Oturduğunuz Yerden Gezebileceğiniz Dünyanın En Güzel Müzeleri

Size, evinizin sınırlarını aşmadan da küçük bir kültür turu yapabileceğinizi söylesek ne derdiniz? Google Arts & Culture, herkese dünyanın dört bir yanındaki en ünlü müzelerin sanal turlarını ve çevrimiçi sergilerini sunmak için dünya çapında 500’den fazla müze ve galeri ile iş birliği yaptı. Bir başka deyişle dünyanın en ünlü müzelerine gitmek için kanepenizden kalkmanıza gerek bile yok!

Google Arts & Culture’ın koleksiyonunda Londra’daki British Museum, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi, New York City’deki Guggenheim ve kelimenin tam anlamıyla sanat, tarih ve bilim hakkında bilgi edinebileceğiniz yüzlerce başka mekan var. Bu koleksiyon herkes için, özellikle de öğrenciler için,  Corona günlerini verimli geçirmenize yardımcı olabilir.

Çevrimiçi turlar ve sergiler sunan Google sağ olsun, dünyanın en iyi müzelerinden bazılarına göz atabileceksiniz. Ve eğer bu sizin için yeterli değilse, New York Metropolitan Operası’nı 16 Mart – 22 Mart tarihleri arasında her gece 19:30’da ücretsiz dijital gösterimler yapacağının bilgisini de ayrıca buradan verelim.

 

British Museum – Londra

Online Müzeler | British Museum
Online Müzeler | British Museum

Londra’nın kalbinde yer alan bu ikonik müze, sanal ziyaretçilerin “Büyük Mahkeme” (Great Court) salonunu gezmelerine ve antik Rosetta Taşı ile Mısır mumyalarını keşfetmesine izin veriyor. Müzenin sanal turunda bulabileceğiniz yüzlerce eser var. Sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Guggenheim Müzesi – New York

Google’ın Street View özelliği, ziyaretçilerin evden ayrılmadan Guggenheim’ın ünlü spiral merdivenini gezmesine olanak tanıyor. Merdivenlerde başınızı döndürdükten sonra, Empresyonist, Post-Empresyonist, Modern ve Çağdaş dönemlerden inanılmaz sanat eserleri tek tek keşfedebilirsiniz.

 

Musée d’Orsay – Paris

1848-1914 yılları arasında çalışan ve yaşayan Fransız sanatçıların düzinelerce ünlü eserinin bulunduğu bu popüler galeride bu link üzerinden gezinebilirsiniz. Monet, Cézanne ve Gauguin’den en şahane sanat eserlerine mutlaka göz atın.

 

Bergama Müzesi – Berlin

Almanya’nın en büyük müzelerinden biri olan Bergama Müzesi’nin, fiziksel olarak orada olmasanız bile size sunacak çok şeyi var. Bu tarihi müze, Babil İştar Kapısı ve elbette Pergamon Sunağı da dahil olmak üzere birçok antik esere ev sahipliği yapıyor.

 

Pinacoteca di Brera – Milano

Pinacoteca di Brera‘nın sanat eserleri koleksiyonu, dünya sanat tarihindeki en büyük şaheserleri içerir. Hangileri olduklarını keşfedin. Giovanni Bellini, Rafaello Sanzio ve Umberto Boccioni gibi ustaların eserlerini görmemezlik etmeyin.

 

Uffizi Galerisi – Floransa

Online Müzeler | Uffizi Galerisi
Online Müzeler | Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, İtalya’nın Toskana bölgesindeki Floransa’nın Tarihi Merkezi’nde yer alan Piazza della Signoria’nındaki önemli sanat müzesidir. İtalyan’nın da en önemli sanat müzelerinden biridir. Özellikle İtalyan Rönesansı döneminden kalma paha biçilmez eserler koleksiyonuna sahiptir.

 

Vatikan Müzesi – Vatikan

Vatikan Müzesi, Roma Katolik Kilisesi ve Papalık tarafından yüzyıllar boyunca toplanan muazzam koleksiyondan dünyanın en ünlü Roma heykelleri ve Rönesans sanatının en önemli şaheserleri de dahil olmak üzere pek çok sanateserini sergilerler. Müzelerde 20.000’i sergilenen yaklaşık 70.000 eser Vatikan Müzesi’ne aittir. Dilerseniz Michelangelo tarafından dekore edilmiş tavanı ve Raphael tarafından dekore edilmiş Stanze di Raffaello ile Sistine Şapeli’ni oturduğunuz yerden gezebilirsiniz.

 

Museo Nacional del Prado – Madrid

Online Müzeler | Museo Nacional del Prado
Online Müzeler | Museo Nacional del Prado

Prado Müzesi, Madrid’in merkezinde bulunan başlıca İspanyol ulusal sanat müzelerindendir. Eski İspanyol Kraliyet Koleksiyonu ve İspanyol sanatının en iyi eserlerini veren dönem ile, 12. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadarki zamanda üretilen eserleri bulabilirsiniz. Burası dünyanın en iyi Avrupa sanat koleksiyonlarından biri olarak kabul edilir. Gezip, görün.

 

Louvre Müzesi – Paris

Online Müzeler | Louvre Müzesi
Online Müzeler | Louvre Müzesi

Şehrin simgesi olan Seine’nin sağ yakasında, şehrin ikinci bir simgesi olan Louvre Müzesi, tarih öncesi dönemden 21. yüzyıla kadar yaklaşık 38.000 eser ile 72.735 metrekarelik dev bir sergi sarayı. Saatlerce gezmelik…

 

New York Metropolitan Sanat Müzesi – New York

Online Müzeler | New York Metropolitan Sanat Müzesi
Online Müzeler | New York Metropolitan Sanat Müzesi

New York Metropolitan Sanat Müzesi, nam-ı diğer “Met”, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sanat müzesidir. Müze koleksiyonu klasik, antik ve eski Mısır’dan sanat eserleri, neredeyse tüm Avrupalı ustaların tabloları ve heykelleri ile geniş bir Amerikan ve modern sanat koleksiyonundan oluşur.. Müze, müzik enstrümanları, kostümler ve aksesuarların ansiklopedik koleksiyonlarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından antika silahlar ve zırhlara da ev sahipliği yapıyor.

 

State Hermitage Müzesi – Rusya

Online Müzeler | State Hermitage Müzesi
Online Müzeler | State Hermitage Müzesi

State Hermitage Müzesi, Rusya’nın Saint Petersburg kentinde bulunur. Dünyanın en büyük ikinci sanat müzesi olan State Hermitage, 1764 yılında Büyük İmparatoriçe Catherine’in Berlin tüccarı Johann Ernst Gotzkowsky’den etkileyici bir resim koleksiyonu almasından sonra kurulur. Köklü tarihi ile bu müze turlanmayı hak ediyor.

 

National Gallery Of Art – Washington

Online Müzeler | National Gallery Of Art
Online Müzeler | National Gallery Of Art

Sanatseverleri doyuma ulaştıracak National Gallery Of Art’ın ana koleksiyonu Paul Mellon, Ailsa Mellon Bruce, Lessing J. Rosenwald, Samuel Henry Kress, Rush Harrison Kress, Peter Arrell Browne Widener, Joseph E. Widener ve Chester Dale tarafından bağışlanan büyük sanat eserlerini içerir. Galeride resim, çizim, baskı, fotoğraf, heykel, madalya ve dekoratif sanat koleksiyonunun, Orta Çağ’dan günümüze dek gelişimini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu müze ayrıca Amerika’da görebileceğiniz tek Leonardo da Vinci eserine ev sahipliği yapar.

 

Museo Archeologio – Atina

Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi, tarih öncesi dönemden geç antik döneme kadar Yunanistan ve çevresindeki çeşitli arkeolojik yerlerden en önemli eserleri tek çatı altında toplayan bir müzedir. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olarak kabul edilir ve dünya çapında Yunan Antik Çağı’ndan kalma en zengin eserler koleksiyonunu içerir.

 

Van Gogh – Amsterdam

Van Gogh Müzesi, Vincent van Gogh ve Amsterdam’daki çağdaşlarının eserlerine adanmış bir sanat müzesidir; Stedelijk Müzesi, Rijksmuseum ve Concertgebouw’un yakınında, Amsterdam’ın güneyindeki Müze Meydanı’nda yer almaktadır. Müze, Van Gogh’un resim ve çizimlerini içeren en geniş koleksiyona sahiptir.

 

The J. Paul Getty Museum – Los Angeles

Paul Getty Müzesi, Kaliforniya’da iki kampüs üzerinde bulunan bir sanat müzesidir: Getty Center ve Getty Villa.

Getty Center’da bulunan birincil müze, başta Avrupa sanatına ait tabloları, çizimleri, heykel, ışıklı el yazmaları ve dekoratif sanatların örnekleri olmak üzere ilk örneklerinden günümüze kadar uluslararası alanda toplanan fotoğraflara ev sahipliği yapıyor. İkincil müze olan Getty Villa ise, Malibu semtinde ve Antik Yunanistan, Roma ve Etruria’dan önemli sanat eserlerini barındırmaktadır. Sırasıyla geziniz.

Yorumlar