Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

Pek çok insanı kendisine aşık etmiş olan bu şehirde, 2016 kışında da etkinliklerin sonu gelmiyor! Yeni yıla girmeden mutlaka görülmesi, denenmesi gerekenleri sırasıyla paylaşacağım sizlerle. Şimdi tüm sanatseverleri, alternatif concept store arayışında olanları ve ailecek Paris’te haftasonu kaçamağı yapacak olanları şöyle alalım;

Öncelikle, bu tarz postları takip ederek, ne tip etkinliklere kapılar açılabileceğini görmeniz adına bu akşam katıldığım bir kokteyl partisinden bahsedeceğim! Takip ettiğim bir blog sayesinde haberdar olduğum, Le Printemps St. Germain isimli yeni likör kokteylin tanıtımı için gerçekleştirilen bu VIP organizasyonda; DIY*do it yourself* standlarında kokteyl yapmasını öğrenirken, daha önce Istanbul’da da konser vermiş olan Fransız grubu “Nouvelle Vague”un pek eğlenceli şarkıları eşliğinde dans edip, dağıtılan çeşitli aperatiflerin, tatlıların tadını çıkartma şansım oldu.

Fotoğraflarla biraz geceyi özetlemek gerekirse;

“Peki bu etkinliği kaçırdık, bu haftasonu itibariyle Paris’te ne tip sergilere, aktivitelere katılabiliriz?”

Hemen yalnızca bu haftasonu boyunca ziyaretçilere açık olacak, her sene Kasım ayında düzenlenen Saint Germain Festivali’nden bahsedelim öyleyse!

“Saint-Germain des Neiges” nedir?

Saint Sulplice sokaklarında, 17-20 Kasım boyunca sürecek olan bir kış festivali diyebiliriz kendisine. Bu festival bize ne sunuyor? Kayak simülasyonu, kar bahçesi, Biathlon alanı, kızaklar, odun işçiliği workshopları, bu seneye özel Nordik spa’lar ve dağ lezzetlerini deneme fırsatı( özel çeşit peynirler, sıcak çikolata, sıcak şarap, bölgesel biralar ve tatlılar! )

Paris’te Christmas zamanı!

Christmas zamanının yaklaştığı sinyalini veren etkinlikler arasında tabii ki her sene Champs-Elysees’de kurula Noel Marche ve geçtiğimiz birkaç yıldır düzenli olarak düzenlenen Grand Palais buz pisti var! Noel Marche, tüm Christmas Marketlerde olduğu gibi, ışıl ışıl süslemelerle, farklı kültürlerden tatlar, sıcak şarap tadımları, şeker barları, tasarım ürünler ve pek çok Christmas’a özel deneyimlerle dolu!

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

Grand Palais Buz Pateni alanı ise bir eğlence aktivitesi olmaktan ziyade, bir masal deneyimi. Grand Palais’nin 14 Aralık’ta kapılarını açacağı 2 Ocak’a kadar sürecek olan bu buz pistine gitmeniz lazım! Biletler gişeden veya internet sayfasından temin edilebiliyor.

 

Galeries Lafayette Christmas vitrinleri!

Her sene Christmas zamanı olduğu gibi, bu sene de department store’lar birer birer Christmas vitrinlerini yayınlamaya başladılar! Ocak ayına kadar Paris’i ziyaret edeceklerin mutlaka Galeries Lafayette vitrinlerine ve iç dekorasyonuna göz atmalarını, hemen ardından Printemps’in 7. Katındaki restaurant’a özel dekore edilmiş yenı yıl ağacını görmelerini tavsiye ederim!

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

Paris’te Kasım 2016-Mart 2017 arasında kaçırmamanız gereken ücretli, popüler sergiler ile keşfedilmeyi bekleyen ücretsiz sergiler neler?

Hermès hors les murs18-26 Kasım tarihleri arasında Hermes severler hem Hermes zanaatkarlarıyla tanışma hem de markanın tarihi dokusunu deneyimleme fırsatı buluyor!

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

22 Kasım-5 Mart tarihlerinde Haute Couture meraklıları için;

Ballets russes à la haute couture

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

14-17 Aralık tarihlerinde Diego Rivera, Frida Kahlo and Rufino Tamayo hayranları için;

Mexique 1900–1950

5 Mart’a kadarThe Art of Walt Disney Animation Studios – The Movement for Nature”ı ve 23 Ocak’a kadar “Exposition René Magritte au Centre Pompidou”yu sonlanmadan görmen lazım!

Ücretsiz sergiler :

Almine Rech Gallery“A Different Kind of Woman”– 21 Aralık’a kadar

Magda Danysz Gallery “IMBALANCE” – 27 Kasım’a kadar

 

La Galerie Sakura “Décalage immédiat” – 8 ocak’ kadar

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

 

Café de Flore “Café de Flore” – 2 Aralık’ kadar

Galerie Perrotin “Takashi Murakami: Learning the Magic of Painting” – 23 Aralık’a kadar

 

Konsept Store

[column size=’2/3′]

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

[/mks_one_half] [column size=’1/3′]

Bu Kış Paris’te Ne Yapmalı?

[/mks_one_half]

Merci, Colette ve Emprintes’e alternatif, yalnızca 9-22 Aralık tarihlerinde aktif olacak bir mağaza geliyor! “The Stackers”! Geçtiğimiz Mayıs ayında The Stylist ile yaptığı iş birliği ile Paris’te geçici “konsept store” açan The Stackers ekibi şimdi de IFA Paris öğrencileri tarafından iç tasarımı yapılmış bir garajda şehre yeniden dönüyor! Bu ayın konsepti Brooklyn! Herkesin bir şey bulabileceği, sanat ve alışverişin, Fransız ve Amerikan stillerin biraraya geldiği ilginç bir mağaza olacak! Genç tasarımcıları keşfetmek, sanat, yemek, moda, spor, müzik ve güzellik standlarına göz atmak için, kaçırmayın!

Yorumlar