Yaz Tatilinde Deniz veya Havuz Kenarındaki Çocuklu Ailelere Öneriler

Yaz tatilinde anne babaların en korktuğu şey su ve çocuklar. Peki yaz tatilinde çocukların başına gelebilecek deniz ya da havuzdaki tehlikeler neler? Bu tehlikelerden onları nasıl koruyabiliriz?

Mehmet Vefa Eski Galatasaray Spor Kulübü Yüzücü ve Sutopu Oyuncusu Açık Su Yüzücüsü ve Aquamasters Marka Elçisi Antrenörleri ile birlikte çalıştı. Şimdi ise kendi okulu var. Bu yazıda sizlere instagramda wufiii olarak bildiğimiz Mehmet Vefa’nın yaz tatilinde anne babaların dikkat etmesi gerekenleri soru-cevap şeklinde hazırlamış olduğu önerileriyle paylaştık.

 

Deniz kenarındaki anne babalara öneriler

Önce güvenlik ve konfor. Güneş kremi, siperlikli şapka ve UV korumalı mayo favorilerim. Sonra sınırsız eğlence gelir. Bütün banyo oyuncakları denize!

 

Deniz kenarında kullandığınız kovayı banyo zamanında da kullanmanızı öneririm. O kovayla her banyo zamanı “İsim 1-2-3” tekniğini kullanarak, ona nefesini tutmayı öğretebilir, onu ilk dalışına hazırlayabilirsiniz.

 

Denizden korkan çocukların anne babalarına öneriler

Uçsuz bucaksız deniz, güneş, belki rüzgar ya da dalgalar. Çocukların hayal gücü zengindir. Denizde ayağına batan taş bile onu sudan soğutabilir. Minik bir su korkusuna dönüşebilir.

Ağlıyorsa, tedirginse…

Çocuğunuza onu anladığınızı hissettirin. Onu dinleyin. Deniz kenarında baskı yok, zorlama yok. Kendi hızına bırakırsanız en hızlı şekilde uyum gösteriyorlar. Pozitif iletişim dili ve güler yüz en yakın arkadaşınız olsun. Özetle; anlayış, hoşgörü ve bolca sabır dilerim.

 

Kolluk konusundaki fikirler

Şişme ürünler, çocukların suyla arasına bir set koyuyor. Suyun dinamiklerini anlamalarını geciktiriyor. Çocuklara sahte yüzerlik hissi verirken, ebeveynlerde ise sahte bir güvenlik duygusu yaratıyor.

 

Anneler, babalar. Suya çocuğunuzla birlikte girin. Kucakta girin. Tene tene temas edin. Önce ona kendini güvende hissettirin. Suyu güvenle deneyimleyen çocuklar kısa sürede suyun büyüsüne kapılıyor. Telefonsuz ekransız bu özel anların tadını çıkarın.

Ailelerle suyla ilintili konularda konuşmak beni mutlu ediyor. Kararsız kaldığınızda lütfen bana yazın. @wufiii

 

Yorumlar