Borusan Contemporary’de Yeni Sergi

Haftaiçi ofis, haftasonu ise müze olarak hizmet veren, şehrin en ikonik binalarından birinde yer alan Borusan Contemporary’de yeni bir dijital sergi başladı. Japon Çağdaş Sanat Kolektifi teamLAB tarafından hazırlanıp müzeye uygun şekilde kurgulanan “Sanat ve Fiziksel Mekanın Arasında” sergisi izleyiciye derin ve duygusal anlar yaşatıyor.

Sergideki eserler ve deneyimler:

  • Sınırların Ötesindeki Kelebeklerin Kanat Çırpışı: Bu eserde siyah bir duvarın üzerine yansıtılan projeksiyonla kelebekler uçuyor ve sonra da hemen yandaki dijital ekrana doğru uçmaya başlıyorlar..  Duvardaki kelebeklere elinizle dokunduğunuzda ölüyorlar ama dijital ekranda kelebekler hareketlerine devam ediyor. Dijital dünyaya müdahale edemiyorsunuz.
  • Soğuk Hayat: Japonca “hayat” anlamına gelen karakteri bir ağacın üzerine yazan fırça darbelerinden  oluşan eser sürekli bir döngü içinde.. Döndükçe ağaç yeşeriyor, tomurcuklanıp çiçekleniyor.. Uzun süre izlemenin seyirci üzerindeki olumlu duygusal etkileri hayret verici..
  • Su Parçacıklarının Evreni: Sanal bir kayanın üzerinden tüm fizik kurallarına uygun olarak akan bir şelalenin dijital olarak yaratıldığı eser “doğanın yayılarak genişlemesi ve yenilenmesine övgü” niteliğinde..
  • Siyah Dalgalar: Serginin en etkileyici eserlerinden biri. Su dalgalarının mekanın şekline göre üç boyutlu olarak simüle edildiği eserde sonsuz bir döngü etkileyici bir müzik ile birlikte sunuluyor. Böylece karşısına oturup izleyebileceğiniz ve uzun süre kalkmak istemeyeceğiniz eser çıkıyor ortaya…

Borusan Contemporary’de Yeni Sergi

  • Çiçekler ve İnsanlar Kontrol Edilemez, Birlikte Yaşarlar: Her saat Bir Yıl Boyunca: Bu interaktif yerleştirmede ise insan ve doğa ilişkisine odaklanarak doğum ve ölüm arasındaki hassas denge ve mesafenin önemini vurgulanıyor. İzleyici ile sürekli etkileşim içinde olan eserde kocaman bir odayı dolduran çeşitli çiçekler görülüyor. Eğer bir saat odada kalırsanız Japonya’da yetişen tüm çiçekleri görme şansı yaratan bu ilginç ve çoşkulu eser, görüntüye dahil olma şansı verdiği için sosyal medyada en çok paylaşılan sergi parçası olacak gibi görünüyor!.

Borusan Contemporary’de Yeni Sergi

* Bu serginin yanısıra müzede aynı anda sergilenen ikinci bir sergi daha var. Borusan Koleksiyon’undan seçilen eserler ile oluşturulan Güverte Yolculuğu,  binanın ofis katlarında, hafta içi çalışma alanı olarak kullanılan bölümlerde sergileniyor. Başka insanların masaları, toplantı odaları arasında gezinerek çağdaş sanat izlemek oldukça ilginç!.. 

21 Ağustos’a dek sürecek sergiyi ziyaret etmek için sadece haftasonları açık olan Borusan Perili Köşk’ü ziyaret etmeyi, eserlerle bağ kurmayı, instagram hesabını renklendirecek şahane fotoğraflar çekmeyi ve buraya kadar gelmişken terasa çıkıp müzenin muhteşem manzarasının tadını çıkarmayı #denemenlazim

Yorumlar