“Planete Football” Sergisi – Magnum Photos

"Planete Football" Sergisi - Magnum Photos

İstanbul Fransız Kültür Merkezi (10 Haziran – 9 Eylül 2016)

Bu sene Fransa’da 10 haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan UEFA 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 15. yılı vesilesiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi bütün yaz boyunca Magnum Photos ajansının sergisi « Planète Football » sergisine ev sahipliği yapıyor. Bu sergiyle futbol dünyasını 1947 yılında kurulan ünlü Magnum Photos ajansının büyük fotoğrafçıların objektiflerinden göreceksiniz.

Bütün dünyada futbol, rasyonel düşüncenin çok ötesinde tutkuların depreştiği, insanları birleştiren ve aynı anda ayıran, evrensel bir dile sahip olan yegane sporlardan.
Bazı ülkelerde futbol kültürü, bir karşılaşmanın iyi veya kötü sonucuna göre hükümetlerin düşmesine ya da birleşmesine neden olabilir. Hatta bazı uluslararası karşılaşmalar iki ülke arasında çatışmalara bile neden olabilir. El Salvador ve Honduras maçı sonrasında iki ülke arasında patlak veren savaş, futbolun gücünün sadece bir örneği.

Futbolun renkli dünyası birçok fotoğrafçının ilgisini çekmiştir.  Fotoğrafçılar futbolun kökenlerinden günümüz global dünyanın «pazarlanan» futbola geçişini, taraftarları, maçları, futbolcuları, Afrika’nın bir arazisinde veya Brezilya’nın bir plajında çıplak ayak veya İngiltere’nin sokak arasında bir teneke kutusuna tekme atarken fotoğraflama şansına sahip oldular.
Sergi, futbolun, dünyanın her yerinde, ırk, din, uyruk ayırt etmeksizin, köklerinin her birimizin içine ne kadar nüfus ettiğini göstermektedir.
Oyunun kendine has güzelliği ile fotoğrafların estetiğinin kalitesini bir araya getirmektedir. Futbolu her şekliyle kutlayan sergi, aynı zamanda bizleri yarım yüzyıl süresince dünyanın dört bir köşesine sürükleyen, heyecan verici bir sosyal paylaşımdır.

Japonya’dan Türkiye’ye, Rwanda, Kamboçya, Nijeria, Brezilya, Salvador, İtalya’dan İngiltere’ye kadar Magnum Photo fotoğrafçıları oyunun ruhunu çok belirli bir resim tarzında ölümsüzleştirdiler. Resimler futbol oyununun güzelliğiyle fotoğrafçıların kendilerine özgün estetik özelliklerini birleştirerek dünyanın her kesiminden toplumların yuvarlak topa olan ilgisini yansıtan güzel belgeler oluşturuyor.

« Benim için, sadece gençlik yıllarımda tanıdığım bu ekip sporu, tüm gün süren antremanlardan, kaybedilen veya kazanılan maç gününe kadar uzanan güçlü bir umut ve dayanışma duygusuydu. Az da olsa ahlak hakkında ne biliyorsam, gerçek üniversitelerim olarak kalacak olan, futbol sahalarına ve tiyatro sahnelerine borçluyum »

Albert Camus
Albert Camus futbolun, halkın her tabakasının içiçe geçtiği bir toplumun yansıması olduğunu herkesten iyi biliyordu. İnsanları futbol kadar biraraya getiren az tutku vardır. Yemek ve nefes almak gibi futbol da baskın bir yer tutar. Bir sahada bir top peşinden koşan 22 adamdan ibaret olmayan futbol rasyonel düşüncenin herhangi bir biçiminin ötesinde tutkuları arttırır.

 

« Uluslararası futbol başka araçlarla savaşın sürdürülmesidir »

George Orwell
George Orwell’in de yazdığı gibi futbol, ulusların ruh halini ve hatta hükümetlerin kaderini  etkileyecek noktaya kadar gider. İki ülke arasında savaş başlatacak başka spor dalı biliyor musunuz ? El Salvador ve Honduras maçı sonrası çıkan ve 100 saat süren savaşın nedeni zorlu geçen bir futbol müsabakasıydı. Başka bir düzeyde, 1998 Dünya kupasında Amerika / İran maçı, iki ülke arasında yaşanan gerginliğin bir devamı niteliğindeydi.

 

 

Magnum Photos

Saygın Magnum fotoğraf ajansı 1947 yılında Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger ve David ‘Chim’ Seymour tarafından kurulmuştur. Bağımsız ruha sahip bu kişi ve fotoğraflar, dergiler tarafından zorunlu kılınan sınırlamalardan kurtulmak amacıyla bu oluşumu gerçekleştirmişlerdir. Bu sanatsal özgürlük, yeteneklerini gerçekten ilgilerini çeken konulara odaklamalarına olanak sağlayacaktır. Ajans, o tarihten bu yana bünyesine dünyanın en iyi fotoğrafçılarından birkaçını daha dahil etmiştir ve kurucularını niteleyen röportaj ile sanat fotoğrafçılığının karşılaşması halen, gördüğünü ama aynı zamanda hissettiğini ön plana çıkartan Magnum Fotoğraf ajansını tanımlamaktadır.

Rene-Burri-petit

Ipanema beach, Rio de Janeiro, 1958 © Rene Burri / Magnum Photos

 

 

 

Marilyn-Monroe

Marilyn Monroe New York., 1959 © Bob Henriques/ Magnum Photos

 

maradona-petit

Diego MARADONA celebrating Argentina victory of World Cup at Azteca stadium. MEXICO. Mexico DF. 29/06/86. Mundial ’86. © John Vink/ Magnum Photos

 

Guy-Le-Querrec-petit

© Guy Le Querrec / Magnum Photos

 

Yorumlar