Berlin’de Bu 8’liye Dikkat!

1 . STÄNDIGE VERTRETUNG StäV:

Alman tarihiyle iç içe geçmiş, sıradan bir pub olmayan Stav, anıları ve fotoğraflarıyla yakın geçmişi bize anlatan siyasi bir tarih kitabı gibi. Hikayesini merak edenler için;

Batı ve Doğu Almanya birbirlerinin başkentlerinde büyükelçilik yerine kendi dillerinde Standige Vertretungden olarak adlandırılan ‘daimi temsilcilik’ bulundurmuşlar. Birleşmeden sonra 1998 yılında parlamentoda yapılan oylamayla başkent Bonn’dan Berlin’e taşınınca bölgeden yaklaşık 50 bin kişi Berlin’e göçmüş. Ve Almanya’nın politik tarihinde Bonn’la özdeşleşen 40 yıllık bir sayfa kapanmış. Bonn’da politikacıların, sanatçıların, kültür sanat insanlarının buluşma mekânı ünlü pub da müdavimlerini yalnız bırakmamış. Rhineland mutfağı ve özel bardaklarıyla sunulan Kölsch birası geleneği tüm anılarıyla Berlin’de yaşatılıyor.

Schiffbauerdamm 8, 10117

 

2. Bäckerei Konditorei W. Balzer :

Berlinerleri, özellikle Pretzel Berlinerleri harika olan Backerei Senelerin fırını olması nedeniyle adeta bir zaman tüneli hissini yaşatıyor.

Backerei-Konditorei-W.-Balzer

Alemanha, Sophienstraße 31, 10178 Berlin

 

3. Mustafa’s Gemüse:

Basitçe anlatmak gerekirse; sebze kızartmalı tavuk döner üzerine peynir ve en sonunda da limon sıkıyorlar. Önünde 7/24 Kuyruk olan bir küçük büfe burası. Beklediğinize değeceğini garanti ederim. 🙂Mustafa_s-Gemuse

 

4. Bekarei:

Girit ve Portekiz fırını, her şeyi çok lezizdi fakat el yapımı spanakopita ve bougatsa’yı mutlaka denemen lazım!

Dunckerstraße 23, 10437

 

5. Cafe am Neuen See:

Şehrin ortasında Tiergarten’in içinde harika bir kaçış noktası… Salaş ve yerel bir yer, Ocak ayında gittiğimiz için bizi soba sıcaklığı ile bir dağ evi atmosferi karşıladı.  Bulunduğu doğa ortamı nedeniyle yazın da kesinlikle görmek lazım. Pizza ve salataya, tatlı olarak ise tiramisuya bayıldık.

Lichtensteinallee 2, 10787

 

6. Maria Bonita:

Berlin’de Maria Bonita’nın tacos’ları fenomen haline geldiği gibi de bir hayli leziz.

Maria-Bonita

Danziger Str. 33, 10435

 

7. Balıkçı Ergun Baba:

Nereden çıktı şimdi demeden karides tavanın karamelize edilmiş haline bir ekmek banın lütfen.

Türklerin en yoğun bulunduğu Avrupa şehri olan Berlin’de rakı balık yapmadan dönmeyelim dedik. Ergun Baba’nın hikayesi çok eski ve fazla, içeri girer girmez gerek fotoğraflar gerek ziyaretçilerin bıraktığı minik notlarla süslü her yer. Aziz Nesin ve Uğur Mumcu’nun Ergun Baba’ya geldiği günün anısına çekilmiş bir fotoğrafın hemen yanındaki masaya oturuyoruz. Kadehler doğusu batısından seneler boyunca boyunca ayrı tutulmuş, evim gibi şehir olan Berlin’e!

Luneburger Strasse 382, 10557

 

8. BURGERMEISTER:

Metro hattının dibinde bir hamburgerci, ama en lezizi! Popüler olduğunu uzun kuyruğundan hemen anlayabilirsiniz. J Sanırım Berlin’de güzel olan her yerde sıra var. The Bird’ü hamburger konusunda çok duymuştuk fakat fiyat The Bird’e oranla daha uygun ve lezzet tavan olunca Burgermeister uğrak noktamız oldu.

Oberbaumstraße 8, 10997

 

 

Yorumlar