Seyahat

Viyana Seyahatine Hazırlanırken Gezi Önerileri

Viyana seyahatine hazırlanırken bilmen gerekenleri ve Viyana’da denemenlazım dediğimiz herşeyi bu yazıda senin için topladık. Hazırsan başlayalım!

Nereye Gitmeli ?

Viyana tam bir sanat & tarih şehri desek yanlış olmaz; gidilecek & görülecek çok mekan var. Bu nedenle en iyi müzeleri ve mutlaka dediklerimizi aşağıda toparladık.

Leopold & Belvedere

Klimt’in meşhur 2 eseri Death & Life ve the Kiss’i  dünya gözüyle görüp Viyana sanat tarihinin derinlerine dalmak için Leopold ve Belvedere şehirdeki en iyi 2 sanat müzesi olarak mutlaka ziyaret edilmeli.

leopoldmuseum.org

belvedere.at


Mumok

Modern Sanat Müzesi olan MUMOK’da her dönem değişen geçici koleksiyonlar ve şu sıralar Venedik Bienal’inden harika eserler sergileniyor. Rotanızda olmalı.

mumok.at/

 

Nerede Kalmalı ?

Şehrin en meşhur tatlısı Sacher’i mutlaka duymuşsunuzdur, peki Sacher’in otelini duymuş muydunuz? Meşhur Opera’nın tam karşısında konaklarayak kral / kraliçe gibi hissetmeyi de hayatta bir kere denemenlazım 🙂

sacher.com

Şehrin yükselen konaklama trendi ise flat kiralamak. Uzun kalacaksanız en iyi alternatiflerden biri olan merkezi lokasyonlarda evleri bulunan , her bütçeye uygun Urban Flats’a göz atabilirsiniz.

urban-flats.at/en/

 

Ne Yemeli ?

Viyana deyince akla gelen en ünlü lezzet schnitzel için harika bir önerimiz var. Bilinen en meşhur Schnitzel restaurant FiglMüller yerine biz , Huth Gastwirtschaft’i önereceğiz. Burası lokallerin iyi Viyana mutfağı için gittiği bir yer olarak ün yapmış.

huth-gastwirtschaft.at

 

Alternatif Viyana gastronomi durağı ise trendy bir mahallede yer alan Ulrich!  Burası brunch’a kayan kahvaltıları ile meşhur ; ufacık ama her daim dolu bir mekan. Özetle : kahvaltı için dahi rezervasyon şart!

ulrichwien.at

 

Ne İçmeli ?

Kahve!  Tek cevap ama çok seçenek. Kahve kültürü inanılmaz gelişmiş olan bu şehirde listenize eklemeniz gereken kahve dükkanları aşağıda :

  • Cafe Central & Cafe Hawelka klasik kahve kültürü temsilcilerinden.
  • KaffeMik & Phil ise yeni nesil , specialty coffee dükkanlarından. Sıcacık ortamları ile güzel bir kahve molası olacakları kesin!

kaffemik.at

phil.info

 

Son olarak,

  • Viyana’da yaşayanların bile varlığından bihaber olduğu Adalet Sarayına (Palace of Justice)  girip eşsiz mimariden etkilenmeyi,

  • Burrgarten’in içinde yer alan PalmenHaus’da huzurlu bir kahvaltı yapmayı,

  • Vegan dondurmaların en güzelini Veganista’da tatmayı,

  • The Ring Road’u dolaşan tramvaya binip Viyana1 bölgesini bir daire çizerek tamamlamayı da

#denemenlazim