Netflix’de İzleyebileceğiniz 5 Ufuk Açan Belgesel

Netflix Belgeseller

Netflix içeriklerinin hayatımıza girmesiyle birlikte yayın izleme ve takip etme alışkanlıklarımız da değişti. Platformun sunduğu sayısız film ve dizi bölümlerini arka arkaya izlerken pek çok izleyicinin listelerine netflix belgeseller de girmeye başladı. Çok sayıda seçenek sunduğu için belgesel dünyasına uzak olanları bile kendine çekmeyi başaran yapımlar mevcut.

Netflix Belgeseller
Netflix Belgeseller

Biz de sizin için platformdan ufuk açan, düşündüren, sorgulatan ve öğreten 5 en iyi belgesel listesini hazırladık. Gözden kaçırdıklarınız varsa mutlaka izleme listelerinize ekleyin deriz.

 

Wild Wild Country

Hindistanlı guru Osho ve takipçilerinin 80’li yıllarda Oregon’da ütopik bir şehir kurmaları, Amerikan hükümetiyle yaşadıkları çatışmalar ve Osho’nun insanlar üzerindeki etkilerini araştıran ve bunları çarpıcı bir şekilde ortaya koyan belgeseli bir solukta izleyeceğinizi düşünüyoruz. Günümüzde daha farklı bir yoldan giden Osho takipçilerinin o dönemki tarikatlaşma safhaları akıl almaz boyutlarda.

 

The World’s Most Extraordinary Homes

Hepimizin bir “rüya ev” tanımı vardır ama bu belgeseldekiler sınırları zorlar nitelikte! Bir mimar ve emlak dünyasını hobi edinmiş bir oyuncu, dünyanın en farklı ve hayal gücü zorlayan yaratıcı mimariye sahip evlerinin peşine düşüyorlar. İsviçre Alpleri’ndeki baştan aşağı camdan yapılan ev, Portekiz’deki tavanında yüzme havuzu olan ev, bir Boeing-747’nin kuyruk ve kanatları eklenerek yapılan ev ve daha nice uçuk fikirlerle dolu bu belgeseli mimarlık meraklıları özellikle izlemeli.

 

The Story of God with Morgan Freeman

“Tanrı nedir? İnançlarımız nasıl şekillenir ve bizi birbirimize bağlar?” gibi sorulara cevap aramak üzere yola çıkan usta aktör Morgan Freeman’ı izliyoruz bu belgeselde. Din ve tarih meselelerine merakınız varsa dinlerin doğduğu topraklarda araştırmalarını yapan Freeman’ın rehberliğinde bu belgesel serisini izlemenizi öneririz.

 

Someone Feed Phil

Everybody Loves Raymond’ın yaratıcısı Philip Rosenthal, bu seride dünyanın farklı şehirlerinde yerel yemeklerin peşine düşüyor. Sokak yemeklerinden Michelin yıldızlı tadım menülerine uzanan yolculuklarında kendisine ailesi veya arkadaşları da eşlik ediyor. Mizah yönü de bir hayli kuvvetli olan belgesel sizi o şehirlere uçak bileti almaya ikna edebilir! Bangkok ve Lizbon bölümlerine özellikle bayıldığımızı söylemeliyiz.

 

Long Shot

“Aldığımız kararlar hayatımızı karartacak veya kurtaracak sonuçlara neden olabilir mi?” sorusunu izleyiciye sorduran Long Shot tamamen gerçek bir hikayeye dayalı ve olayı kahramanlarının kendisinden dinlediğimiz bir belgesel. İşlemediği bir cinayetten yargılanan Juan Catalan’ın dönemin kült dizi Curb Your Enthusiasm’ın bir sahnesi sayesinde aklanmaya giden şaşırtıcı hikayesi son derece çarpıcı.

 

Yorumlar