Sundance Büyük Jüri Ödülü: Kelebekler

Garip Bir Aile Komedisi. Bir Garip Aile Komedisi. Komedisi Bir Garip Aile.

“Gişe Memuru” ve “Sarmaşık” filmlerinin yönetmeni Tolga Karaçelik’in hem yazıp hem yönettiği üçüncü filmi olan “Kelebekler” Amerika’nın hatta dünyanın en önemli bağımsız film festivallerinden biri olan Sundance’te Dünya Sineması Büyük Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Sonunda ülkemizden böyle evrensel işlerin çıkıyor olması çok gurur verici.

Kelebekler, komedi ve dramın iç içe geçtiği mükemmel bir film olmuş. Yani kahkahalara boğulduğum sahneler de oldu, neredeyse gözlerimin dolduğu dramatik sahneler de vardı. Filmin içinde geçen diyaloglar ve olaylar sizin birçok yönden yaşamınızı ve bazı kavramları sorgulamanızı sağlayacak.

Annelerinin intiharı sonrasında yıllardır görüşmeyen 3 kardeşin, babalarından bir haber gelmesiyle bir araya gelmip yola çıkmalarını konu alan filmde; Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi isimler yer alıyor. 3 kardeşin hepsi birbirinden çok farklı ve özgün karakterlerdi.

Oyunculukların hepsi harikaydı bu sayede karakterlerle daha kolay empati kurabilmemizi sağlıyordu. Benim favori karakterim kardeşlerin en küçüğü Suzan oldu. Gerçek hayatın içinden, bizden biri gibiydi ve Tuğçe Altuğ bunu çok güzel yansıtmıştı. Genelde sinemada bu tarz kadın karakterleri pek göremediğimiz için bile bu filmi izlemelisiniz bence! Konusundan ve karakterlerden çok fazla bahsedip spoiler vermek istemiyorum ama absürt mizah severlerin bayılarak izleyeceğine kesinlikle garanti veriyorum. Ayrıca filmin içinde çalan şarkılar da hikayeye ve sahnelere çok iyi oturmuş. Festival filmi falan filan diye sıkıcı olduğunu düşünmeyin ve ne olursa olsun sinemadayken kaçırmayın derim.

Kelebeklerin hikayesini merak ediyorsanız hala vizyondayken bu filmi mutlaka izlemeniz lazım!

Ayşegül Pembeci

Yorumlar