Yaz Aylarının Değişilmezi; Nordik Müzik Festivalleri

Gündüz saatlerinin uzayıp havaların ısınmasıyla birlikte festival sezonu hazırlıkları da başladı. Müzik dünyasının önde gelen isimlerini canlı izlemek, yepyeni müzisyenleri keşfetmek ve festival ruhunu yaşamanın yanı sıra yaz aylarının değişilmezi Nordik müzik festivalleri ise bu konuda ayrı bir yere sahip.

Yaz yaklaşırken Kuzey Avrupa’nın özgün atmosferini hissedebileceğiniz, İskandinav ülkelerinden etkinliklerin bulunduğu listemizde bu sene İstanbul’da gerçekleşecek yepyeni bir festival Midsommar da var!

Gelin beraber Dünya’dan ve Türkiye’de gerçekleşecek olan Nordik Müzik Festivallerine göz atalım.

 

Midsommar Festival

Listemizde sırada Türkiye’de ilk defa düzenlenecek Midsommar Festival var. Kuzey Avrupa’nın geleneği yaz dönümü konseptiyle Midsommar, İstanbul’daki müzikseverleri yepyeni bir kültürle tanıştırmaya hazırlanıyor. 22 Haziran Cumartesi gecesi düzenlenecek festivalde uzun yaz günlerinin tadı müzik ve sanat ile çıkacak. Aynı İsveç’te olduğu gibi doğa ve sevginin ön planda olacağı Midsommar’da, konserlere ek olarak atölyeler ve farklı aktiviteler ile sosyalleşme imkanı sağlanacak.

Maçka Küçükçiftlik Park’ta düzenlenecek olan festivalde Kadebostany, Roosevelt, Jan Blomqvist & Band, Darius, Jakuzi ve Club Bangkok gibi yerli ve yabancı müzik sahnesinden isimler yer alıyor. Yazın gelişini kutlamak için Midsommar’a katılmayı denemen lazım.

 

Sideways

Nordik Müzik Festivalleri | Sideways
Nordik Müzik Festivalleri | Sideways

Haziran ayının ilk günlerinde Helsinki’de gerçekleşecek Sideways ile şehirdeki yaz festivalleri sezonu da başlıyor. Indie müziğe yoğunlaşan festival yaratıcı, birleştirici ve özgür ruhuyla hem ülke genelinde hem de komşu ülkelerden gelen ziyaretçiler arasında çok sevilen bir festival olarak biliniyor. Sahne performanslarının yanı sıra karaoke, drag show, 80’lerin atari oyunları, bilgi yarışmaları gibi eğlenceli aktiviteler de gerçekleşiyor.

Sideways’in güzel bir yanı da yeme-içme kısmının da en az müzik sahnesi kadar renkli olması. Bu yıl katılımcılar Vietnam mutfağından nitelikli kahve köşesine, mojito bardan barbeküye kadar pek çok lezzet tadabilecek. Hot Chip, Suede, Empress Of, Chisu, Henrik! bu yılki programın isimleri arasında yer alıyor.

 

Bergenfest

Nordik Müzik Festivalleri | BergenFest
Nordik Müzik Festivalleri | BergenFest

Norveç’in dağlarla çevrili, tarihi ve müthiş manzaralara sahip şehri Bergen’de gerçekleşen Bergenfest rock, blues, country ve elektronik temelli müziklere odaklanıyor. Bergenhus Kalesi’ne karşı kurulan alanda dört gün süren festival, hem İskandinav hem de dünya müzik sahnesinden çok sayıda müzisyeni ağırlıyor.

Festivale Norveç’in farklı şehirlerinden ve komşu ülkelerden oçok sayıda ziyaretçi geliyor. Bergenfest sayesinde şehrin turizmine büyük katkı sağladığı ve tanınırlığının arttığı biliniyor. 2019 programı ise bir hayli iddialı görünüyor. Patti Smith and Band, Bon Iver, Madrugada, First Aid Kid, Robert Plant & The Sensational Shapeshifters, The Twilight Sad gibi isimler güçlü kadronun sadece birkaçı.

 

Roskilde Festival

Nordik Müzik Festivalleri | Roskilde Festival
Nordik Müzik Festivalleri | Roskilde Festival

Danimarka’nın ünü dünya çapına yayılmış ve düzenlendiği şehirden ismini alan müzik festivali Roskilde her yıl yüz bini aşkın müzikseveri ağırlıyor. Yaklaşık bir hafta süren festival boyunca katılımcılar kamp yapma olanağına da sahip olduğundan gerçek anlamda bir festival ruhunu yaşayabiliyorlar.

Roskilde programlarında müzik dünyasının büyük isimlerini görebileceğiniz gibi genç ve yeni müzisyenleri de keşfedebiliyorsunuz. Bununla beraber sanat ve aktivizme de önemli bir bölüm ayıran festival 1971 yılından bu yana düzenleniyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine dev bir line-up açıklandı. Bob Dylan, Cardi B, Johnny Marr, Tears for Fears, Vampire Weekend gibi farklı müzik türlerinden yüzlerce ismi dinleyebilirsiniz.

 

Øyafestivalen

Nordik Müzik Festivalleri | Øyafestivalen
Nordik Müzik Festivalleri | Øyafestivalen

Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleştirilen Øyafestivalen dünyanın en çevre dostu festivallerinden biri olarak biliniyor. Sürdürülebilirlik konusuna büyük önem veren festivalde yenilenebilir enerji kaynakları kullanılıyor ve atık yönetimi hassasiyetle takip ediliyor. Yiyecek alanlarında da büyük ölçüde organik ve vejetaryen ürün satışına gayret ediliyor.

Alternatif ve indie ağırlıklı müzisyenleri ağırlayan festivalin bu yıl açıklanan programında The Cure, Robyn, Ezra Collective, Tame Impala, Christine and The Queens öne çıkan isimler arasında yer alıyor. Festival boyunca konserlerin ardından şehrin seçilmiş gece külüplerinde partiler ve DJ setler de devam edecek.

 

Way Out West

Nordik Müzik Festivalleri | Way Out West
Nordik Müzik Festivalleri | Way Out West

İsveç’in Göteborg şehrinde gerçekleşen Way Out West her yıl gitgide büyüyen bir line-up’a ve seyirci kitlesine sahip. Festival alanındaki performanslara ek olarak festival boyunca şehrin farklı gece kulüpleri, eski depoları veya retro barlarında Stay Out West adı altında gece boyu partiler de düzenleniyor.

Ağırlıklı olarak rock, elektronik, hip-hop ve indie türünde müziklerin icra edildiği festivalin önemli bir de özelliği var. 2007 yılından beri düzenlenen Sideways, 2012 yılı itibariyle artık vejetaryen bir etkinlik olduğunu ilan etti. O günden bu yana sadece vejetaryen yiyecek sunan festival ekibi çevre sorunlarına, atık yönetimine, organik yaşama ve sürdürülebilirliğe dikkat çekiyor. Broken Social Scene, The Cure, Solange, Stereolab performansları bu yılın kaçırılmazları arasında yer alıyor.

 

Flow Festival

Nordik Müzik Festivalleri | Flow Festival
Nordik Müzik Festivalleri | Flow Festival

Helsinki’de gerçekleştirilen bir başka festival olan Flow, aynı anda bir müzik ve sanat festivali olma özelliğini taşıyor. Tarihleri her yıl Ağustos aynın ilk yarısı içerisine denk getirilen festivalde dünya ve Finlandiya müzik sahnesinden farklı türleri icra eden müzisyenler buluşuyor. Sanat tarafında ise ağırlıklı olarak görsel sanatlar, film gösterimleri, söyleşiler, sokak sanatı, ışık enstalasyonları gibi alanlara yer veriliyor.

Bu yıl Flow’da sanat ilk defa festival alanının dışına taşarak Ulusal Opera Binası’na ulaşacak ve çağdaş dans, elektronik müzik ve görsel-işitsel sanatla iç içe performanslara sahne olacak. Müzik tarafında ise Tame Impala, Erykah Badu, The Cure, James Blake ve Cardi B gibi dikkati çeken isimler bulunuyor. Festivalin sürpriz isimlerinden biri ise Roman müziğinin ülkemizdeki temsilcilerinden olan klarnetçi Cüneyt Sepetçi.

 

Bonus: Icelandic Airwaves

Nordik Müzik Festivalleri | Icelandic Airwaves
Nordik Müzik Festivalleri | Icelandic Airwaves

Listemiz yaz festivallerine odaklansa da bonus olarak Icelandic Airwaves’i de eklemek istedik. Kasım ayında gerçekleşen bu festival İzlanda gibi müthiş bir doğaya, kültüre ve müziğe sahip bir yerde gerçekleşiyor. Sonbahara girerken Reykjavik’teki bu festival İzlandik müziğe hayran herkesi aynı şehirde buluşturuyor.

Bu festivali özel kılan ise konserleri sadece bir alanda değil plak dükkanı, müze, bar, kilise gibi şehrin farklı ve özgün noktalarında da izleyebiliyor olmanız. Yani katılımcıları tüm şehre yayılan bir program bekliyor. Şanslıysanız kuzey ışıklarını bile görebilirsiniz!

Yorumlar