güzel Gıda, TheLifeCo Shop, Naturelka, Saf Nutrition gibi markaların web sitelerinize göz atabilirsiniz.

Yorumlar