36. İstanbul Film Festivali: Kaldır Kafanı, Festival Başlıyor!

Sinemaseverlerin her yıl heyecanla beklediği, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali 5-15 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek.  Hem Türk hem de dünya sinemasından pek çok başarılı yapımın gösterileceği etkinlikte yeni keşif filmlerden, kült yapımlara, deneyimli yönetmenlerin son eserlerinden, ilk filmlerini gösterecek yönetmenlerin çalışmalarına kadar oldukça geniş ve nitelikli bir seçki sunulacak.

Festivalin bu yılki sloganı “Kaldır Kafanı”. Teknolojinin hayatımızı ele geçirmiş haline dönüp bakıp, tabletlerden, telefonlardan kaldır kafanı, festival başlıyor diyen festival, çok güzel bir sloganlar izleyicileri sinema sanatının büyülü dünyasına davet ediyor.

14 Mart sabahı keyifli bir akış ile 36. İstanbul Film Festivali’nin programı basına açıklandı. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in açılışı ve İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan’ın tüm detayları ile programı açıklaması ile birlikte salonda herkes heyecanla doldu. Zira bu yıl fazlasıyla merak uyandırıcı film bizleri bekliyor. Festival programında Toronto, Cannes, Berlin gibi uluslararası film festivallerinde gösterimini yapmış yabancı filmlerin yanı sıra prömiyerini ilk defa bu festivalde yapacak iddialı Türk filmleri de yer alıyor.

Festival programından ayrıntıları, ilk başta dikkatimizi çeken filmleri yani aslında denemen lazım dediklerimizi kısaca listeledik.

Bu yıl festivalin en heyecanlı projelerinden biri de öğrencilere sağlayacakları bilet avantajı. Hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarındaki öğrenci biletleri 1 TL üzerinden satışa sunulacak. Tüm biletler 25 Mart Cumartesi 10:30’dan itibaren satışta; o vakte kadar kendine izlenecek filmler çizelgesi hazırlamak güzel olabilir.

Festivalin onur konuğu usta oyuncu Sir Ian McKellen 4 Nisan akşamındaki açılış töreninde onur ödülünü alacak McKellen ile ilgili en güzel sürpriz ise programda yer alan ve başrolünde oynadığı Richard III isimli filmini, Atlas ve Rexx Sinemaları’ndaki gösterimlerde sinemaseverlerle ile birlikte izleyecek olması! Ayrıca 7 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde bir söyleşiye katılacak.

Galalar bölümünde sezon boyunca merak edilecek 11 filmin Türkiye’deki ilk gösterimleri yapılacak. Bu filmler arasında özellikle 2016 Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen (Olivier Assayas) ödülü ile dönen Personal Shopper, Guillaume Canet’nin yazıp yönettiği ve eşi Marion Cotillard ile başrollerini paylaştığı (ve hatta kendilerini oynadıkları) Rock’n Roll ve 13 yıllık aradan sonra sinemaya dönen yönetmen Tassos Boulmetis’in Lodos isimli filmleri merak beklenenler arasına girdi. Lodos aynı zamanda festivalin açılış filmi olacak ve filmin yönetmeni ve oyuncu kadrosu da törende bulunacaklar.

Ulusal Yarışma Bölümü’nde Ulusal Altın Lale için yarışacak 12 adet Türk filminin 7 tanesi aynı zamanda yönetmenlerinin de ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Onur Ünlü’nün uzun zamandır beklenen Kırık Kalpler Bankası isimli filmini de festivalde izleme şansımız olacak. Bunun dışında Yeşim Ustaoğlu’nun ses getiren filmi Tereddüt, Kazım Öz’ün Zer, Pelin Esmer’in İşe Yarar Bir Şey isimli filmleri mutlaka izlemeniz gerekenler arasında.

Uluslararası Yarışma Bölümü’nde Uluslararası Altın Lale için yarışacak filmler arasında ilk göze çarpan Cate Blanchett’İn 13 farklı karakteri canlandırdığı ve her bir karakterde sana tarihine yön vermiş manifestoları okuduğu Manifesto isimli çalışma. Etkileyici ve masalsı bir animasyon olan The Girl Without Hands, bir kuş gözlemcisinin doğanın huzuru ve gerilimi arasında geçen hikayesinin anlatıldığı The Ornithologist ve kalabalık ailesini bir anda terk etmeye karar veren orta yaşlı bir kadının hikayesinin anlatıldığı My Happy Family bu kategoriden özellikle listeye attığımız filmler oldu.

Bunların dışında festivalde çok farklı kategorilerde de filmler yer alıyor. http://film.iksv.org/tr adresinden Neredesin Aşkım?, Mayınlı Bölge, Genç Ustalar, Antidepresan ve daha nice kategoriden pek çok iddialı filmin bilgilerini inceleyebilirsin.

Festival sürerken 8 Nisan’da Salon’da özel bir konser de gerçekleşecek. Film müzikleri ve müzikal şarkıları temalı konserde sürprüz pek çok isim sahne alacak. Biletler çıktığı gibi çok hızla tükeniyor, takipte kalmanı öneririz!

 

Deniz Bengü Özdağ

Yorumlar