Thassos: Bir Adım Ötemizdeki Cennet

Doğası, denizi ve kültürü ile şahane deneyimler sunan bir ada Thassos. Üstelik burnumuzun dibinde! Havalar ısınmaya başlamış ve bayram tatilleri yaklaşmışken, muhakkak listelere alınacak türden…

Thassos Adası Gezilecek Yerler
Thassos Adası Gezilecek Yerler

Atina, Selanik ve Kavala üzerinden bir Yunanistan tatili planladık geçtiğimiz yaz. Kültürel anlamda doyurduğumuz gezelim görelim tarafımızı, deniz tatili ile şenlendirmek için bir de ada aldık listeye. İyi ki de aldık. Zira Thassos, Yunanistan seyahatini içselleştirmemizin ve kalbimize bu kadar işlemesinin asıl sebebi oldu. Bu adayı görmesek, yerele inmesek, ada kafasını anlamasak, dönüş yolunda pek de hüzünlenmezdik sanıyorum. Thassos, bu yaz da gündemimizde!

Thassos’a aşağıda ulaşım bilgilerinde de anlatacağım üzere, birçok farklı yoldan ulaşmak mümkün. Biz seyahat planımız gereği Selanik’ten araba kiralayıp Keramoti üzerinden feribot ile geçtik ve adanın merkezi, kalbi denebilecek bir noktada, Limenas’ta konakladık. Adada konaklamak için Limenaria ve Potos gibi farklı bölgeler mevcut. Fakat plajlara ulaşım, tavernalar ve vakit geçirilebilecek tüm alanlar Limenas’a daha yakın. Dolayısıyla konaklama için en büyük ve ilk tavsiyemizdir Limenas.


Thassos Harita / Nerede

Ada içi ulaşım ne yazık ki diğer Yunan adalarında olduğu gibi arabasız çok çok zayıf. Ve ada, yüzölçümü olarak oldukça büyük olduğu için, kuzeyinden güneyine gitmeniz özel araçla bile zaman zaman bir saati bulabiliyor. Bu yüzden feribotların kalktığı Kavala ve Keramoti’den veya ada içerisinden mutlaka araç temin etmek gerekiyor.

 

Muhteşem doğa, keyifli plajlar

Thassos’ta denize girilebilecek, keyif çatılabilecek ve doğayla bütünleşip vakit geçirilebilecek onlarca plaj mevcut. Biz uzun bir liste ile gittik ve hemen hemen tüm plajları deneyimleme fırsatı bulduk. Görülesi ve mutlaka vakit geçirilesi olanlar ise şöyle…

 

La Scala

Thassos Adası Plajları | La Scala
Thassos Adası Plajları | La Scala

Limenas’ta konaklıyorsanız merkeze çok yakın. Dekoratif anlamda düşünürseniz, içerisi bizim Çeşme beach’leri gibi. Fakat büyük farklar var. Giriş ücreti yok, “locayı kapma derdi” yok, “piyasacı” gençler veya “şurada cool pozlar vereyim” derdi olanlar yok. O yüzden herkes inanılmaz rahat. Kimse kimseye karışmıyor hatta rahatsız olmamanız için sipariş almaya bile olabildiğince geç geliyorlar. Söylediğim gibi giriş ücreti yok ama içeride en az bir içecek tüketmeniz gerekiyor. Meşhur soğuk kahveleri Frappe 2-3 Euro arasında değişiyor.

 

Marble Beach

Thassos Adası Plajları | Marble Beach
Thassos Adası Plajları | Marble Beach

Thassos’un olmazsa olmazlarından, görmeden dönülmemesi gerekenlerinden. Marble çok küçük bir plaj fakat doğası gerçekten şahane. Bembeyaz çakıllı, turkuaz denizine doymanın imkanı yok. Yalnızca çok kalabalık! Sabah erken saatlerde gitmekte yarar var. Arabasız ulaşım pek mümkün değil ve yolları biraz engebeli. Giriş ücreti yok. Şezlonglar ücretli fakat havluyu taşa serip takılmak serbest!

Thassos Gezilecek Yerler | Marble Beach
Thassos Adası Plajları | Marble Beach

 

Porto Vathy

Thassos Adası Plajları | Porto Vathy
Thassos Adası Plajları | Porto Vathy

Porto Vathy, Marble Beach’in olduğu koyun arka tarafı. Marble’a geldiğinizde Porto Vathy’nin yönlendirme tabelalarını da göreceksiniz. Fakat deniz Marble’a göre biraz daha bulanık. Yine turkuaz tabii ama bulanık bir turkuaz. Şunu söylemeliyim ki, Porto Vathy’nin tesisi gerçekten çok güzel. Yemekleri, frappeleri şahane. Müzik rahatsız etmiyor, yine herkes oldukça kibar. İçeri giriş ücreti yok, şezlonglar ücretsiz.

 

Golden, Paradise ve Aliki Beach

Listelerde üç plaj için de Thassos’un olmazsa olmaz plajlarından deniyor fakat diğer alternatifleri gördükten sonra biz pek sevemedik açıkçası. Golden çok uzun bir plaj, giriş ücretsiz ancak yeme içme şartı var. Paradise ve Aliki ise bizim Kilyos plajlarının mini boyu tadında. Paradise’ın etrafında ne yazık ki tesis yok. Yiyecek içecek anlamında hazırlıklı gitmekte yarar var.

 

Tarsanas

Thassos Adası Plajları | Tarsanas
Thassos Adası Plajları | Tarsanas

Gönlünün efendisi kim derseniz, açık ara farkla Tarsanas derim! Her yerden daha sakin, daha ferah ve her şeyiyle harika bir ‘beach’ yapmışlar. Yine giriş ücretsiz, yeme içme alternatiflerinde göze batan bir fiyat tablosu yok. Denizi harika! Şezlong ve diğer plaj hizmetleri de çok güzel. Ve bence çok çok huzurlu! Bir daha gitsem mütemadiyen Tarsanas’ta takılırım.

Thassos Adası Plajları | Tarsanas
Thassos Adası Plajları | Tarsanas

 

Giola

Thassos Adası Plajları | Giola
Thassos Adası Plajları | Giola

Thassos görsellerinde en çok rastlanan bir ‘mutlaka’ noktası daha. Fakat ne yazık ki fotoğraflarda göründüğünden çok daha küçük ve yolu gerçekten engebeli. Arabayı park ettikten sonra yaklaşık 1 km engebeli  bir yol yürüyorsunuz. ATV’niz yoksa bisiklet dahil herhangi bir araçla inip çıkmanız mümkün değil. Yine de küçücük ‘deniz havuzu’na atlayıp zıplamak çok keyifli.

 

Yeme içme meseleleri ve tavernalar;

Ada’da yiyecek çok fazla alternatif var. Her akşam taverna yapmak istemiyorsanız özellikle. Hamburgercisi, pizzacısı, dönercisi, kafesi… Aradığınız her alternatif var. Fakat bence, her akşam taverna yapılsa da, deniz ürünlerine doymak mümkün değil! Bir Yunan oburu bu konuda şöyle bir laf etmiş zamanın birinde, “Almanlar Volkswagen üretiyor, biz ise ahtapot kalamar”. Tespit gibi tespit!

Thassos Adası Restaurant | Thassian Doukas
Thassos Adası Restaurant | Thassian Doukas

Sahilde ‘turistik’ birçok taverna var. Özellikle gitmeden önce Mouses, Symi ve Alexandra’s gibi öneriler okumuştum. Bunlar kuşkusuz en ünlüleri fakat Thassian Doukas gibi yerel birkaç taverna deneyimledik. Onlar da epey iyiydi! Kalamar ızgara, caciki (bizim cacıktan çok daha güzel ve krem kıvamında) ve Greek salata yemeden dönülmemesi gerekenlerden. Uzo içmek istiyorsanız da kesinlikle Barbayanni, bilhassa mavi etiketli olanı! Bu arada porsiyonlar büyük, fiyatlar küçük. Aklınızda bulunsun 🙂

Thassos Adası Restaurant | Barbayanni
Thassos Adası Restaurant | Barbayanni
Thassos Adası Restaurant | Barbayanni
Thassos Adası Restaurant | Barbayanni

Yeme içme meselelerine dalmışken bir de yerel deneyimden ve tatlı mı tatlı bir köyden bahsetmek isterim. Kahvesi, eski evleri, dar sokakları ve sakinliği ile tam bir Yunan köyü Panagia! Sokaklarında yürümek o kadar keyifli ki. Ve pek tabii köyün meşhuru Elena’nın yemekleri de öyle…

Thassos Gezilecek Yerler | Panagia
Thassos Gezilecek Yerler | Panagia

Oğlak çevirme ve kuzu kokoreci denenesi. Ve yine porsiyonlar yine çok büyük.

Thassos Adası Restaurant | Elena
Thassos Adası Restaurant | Elena

Farklı alternatifler

Son günlere doğru adanın diğer bölgelerinden Limenaria ve Potos’u da görmek istedik. Limenaria, Limenas’ın birkaç boy küçük versiyonu. Yine sahil bölgesinde, tavernalı çarşılı minik bir bölge. Potos ise çok daha hareketli ve sevimli. Limenas ve Limenaria’ya göre çok daha ucuz. Bilhassa hediyelik eşya alacaksanız, vaktiniz varsa kesinlikle Potos’tan temin edin derim. Esnafı turist sever cinsten, muhabbetli ve keyifli. Gerçi genel anlamda ada insanı böyle. Türk olduğunuzu anlayanlar özellikle. Hemen bir muhabbet başlayıveriyor. “İnsanlar arasında sorun yok, sorun politikacılar” deniyor.

Potos yolu üzerinde içecek almak için uğradığımız bir market vardı örneğin. Sahibesi Maria teyze Türk olduğumuzu anlayınca bize sarılmak istedi. Gözler dolu dolu “benim anne before before geldi İstanbul’dan” dedi. “Sorun yok bizim aramızda hiç” dedi hep. Atina’da, Selanik’te yakalayamadığımız duygu ve ‘ada kafası’ buydu sanırım. Kalbi suyun diğer tarafında kalanlar vardı bu adada. Ölmeden İstanbul’u bir kez görmek isteyen o naif, o güzel ruhlar…

 

Ulaşım / Thasos’a Nasıl Gidilir?

  • İstanbul’dan otobüs ile Dedeağaç’a geçip araç kiralayarak veya minibüs kullanarak Keramoti limanına gidebilir (otobüsler Keramoti’ye uğramıyor), buradan kalkan feribotlar ile adaya ulaşabilirsiniz.
  • İstanbul-Keramoti güzergahını kendi aracınız ile izlemeniz de mümkün. Aracınızın uluslararası sigortasını yaptırmayı unutmamanız kaydıyla tabii. Sigorta bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Hazır sınırı geçmişken Kavala’yı da görmek isterseniz, Thassos feribotları Kavala’dan da kalkıyor. Yalnız şunu unutmamak gerek; Keramoti limanından kalkan feribotlar Limenas’a, Kavala limanından kalkan feribotlar Prino limanına varıyor.
  • Feribot saat ve duyurularını üzerinden takip etmekte yarar var.
  • Atina veya Selanik’e uçakla gidip, bu şehirlerden de araba kiralayabilirsiniz. Nitekim biz bu yöntemi uyguladık ve epey rahat ettik. Atina Selanik arası 5,5 saat olsa da, Selanik’ten Kavala ve Keramoti limanları 1,5-2 saat uzaklıkta.

Yağmur Sungar Özek

Yorumlar