Şehre Yaz Geldi: İstanbul’un En İyi Dondurmacıları

Bir dondurma sever için bu nefis lezzeti yemenin mevsimi olmaz elbette ama yaz aylarına daha çok yakıştığı ve hatta çoğu kişinin yazı iple çekme sebepleri arasında yer aldığı konusunda hemfikiriz! Meyvenin bu en leziz halini yaz sıcaklarında elimizden düşürmeyeceğimiz için biz de İstanbul’daki leziz dondurmacıların izini sürdük.

Dondurmacı - Meşhur Büyükdere Dondurmacısı
Dondurmacı – Meşhur Büyükdere Dondurmacısı

Farklı semtlerden hem tarihi hem de daha yeni dondurma dükkanlarını derlediğimiz bu liste ile yazın tadını çıkarmaya hazırlanabilirsiniz.

 

Dondurmacı Yaşar Usta

İsminin artık bir efsane olduğunu söylesek abartmış olmayız. Şimdilerde pek çok şubesi olsa da Bostancı Lunapark’ın yakınlarındaki dükkanın sevenlerinin gönlünde yeri başkadır. Mevsiminde meyveden yaptığı ve yerken meyvenin gerçek tadını aldığınız sorbeleri ve süt kokusunu hissedebileceğiniz katkısın dondurmaları ile Yaşar Usta kuyrukta beklenen her dakikanın hakkını veriyor. Karadut, şeftali ve vişne sorbeleri ile bebe bisküvili, kestaneli ve sakızlı dondurmalarını özellikle denemeniz lazım diyoruz.

Adres: https://goo.gl/maps/8sd5jVCQ3aU2

 

Damla Boza & Dondurma

İçinde pek çok saklı ve iyi lezzet barındıran Kurtuluş’un ana caddesinde yer alan Damla Boza & Dondurma sunduğu klasik dondurmalarıyla yıllardır müdavimlerini oluşturmuş bir dükkan. Az ama öz bir şekilde çeşitlerini sunan Damla’nın minik yeri yaz geceleri sık sık dolup taşıyor. 1989 yılından beri hizmet veren dondurmacıda limon, çilek, vişne, çikolata gibi dondurmayla özdeşleşen klasik tatları bulabilirsiniz. İsminden anlayacağınız gibi kış aylarında da nefis bozası öne çıkıyor.

Adres: https://goo.gl/maps/V1ryWhdek3F2

 

Dondurmacci

Klasik tatları ve modern dokunuşları en iyi birleştiren dondurmacılardan biri olan Dondurmacci farklı aromalar ve baharatlar kullanarak yaptıkları ürünleriyle tanınıyor. Klasik dondurma ve sorbe çeşitlerinin yanı sıra kulağa ilk başta farklı ve merak uyandırıcı gelen nefis tatları da var. Zaten şehrin önde gelen restoranlarının dondurmalarını Dondurmacci’den almalarının sebeplerinden biri de yaratıcı tatlara sahip olmaları. Bodrum mandalinası, elma-tarçın, limon-fesleğen, gül, sütlü limon, çikolata-lavanta mutlaka denemeniz gereken ürünlerinden. Light dondurma ve soya sütlü dondurma seçenekleri sunmaları da gönlümüzdeki puanlarını katlıyor. Erenköy, Nişantaşı ve Etiler’de şubeleri var.

Adres: https://goo.gl/maps/m457JGVr8T52

 

Bebek Mini Dondurma

İsmi gibi minicik bir yerde yıllardır aynı kalitede hizmet veren Mini Dondurma, Bebek’ten yolu her geçenin mutlaka uğraması gereken yerlerden bizce. Öyle küçük bir yerde harikalar yaratan ve sunduğu her dondurmada meyvenin tadını doyasıya alacağınız Mini’nin 1968’den beri istikrarlı bir biçimde hizmet vermesine de şaşırmamak gerek. Tüm dondurmalarına kefiliz ama güllü lokumlu dondurmasını şehirde tek geçiyoruz; müthiş bir lezzet!

Adres: https://goo.gl/maps/Ls4WUX16Dru

 

MUÀ

İtalyan dondurmasının şehirdeki en güzel adreslerinden biri olan MUÀ, doğal, katkısız ve mevsiminde meyve ile dondurmalarını ya da bir diğer deyişle “gelato”larını İtalyan usulü hazırlıyor. İsminin hikayesi de en az dondurmaları kadar tatlı. İtalyanların tattıkları bir şey hoşuna gittiğinde parmaklarının ucuna öpücük kondurup “MUÀ!” demesinden geliyor. Yeniköy’deki mekandaki tüm dondurma ve sorbeler pek cezbedici ama özellikle bitter çikolata, Hindistan cevizi, Brüksel kurabiyesi dondurmalarına ve limon sorbesine bayılıyoruz.  Tattığınız da “MUÀ!” diyeceğinize eminiz.

Adres: https://goo.gl/maps/GhA9j4H525G2

 

Meşhur Büyükdere Dondurmacısı

İsmindeki meşhur ibaresi boşuna değil; Büyükdere Dondurmacısı’nın ünü semtler arası yayılmış. Geçmişi ise 1935 yılına kadar dayanıyor. Yani tam anlamıyla nostaljik bir mahalle dondurmacısı olan Büyükdere Dondurmacısı’nda renklendirici ve benzeri katkı maddeleri olmaksızın yapılan nefis doğal dondurmalar tadabilirsiniz. Kaymak, çikolata, karadut, çilek ve limonlu gibi klasik tatların sunulduğu dükkandan ayrılırken eve de bir paket almayı ihmal etmeyin.

Adres: https://goo.gl/maps/ZyGphKRjuHt

 

Girandola

Arnavutköy sahilindeki yürüyüşlerin en keyifli mola adresi kesinlikle Girandola. Yaz akşamları önündeki kuyrukta beklemek bile hiç sıkıcı olmuyor. Çünkü sıranın sonunda Girandola’nın renkli, leziz ve farklı kombinasyonlardaki dondurmaları bizi bekliyor! Vişne-yeşil elma, tiramisu, nane, mascarpone, yoğurt, elma-tarçın ve Bodrum mandalina aromalı dondurmaları kesinlikle denemen lazım dediklerimizden. Diğer tatlarda da aklınız kalacağı için mekana sık sık yolunuz düşecek diye düşünüyoruz.

Adres: https://goo.gl/maps/xmEYMXMQMUw

 

Meşhur Dondurmacı Ali Usta

Moda’nın yıllara meydan okuyan, bir sürü mekan gelip geçse de hala yerinde duran dondurmacısı Ali Usta’nın önündeki kuyruk neredeyse hiç bitmez. Kuyruğun sonunda kavuşacağınız dondurmaların lezzetini düşününce değiyor tabii beklemeye. Cevizli, bademli ve fıstıklı dondurmaları mutlaka denemeniz lazım dediklerimiz arasında yer alıyor. Ama en meşhur dondurmalarından biri de Santa Maria. Tarifini sır gibi saklıyor ustalar; bu da işin eğlencesini arttırıyor bizce. Yaz veya kış demeden Moda rotalarınızda Ali Usta’da tatlı bir mola vermeyi unutmayın.

Adres: https://goo.gl/maps/RuQcrj4sv9D2

 

Dondurmino

Alaçatı’nın nefis gelatocusu Dondurmino oradaki ününü İstanbul’da, Karaköy’deki şubesinde de devam ettiriyor. İtalyan gelatosunun o kendine has kremamsı yapısını başarılı şekilde aktaran Dondurmino’nun mevsim meyvelerine göre yaptığı dondurma ve sorbeleri arasından seçmek zor olabilse de limoncello, Antep fıstığı, Nutella ve inciri deneyerek başlayabilirsiniz.

Adres: https://goo.gl/maps/fKby7npP5n72

 

Dondurmacı Yunus

Listemizin dondurma arabasıyla ürünlerini sunan ve belki de nostaljinin hakkını en çok veren üyesi Dondurmacı Yunus’la hala tanışmadıysanız bu yaz tam zamanı olabilir. Arabasıyla sokakları dolaştığı yer de bir harika. Kendisi Büyükada’ada! Ada sokaklarında keyifli bir yaz akşamının en iyi eşlikçisi tabii ki ada dondurmasıdır. Yunus’un meyve tadını bolca alabileceğiniz, az şekerli, az ama öz çeşitteki dondurmalarını mutlaka denemeniz lazım. Vişne ve şeftalili dondurmaları adalılar arasında artık efsane haline gelmiş olan arabayı her an her yerde görebilirsiniz. Adayı karış karış turlamaya değer!

 

Tadım Roma Dondurması

Adalar’a doğru uzanmışken Heybeliada’daki Tadım Roma’dan bahsetmemek olmaz. Dondurmayla arası pek iyi olmayana bile lezzetlerini sevdiren mekan bir aile işletmesi ve çok uzun yıllardır ada halkına harika tatlar üretiyorlar. İskeleden indikten sonra sahilde kolayca bulabileceğiniz dükkanda karadutlu ve damla sakızlı dondurmanın ilk denenecekler arasına girmesini öneriyoruz. Adayı turladıktan sonra dönüşte bir külah daha aldırtacak güzellikteler!

Adres: https://goo.gl/maps/tx9Lk6o5Gmk

 

Sinem Dondurma

Heybeliada’daki Tadım Roma Dondurmacısı’yla kardeş işletme diyebileceğimiz Sinem Dondurma, Burgazada’da yer alıyor. Adeta bir ada klasiği olan bu dondurmacı çocukluğunuzdan kalma günleri anımsatıp nostalji yaşatabilir. Sıcak yaz günlerinde ada turlayıp biraz da yüzdükten sonra Sinem Dondurma’yla kapanışı yapmak harika bir plan olabilir. Dükkanın özellikle sakızlı dondurması çok seviliyor. Krokanlı ve çikolatalıya da mutlaka şans verin diyoruz.

Adres: https://goo.gl/maps/tMmjjnyYJq72

 

Yasemin & Tuncel

Dondurmacı - Yasemin & Tuncel
Dondurmacı – Yasemin & Tuncel

Açıldığı günden bu yana tatları ve mekan tasarımı ile dikkat çeken Yasemin & Tuncel kahve kavurma ve dondurma yapımını bir araya getiren bir çiftin projesi. Meraklısı oldukları bu iki konu konu hakkında yurtdışında aldıkları eğitimlerin ardından mekanı açıyorlar. Dondurmalarının Göktürk dışından da çok sayıda müdavimleri var. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen meyveler ile dondurmalarını hazırlayan mekandaki çeşitler mevsime göre farklılık gösteriyor. Orman meyveleri kırmızı erik, karpuz, lime, fındık ve nane gibi enfes aromalarda dondurmaları tadabilirsiniz. Gitmişken kendi kavurdukları kahveleri de denemeyi unutmayın.

 Adres: https://goo.gl/maps/cuWMt97anyS2

 

Yeşilköy Roma Dondurmacısı

Yeşilköy esnafının eskilerinden olan Roma Dondurmacısı 1970 yılından beri hizmet veriyor. Ortaklarının ikinci neslinin devraldığı dondurmacı eski zaman tatlarını iyi yansıtan yerlerden. Özellikle muhitte uzun yıllardır yaşayanlar için ayrı bir önem ifade ediyor. Yaz geceleri dondurmaları alıp mahallede turlamak çok keyifli oluyor. Karadut, muz, kavun, krokan-badem, kayısı ve fıstıklı dondurmalarını denemenizi tavsiye ederiz.

Adres: https://goo.gl/maps/f5eiyB9NtiM2

 

Cremeria Milano

İtalyan dondurması gelatonun şehirdeki bir başka iyi adresi de Cremeria Milano. Bebek, Nişantaşı, Caddebostan gibi noktalarda bulunan şubeleri sadece tatlarıyla değil, dekoru ve diğer tüm detaylarıyla İtalyan ruhunu taşıyor, sanki Milano’da bir mekanda oturuyormuşsunuz hissini veriyor. Çok sayıda dondurma çeşidi sunan mekanda çeşitlilik mevsimsel ürünlere göre değişiyor. İncirli, hurmalı, gofretli, şeftalili ve Nutellalı gelatolarının nefis olduğunu söylemek gerek. Mekanda ayrıca dondurmayla yenen geleneksel İtalyan tatlıları da bulunuyor.

Adres: https://goo.gl/maps/BRfSGAQviGN2

 

Serez Dondurmacısı

Dondurma yapımına gurme bir bakış açısı getirmek amacıyla yola çıkan Serez Dondurmacısı, 2012 yılında Maltepe’deki yerlerini, ardından da diğer şubelerini açtı. Yerel üreticiyi destekleyerek malzemelerini alan, sorbelerini %100 meyveden ve dondurmaların yağ kaynağını süt kaymağından temin eden Serez’deki tüm reçeteler uzun denemelerin ve araştırmaların ardından ortaya çıkmış. Bu hazırlık süreci tabii ki müthiş tatlarına da yansımış. Klasik dondurmalar ve sorbelerin yanı sıra bir gurme dondurmalar kategoriler var ki mutlaka denemeniz lazım dediğimiz lezzetler burada bizce. Antep fıstıklı, Madagaskar vanilyalı, cevizli ve keçi sütlü gibi nefis dondurmalarını listenize alın deriz. Light veya yoğurtlu dondurma seçeneklerinin de olduğunu meraklısına not düşelim.

Adres: https://goo.gl/maps/m9XNhbhnWRx

 

Yorumlar