Rota Müzik Festivalleri, İstikamet Avrupa!

Mayıs geldi ve nihayet festival sezonu açıldı. Neredeyse Avrupa’daki tüm büyük festivaller line up’larını açıkladı, hatta bazılarının biletleri dahi bitti. Müzik festivalleri bir nevi baharın gelişinin simgesi, yazın habercisi ve en önemlisi hepimiz için çok ciddi bir motivasyon kaynağı.

Katılım, line up ve organizasyon bakımından Avrupa’da en az bir festival deneyimlemen, #denemenlazım. İster planladığın bir seyahatini denk getir veya festival için seyahat planla… Farklı kentlerde 8 gün devam eden ya da 24 saat sonra biten, kimi 200 yıllık kalede kimi terkedilmiş gemi tersanesinde veya gölün kenarında düzenlenen yüzlerce festival var. Günün her anında sana eşlik eden müzik, festivaller aracılığıyla peşinden gidilmeyi, hak ediyor.

Parmak ısırtan line up’ıyla dikkat çeken lokal festivallerimiz için ayrı bir parantez açılacak tabii, ama şimdi pasaport kontrolüne girmek için can attığımız Atatürk veya Sabiha Gökçen Dış Hatlar’dayız. İstikamet Avrupa, haritada pin’in ucu yüzbinlerce kişiyi ağırlayan çoğunlukla rock/indie, hip-hop / rnb ve elektronik tarzlarıyla zengin karma müzik festivalleri.

 

Primavera Sound

Barselona ve Porto olmak üzere iki ayağı olan Primavera’nın Barselona şubesi bu sene de rock, alternatif, indie-pop, electro ve rap gibi farklı tarzların iyi temsilcilerini bir araya getiriyor. The National, Björk, Arctic Monkeys, Nick Cave and the Bed Seeds zaten hemen hemen tüm festivallerin başrolünde olduğu gibi burada da headliner. Uçsuz bucaksız line up’ta CHRCVS, Kelala, Fever Ray, Father John Misty, Charlotte Gainsburg, Tom Misch, The Blaze, Ariel Pink, Majid Jordan, Rhye, Beach House gibi nispeten alternatif isimler Primavera’yı öne çıkarıyor. Üstelik, -bi Sonar olmasa da- bu sene elektronik müzik sevenler için de kadro bir hayli geniş. bkz: Four Tet, Jon Hopkins, John Talabot, Floating Points, Black Madonna, DJ Koze ve çok dahası…

 • Yer: Barselona, İspanya
 • Tarih: 30 Mayıs – 2 Haziran
 • Detaylar için tık.

 

 

Reading Festival

Festivallerin ana vatanı İngiltere, ve en büyük festivallerinden Reading Festival. Londra’ya 1.5 saat uzaklığındaki Reading kentinde gerçekleşiyor. Her ne kadar elektronik kadrosu zayıf da olsa ikizi olan Leeds ile birlikte Reading’in içerik ve nicelik bakımından bu yıl es geçen Glastonbury’ye en iyi alternatif olduğunu düşünüyorum. Sizin de benim gibi ölmeden bir Glastonbury hayaliniz varsa hedef 2019, ama yok derseniz bu sene Reading’te Fall Out Boy, The Horrors, Kendrick Lamar, Travis Scott, Kate Nash, Kings Of Leon gibi muhtemelen yıl sonu Spotify raporunuzdaki sanatçıların çoğunu dünya gözüyle görüp, festivalin hakkını veren üç gün geçirebilirsiniz.

 • Yer: Reading, İngiltere
 • Zaman: 24 – 26 Ağustos
 • Detaylar için tık

 

 

Melt

Gräfenhainichen’de düzenlenen Melt Festival’ın Mad Cool Festival ile birlikte bu yıl beni en çok heyecanlandıran festival. Ancak gel gör ki ikisi de aynı tarihlerde… İçerik olarak elektronik müzik ağırlıklı bir line up olmasıyla +1 önde başlamakla beraber Florence + The Machine, Tyler, The Creator, The Internet, The Blaze ve Cigarettes After Sex, Fever Ray ve The xx gibi isimler neyse ki Melt!’i elektronik festival olmaktan çıkarıp, karma festival ruhuna katkıda bulunuyor.

 • Yer: Gräfenhainichen, Almanya
 • Zaman: 13 – 15 Temmuz
 • Detaylar için tık

 

 

Roskilde Festival

Favorilerimden Roskilde Kuzey Avrupa’nın en büyük festivali, Kopenhag’a 2-3 saatlik uzaklıktaki Roskilde’de düzenleniyor ve 7 gün sürüyor. Ancak ilk 3 gün lokal sanatçıların performanslarına ayrılmış. Yani aslında 4 gün gibi düşünebilirsiniz. Line up’ı ağırlıklı olarak rock, rap ve alternatif müziğin temsilcilerinden oluşuyor. Bu sene başrollerde Eminem, Massive Attack, Gorillaz, Bruno Mars, Nick Cave and the Bad Seeds, St Vincent ve Nine Inch Nails var. Bunlara ek olarak asıl bir isim daha vardı ki, bence dönemin en flaş isimleriden Cardi B. hamile olduğu için iptal etmiş…

Yardımcılar ise Interpol, Four Tet, Dua Lipa, My Bloody Valentine, Sampha, Nephew, Charlotte Gainsburg

 • Yer: Roskilde, Danimarka
 • Tarih: 30 Haziran – 7 Temmuz
 • Detaylar için tık

 

 

Mad Cool Festival

Bu yıl radarıma giren festivallerden bir diğeri Mad Cool 12 – 14 Temmuz tarihleri arasında Madrid’de düzenleniyor. Festivalde kimler olduğunu değil olmadığını saymak daha kolay sanki. Öyle ki Tame Impala Massive Attack ve Franz Ferdinand’ın nispeten daha küçük puntolarla yazıldığı, Pearl Jam, Jack White, Arctic Monkeys Depeche Mode, Queenst Of The Stone Age’in headliner olarak öne çıktığı, ek olarak MGMT, Kasabian, Alice In Chains, Richie Hawtin, The Black Madonna, Maya Jane Coles, Sampha, DJ Koze, Dua Lipa ve Glass Animals gibi rock’ın yanı sıra elektronik ve alternatif müziğin başarılı temsilcilerinden oluşan dünya karması gibi bir line up ile gelen Mad Cool’a hala eklenmesi beklenen isimlerin olduğunu söylemekte fayda var.

 • Yer: Madrid, İspanya
 • Zaman: 12 – 14 Temmuz
 • Detaylar için tık

 

 

Lollapalooza Festival

Doğum yeri Şikago olan 6 ayaklı Lollapalooza’nın en yeni üyesi Paris bu yıl ikinci kez düzenleniyor. Gündüz festivali olan Lollapalooza’da Depeche Mode, Gorillaz, Travis Scott, Diplo, Years & Years ve The Killers’lı line up’ı, göl kenarındaki kamp seçenekleriyle keyifli bir hafta sonu kaçamağı çok ideal bir alternatif.

 • Yer: Paris
 • Tarih: 21 – 22 Temmuz
 • Detaylar için tık.

 

 

Nos Alive Festival

Porto’da düzenlenen ve 3 gün süren Nos Alive, Euro’nun alıp başını gittiği şu dönemde safi festival için seyahat planı yapmalık değil ama Portekiz’e gitme planları olanlar için itici güç niteliğinde ve hali hazırdaki olan bir Porto seyahatine dahil etmek için çok çok ideal. Kıyaslandığında bir tık daha butik kaldığı için gündüz şehri gezip akşama doğru festivalde güzel vakit geçirebilirsiniz. Line up olarak Rock’n Coke’u hatırlatan Nos Alive’da bu sene Arctic Monkeys, Pearl Jam, The National, The Kooks, Two Door Cinema Club, Franz Ferdinand, MGMT, CHVRCHES gibi isimler var.

 • Yer: Porto, Portekiz
 • Tarih: 12 – 14 Temmuz
 • Detaylar için tık

 

 

Colours Of Ostrava

Colours Of Ostrava müzik festivalinden ziyade müzik ağırlıklı kültür-sanat festivali gibi… Prag’a 3.5 saatlik uzaklıkta, Çek Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük kenti Ostrava içinde 1828-1998 yılları arasında faaliyette olan bir demir fabrikasında düzenleniyor. Yalnızca konser değil, film gösterimleri, söyleşiler, bale, modern dans ve tiyatro gibi sahne sanatlarına da ev sahipliği yapan festivalde bu sene sahne alacağı açıklanan isimler arasında Grace Jones, N.E.R.D, Kygo, London Grammer, Joss Stone ve Jon Hopkins var.

 • Yer: Ostrava, Çek Cumhuriyeti
 • Tarih: 17 – 21 Temmuz
 • Detaylar için tık

 

 

PukkelPop

Belçika’ya gitmek istiyor fakat diğer Avrupa ülkelerinden bir türlü sıra gelmiyorsa işte size harika bir sebep: PukkelPop. 4 gün süren ülkenin en büyük ikinci festivali PukkelPop Hasselt kentinde düzenleniyor ve her yıl 180.000 kişiyi ağırlıyor. Line up rock, alternatif, indie pop hem de dans müziği sevenler için ideal.

 • Yer: Hasselt, Belçika
 • Zaman: 15 – 18 Ağustos
 • Detaylar için tık

 

 

Sziget Festival

Sziget zaten Türkiye’de de baya popüler. Dayanabilirim diyenler için festival 7 gün sürüyor. Sanki hedef kitle ve içerik olarak her geçen sene daha bi gençleşiyor gibi ama henüz tam bir gençlik festivaline dönüşmemişken şans verilebilir. Bu sene bir yanda Arctic Monkeys, Gorillaz, Kendrick Lamar, Lana Del Rey, Liam Gallagher  diğer yanda Shawn Mendez, Clean Bandit ve Zara Larrson gibi MTV’nin yeni starlarını da Sziget’te izlemek mümkün. Ülkemizi temsilen BaBa ZuLa ve Ezhel festivalde sahne alacak isimler arasında. Budapeşte’nin diğer Avrupa kentlerine göre nispeten daha ucuz olması ve ulaşım kolaylığı da Sziget’i çekici kılan detaylar.

 • Yer: Budapeşte – Macaristan
 • Tarih: 8 – 15 Ağustos
 • Detaylar için tık.

 

Neyzen Tevfik Savrın

Yorumlar