WWF: İklim Mücadelesine Bir Işık da Sen Tut

Bu Yıl Dünya Saati’nde İklim Mücadelesine Bir Işık Tut

Bu Yıl Dünya Saati’nde İklim Mücadelesine Bir Işık Tut!

Her yıl milyonlarca insanın bir saatliğine ışıkları kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği WWF Dünya Saati etkinliği bu yıl 19 Mart Cumartesi, 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

Peki nedir bu Dünya Saati?

“Dünya Saati (Earth Hour), iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için düzenlenen dünyanın en büyük çevre etkinliklerinden biridir.”

Yüzlerce kentte, milyonlarca insanın bir saatliğine ışıklarını kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği Dünya Saati, 2007 yılında Avustralya’da başladı. WWF’in organizasyonuyla kısa sürede 7 kıtada 150’den fazla ülkeye ve 7 binden fazla kente yayıldı.

Türkiye’de geçmiş yıllarda etkinliğe katılan Boğaziçi köprüleri, Dolmabahçe Sarayı ve Sultanahmet Cami gibi anıtsal yapıların arasına 2016’da Efes Antik kenti, Selimiye Cami ve Peri Bacaları da eklendi. Binlerce yıllık uygarlıklara ev sahipliği yapan Türkiye’nin önemli tarihi yapıları, iklim değişikliği sorununa dikkat çekerek sağlıklı ve temiz bir çevre için geleceğe ışık tutacak.

Bu Yıl Dünya Saati’nde İklim Mücadelesine Bir Işık Tut

Dünyanın en büyük çevre etkinliklerinden biri olan Dünya Saati’ne, geçtiğimiz yıl Türkiye de dâhil olmak üzere 172 ülke, 7 binden fazla kent ve 2 milyardan fazla insan katıldı. Paris’teki Eyfel Kulesi, Londra’daki Buckingham Sarayı, Vatikan’daki St.Peter Bazilikası, Rio de Janeiro’daki İsa Heykeli, Newyork’taki Empire State Binası ve Times Meydanı,  Rusya’daki Kremlin Sarayı ve Mısır’daki piramitler kampanya için ışıklarını kapatan 10 bin yapıdan sadece birkaçı.

Bu yıl Türkiye’den ‘tarihi’ destek geldi. Efes Antik Kenti, Selimiye Cami ve Peri Bacaları da 19 Mart’ta ışıklarını bir saatliğine kapatacak!

Bu Yıl Dünya Saati’nde İklim Mücadelesine Bir Işık Tut

Peki ışıkları bir saat kapatmak ne işe yarayacak?

İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla başlayan bu hareket, artık bir saatin de ötesine geçerek tüm çevre sorunlarının gündeme getirilebileceği, tüm yıla yayılan bir tartışma zemini yaratıyor. Dünya saati gezegenimizin sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak için somut bir fırsat!

  • Etkinlik detaylarını sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak daha çok katılımcı sağlanmasına destek olmayı,
  • 19 Mart 2016 Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarını kapatarak iklim mücadelesine bir ışık tutmayı denemen lazım!

Daha fazla detay için ziyaret edebileceğiz web sitesi:  www.dunyasaati.org

Dünya Saat’i Facebook etkinlik sayfası; https://www.facebook.com/events/1657673801166750/

Yorumlar