Mindful Eating: Beslenmede Yeni Bir Yaklaşım

Dünyanın yakından takip ettiği hatta benimsediği, Türkiye’de ise yeni yeni karşımıza çıkmaya başlayan bir akım Mindful Eating (Yeme Farkındalığı) Aslında akım demek yanlış, Mindful eating, Mindfulness felsefesinin bir parçası. Mindfulness yani bilinçli farkındalık yaşadığın anda kalabilmek, kendinde ve etrafında gerçekleşen olayları farkedebilmek, vücudunu hissetmek, algılamak anlamına geliyor.

Mindful Eating ise yemek yemenin psikolojik tarafına odaklanıyor. Kalıcı yaşam tarzı değişikliği, kilo kaybı, sağlıklı bir yaşam ve mutluluk vadediyor. Kısa süreli kilo kayıplarından sonra hızla geri alma, yeme davranış bozukluklarıyla baş edememe, neden her seferinde başa dönüyorum sorusuna kılavuzluk eden bir rehber. Hedefi, sorunu köküne inerek tedavi edip, ömür boyu sürecek bir değişime yardımcı olmak.

Mindful Eating: Beslenmede Yeni Bir Yaklaşım
Mindful Eating: Beslenmede Yeni Bir Yaklaşım

Mindful eating (yeme farkındalığı) başlıca şu temellere dayanıyor;

Yavaş yemek

Yemek yerken süre tutmayı deneyin. Eminim şaşırtıcı derecede hızlı yiyor olduğunuzu göreceksiniz. Bunun için masada oturarak yemek, kendinize güzel bir sofra, tabak hazırlamak ve çiğneme sayınızı arttırmak çözüm olabilir. Unutmayın beynimizin doygunluk hissini algılaması yaklaşık 20 dakika sürer. Ona zaman verin, acele etmeyin.

Dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaşmak

Belki de yemek yerken yaptığımız en büyük hatalardan birisidir televizyon, bilgisayar karşısında yemek. Bu farkındalığımızı sıfırlayan bir durumdur. Ne kadar yediğimizi farketmemizi ve yediğimizden tatmin olup doygunluk hissetmemizi engeller. Bu durum ihtiyacımızın çok daha üstünde aldığımız kaloriler ve pişmanlığı beraberinde getirir.

Mindful Eating: Beslenmede Yeni Bir Yaklaşım
Mindful Eating: Beslenmede Yeni Bir Yaklaşım

Yemeğinize odaklanmak

Renk, doku, tat ve zevklerinizi farkedin, yemek yemenin duyularınızı etkilemesine izin verin.

Bedene kulak vermek

Bedeniniz mükemmel bir uyum ve düzen içinde çalışır. Vücudunuzun verdiği sinyalleri dinleyin. Gerçekten aç olduğunuz için mi yiyorsunuz, doyma sınırınız ne, ne zaman doydunuz… Bedeninize odaklanarak bu cevaplara ulaşmanız çok kolay. Yalnızca bunu farketmek bile insana kilo verdiriyor.

Ödül – Ceza kavramından vazgeçmek

Kimse size zorla beslenme alışkanlığı kazandıramaz, hayatınızı güzelleştiremez. Bunu gerçekten isteyecek olan ve harekete geçecek sizsiniz. Hedefinizi sadece kilo vermekten çıkartın. Ödül-ceza yöntemleriyle kilo vermek her zaman kısa süreli olur. Siz sağlığı, mutluluğu, kendinizle barışık bir yaşam sürmeyi seçin. Böylece istediğiniz kiloda, sağlıklı bir yaşama merhaba dersiniz.

Mindful Eating: Beslenmede Yeni Bir Yaklaşım | Binge Eating
Mindful Eating: Beslenmede Yeni Bir Yaklaşım | Binge Eating

Mindful eating kavramının, duygusal yeme atakları, “binge eating” dediğimiz tıkınma durumu ve daha birçok kilo artışına neden olan ve bizi mutsuzluğa sürükleyen olumsuzluklar üzerinde etkili olduğunu artık biliyoruz.

Bu yaklaşımı öğrenmek ve hayatınıza sokmak için tabi ki illa eğitimlere gitmek zorunda değilsiniz. Bu konuda yazılan bir sürü kitap var. Bunlardan birini edinip bu yeni kavram ile bir an önce tanışabilirsiniz.

Beste Taşkın

Yorumlar