İstanbul’un En Güzel Plak Dükkanları

Plak, canlı performanstan sonra müzik dinlemenin en gerçek ve en keyifli yolu. Hatta gerçek bir plak sever, gerçek bir koleksiyoner plağı konsere bile tercih edebilir!

Son birkaç yıldır plak yeniden popüler olmaya, pikaplar evlerde yerini almaya ve yanında küçük koleksiyonlar oluşmaya başladı. Sadece aradığı plakları satın almak için seyahat edenler, dünyanın çeşitli şehirlerinde birçok plak dükkanını ziyaret edenler de var.

Hiç farkında olmasak da aslında İstanbul’da da hatırı sayılır miktarda plak dükkanı var artık.

Biz de bu yazıda İstanbul’un en güzel plak dükkanlarını meraklıları için biraraya topladık. İşte burada olmayı #denemenlazim dediğimiz plak dükkanları;

Kontra Records

Geniş arşivinde eski ve yeni; yerli ve yabancı başta elektronik tabanlı müzikler olmak üzere birçok plağı bulabileceğiniz Kontra, Beyoğlu bölgesinin en iyi plak dükkanlarından biri. Zaman zaman özel dinleti geceleri, dükkanda mini konserler de düzenleyen Kontra’dan düzenli e-posta bildirimi alarak dükkana yeni gelen herşeyden haberdar olmak mümkün.

Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A – Beyoğlu

https://www.facebook.com/kontrarecords/

 

Opus 3A

Özellikle klasik ve caz müziğinin önde gelen “label”larına ait sıfır plakları edinebileceğiniz, meraklısı için cevher niteliğinde bir dükkan olan Opus 3A’da plak dışında klasik müzik, müzikal ve operalar ile caz’a dair kitap, DVD ve CD’leri de bulabilirsiniz.

Cihangir Caddesi No.3A – Beyoğlu

https://www.facebook.com/opus3a/

 

Zihni Müzik

İstanbul’un en eski müzik dükkanlarından biri olan Zihni’de Türkiye’de dağıtımı olan her türden plak bulmak mümkün ama asıl 70’li yılların Türkçe Pop albümlerinde oldukça iyi bir ikinci el arşive sahipler.

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Mühürdar Cad. Akmar Pasajı 70/13 – Kadıköy

https://www.facebook.com/Zihni-Müzik-339627136070606/

 

Vintage Records

Tamamen ikinci el plaklardan oluşan arşivinde 7 inch ve Türkçe eski plaklar ağırlıkta. Vintage Records’ta plağın yanısıra vintage oyuncak, müzik aletleri, kutu ve bilumum ilginç obje de var.

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Dr. Esat Işık Cad. N. 20/B – Moda

https://www.facebook.com/vintagerecordnet/

 

Rainbow 45

Kadıköy’ün keyifli plak dükkanlarından Rainbow 45’te ağırlıklı olarak Rock tabanlı plakları, yeni, sıfır ve ikinci el olarak bulabilirsiniz. Yurtdışı fuar ve pazarlardan da bizzat gidip plak topladıkları için arayıp bulamadığınız plakları sormayı, pencere önündeki koltuklarında küçük bir kahve molası vermeyi ihmal etmeyin..

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Caferağa Mah. Sakız Sok. N.2D – Kadıköy

https://www.facebook.com/Rainbow45records/

 

Exit Music

Yine yeni ve ikinci el Rock ağırlıklı müzik arşivine sahip olan Exit Music’te retro pikap, kolon, radyo ve ev aksesuarlarına da rastlayabileceğiniz gibi, gittiğiniz farklı tasarım pazarlarında da Exit’e rastlayabilirsiniz. Etkinlikler konusunda çok aktif olan Exit Music, arşivlerine katılan her albümden düzenli olarak haberdar olabileceğiniz dükkanlardan..

Hasırcıbaşı Cad. No.32B – Moda

https://www.facebook.com/exitmusicofficial/info/

 

Analog Kültür

Sahipleri DJ olan Analog Kültür’ün arşivi ağırlıklı olarak Elektronik Müzik plaklarından, albüm ve single’lardan ve Dj Kaan Düzarat’ın kendi arşivindeki plaklardan oluşuyor. Daha çok ikinci el plakların bulunduğu dükkanda yeni çıkan elektronik müzik albümlerini de bulabilirsiniz.

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Serdar’ı Ekrem Cad. Seraskerci Çıkmazı N.4A – Beyoğlu

https://www.facebook.com/analogkultur/

 

Deform

Rock, elektronik, klasik, caz gibi türlerden ikinci el birçok plak bulabileceğiniz Deform’a satın aldığınız bazı yerli albümlerde albümün yapımcısı olarak da rastlayabilirsiniz.

Turnacıbaşı Cad.N.45 – Çukurcuma

https://www.facebook.com/Deform-Music-15343565412/

 

Feriköy Antika Pazarı

Plaklardan bahsetmişken Feriköy Antika Pazarı’na da yer vermeden geçemeyiz. Birçok farklı tezgahta ikinci el plaklara rastlayabileceğiniz Feriköy Pazarı sadece Pazar günleri kuruluyor.

Feriköy Antika Pazarı – Bomonti

https://www.facebook.com/pages/Ferikoy-Antika-Pazari/223065224410098

 

Lale Plak

İstanbul’un en eski sembol dükkanlarından olan Lale Plak’ın iyi bir caz arşivi var. Caz dışında klasik müzik ve diğer türlerden de plaklar bulunduran Lale’de ayrıca plakseverlerin özel ilgi duyduğu Japon baskıları bulabilirsiniz.

Galipdede Cad. N.1 – Tünel

https://www.facebook.com/laleplak1/info/

 

Plakhane

Her türden geniş bir arşive sahip iki katlı dükkanda hem yeni hem de ikinci el plaklar bulabilir, güleryüzlü ve ilgili işletmecileri ile müzik üzerine uzun sohbetlere girişebilirsiniz. Plakhane kısa bir süre önce Taksim’deki yerinden ayrılarak Kadıköy yakasına taşındı.

Caferağa Mah. Sivastopol Sok. 22/B Kadıköy

https://www.facebook.com/PLAKHANE/info/

 

Rehavet

Şehrin en yeni ve renkli “vintage” dükkanlarından biri olan Rehavet’te Rock ağırlıklı güzel bir plak arşivi var. Dükkan, belirli periyotta keyifli bir “Plak Pazarı” etkinliği de yapıyor.

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Maç Çıkmazı No.7 Çukurcuma

https://www.facebook.com/rehavetcukurcuma/

 

Jammin’s Vinyl Records & Friendship

Yerli, yabancı, yeni  ve eski plakların yanısıra pikap ve ilgili aksesuarları da bulabileceğiniz plak/kafe, plağın yanında kahve ve sohbet arayanlar için en ideal atmosferi sunuyor.

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Sıracevizler Cad. 92/B Şişli – Bomonti

https://www.facebook.com/JamminsVinyl/

 

Mono Plak

Çukurcuma’nın nadir plakçılarından biri olan Mono, aynız zamanda İzmir’in iyi plak dükkanlarından Ege Sahaf’ın da kardeş kuruluşu.. Yine hem yeni hem eski plakların bulunduğu Mono’da müzik alışverişine ek olarak alt kattaki sergi alanında sanat molası verilebiliyor.

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Firuzağa Mah. A.Bostancıbaşı Sok. No.10

https://www.facebook.com/monoplak/

 

RPM 

Kısa bir süre önce Moda’da açılan dükkanda plakların yanısıra pikap, iğne, hoparlör; kısaca müzik keyfi için ihtiyaç duyulan her detay var. Plak arşivlerini mail yolu ile devamlı takipçileri ile paylaşıyorlar.

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Dr.Esat Işık Cad. 7/C Moda

https://www.facebook.com/rpmmusicmoda/

 

Outro Records

Geçtiğimiz kış İstanbul plak dükkanları arasına katılan Outro birçok türden yeni plak seçkisi ve ikinci el plaklardaki “nadir bulunanlar” koleksiyonu ile kendine kısa sürede iyi bir yer edindi.

İstanbul'un En Güzel Plak Dükkanları

Caferağa Mah. Karakol Sok. No.8 Kadıköy

https://www.facebook.com/outromusicstore/

Yorumlar