Ribbon Floral Design House: Buse Üçer

University of Miami Business Management bölümünden 2010’da mezun olduktan sonra New York’ta 2 sene pazarlama alanında çalışan Buse Üçer, Londra’da 2014 yılında The Covent Garden Academy of Flowers’ta çiçek tasarımı eğitimi alıp ve İstanbul’a taşınmış.

Haftalık çiçek üyelik servisi olarak RIBBON markasını kurduktan sonra tasarımları kısa sürede yoğun ilgi görünce ilk mağazasını açmaya karar vermiş. Gelin Buse Üçer’i ve işlerini yakından tanıyalım.

 

Çiçekler nasıl hayatına girdi? Ve sana neler hissettiriyor?

New York’ta yaşarken evime vintage sokak pazarından bir vazo almıştım. İçine sezona göre her hafta çiçek tazelemek hoşuma gidiyordu. Çiçek marketlerini gezmek hobim haline gelmişti, bu dünyaya gireceğimden habersizdim. Çiçeklerle iç içe olmayı çok seviyorum, işimin en sevdiğim yanı ise yeni ürünler ve farklı tasarımlar çıkarmak. Çiçek dünyasının farklı renkleri, dokuları ve güzellikleri bana ilham veriyor.

 

Ribbon Floral Design House’ın kurulma sürecini bize anlatabilir misin? Sektöre girmek isteyenlere ne gibi tavsiyelerin olur?

2014 yılında yeni evlendiğimde, masa çiçeklerimi kendim yapmaya başladığımda çok keyif aldığımı ve bu konuda yeteneğim olduğunu fark ettim. İçinde yaratıcılık bulunan bir iş kurmak hep hayalimdi. Bir gün eşimle akşam yemeğinde sohbet ederken çiçek üyelik sistemi fikrimi ortaya attım; ikimizi de çok heyecanlandırdı.

İşte o gece uzun bir beyin fırtınası sonrasında Ribbon ismen ortaya çıktı. İlk üyelerim ailem oldu; oldukça kalabalık bir ailem olması işin başlangıç sürecini hızlandırdı ve aniden kendimi bu işin içinde buldum diyebilirim. Dükkanım açıldıktan sonra haftalık çiçek üyelik sisteminin yanı sıra çiçek tasarımlarım beğenilince özel günlerde ve çiçek gönderimlerinde tercih edilmeye başladım.

Bu sektöre girmek isteyenlere önce bir çiçekçi dükkanında çalışıp birkaç sene piştikten sonra bu işe karar vermelerini söyleyebilirim. Çünkü çok detayı olan ve emekli bir iş, tecrübe etmek değerli olur karar vermeden önce diye düşünüyorum.

 

Tasarım yeteneği sende hep var mıydı, yoksa sonradan mı ortaya çıktı?

Tasarım gözüm olduğunu ama bunun da her daim geliştirmek gereken bir şey olduğuna inanıyorum. İnsan gezdikçe, baktıkça, araştırdıkça ufku ve yaratıcılığı artıyor. Okul hayatımda resim dersinde iyiydim, aynı zamanda takı tasarımı, tığ işi, dikiş vs hepsini keyif alarak yapabiliyordum. Tasarım yeteneği içimde olan bir şeydi diye düşünüyorum.

 

Üretim ve tasarlama süreçlerinden bahsedebilir misin? Nasıl bir yolculuktan geçiyor çiçekler?

Çok araştırıyorum, her gün Pinterest’te yarım saat geçiririm. İlla çiçek değil, tüm gördüğüm farklı ilham noktaları mesela bir sanat eseri, dekorasyon objesi, moda çekimi, veya doğadan bir fotoğraf gibi şeyler tasarımlarımı etkiliyor.

Aklıma bir çağrışım yapıyor, sonra çiçekler ve farklı vazolar ile birleştiriyorum bu fikirleri.

 

Nelerden ilham alıyor ve besleniyorsun?

Doğa bana her zaman ilham veriyor, en önde o olsa gerek. Çoğu zaman da gezdiğim yeni şehirlerde gördüğüm bir mimari, sanat eseri veya yaşam biçiminden esinleniyorum.

 

Çiçek tasarımlarını yaparken bir ritüelin var mı veya olmazsa olmazların neler? Atölyende nasıl bir ortamın var?

Atölyemin ferah ve ilham verici bir dekoru olması benim için önemli bir detay. Mimariden etkileniyorum, iyi bir mimarinin yarattığım çiçek tasarımlarına ve çalışanlarım arasındaki enerjiye de yansıdığını düşünüyorum. Çalışma ortamımız çok dinamik, tempolu, renk ve enerji dolu.

 

Türkiye’de ve hatta dünyada bir ilki yaparak kağıt ve plastik tüketimini azaltmak, sürdürülebilir yaşamı desteklemek için kanvas çiçek taşıma çantası fikri akla nasıl geldi? Nasıl sipariş verebiliriz?

Bir giyim markasının sürdürülebilir hayata desteğinden ilham aldım aslında. Çiçeklerimizi hazırlarken daha estetik durması için kağıt ve plastik tüketimimiz fazlasıyla oluyor, kanvas çiçek taşıma çantalarımızla bunu minumuma indirerek çiçekçilik sektörünün de sürdürülebilir ürünler yaratmasına öncü olmak istedim.

Sürdürülebilir hayatı destekleyenler için bir fark yaratıyor Ribbon. Hem küçük boyu hem de büyük boyu ile oldukça ilgi görüyor.

 

Peki bir kere kanvas çiçek taşıma çantası aldıktan sonra yine aynı çantayı kullanarak çiçek buketi alabilir miyiz?

Evet aslında amacımız biraz da bu, kanvas çantasıyla gelen müşterilerimiz seçeceği buketi içine koyarak dilediği yere götürebilir. Çiçek almak insan ruhuna çok iyi geliyor, kendini iyi hissettiriyor. Çiçek illa birinden hediye gelmek zorunda da değil kendini iyi hissetmek için kendine çiçek alan çok kişi tanıyorum ve ben buradan yola çıkarak kendine çiçek alanlar kulübü de kurdum, bu ay hayata geçti.

 

Burada çok güzel seramik vazolar görüyorum, bunlara çiçek buketleri ekleyip o şekilde de satışını yapıyor musun?

Seramik ve porselen benim hayatımda çok önemli bir yerde, hatta bir vazo koleksiyonum bile var. Yurtdışı seyahatlerimden topladığım, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden getirttiğim… Hangi çiçek ile hangi vazo kullanımı doğru olur kısmında da oldukça tecrübeliyim ve bu tecrübemi de Ribbon’da kullanmak istedim. Ribbon’a özel, el yapımı seramik vazo koleksiyonu oluşturma fikri aklımdayken Hande ile tanıştım.

Hande bir kadın girişimci, seramik atölyesi var onunla beraber benim çizimlerimle Ribbon için çok özel vazolar tasarladık ve 6-7 parçalık bir koleksiyon oluşturduk. Sadece el yapımı seramik vazo satın almak isteyen müşterilerimiz web sitemizden satın alabiliyor. Bunun haricinde bir de mumlarımız var yine el yapımı özel günlerde hediye olarak çok tercih ediliyor.

Ribbon markasının altında hem kadın girişimcilere destek olmak hem sürdürülebilir hayatı destelemek hem de müşterilerimize kendilerini iyi hissettirmek hedefim var.

 

Workshoplar yaptığını takip ediyorum, bize bunlardan biraz bahseder misin?

Özellikle yeni mağazamızda workshoplar için ayrı bir alan hazırladık. İlk gerçekleştirdiğimiz workshop çiçek boyamaydı, ve farklı olduğu için çok ilgi gördü.

Çiçekler ile ilgili workshoplarımız ayda bir devam edecek. Çiçek hazırlama dışında çiçeğin içinde bulunduğu farklı workshop planlarımız da var, seramik vazo yapımı, ebru tekniği ile boyama, ve kaligrafi gibi…

 

5 sene sonra nerede hayal ediyosun kendini ne nasıl tasarımlar yapıyor olmak isterdin?

Tasarımlarımda hep öncü olmak, görülmemiş ürünler ile fark yaratmaya devam etmek istiyorum. İstanbul’dan sonra başka bir şehirde Ribbon açmak hayalim.

 

Ürünlerine ulaşmak isteyenler ne yapmalı?

Online mağazamızdan ribbonflowers.com dan aynı gün teslimat servisimiz ile sipariş geçebilirler. IOS uygulamamızdan sipariş vermek çok kolay, bu linkten uygulamaya ulaşabilirsiniz: Bebeköy Etiler deki mağazamız haftanın 7 günü açık.

 

Yaratmaya, tasarıma dair hevesi, yeteneği ve isteği olan okuyucularımıza önerilerin var mı?

Heves herkeste olabilir ama önemli olan başlamak ve yapmak.

 

Peki son olarak bizimle #denemenlazım önerilerini paylaşır mısın?

  • Film- The Innocent, The Sinner, The Last Czars
  • Seyahat- Six Senses Hotel Yao Noi
  • Yemek: Havan’dan çiğ brokoli salatası
  • Tatlı: Beam Bakes kestaneli mont blanc tart
  • Spa- Hürrem Sultan Hamamı’nda kese
  • Spor- Belgrad’da bisiklet parkuru keyfi

Yorumlar