Srilanka ve Ordu’lu bir Oluşum: Mellow Turkey

Farklı kültürlerden gelen ama bir arada sürdürülebilir bir dünya yaratma hedefiyle birleşmiş bir ekip. Seyahatler, topluluklar, sade hayatlar, müzik, sanat, hobileri ve tabi sörf onları bir araya getirmiş. Farklı ülkelerde geçirdikleri uzun dönem deneyimlerini ise bugün Ordu’ya taşımışlar.

 

Sizi ne buluşturdu ve nasıl yarattınız Mellow’u?

Bizi Sri Lanka ve seyahat aşkımız buluşturdu. Deniz 2017’de Mellow’u Sri Lanka’da kurdu. Ben 2019’da Sri Lanka’da kreatif işlerler ilgili dahil oldum. 2020’de birlikte Mellow’u Türkiye’ye taşımaya karar verdik.

Bizi sörf ve hayat tarzlarımız buluşturdu diyebiliriz. Mellow’u yaratma amacımız sörf ve hotel, turizm ötesinde bir topluluk yaratma amacıyla kuruldu. Roksan ve Deniz olarak farklı alanlardaki tecrübelerimizi birleştirdiğimiz Sri Lanka ve Türkiye olarak sörf okulumuz ve iki hostelimiz var.

 

‘’İnsanlar alışkanlıklarını değiştirebilmek için, yeni bir hikayeye ihtiyaç duyarlar’’ demişsiniz, Bu bakış açınızı biraz açar mısınız; Mellow yeni bir hikaye mi sunuyor?

Mellow’u yaratma amacımız sörf ve hotel, turizm ötesinde bir topluluk yaratma amacıyla kuruldu. Sörf yapmak bir hayat tarzı. Doğa ile iç içe olmak ve dalgalarla bir olmak bizi her seferinde daha fazla doğanın sesine kulak vermeye itiyor.Farklı kültürle de yaşıyoruz. Ordu’nun balıkçılık, deniz kültürü maalesef çok azalmış durumda ama sörf bunun için bir başlangıç.

Sörf ile birlikte özellikle Karadenizilere denizi tekrar hatırlatıyoruz. Deniz ile barışık bir nesil yetiştirmeye çalışıyoruz. Yani denize arkasını dönmüş bir topluluk şimdi alışkanlıklarını değiştiriyor ve sörf bu hikayenin ana karakteri.

İki lokasyonunuz var, ve her biri de oldukça sıradışı; Ordu ve Sri lanka.

 

Bu mekanlar nasıl seçildi ?

Sri Lanka sörfü öğrenmek için en doğru noktalardan. Güney Amerika kadar uzak değil, Afrika kadar karışık değil. Tropikal iklim, senenin her günü sörf yapabildiğimiz ve sörf için seyahat eden insanlarla dolu bir lokasyon. Ordu Deniz’in çocukluğunun geçtiği yer. Aslında bir seyahatimiz sırasında Ordu’nun potansyileni görmemiz ve doğasını inanılmaz derecede Sri Lanka’ya benzetmemizle seçildi.

Ordu’da bir şeylere başlamamız çok uzun araştırmalar gerektirdi. Hem tesadüf hem de değil 🙂

 

Peki Mellow Hostel’e gelsek, bizi neler bekliyor, orada neler yapabiliriz? (Ordu / Sri Lanka )

Öncellikle sörf. Ordu, Perşembe’nin inanılmaz yeşil bir doğası, bir sürü deresi var. Bol bol doğa gezileri. Her gün yoga derslerimiz var. Her ay sörf ve yoga kamplarımız var. Çok değerli hocalarla düzenliyoruz. Her ay sanat atölyelerimiz var.

Çocuklu aileler için her hafta sonu sörf, kaykay ve farklı farkındalık atölyeleri düzenliyoruz. Yani bizimle hem tatil yapıyor hem yeni bir kültüre dahil oluyor hem de yeni beceriler öğreniyorsunuz 🙂

 

Ordu’da bu kadar çok sörf noktası olduğunu bilmiyordum! Özellikle de dalga sörfü…Türkiye’de nadir bir lokasyon olmalı?

Ordu bizi de şaşırttı 🙂 Ordu’da çok fazla dere olması sonucu bir sürü farklı spot var. Her dere ağızı bir sörf noktası. Türkiye için çok nadir ve değerli bir lokasyon.

Sizler sürdürülebilir bir dünya yaratma hedefiyle, sıradışı bir yol seçmişsiniz…Bu tüketim çağında bunu seçmek oldukça değerli. Sizin tanımınızı merak ediyorum, ‘sürdürülebilir bir yaşam’ sizce nasıl mümkün

Sürdürülebilir bir yaşam geleceğe bugünden daha iyisini bırakmak için attığımız bir adım. Yeni nesillerin ülkelerine, yaşadıkları bölgelere daha bağlı olmasını istiyoruz. Çünkü buralarda doğaya daha saygılı, yaşadığı yeri koruyan, gerektiğinde sesini çıkarabilecek bir nesil yetişmediği sürece sürdürülebilir bir yaşam mümkün değil.

Biz bugün sörfü getirdik, yarın sörf ile birlikte kendi bölgesini sörf veya fazlası için koruyacak nesiller yetişmeye başladı. Sörf eğitimi veren cankurtaranlar yetiştiriyoruz hatta sörf tahtası yapma atölyesi bile açılmasına ortak olduk.

En yakınlarımızdan biri Ali bugün kendi atölyesini kurdu hatta @probablymag ile özel bir sörf tahtası koleksiyonu yapıyoruz 🙂

 

Ve son olarak önerilerinizi almak isterim; seyahat müzik sanat dolu bir yaşamın yolcuları olarak… Bizlerle ilham bulacağımız okuma ve izleme önerilerinizi paylaşır mısınız?

İzleme:

  • Where the wild things are
  • Under an Arctic Sky
  • Unur
  • Soul Surfer
  • North of the Sun

Okuma:

  • Barbarian Days: A Surfing Life by William Finnegan
  • İnadına Canlı –  Vandana Shiva
  • Bizim Dünyamız – Thich Nhath Hanh
  • Ancient Myths and Modern Discoveries – The Black Sea’s Gold

Yorumlar