İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları

Hepimizin bildiği üzere vücudumuzun ve zihnimizin sağlığı dengeli ve iyi beslenmekten geçiyor. Sağlıklı, doğal ve temiz yöntemlerle üretilmiş gıdalar ile beslenmek hepimizin önceliği olmalı. Peki günden güne daha da hızlı akan rutin hayatımızda böyle besinlere kolay ulaşabiliyor muyuz? Ulaştığımızda da içeriklerinden gerçekten emin olabiliyor muyuz?

Aklınızda böyle sorular var ve İstanbul’da keyifle alışveriş yapabileceğiniz doğal dükkanlar arıyorsanız bu rehberimiz size yardımcı olacak. İstanbul’daki organik dükkanlara ek olarak haftanın belirli günleri farklı semtlerde kurulan organik pazarları da listelediğimiz bu rehber ile sağlıklı ürünler sizi bekler!

 

Geleneksel Pazar, Reşitpaşa

İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları
İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları

Tüketiciyi katkısız ve gerçek gıdayla buluşturmak üzere yola çıkan Geleneksel Pazar ekibi Anadolu’nun farklı bölgelerinden doğal ürünleri bünyesinde sunuyor. Hizmette şeffaflığa önem veren ekibin web sitesinde ürün detaylarında tüm üretim ve analiz belgelerine ulaşabiliyorsunuz. GDO, tarım kimyasalı, katkı maddesi ve zararlı endüstri işlemler içermeyen gıdaları sunan Geleneksel Pazar’da yine bu yaklaşımla üretilmiş temizlik ve temizlik malzemeleri de bulunuyor. Probiyotik gıdalar, glutensiz veya ketojenik ürünlere ek olarak çocukların da rahatlıkla tüketebileceği organik ürünleri bulabilirsiniz.

 

Safi Dükkan, Reşitpaşa

İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları
İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları

Kendi yarattıkları Safi markasının ürünlerinden nefis seçkiler ile kısa zamanda Reşitpaşa çevresinde kısa sürede tanındı. Ünü öyle büyüdü ki işi bir adım daha ileri götürerek bir de mutfak-cafe kurdular. Özellikle pazar günleri kendi yapımları organik bazlamalar, reçeller, ekşi mayalı ekmekler ile yapılan kahvaltılar çok seviliyor. Dükkan kısmında da organik tarım anlayışıyla üretilmiş envai çeşit ürün bulabilirsiniz.

 

YOM Organik, Levent

İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları
İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları

Tamamı organik sertifikalı ürünlere odaklanan YOM, Levent’teki renkli ve büyük mekanıyla içinde uzun süre gezmek isteyeceğiniz bir organik dükkan. Yerli Organik Manav’ın baş harflerinden oluşan YOM, taze ve organik meyve-sebze arayışınıza çözüm getiriyor. Taze gıdaların yanı sıra kuru gıdalar, kişisel bakım ve kozmetik ürünleri, bebek tekstil ürünleri gibi farklı kategorilerde ürünler bulabileceğiniz mekanda workshoplar da düzenleniyor. Ayrıca kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz ve ürünlerinizle organik yemekler hazırlayabileceğiniz bir mutfakları da var.

 

Organik Dükkan, Bebek

İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları
İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları

Semtin en eskilerinden biri olan bu dükkan ismi gibi organik ürünlere kendini adamış. 2002 yılından bu yana hizmet veren Organik Dükkan’ın sadece mahalleden değil çevre semtlerden de düzenli müşterileri bulunuyor. Dükkanda taze sebze ve meyve, sağlıklı atıştırmalıklar, süt ve süt ürünleri, doğal reçel ve soslar, kişisel bakım ürünleri, ekşi mayalı ekmek çeşitleri ve mevsimsel olarak lakto-fermentasyon yöntemiyle hazırlanmış turşular bulabilirsiniz.

 

Serente Organik, Akatlar

İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları
İstanbul’un Organik Dükkan ve Pazarları

2007 yılından bu yana Akatlar’da hizmet veren Serente Organik bir aile işletmesi olarak yıllardır semt sakinlerini organik ve mevsimsel ürünler ile buluşturuyor. Bir aile işletmesi olan dükkanın ismi de çok anlamlı. Serente “meyve, sebze, tarhana gibi gıdaları kurutmaya yarayan geniş ve üstü açık balkon” anlamına geliyor. Tam olarak da böyle ürünleri bulabileceğiniz dükkanda haftanın belirli günleri taze süt satışı da oluyor.

 • Adres: Zeytinoğlu Mah. Haydar Aliyev Cad. No:2 2B, Akatlar
 • IG: @serenteorganik

 

Shima Organik, Akatlar

Sessiz sakin semt Akatlar’ın bir diğer organik dükkanı da Shima. Minik ama oldukça sevimli bu dükkanda tahmininizden çok daha fazla temiz ve doğal ürün sizi bekliyor. Özellikle vegan veya glutensiz beslenenler ve alerjik bünyesi olanlar için de özenerek ürün seçiyorlar. Dükkanda ayrıca günlük hazırlanan hafif atıştırmalıklar, ev yapımı kurabiyeler de bulunuyor. Havalar da güzel olduğunda dükkanın önündeki masalarda oturarak kahve eşliğinde bu ürünleri tadabilirsiniz.

 • Adres: Akatlar Mah, Zeytinoğlu Cad., Uğur Apt., No: 74/C
 • IG: @shimaorganik

 

Bolpazar, Kemerburgaz

Her Cumartesi ve Pazar günü kurulan Bolpazar, Kemer Country Club içerisinde yer alıyor. Pazar mantığıyla yolan çıkan bu proje taze meyve ve sebze dışında aslında şehirden pek çok üreticinin buluştuğu bir deneyim alanı. Farklı lezzetleri tadabileceğiniz standlar, yeni ürünler ve kişiler ile tanışabileceğiniz etkinlikler ve atölyeler ile bütün bir gününüzü verimli şekilde geçirebilirsiniz.

 • Adres: Göktürk Merkez Mah., Atlıspor Cad No:7, Eyüp
 • IG: @bolpazar

 

Ebruli Doğal Dükkan, Bahçeşehir

Organik, glutensiz, rafine şekersiz pek çok özel tadı bulabileceğiniz ve geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Ebruli Doğal Bakkal, kendileri de glutensiz ve rafine şekersiz beslenen bir ekibin girişimi. Sağlıklı bir hayatın temiz ve doğal beslenmeyle gerçekleşeceğini bilen Ebruli’de veganlar için de çok sayıda alternatif bulunuyor. Haftanın belirli günlerinde dükkana taze ve organik sebze meyve de geliyor. Ayrıca kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde de doğallıktan yanaysanız pek çok markayla burada tanışabilirsiniz.

 • Adres: Bahçeşehir 2. Kısım Mah., Avni Akyol Bulvarı, Sofa Bahçeşehir, No:7/1 Başakşehir
 • IG: @ebrulidogalbakkal

 

Balya Organik, Cihangir

Uzun yıllardır Cihangir’in ve çevre semtlerin organik, doğal ve sağlıklı ürün ihtiyacını karşılayan Balya Organik şehrin farklı yerlerinden de müdavimleri olan bir dükkan. Gıda içeriğine önem veren, güvenilir üreticilerden atalık tohumlarıyla yetişmiş ürünler tedarik etmeye dikkat eden Balya’da taze sebze-meyveler, sağlıklı atıştırmalıklar, vegan ürünler, bakım ürünleri ve doğa dostu hediyleikler bulabilirsiniz.

 • Adres: Firuzağa Mah. Batarya Sok. No:16/A Beyoğlu
 • IG: @balyaorganik

 

Ve organik semt pazarları:

Şehrin farklı bölgelerinde yer alan bu organik dükkanlara ek olarak semt pazarlarını gezmeyi sevenleri mutlu edecek adreslerimiz de var. Tamamen organik, doğal, ekolojik üretime uygun ve çoğu sertifikalı olan ürünlere odaklanan bu semt pazarlarına uğrayarak haftalık taze sebze-meyve alışverişini yapabilir ve yerel üreticilerle birebir tanışarak aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.

 • Çarşamba günleri Kadıköy Organik Pazarı
 • Cuma günleri Bakırköy Organik Pazarı
 • Cumartesi günleri Beylikdüzü Organik Pazarı, Zeytinburnu Organik Pazarı ve Feriköy Organik Pazarı
 • Pazar günleri Küçükçekmece Organik Pazarı, Kartal Ekolojik Pazarı ve Maltepe Organik Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar