Maddelerle 2018 İlkbahar / Yaz Modası

Şehirleri tanımlarken kullandığımız anahtar kelimeler, işin içine New York, Londra, Milano ve Paris girince sayısını biraz daha artırabiliyor. Tıpkı, bu şehirlerle özdeşleştiği düşünülen “moda haftası” kelimeleri gibi.

Moschino İlkbahar / Yaz 2018 | Milano Moda Haftası

 

Geçtiğimiz haftalarda, Paris’te gerçekleşen görkemli sunumların ardından son bulan moda haftası serüveni,  İlkbahar / Yaz 2018 sezonuna dair trendleri önümüze bıraktı ve gitti.

Hazır önümüzde koca bir Sonbahar / Kış sezonu varken, 2018 yazının trendlerini kendi stilimize nasıl uygulayacağımıza dair soruları da rahatça giderebiliriz.

Ama önce trendlere göz atmaya ne dersiniz?

 

Payetler

Parıldamak serbest! Gündüz düşleri olarak ya da gece cazibesi. Seçim sizin. Payetler ve parıldılar, İlkbahar / Yaz 2018 sezonun hafife alınmaması gereken trendlerinden. Sweatshirt’ler üzerinde bile görmeye hazırlanmamızı tavsiye ediyorlar. Tom Ford, Marc Jacobs, Gucci ve Dior gibi markalar bu trendi koleksiyonlarına başarıyla ekleyenlerden.

Versace İlkbahar / Yaz 2018 | Milano Moda Haftası

 

Pastelin Zarafeti

Mor, pembe, sarı, mavi… Önümüzdeki yaz bu renklerin pastel tonları bizi zarafetiyle etkileyecek gibi duruyor. Siz de hemen Victoria Beckham’ın kulaklarını çınlattınız değil mi? Kendisinin pastel tonları üzerine söylediği “İncelik güçlü olabilir” sözü bu sezon buraları yakacak belli ki. Tonları karıştırmak serbest olduğundan pastel etkisini,  stilinize doğru bir şekilde uyarlamak için size ayrılan zamanı iyi değerlendirmelisiniz. Mesela ilk kural, dondurma efekti yaratmak olabilir.

2018 Yaz Modası | Victoria Beckham, Giambattista Valli, Michael Kors
2018 Yaz Modası | Victoria Beckham, Giambattista Valli, Michael Kors

 

Saçak Saçak

Saçak etkisinin bu sezon geri dönmesi hiç sürpriz olmadı. Ne de olsa bunu birkaç sezonda bir yapıyor. Bu trendin biraz yorulmuş olduğu düşünülse de, vazgeçilmezler arasındaki yerinde vücut bulmaktan geri kalmayacak elbette. Celine ve Bottega Veneta gibi markalar saçak trendini güçlenmiş ve daha sofistike bir görünümde karşımıza çıkardılar. Karşı koymak zor olacak.

2018 Yaz Modası | Celine, Loewe, Bottega Veneta
2018 Yaz Modası | Celine, Loewe, Bottega Veneta

 

Renklerin Altını Çiziyoruz

Güçlü ve kuvvetli bir şekilde renklere sarılacağımız bir İlkbahar / Yaz sezonu bizi bekliyor. Canlı renkleri kullanmak ama hakkını vere vere elbette. Bunu yapmaya hazır mısınız? Tepeden tırnağa bir takım elbise içerisinde ya da iddialı renklerdeki o bayıldığınız elbiseyle. Fakat bu trendi tek ya da maksimum iki parçayla kullanmanız gerektiğini de es geçmeyin.

2018 Yaz Modası | Christopher Kane, Roksanda
2018 Yaz Modası | Christopher Kane, Roksanda

 

Şeffaf

Afişteki ismiyle şeffaf, trendler listesindeki adıyla transparan. İlkbahar / Yaz 2018 sezonunun rol çalmaya hazırlanan trendine merhaba deyin. Çünkü kendileri her yeri ele geçirmeyi hazırlanıyor. Trençkotlar, elbiseler, etekler… Ama bu transparan etkisi,  yıldızların kırmızı halı törenlerinde görmeye alışık olduğumuz görünümlerinden biraz daha ağırbaşlı bir şekilde karşımızda. Gündüz veya gece sizi yarı yolda bırakmaya hiç niyeti yok.

2018 Yaz Modası | Simone Rocha, Dior, Joseph
2018 Yaz Modası | Simone Rocha, Dior, Joseph

 

Fırfırlar

Sezonun en feminen dokunuşlarından biri olmaya aday. Arkasında elbette ki ERDEM gibi önemli bir marka var. ERDEM İlkbahar / Yaz 2018 koleksiyonunda karşımıza çıkması kimseyi şaşırtmadı herhalde. Romantik detayların her zaman için takipçisi olanlar bu trendi de hakkıyla kullanmaktan geri durmayacaktır. Buyrun, meydan sizin.

2018 Yaz Modası | Alexander McQueen, Erdem, Valentino
2018 Yaz Modası | Alexander McQueen, Erdem, Valentino

 

Daha Çok Çanta

İşte bu trend özellikle de şehir yaşamındaki pek çok kişinin her gün uyguladığı bir şey. Yani bizi çok “şey” yapmadı. Kısaca markalar diyorki, aynı anda iki ya da daha fazla çanta takmak serbest. Bu işi bir oyuna çevirip, aksesuar olarak farklı boyutlarda birkaç çantayı aynı anda kullanabilirsiniz. Chanel ve Gucci markaları fitili ateşleyenlerden oldu.

2018 Yaz Modası | Chanel, Dolce&Gabbana, Gucci
2018 Yaz Modası | Chanel, Dolce&Gabbana, Gucci

 

Puantiye

Elbette önümüzdeki yaz sezonu için çiçek desenlerine veda etmiyoruz ama puantiyenin listenin en başına geçmek için uğraşacağını da unutmamak lazım. İşin en güzel yanı ise puantiyeyi her şeyle karıştırmak mümkün. Bu güçlü deseni tek başına kullanabileceğiniz gibi, gösterişi başka bir parçaya verip, puantiyenin yardımcı kadın oyuncu rolünde destek vermesini sağlayabilirsiniz.

2018 Yaz Modası | Carolina Herrera, Jason Wu, Maryam Nassir Zadeh
2018 Yaz Modası | Carolina Herrera, Jason Wu, Maryam Nassir Zadeh

 

Tüm Zamanların Rengi Pembe

Pembe renginin bu sezon her yerde olduğu gerçeği, İlkbahar / Yaz 2018 sezonunda da değişmiyor. Kırmızıyla kombinleyerek kullanmak ana şartlardan biri olarak karşımızda. Bu renkleri tercih ederken Sevgililer Günü’ne hazırlanıyor gibi düşünmek serbest!

2018 Yaz Modası | Oscar de la Renta, Brandon Maxwell
2018 Yaz Modası | Oscar de la Renta, Brandon Maxwell

 

Bel Çantaları

Geldi, geliyor derken bel çantaları trendler listesindeki yerini çoktan sağlamlaştırdı. Sportif, minimalist, feminen… Tüm stillere uygun olarak alternatifli bir şekilde tasarlanan bel çantalarından önümüzdeki sezon ( hatta bu sezon da ) hiç kurtuluş yok. Estetik bir kaygı gütmeden gönül rahatlığıyla kullanabileceğiz modeli seçmeden önce iyice araştırmanızda fayda var tabii.

2018 Yaz Modası | Gucci, FentyXPuma by Rihanna, Public School
2018 Yaz Modası | Gucci, FentyXPuma by Rihanna, Public School

 

Asimetrik

Çeşitli otoriteler, omuzlarımızdaki yükler yetmezmiş gibi kıyafetimizde de tüm dengeyi tek bir omuza yüklemeye karar vermişler. Eşzamanlı bir kavuşma anı asla söz konusu değil çünkü asimetri trendi geri dönüyor. İşin sırrı ise bu asimetri mevzusunu boyun bölgesinde çözmek. Tek bir omuzu açıkta bırakmak gibi. Yani bir yanı daha uzun etek tercih ederek bu trendi yakalamak söz konusu değil.

2018 Yaz Modası | Calvin Klein, Valentino, Tom Ford
2018 Yaz Modası | Calvin Klein, Valentino, Tom Ford

 

Gökkuşağı Ruhu

Renklere ne kadar çok ihtiyacımız varsa İlkbahar / Yaz 2018 sezonunda bu işe doyacağız. Önümüzdeki sezon kafamızın karışacağı ortada çünkü ya pastel tonlara bürüneceğiz ya da gökkuşağının altından geçeceğiz. Ya hep ya hiç! Göz kamatıran bu görünüm için giyilebilir gökkuşağı trendinin peşinden gitmeyi ihmal etmeyin.

2018 Yaz Modası | Carolina Herrera, Delpozo, Tome
2018 Yaz Modası | Carolina Herrera, Delpozo, Tome

 

Güncellenmiş Trençkotlar

Moda haftalarında şovların yıldızı olan bir diğer önemli parça ise; trençkotlar. İlkbahar / Yaz 2018 sezonunda onları güncellenmiş ve daha cool bir şekilde görmek için şimdiden heyecanlandık. Metalik detaylar, gül nakışlı modeller ya da zarif bir pelerin etkisi… Yeni bir ruha kavuşan trençkotlar için gardıromuzda çoktan yer açtık bile.

2018 Yaz Trendleri | Alexander McQueen, Loewe, Valentino
2018 Yaz Trendleri | Alexander McQueen, Loewe, Valentino

 

Kalem Etek

Küreselleşen bir kalem trendi dalga dalga geliyor. Dalgalarla sörf yapmayı sevenleri ise ön sıradan bekliyorlar, bilginize.  İtalyan ruhuyla eşleşen kalem etek, kombinlerimize nasıl dahil olacak dersiniz? Alternatifli görünümler oluşturma açısından yan malzemelerin oldukça sağlam olduğu düşünülünce,  kalem etek için sabısızlanmaya başlayabiliriz. İlham kaynağımız ise Prada, ERDEM ve Hermes gibi markalar.

2018 Yaz Trendleri | Balenciaga, Erdem, Hermes
2018 Yaz Trendleri | Balenciaga, Erdem, Hermes

 

 

Nurdan Gündoğdu

Yorumlar