Abtira Garden: Doğaya Dönüş İsteğiyle Yola Çıkan Marka

Bahçeye geri dönmek, temiz yaşamak, doğaya yakın olmak isteğiyle yola çıkan bir marka; Abtira. Toplumun dayattığı klişeleri nasıl çalışmak gerektiğine dair beklenti zincirlerini kırmak isteyen Anna ile tanışın! Üreterek güzel yaşamak mümkün!

Anna, bizlere biraz kendinden bahsedebilir misin? Aile çocukluk, eğitim ve nasıl Türkiye’ye yolun düştü…

1980’de Polonya’da doğdum. 90’lı yılların ortalarında İngiltere’ye taşındım. Orada Ekonomi dalında lisans yaptım… Daha sonra Belçika’da sosyal bilimler doktorası. Türkiye’ye gelmeden önce Fransa’da uluslararası bir organizasyonda çalışıyordum. İşte o zaman Türk bir adamla tanıştım, evlendim ve tahmin edilebileceği gibi birkaç yıl sonra Türkiye’ye taşındım.

 

Peki bitkiler ve bitkilerin şifaları hayatında hep var mıydı, bu ilgi ne zaman ve nasıl başladı?

Annem ve babam ziraat mühendisiydi ve hayatımda hep bitkiler vardı. Aslında çocukken çeşitli çiftliklerde çok zaman geçirdim. Babam olmasa da, annem bitkisel tedavilere büyük bir tutkusu duyuyordu. Ancak, gençken, normal olarak, ben tüm bunların çok da içinde değildim. Bunun yerine, çok daha insan merkezli ilgi alanlarım vardı – sanat, edebiyat, toplumlardaki insan davranışları… ve böylece sosyal bilimlere girdim.

Ancak, 30 yaşımdayken, doğaya geri dönme ihtiyacım çok güçlendi. Ege’de çok zaman geçirmeye, bir bahçe ekmeye, yerel otlar ve aromaterapileri öğrenmeye başladım… Önce Çeşme’deki arkadaşlarımdan sonra kitaplardan… Bu çalışmaların, abtira için ilk temelleri attığını söyleyebilirim….

 

Abtira’nın hikayesine gelirsek, demişsin ki;

Hayal ile gerçeklik arasında bir fark yokmuş gibi yaşayabilirseniz, o zaman nihayet – belki – mutlu olabilirsiniz. Benim için macera – bir hayal bile değilken – abtira garden ile başladı. Bu, çevremdeki dünyayla ve kendimle barış içinde olmayı umduğum bir yol düşüncesinden başka bir şey değildi. Bu fikir kendine hayat verdi, hayal büyüdü, yaşam projesi doğdu.

 

Nasıl bir süreçti Abtira’nın yaratım süreci, bize biraz bahsedebilir misin?

Sanırım iki aşamalı oldu. İlk olarak – daha genel  olarak; sonra, abtira’ya özgü. Yaşadığım ve yaşamak istediğim yol hakkında her zaman çok idealist oldum. Hayallerim asla saçma ya da aşırı olmadığından, onları yaşamış olmak, yani gerçekleştirilmeleri benim için her zaman temel hedef olmuştur. Bu şekilde, hayal ile gerçek arasında beni özlem ve hayal kırıklığına uğratan bir uçurum olamaz. Abtira’dan önce bile böyleydim. Sadece sektör doğru gelmiyordu. Bu durumun düzeltilmesi gerekiyordu. Abtira bu rahatsızlıktan ve üstüne daha önce bahsettiğim doğaya geri dönme arzumdan doğdu.

Bir marka olarak, abtira ciltle ilgili olmalıydı, çünkü her zaman cilt sağlığına takıntılıydım. Ve “az, daha çoktur” felsefesi ile uyum içinde çok sade ve minimalist olmalıydı.

Elbette, yaratıcılığın diğer üreticilerden ilham aldığı bir kısmı da vardır. Bir boşlukta yaşamıyoruz. Avustralya, Kanada ve Avrupa’daki  kozmetik ürünlerinde bitkiciliğin minimalist bir tarzda cilt bakımına geçiş tarzını çok sevdim.

 

Tüm ürünleri ellerinde üretiyorsun, geri planda nasıl bir ön hazırlık ve deneme süreçleri var?

Evet, tüm ürünlerimiz el yapımı. Hayalimdeki ürünün koseptlendirilmesi, üretim süreci ve pazara çıkış süresi üründen ürüne değişir. Pek çok ürünü üretmeye koyulmadan önce, kafamda soyut ama net bir şekilde formüle ederim. Daha sonra, önce mutfakta, sonra da müşterilerden geri bildirim aldıkça ayrıntıların düzeltilmesi gelir. Son iki yılda, müşterilerin isteklerine cevap olarak ürünlerin çoğunu iyileştirdik. “Biz” diyorum çünkü bir senedir abtirada sadece ben yokum… Laboratuvarda ve ofiste yardım ediyorum.

Şimdi, sadece bir örnek vermek gerekirse, pratik düzeyde, bir serum üretmek bir saat, bir krem ​​üretmek bir gün sürer. Ancak serum ve kremde iyileştirmeler yapmak çok farklı işlemlerdir. Krem karıştırmak daha tekniktir. Bir kremin ​​detaylarını ince bir şekilde ayarlamak aylar alabilir…

Abtira Garden: Doğaya Dönüş İsteğiyle Yola Çıkan Marka
Abtira Garden: Doğaya Dönüş İsteğiyle Yola Çıkan Marka

Tüm bunların temelinde, çok zaman alan ancak müşterinin düşünmediği, ya da Instagram’da görmediği süreçler var…. Bunlardan bariz bir tanesi, malzemelerimizi tedarik etmek için tedarikçilerle nasıl çalıştığımızdır . Bu Türkiye’deki çalışmalarımızın en zorlu yönlerinden birisi. Burada kaliteli malzemeler pazarı hala bakir; satın alma zaman ve enerjimizin çoğunu almakta. Aynısı ambalajın güvenliğini sağlamak için de geçerli. Çok sıradan ama oldukça yorucu süreçler…

Son olarak, ürünün laboratuvarda tescili, yasallaştırılması ve test edilmesi ile ilgili en zor kısım var. Bir ürünün kaydı hızlı olur (1-2 hafta) ancak test en az 3 ay sürer…

 

Nasıl ürünler mevcut, abtira’yla henüz tanışmamış olanlar için biraz ürünlerden bahsedebilir misin?

Artık cilt ve vücut bakımı için neredeyse eksiksiz bir ürün çizgimiz var; sabunlardan toniklere, kremlere ve serumlara kadar … Ayrıca akne, egzama, rozacea gibi problemleri olan ciltler için peeling, masaj yağları, balsamlar ve tedaviler de yapıyoruz.

Abtira Garden: Doğaya Dönüş İsteğiyle Yola Çıkan Marka
Abtira Garden: Doğaya Dönüş İsteğiyle Yola Çıkan Marka

Tam olarak, ürünlerimizin arkasında yatan fikir, doğal, olabildiğince organik cilt bakım ürünleri olmasının yanı sıra, vegan, hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması ve geri dönüşümlü ambalajlarla sunulmasıdır. Size hem bedenimize hem de gezegenimize, özellikle cildin yaşamasına, nefes almasına ve yaş almasına saygılı ürünler sunmayı diliyoruz. Vücudumuzun ve cildimizin asaletli yaşlanması gerektiğine inandığımız için size yüksek etkili ürünler sunmaya gayret ediyoruz. Ürünlerimizin, size mutluluk verecek muhteşem ürünler olması için her gün çalışıyoruz….

 

Senin favorin hangisi?

Viridian. 2017’de yaptığım ilk serumlarımdan biri. Normalden yağlıya ve hassas ciltler için, dengeleyici ve yaşlanma karşıtı bir serum. Çok garip bir serum, müşteriler sık sık şaşırıyor. Aşk-nefret ilişkisi kuruyorlar bu serumla. Viridian’ın kokusu tamanu yağı nedeniyle ceviz gibi. Ayrıca mavi solucan otu, civanperçemi ve mavi papatya gibi tıbbi bitkileri de içeriyor ve bunlar bizim duyularımızın alışkın olduğu kokular değil. Bunları yasemin ve ardıç ile dengeledik. Yine de, Viridian’a alışınca, bağımlılık yaratır. Her ay daha fazlası için gelmeye devam eden müşterilerimiz var…

 

Elde üretmek kadar, birilerinin hayatlarına ‘ şifa ‘ olarak dokunmak da çok güzel, dimi? Aldığın tepkiler nasıl, sana ne hissettiriyor?

Evet, bu muhteşem bir his.. İnsanları cilt bakımında “az, daha çoktur” mantığına ikna etmek gerçekten kolay değil. Ve birçok kişinin doğal kozmetiklerin hafif, farklı doku ve kokularına uyum sağlamaları zaman alıyor. Burada her şey biraz daha “ham”. Neyse ki, aldığımız geri bildirimlerin çoğu olumlu 🙂

Abtira Garden: Doğaya Dönüş İsteğiyle Yola Çıkan Marka
Abtira Garden: Doğaya Dönüş İsteğiyle Yola Çıkan Marka

Genellikle müşteriler, doğal ürün kullandıklarında ciltlerinin ne kadar çabuk değiştiğine ve iyileştiğine şaşırırlar.. Çoğu zaman ticari ürünlere geri dönemezler. Bu bir şekilde ters geliyor. Tabii ki en tatmin edici olanı, kronik cilt problemlerini çözmeye yardımcı olup insanları akne veya egzamadan kurtarabilmek. Ama cildin daha parlak ve dudakların daha yumuşak olmasını sağlamak gibi küçük başarılar da harika hissettiriyor…

 

Peki Abtira dışında, hayatında neler var? Hobilerin, sana ilham veren şeyler nelerdir?

2019’da – yasallaştırarak yeniden başlattığımız abtira dışında- ne yazık ki çok fazla yok; hayvanlar hariç. Kocamla birlikte evde beş kişi var (hem köpekler hem de kediler); bahçemizde ve sokakta çok daha fazlasına bakıyoruz. Doğa ile birlikte hayvanlar şimdiye kadarki en büyük aşkım. Hayatımın bu noktasında, sadece doğanın yok olması ve hayvanların acı çekmesinin kalbimi gerçekten kırabileceğini düşünüyorum.

Ancak, söylediğim gibi abtira’nın yavaş yavaş düzeni oturduğu için, yavaşça diğer benliğime ve diğer yaşam tutkularıma, özellikle sanat ve edebiyatıma dönüyorum, en azından deniyorum. Güzel sanatlara ve kitaplara maruz kalmak, yaşamdaki estetik duyarlılığımı ve idealizmimi şekillendirmede büyük rol oynadı… Geçtiğimiz aylarda bunları çok fazla özledim…

 

Doğayla ilişkin nasıl, mutlaka çok yakındır… Sana neler katıyor / öğretiyor doğa ve bitkiler?

Sanırım, göreceli olarak konuşursak, oldukça yakın, ama keşke daha yakın olsaydı … Çeşme’de, kalabalığın dışında, ormanın, plajın, denizin hemen yanında yaşıyoruz. Yine de, kozmetik sektörü düzenlemeleriyle uğraşmak ve vaktimi ofiste geçirmek yerine, vahşi doğada özgürce dolaşmak için daha fazla zamanımın olmasını dilerdim. Genel olarak, yıllar önce, henüz tıbbi bitkiler ile ilgilenmediğim zamanlarda bile, doğaya beni hep kendine çekti.  Benim için hep bir terapi şekli oldu. Londra veya Paris gibi büyük şehirlerde yaşadığımda kendimi sık sık parklarda buldum, oralarda nefes aldım. Ve ne zaman vakit bulsam, daima yürüyüş yapmak için başka bir yerlere kaçtım….

Bir insanın, modern yaşamın yapay etkilerinden  hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyileşmesi için doğadan daha iyi bir yer olmadığına ikna oldum. Doğa bizim gerçek yaşam alanımızdır, oradan geliyoruz, vücudumuzun en çok ilgisini çeken şey budur. Bu kelimenin tam anlamıyla kendimize geri geldiğimiz yer demek. (Yeşil renk neden herkesin en rahatlatıcı rengidir?) Doğanın içindeyken birşeyleri arzulamayı bıraktığımı hissediyorum. Sadece kendim olmanın yeterli olduğunu keşfediyorum. Ve özellikle bitkiler, size kırılganlığın bile güçlü olabileceğini, içimizde unutmamamız gereken bir yenilenme gücü olduğunu hatırlatıyor, asla unutmamamız gereken…

 

Son olarak #denemenlazim dediğin önerilerini alabilir miyiz?

  • Kitap – Nadine Gordimer “The Lying Days”;  Richard Flanagan “Narrow Path to Deep North”
  • Film – Fernando Meirelles, The Two Popes
  • Müzik (Şarkı) – AaRON, We cut the night
  • Mekan (seyahat, şehir vs….) – Lanzarote

 

Yorumlar