Keşfetmeniz Gereken Eğlenceli ve Faydalı Web Siteleri

Evlerde daha sık vakit geçirdiğimiz şu dönemde dijital dünyayla olan ilişkimiz de daha sıkı bir hale geldi. Sosyal medya, dizi-film, elektronik kitap, müzik ve podcast gibi farklı içerik mecralarında kaybolmak için çeşitli platformlar ve uygulamalar arasında dolanıp duruyoruz. Aslında günün sonunda dönüp baktığımızda benzer adresler içinde gidip geliyoruz.

Peki biraz da faydalı ve eğlenceli web siteleri keşfetmeye ne dersiniz? Bilgisayar veya tablet karşısında verimli zaman geçirmek, keyifli keşifler yapmak ve fayda sağlayabileceğiniz web sitelerini sık kullandıklarınız arasına eklemek istiyorsanız listeniz hazır. Hadi başlayalım!

 

Vücudunuzdaki kasları nasıl çalıştırabileceğinizi öğrenmek için MuscleWiki

Evde düzenli egzersiz yapıyorsanız veya başlamak istiyorsanız MuscleWiki öğretici bir web sitesi olacaktır. Vücudunuzdaki kas gruplarını tanıyabileceğiniz ve çalıştırmak istediğiniz yerleri seçip videolarla faydalı hareketleri öğrenebileceğiniz bir kaynak sağlıyor. Ayrıca kaslarınızı nasıl bir ağırlıkla çalıştırmak istiyorsanız (vücut ağırlığı veya dumbbell, kettlebell gibi destek ağırlıklar) onu da seçip özel bir egzersiz planı bulabiliyorsunuz.

https://musclewiki.com/

 

Artık her şeyi izleyip tükettiğinizi düşünüyorsanız A Good Movie To Watch

Film izleme platformlarını açıp saatlerce ne izlesem derdine düşünüyorsanız bu sitenin desteği işinize yarayabilir. Ana sayfada sürekli değişen film öneriler ve rehberler ile sizi karşılayan sitede siz de kategoriye göre arama yapabiliyorsunuz. Ama en güzeli Random sekmesine basarak rastgele size önerilen bir filmle tanışmak. Her bir seçimde o filme dair site yazarının yorumu, hangi platform üzerinden izleyebileceğiniz veya kiralayabileceğiniz gibi bilgiler de ekrana geliyor.

https://agoodmovietowatch.com/

 

Sevdiğiniz türlerden yeni kitaplar keşfetmek için What Should I Read Next?

Bu web sitesi için okuyucu yorumlarıyla oluşturulmuş bir tür kitap veri tabanı diyebiliriz. Sevdiğiniz bir kitabın veya yazarın ismini arama kutusuna girdikten sonra benzer kitapları sizin için listeliyor. Bir sonraki kitap seçiminiz konusunda kararsız kaldıysanız yeni keşifler yapabilirsiniz. Sitenin Quotes kısmında da hoşunuza giden bir kategori seçip o alanda farklı alıntılar bulup okuyabilirsiniz.

https://www.whatshouldireadnext.com/

 

Müzik dünyasında bir zaman yolculuğu yapmak için Radiooooo

Eğlenceli ve Faydalı Siteler
Eğlenceli ve Faydalı Siteler

Bu siteyi sadece boş zamanlarınızda değil bilgisayar karşısında çalışırken de çok seveceksiniz. Bir tür radyo olanağı sunan site sizi dünya müzik tarihinde zaman yolculuğuna çıkarıyor. Şarkılarını dinlemek istediğiniz dönemi ve hızlı, yavaş, garip gibi seçenekler arasından da tarzı seçtikten sonra öneri kulaklarınıza geliyor. Hem farklı dönemlerin müzik anlayışını duymak hem de bilmediğiniz pek şarkıyı ve müzisyeni keşfetmek için eğlenceli bir yol. İsterseniz önünüzde beliren dünya haritasından müziklerini dinlemek istediğiniz ülkeyi de seçebiliyorsunuz.

https://radiooooo.com/

 

Dünyanın farklı yerlerinden açılan pencerelerin manzaralarını merak ediyorsanız WindowSwap

Eğlenceli ve Faydalı Siteler
Eğlenceli ve Faydalı Siteler

Biraz kafanız dağılsın dediğiniz bir anda sizi keyiflendirecek bir site WindowSwap. Dünyanın bir ucunda hiç bilmediğiniz bir evin salonu, otel odası veya ofisin penceresinden görünen manzarayı keşfetmek için tek yapmanız gereken ana sayfadaki kutucuğa tıklamak. Gerçek kullanıcıların koyduğu mini videolar sayesinde kendinizi bir anda bambaşka bir şehrin penceresinden bakarken bulacaksınız. Bazen karlı bir dağ kasabası, bazen tropik bir kumsal, bazen de gürültülü bir büyükşehir caddesi veya yemyeşil bir park. Arka planda doğal sesler de bulunan videolarda kimi zaman çeken kişi etrafını da anlatıyor. Siz de kendi pencerenizde görünenleri çekip yükleyebilirsiniz.

https://www.window-swap.com/

 

Netflix’tekileri tüketmiş ama gizli cevherleri henüz keşfetmemişlere Reelgood

Eğlenceli ve Faydalı Siteler
Eğlenceli ve Faydalı Siteler

Netflix karşısında uzun saatler geçirip ne var ne yok izlediğinizi düşünüyorsanız bir de bu siteye bakın deriz. Reelgood’un Netflix Roulette sayfasında isminden de anlaşılacağı gibi bir tür rulet çeviriyorsunuz aslında. Tüm kategorileri boş bırakıp şansa çıkan bir sonucu görebileceğiniz gibi aramanın yapılacağı janrı, IMDB puan aralığını veya dizi mi film mi aratmak istediğinizi de seçebiliyorsunuz. Bu sayede pek çok gizli kalmış içeriği keşfedeceksiniz.

https://reelgood.com/roulette/netflix

 

Eski arcade oyunları oynayarak nostalji yapmak isteyenlere My Abandonware

Eğlenceli ve Faydalı Siteler
Eğlenceli ve Faydalı Siteler

Çocukluğu 80’li yılların sonunda veya 90’lı yıllarda geçenler PC’nin yükselişiyle birlikte bilgisayar oyunlarıyla epey haşır neşir olmuştur. Şimdiki oyun dünyası bambaşka bir yola evrilse de o eski günlerdeki oyunların tadı çok farklıydı. Bu nostaljiyi yaşamak ve eski PC oyunları oynayarak biraz eğlenmek isterseniz My Abandonware’de çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sitede 1978-2010 yılları arasında çıkmış pek çok oyun bulunuyor.

https://www.myabandonware.com/

 

Doğduğunuz gün popüler olan yabancı şarkıyı dinlemek için Playback Fm

Müzik dünyasında bir başka zaman yolculuğuna çıkmak ve biraz eğlenmek için bu siteye girin, doğduğunuz yıl ve tarihi yazın ve o gün listelerin zirvesine çıkmış şarkıyı öğrenip dinlemeye başlayın. Doğduğunuz gün dışında farklı yaşlarınızda popüler olmuş diğer şarkıları da tarihleri değiştirerek görebilirsiniz.

https://playback.fm/birthday-song

 

Okunduktan sonra kendini imha eden bir mesaj servisi için Privnote

Telefonlarımızda pek çok mesajlaşma uygulaması var artık. Her ne kadar elimizin altında bunlara kolaylıkla ulaşabiliyor olsak da biraz daha özel bir mesajlaşma servisi arıyorsanız bu site ihtiyacınızı karşılayabilir. Mesajınızı yazdıktan sonra göndermek istediğiniz kişiye linki iletiyorsunuz. Karşı taraf mesajı okuduktan mesaj kendini imha ediyor. Hem gizemli hem de eğlenceli.

https://privnote.com/

 

Farklı şehirlerde yaşamanın maliyetlerini merak edenlere Cost of Living

Eğlenceli ve Faydalı Siteler
Eğlenceli ve Faydalı Siteler

Dünyanın herhangi bir şehrinde ortalama yaşam maliyetleri nasıldır, kiraların ortalaması nedir, aylık market harcamaları, otomobil giderleri, maaşlar, okul harcamaları ortalama ne kadardır merak ediyorsanız bu sitede bayağı uzun bir vakit geçirebilirsiniz. Hatta kalem kalem bu giderlerin dökümünü inceledikten sonra seçtiğiniz şehrin yaşam maliyetlerinin dünya sıralamasındaki yerini ve bulunduğunuzu yere olan kıyaslamasını da öğrenebilirsiniz.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/  

 

Karaoke için sevdiğiniz şarkıları enstrümantal hale çeviren Remove Vocals

Diyelim ki karaoke yapmaya karar verdiniz veya sadece biraz kendi kendinize eğlenmek istiyorsunuz. Ama söylemek istediğiniz şarkının vokalsiz halini bulamıyorsanız bu site size bu konuda yardımcı oluyor. Bilgisayarınızdan ses dosyasını siteye yükledikten sonra işlemeye başlıyor ve vokalsiz yani enstrümantal haldeki şarkıyı size geri veriyor.

https://www.remove-vocals.com/

 

Uyku kalitenizi arttıracak öneriler için Sleep Bible

Bu sitede kaliteli ve sağlıklı bir uyku için faydalı öneriler bulabileceğiniz gibi ihtiyacınız olan uyku sürelerini de hesaplayabiliyorsunuz. Sabah uyanmak istediğiniz saati girdikten sonra site sizi için yatağa girmeniz gereken ideal saatleri hesaplıyor. Uyku sırasındaki döngüleri hesaba katarak belirlediği bu saat önerileri özellikle yoğun çalıştığınız günlerde faydalı olabilir.

https://sleepbible.com/

 

Beste yapmak, öğrenmek ve paylaşmak için Noteflight

Amatör veya profesyonel olarak müzikle ilgileniyor ve bestelerinizi kaydedip paylaşmak istiyorsanız Noteflight tam size göre. Tarayıcınızda açılan uygulama sayesinde müzik yapma konusunda kendinizi geliştirebilir, yeni teknikler çalışabilir ve üretimlerinizi emeğinizin karşılığını alarak paylaşıma açabilirsiniz.

https://www.noteflight.com/

 

Kendi yazı fontlarınızı yaratmak için Calligraphr

Yazı stillerini kurcalamayı seviyorsanız işe biraz daha yaratıcılık katmanın tam zamanı. Bu site sayesinde kendi el yazınızdan bir font yaratabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Hatta bu fontları kaligrafi şeklinde de tasarlatabilir ve bilgisayar ortamındaki yazılarınıza, görsel tasarımlarınıza farklılık getirebilirsiniz.

https://www.calligraphr.com/en/

 

Çalışma ortamınızın verimliliğini seslerle arttırmak için Noisli

Eğlenceli ve Faydalı Siteler
Eğlenceli ve Faydalı Siteler

Bilgisayar başında çalışırken veya okurken hafif, doğal ve sizi yormayan sesler dinlemeyi tercih ediyorsanız Noisli kullanarak kendi rahatlatıcı seslerinizi oluşturabilirsiniz. Sitede önceden hazırlanmış bu tarzdaki listeleri dinleyebileceğiniz gibi farklı doğa ve mekan seslerini istediğiniz şekilde birleştirerek kendi listelerinizi oluşturabilirsiniz.

https://www.noisli.com/

 

Sinema tarihinin poster tasarımlarını incelemek için IMP Awards

Çocukluğunda film posterleri biriktirenlerden miydiniz? Hem biraz nostalji yapmak hem de filmlerin poster tasarım dünyasını incelemek için bu siteyi önerebilirsiniz. Yıl, kategori veya tasarımcı bazlı arama yapabileceğiniz bu site aklınıza gelecek her türden filmin posterleri bulunuyor. Dijital koleksiyonlarınıza eklemek için kaydedebileceğiniz gibi kullanıcıların oluşturduğu listelerden yıllara göre en iyi, en kötü, en komik poster gibi kategorileri de bulabilirsiniz.

http://www.impawards.com/

 

Dijital görsel içerikler oluşturmak için Canva

Görsel tasarım konusunda bir deneyiminiz yoksa bile Canva sayesinde amatör seviyede tasarımlar yapabilir ve bu esnada eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Hem masaüstünde hem mobil uygulama olarak kullanabileceğiniz Canva’da logo, poster, davetiye, sunum içerikleri, Instagram içerikleri, infografikler ve daha pek çok tasarım hazırlayabilirsiniz.

https://www.canva.com/

 

Yeni film, kitap, podcast, oyun keşfetmek isteyenlere TasteDive

Bu başlıkla aslında sitenin amacını da özetledik diyebiliriz. Okuyacak, izleyecek, dinleyecek farklı içerikler arıyorsanız bu sitenin öneri algoritması faydalı olabilir. Arayışınızın olduğu kategoriyi seçtikten sonra arama kutusuna aynı tarzdan sevdiğiniz bir içeriği girip gerisini siteye bırakıyorsunuz. İsabetli öneriler yaptığı gibi site kullanıcılarının yorumlarını, aradığınız içeriğin geçtiği listeleri de okuyabiliyorsunuz.

https://tastedive.com/

Yorumlar