İstanbul’da Yeniden Sanat: Sonbahar Sergi Rehberi

İstanbul’da yeniden sanatla iç içe bir dönem başlıyor. İstanbul sergi rehberi ile sizleri bu sanat dolu günlerden haberdar etmek istedik!

Şehirde hafiften rüzgarlar başladıysa, yağmur ve güneş bir arada kendini gösteriyorsa, şehrin sakinleri de birer birer evlerine döndüyse sonbahar gelmiş demektir. Uzun bir yaz döneminin ardından İstanbul’un şehir hayatıyla yeniden bağ kurmanın ve mevsimin tadını çıkarmanın en güzel yolu sanatla iç içe olmak. Her ne kadar yaz aylarında çeşitli karma sergiler izleme fırsatımız olduysa da şehre dönüş dönemindeki heyecan bir başka oluyor. Şehre yeniden bağlanmaya hazırsanız bu hareketli dönemi özetleyen İstanbul sergi rehberimiz de hazır. Tüm güvenlik ve hijyen önlemlerimizi alarak sokaklara düşüyor ve şehrin önde gelen sanat galerilerini, müzelerini keşfe çıkıyoruz. Yaşasın sanat!

Anna Laudel Gallery

Yepyeni sergilerin başladığı bu dönem Anna Laudel Gallery için bir başka heyecanlı olsa gerek. Zira yeni taşındıkları mekanlarındaki ilk sergi ile sezonu açacaklar. Karaköy’den Gümüşsuyu’na taşınan galeri Eylül ayını sanatçı Razaman Can’ın “I am Neither on the Earth Nor in the Sky” (Ne Yerdeyim, Ne Gökte) isimli sergisiyle karşılıyor. Sanatçı sergide son 7 yılda yaptığı işlerden bir seçki sunuyor. Farklı materyalleri kullanarak işler üreten sanatçı bu sergisinde Şamanizm, göçebelik, kimlik ve temellük gibi konulara değiniyor.

Tarihler: 9 Eylül – 12 Kasım 2021

Detaylar: https://annalaudel.gallery/exhibitions/ramazan-can-i-am-neither-on-the-earth-nor-in-the-sky-september-9-november-18-2021-istanbul/

Adres: Gümüşsuyu Mah. Kazancı Yokuşu No:45 Beyoğlu

 

Pera Müzesi

Beyoğlu sanat rotalarının vazgeçilmez noktalarından Pera Müzesi’nde Marcus Graf küratörlüğünde bir sergi başlıyor. Müzenin ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla iş birliği yaparak genç sanatçıları destekleme çalışmaları kapsamında heyecan verici bir sergi izlenecek. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin öğrencileri ve mezunlarının üretimlerine ev sahipliği yapacak Yüzleşme isimli sergi aynı zamanda üniversitenin kuruluşunun 25. yılına da bir kutlama niteliğinde. Üretilen eserler doğa-kent ilişkisi ve birey-toplum konularına dair soruları tartışmaya açıyor. Yolun başındaki sanatçıları profesyoneller ve sanat severler ile buluşturacak sergi 24 Ekim’e kadar izlenebilecek.

Tarihler: 7 Eylül – 24 Ekim 2021

Detaylar: https://www.peramuzesi.org.tr/sergi

Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı-Beyoğlu

 

Arter

Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)

Dolapdere’deki yeni binasına taşındığı günden bu yana özgün ve dikkat çeken sergilerle bizi buluşturmaya devam Arter yeni sezona da yoğun bir programla merhaba diyor. Sergilerden ikisi Melih Fereli küratörlüğünde izlemeye açılıyor. Birbiriyle eşzamanlı olarak gerçekleşen Dinleyen Gözler İçin ve Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) isimli bu sergiler ses ve sessizlik kavramlarını irdeliyor. Ayrı gibi görünse de aslında birbirini tamamlıyorlar. David Tudor’un bir bestesi üzerinden yola çıkılan ve sesle beraber çeşitli nesnelerin yerleştirmelerinden oluşan etkileşimli bir sergi Yağmur Ormanı V. Dinleyen Gözler İçin’de de Fluxus sanatçılarını referans alan çarpıcı bir ses yerleştirmesi bizi bekliyor.

 

Füsun Onur: Opus II-Fantasia

Arter’de bizi bekleyen sergiler arasında bir diğer ikilinin küratörlüğünü Emre Baykal üstleniyor. Opus II-Fantasia isimli sergide çağdaş sanatın ülkemizdeki öncülerinden Füsun Onur’un bir yerleştirmesi yer alıyor. Sanatçı yerleştirmeyi ilk olarak Almanya’daki bir sergi için tasarlamıştı. Farklı grup sergilerine de konuk olan yerleştirmeyi bir günümüz gözüyle incelemek güzel bir deneyim olacak. Baykal’ın küratörü olduğu diğer sergi Tedbir’de ise Arter Koleksiyonu’nda yer alan 11 sanatçının 13 eserine yer veriliyor. Yapıtlar yoluyla sanatın üretim, muhafaza ve sergileme pratiklerine odaklanılıyor.

 

[ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı
Güncel sergi programındaki bir başka sergi ise Aslı Seven küratörlüğündeki [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı isimli bir kişisel sergi. Sanatçı Emre Hüner’in üretimleri yarı kurgusal bir senaryo metni etrafında şekilleniyor. Üretimler heykeller, yerleştirmeler, fotogravürler, serigrafiler, film ve metinler gibi farklı disiplinleri barındırıyor.

Tarihler: ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı 5 Aralık 2021’e,

Dinleyen Gözler İçin 2 Ocak 2022’ye,

Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) 30 Ocak 2022’ye,

Füsun Onur: Opus II-Fantasia 20 Şubat 2022’ye,

Tedbir 20 Şubat 2022’ye kadar izlenebilir.

Detaylar: https://www.arter.org.tr/sergiler

Adres: Irmak Cad. No:13 Dolapdere-Beyoğlu

 

Artweeks@Akaretler

Disiplenlerarası bir sanat projesi olan ve yılda iki defa sanat izleyicisiyle buluşan Artweeks yeniden Akaretler’deki yerini alıyor. Türkiye’nin önde gelen galerileri ve koleksiyonerlerini de buluşturan platform, yerli ve yabancı sanatçıların üretimlerini izlemek için keyifli bir deneyim sunuyor. Farklı disiplinlerden bir araya gelen sanatçıların üretimlerini incelerken Akaretler gibi renkli ve hareketli bir lokasyonda olmak da ayrı bir avantaj. Bu yılki edisyonda ülkenin yine önde gelen sanat galerilerini görmek mümkün. X-ist, Zilberman Gallery, Pilevneli, Pi Art Works, Ferda Art Platform, Mixer gibi isimler bu galerilerden sadece birkaçı.

Tarihler: 8-19 Eylül

Detaylar: https://www.akaretler.com.tr/Artweeks

Adres: Akaretler Sıraevler

 

Akbank Sanat

İstiklal Caddesi’nde müzik, sinema, kültür ve sanatın sevilen kesişim kümelerinden Akbank Sanat, sonbahara özel bir sergini ev sahipliğinde giriyor. Resim ve Heykel Müzeleri Derneği iş birliği ile düzenlenen Akbank 39. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi genç sanatçıları tanımak adına da güzel bir fırsat olacak. Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri ve genç sanatçıları destekleyen bu projenin çıktıları da tek tek takip etmeye değer nitelikteler. Murat Tabanlıoğlu küratörlüğündeki serginin teması “Balkon?” olarak belirlendi. Yarışma jürisinde ise alanında değerli isimler bulunuyor.

Tarihler: 21 Eylül – 20 Kasım 2021

Detaylar: https://www.akbanksanat.com/sergi/akbank-39-gunumuz-sanatcilari-odulu-sergisi

Adres: İstiklal Cad. No:8 Beyoğlu

 

Dirimart

Amsterdam’da yaşayan Türk sanatçı Ahmet Öğüt, beş yıl aradan sonra İstanbul’da kişisel sergisini Dirimart’ta izleyicilere sunuyor. Çağdaş sanat alanındaki üretimleriyle ulusal ve uluslararası sanat platformlarında işlerinde sıklıkla söz ettiren Öğüt, It can and has been isimli sergisiyle yine farkını ortaya koyacağa benziyor. Sergi, izleyicilerin İstanbul’un yakın geçmişiyle ilintili anılarını hareket geçirecek yerleştirmeler barındırıyor. Sanatçı sergide performans, desen, video, yerleştirme, mekânsal müdahale gibi mecralar kullanıyor. En önemlisi de ziyaretçileri girişte bir yolculuğa davet ederek aktif bir sergi katılımcısına dönüştürüyor. İlginç bir deneyim olacağı kesin.

Tarihler: 1 Eylül – 3 Ekim 2021

Detaylar: https://dirimart.com/tr/exhibition/it-can-and-has-been/

Adres: Hacıahmet Mah. Irmak Cad. 1-9, Dolapdere-Beyoğlu

 

Bozlu Art Project

20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından biri olarak kabul edilen ressam Fahrelnissa Zeid, bu defa bir kitabın izinden giden bir seçkiyle sanatseverler ile buluşuyor. Sanatçının yaşamı ve sanatı hakkında en kapsamlı yayınlardan biri olan Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru isimli sergiyi hem ismini veriyor hem de içeriğine rehberlik ediyor. Yazarlığını ülkemizin ilk sanat galericilerinden Yahşi Baraz’ın yazdığı kitap kendisinin kişisel tanıklıklarından, sohbetlerinden ve arşivden belgelerle zenginleşiyor. Oğuz Erten’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, Zeid’ın soyut çalışmalarına, portrelerine ve özel koleksiyonlardan derlenen eserlerine yer veriyor. Sanatçıyı yakından tanımak ve yaşamının sanatına dair yansımalarını görmek için Mongeri Binası’ndaki bu özel sergiyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Tarihler: 21 Eylül – 30 Ekim 2021

Detaylar: https://www.bozluartproject.com/sergi/fahrelnissa-zeid-firtinaya-dogru/ 

Adres: Mongeri Binası, 19 Mayıs Mah., Dr. Şevket Bey Sok.No:5 Şişli

 

x-ist

Sanatçı Ali Bilge Akkaya, dördüncü kişisel sergisi Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği ile x-ist’in Karaköy Juma’daki binasına konuk oluyor. Kent ve geometri arasındaki yakın ilişkiyi yorumlayan sanatçının plastik sanatlar ve fotoğraf disiplinlerindeki işleri dikkat çekiyor. Bu sergisinde ilk defa otoportre ve heykel çalışmalarına da yer vererek kendi sanat pratiği içindeki dönüşümü izleyiciyle paylaşıyor. Üretimlerinde deneysel ve farklı teknikler kullanan sanatçının çalışmaları 30 Ekim’e kadar izlenebilir.

Tarihler: 21 Eylül – 30 Ekim 2021

Detaylar: https://www.artxist.com/Sergiler/Dort-veya-Kaotik-Kentlerin-Cozulmus-Sessizligi/213

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cad. No:50 K:2, Beyoğlu

 

Kasa Galeri

Sabancı Üniversitesi’nin 1998 yılından bu yana çeşitli kültür-sanat ve iletişim faaliyetlerini sürdürdüğü binası Minerva Han, bünyesindeki Kasa Galeri ile çağdaş sanatın da kapısını aralıyor. Sanat sezonuna da Misal Adnan Yıldız küratörlüğündeki Dünyanın Ağırlığı isimli karma sergiyle başlıyorlar. Sergide, Türkiye ve yurtdışından sanatçıların edebi, şiirsel, kavramsal ve soyut sanatsal üretimlerini izleyeceğiz. Çok yakın bir tarihte aramızdan ayrılan pop kuşağının önemli temsilcilerinden Yeni Zelandalı sanatçı Billy Apple’ın işlerinin yer alması serginin dikkat çekici unsuları arasında bulunuyor.

Tarihler: 22 Eylül – 5 Kasım 2021

Detaylar: http://kasagaleri.sabanciuniv.edu/tr/  

Adres: Bankalar Cad. No: 2, Minerva Han, Karaköy

 

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi / BASE 2021

Ambiyansıyla sergi ziyaret etmenin büyük keyif olduğu Tophane-i Amire bu defa BASE 2021 seçkisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin farklı yerlerinden Güzel Sanatlar Fakülteleri yeni mezunlarının ortak sergi projesi olan BASE, genç sanatçılar için önemli bir görev üstleniyor. Her sene düzenlenen seçki sayesinde onları galeriler, koleksiyonerler, medya ve yaratıcı endüstriler ile buluşturan platform bu yıl beşinci edisyonuyla karşımızda olacak. Resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, grafik tasarım, cam ve seramik, geleneksel Türk sanatları gibi farklı disiplinlerden başvuruların yapıldığı çalışmaları alanlarında değerli isimlerden oluşan bir seçici kurul değerlendiriyor.

Tarihler: 29 Eylül – 3 Ekim 2021

Detaylar: https://www.base.ist/

Adres: Kılıçali Paşa Mah., Defterdar Yokuşu No:2, Beyoğlu

 

Versus Art Project

Mural sanatçısı Canavar’ın ilk kişisel sergisi Versus Art Project sanat severlerle buluşuyor. Sanatçının üç yıllık üretimlerini kapsayan Her şey Yolunda isimli sergide toplumsal baskı, şehirde yaşam mücadelesi, iktidar sevdası gibi temalara odaklanıyor. Sanatçı bu sergi için ürettiği işlerde 60’a yakın sprey boya çözümlemesi, pentür, gravür ve duvar üzerine gerçekleştirdiği performatif uygulamaya kullanıyor. İlham kaynakları ve referans noktaları olarak da Kafka’nın Dönüşüm ve Babaya Mektup’u ile Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt’ünü gösteriyor.

Tarihler: 9 Eylül- 9 Ekim 2021

Detaylar: https://www.versusartproject.com/herseyyolunda

Adres: Kuloğlu Mah. Gazeteci Erol Dernek Sok.No.11/3 Hanif Han, Beyoğlu

 

Sakıp Sabancı Müzesi

Boğaz hattının çok sevdiğimiz bir başka sanat noktası Sakıp Sabancı Müzesi de sezonu yeni bir sergiyle karşılıyor. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve sanatçı Murat Germen’in çağrısıyla, yolu Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’ından geçmiş 22 sanatçı Dün Bugün İstanbul isimli sergide buluşuyor. Kente dair bir durum tespiti yapan sanatçılar bu sergide mekana özel işler hazırladılar. Yağlıboya resim, çizim, enstalasyon, fotoğraf, video, serigrafik baskı gibi çeşitli mecraları kullanan sanatçılar kentsel dönüşüm, su kaynakları, tarihi mekanlar, toplumsal yaşam gibi temaları irdeliyorlar.

Tarihler: 3 Eylül – 28 Kasım 2021

Detaylar: https://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/dun-bugun-istanbul

Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan

 

Ferda Art Platform

Gündelik objeleri bambaşka şekillerde yorumlayan ve dikkat çekici yerleştirmeler ile işler üreten sanatçı Şakir Gökçebağ, yeni üretimlerinin yer aldığı kişisel sergisi Redimeyd ile Ferda Art Platform’a konuk oluyor. Sergilerinde mandal, süpürge, hortum, askı ve ağırlıklı olarak da halı gibi gündelik hayatın içinden objeleri kullanırken bu objelere farklı anlamlar yüklüyor ve onları gündelik kullanım alanlarından uzaklaştırıyor. Hepimizin aşina olduğu malzemeleri yalın ama bir o kadar da derinlikli bir biçimde sanatsal üretimlerine aktarıyor.

Tarihler: 7 Eylül – 15 Ekim 2021

Detaylar: https://www.ferdaartplatform.com/

Adres: Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 Teşvikiye Şişli

 

Yorumlar