Amarant: Protein Deposu Mucize Tohum

6000 yıldır Güney Amerika’da tüketilen, protein deposu amarantı yakından tanımak ister misiniz? Genellikle tahıl kategorisinde değerlendirilen amarant aslında bir tahıl değil, tohum. Tıpkı chia gibi. Yine chia gibi glutensiz. 100 gramında 9 gram tam protein bulunuyor. Ayrıca bir çok sebzeden daha fazla kalsiyum, demir ve fosfor bulunduruyor. Yüksek lifli olduğu için sindirime yardımcı. Ayrıca içinde C vitamini bulunan tek tohum!

Amarant Nedir ? Tohumu ve Rengi
Amarant Nedir ? Tohumu ve Rengi

Amarantı 3 şekilde tüketmek mümkün; kahvaltıda yulaf gibi tüketebilirsiniz. Çorbalara ve salatalar ekleyebilirsiniz. Ve en eğlenceli şekli: mısır gibi patlatabilirsiniz! Amarant patlağını da yine salatalara ekleyebilirsiniz ya da az sonra tarifini vereceğim bu müthiş lezzeti elde edebilirsiniz.

Bu tarif şekersiz ve glutensiz. Daha tatlı olmasını isterseniz biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu o kadar lezzetli bir tatlı ki, sağlıklı olduğu için değil, başka yerde bulamadığınız için yapmak isteyeceksiniz.

Amarant Tatlı ve Tarifi
Amarant Tatlı ve Tarifi

Malzemeler:

  • Yarım bardak amarant
  • 2 yemek kaşığı badem ya da fıstık ezmesi
  • 100 gram %80 ya da üzeri kakaolu çikolata

Hazırlanışı:

Çikolatayı eritin: 100 gram az şekerli çikolatayı benmari usülü eritin. Muffin kaplarının altını ve yanlarını çikolata ile kaplayın, buzdolabında 10 dakika soğutun.

Amarantları patlatın: Kullanacağınız tava ya da sütlüğün çok çok sıcak olması gerekiyor düzgünce patlamaları için. İdeal patlama için her seferinde 1 tatlı kaşığı (tepeleme olmasın) patlatın. Fazla koyarsanız amarantlar patlamadan yanıyorlar. Patlatırken tavayı sürekli sallayın ki yanmasınlar. Patlayanların kaçmaması için de üzerini kapamak şart. Bütün bunlar olurken amarantları izleyip kıkırdamak istem dışı gerçekleşiyor zaten:)

Amarant patlaklarını ve badem ya da fıstık ezmesini iyice karıştırın.

Birleştirin: Soğumuş çikolata kaplarının içine amarant karışımını koyun, iyice sıkıştırın. Dayanamayıp yemeden önce bir 10 dakika daha buzdolabına atın.

10 dakika sonra afiyet olsun!

 

Sabah kahvaltınızda bir değişiklik yapmak isterseniz amarantı porridge olarak hazırlayarak da tüketebilirsiniz.

Nasıl Pişirilir, Amarant Unu ve Tarifi
Nasıl Pişirilir, Amarant Unu ve Tarifi

Tarife gelince;

  1. 1 ölçü amarantı 2 bardak suyla kapağı kapalı olarak, arada karıştırarak kaynatın.
  2. Kaynamaya başlayınca düşük ısıda 20 dakika yine kapalı kapak ve karıştırarak pişirin.
  3. Yumuşayıp yenmeye hazır olunca ateşten alın.
  4. Üzerine bal, tarçın, ceviz ya da istediğini başka eklemelerle afiyetle yiyin!

 

Pınar Taşkınlar

Yorumlar