Yöresel Bitki ve Lezzet Festivalleri

İlkbaharın gelişiyle birlikte yılın en keyifli dönemine girdik. Uykusundan uyanan doğayı keşfetmenin ve sunduğu tatları deneyimlemenin tam zamanı! Ege ve Akdeniz şehirlerinde bahar boyunca yöresel bitkilerin ve lezzetlerin öne çıkarıldığı harika festivaller bizi bekliyor. Her biri için ayrı ayrı seyahat düzenlemeye değer! Hadi yakından inceleyelim.

Güncellenme Tarihi: Mart 2019

 

Acı Ot Festivali

Ege’nin mutluluk saçan bölgesi Bodrum’un kendisiyle özdeşleşmiş otlarını ve lezzetlerini tanımak için 9 – 10 hafta sonu 2.’si düzenlenen Acı Ot Festivaline davetlisiniz! Ortakent’teki kurulan festival alanında yöresel mutfağa dair tadımlar, sunumlar, şeflerle söyleşiler, kültür gezileri ve konserler olacak. Bodrum’u en güzel zamanlarından birinde ziyaret etmek için şahane bir sebep.

 

Alaçatı Ot Festivali

5 – 7 Nisan tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek olan festival artık bir Alaçatı klasiği oldu. Her yıl öne çıkarılan bir ot olan festivalde bu yılki tema “sarmaşık/kuşkonmaz. Festival boyunca ot toplama yürüyüşlerine katılabilir, otların kullanımı ve faydaları hakkında seminerler ve şeflerden söyleşiler dinleyebilir, yabani otlardan yapılan yemekleri tadabilirsiniz. Ebegümeci, dağlama, radika, şevketibostan, tilkişen ve daha nice otu en doğal haliyle görmek için doğru adres burası!

 

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

Şehrin sokaklarından mis gibi portakal kokularının yayıldığı, portakal çiçeklerinin açtığı ve hava sıcaklığının tam kararında olduğu Adana’da karnaval coşkusunu mutlaka denemeniz lazım. 3 – 7 Nisan tarihleri arasında pek çok etkinlik düzenlenecek ve şehir dolup taşacak. Açılış korteji, konserler, portakallı lezzetler yarışması, kostümlü koşu gibi renkli etkinlikler ile coşkulu bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Adana’ya gitmişken müthiş lezzetlerinin tadına bakmayı ve akşamları portakal kokulu caddelerde yürümeyi de deneyimleyin.

 

Kuzugöbeği Mantar Festivali

Gastronomi meraklılarının yakından tanıdığı morel mantarı ya da bilinen ismiyle kuzugöbeğinin mevsiminin ilkbahar olduğunu biliyor muydunuz? Değerli bir mantar olan ve özellikle Avrupa’da büyük talep gören kuzugöbeğinin en sık görüldüğü yerlerden biri de Fethiye’nin Yeşilüzümlü beldesi. Bu yıl 11.’si 5 – 7 Nisan arasında düzenlenecek festivalde bölgenin eşsiz doğasında mantar avına çıkılacak ve tabii bu mantarla yapılan lezzetler tadılacak. Buralara yolunuz düşmüşken Kadyanda Antik Kenti’ni de ziyaret edin.

detaylar: http://festtr.com/festival/kuzugobegi-mantar-festivali/

 

Uluslararası Urla Enginar Festivali

Ege mutfağının vazgeçilmezi olan sağlık deposu enginarın Urla’da her sene düzenlenen şahane bir festivali var. 26 – 28 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde enginarın yerel ve dünya mutfağındaki kullanımını tadabilir, atölyelere katılabilir, şeflerden enginara dair ipuçları alabilirsiniz.

 

Tasting Alaçatı

Tüm gastronomi meraklılarını, şefleri, yerel üreticileri, işletmecileri ve halkı Alaçatı’da bir araya getirmeyi hedefleyen platform Tasting Alaçatı, 26-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. 3 gün boyunca Alaçatı’da şarap, kahve, Ege otları, zeytinyağı gibi kayıtsız kalamayacağımız konulara dair tadımlar, sohbetler ve atölyeler gerçekleşecek. Kahvaltı eşliğinde enginar reçeli atölyesi, Delikli Koy’da yoga, sanat ve tasarım sohbetleri gibi çok farklı deneyimler bir arada olacak. Yaz kalabalığı başlamadan önce Alaçatı’nı tadına varmak için ideal bir haftasonu!

Yorumlar