Fotoistanbul 2016: Zaman Durmaz, Dur ve Bak!

Türkiye’den ve dünyadan 60 fotoğraf sanatçısını bir araya getiren Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali 1 Ekim’de başladı!

Geçtiğimiz sene Ortaköy Yetimhanesindeki sergiden çok etkilenmiştik ve burada yer vermiştik. Bu sene de ilk durağımız Ortaköy oldu, sonra ise Beşiktaş bölgesindeki eserleri görmeye gittik.

30 Ekim’e kadar sürecek olan festival kapsamında 60 sergi, 12 panel ve yuvarlak masa tartışması, altı ustalarla sohbet toplantısı, 250’yi aşkın portfolyo değerlendirmesi ve kitap imza günleri düzenlenecek. Geçtiğimiz senelerde açık hava konserleri yapılan festivalde, bu yılın yeniliği açık havadaki video gösterim geceleri olacak.

Fotoistanbul 2016: Zaman Durmaz, Dur ve Bak!

Fotoistanbul; kültürel bir şenlik havası içinde geçen, herkese açık bir festival. Mottosu ise; fotoğrafı duvarlardan, kurallardan, kavramlardan ve ticari beklentilerden dışarı çıkarıp herkesin rastlantısal olarak ilişkiye geçebileceği şekilde sergiler oluşturmak. Sergiler ve katılımcılar hem mekanlar hem de sunuş ile çok sesli ve özgür!  Ustalık seviyesinden bağımsız, sadece fotoğrafın hikayesini ve hissettirdiğini konu alan kavramlar hakim. Fotoğraflar bu kadar özgür bir şekilde oluşturulup sergilenirken tüm tarzlara da hitap ediyor.2014’ten beri uluslararası ve yerli fotoğrafçıları bir araya getiren fotoğraf festivali Fotoistanbul, ‘Zaman durmaz… Dur ve Bak’ söylemiyle bizlere sesleniyor!

Fotoistanbul 2016: Zaman Durmaz, Dur ve Bak!

Üçüncü senesinde bu sloganla yola çıkarak fotoğrafın zamanı durdurma ve ortak bilicimizi oluşturma özelliğini vurgulamışlar. Festival, bu senede birbirinden yetenekli sanatçıları ağırlıyor. Maryam Şahinyan, Şahin Kaygun, Shadi Ghadirian, Sandro Miller, Nick Brandt, Daesung Lee, Yıldız Moran ve Gül Ilgaz eserleri sergilenecek sanatçılar arasında. Festivalin bu yılki onur konuğu olan ülke ise Macaristan.

Fotoistanbul 2016: Zaman Durmaz, Dur ve Bak!

Fotoistanbul kapsamındaki sergiler ve konuşmalar; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile, Beşiktaş’taki Köyiçi Kartal heykeli, iskele ve Serencebey’de bulunan mekanlarda, Ortaköy’deki eski Yahudi Yetimhanesi ve Ortaköy Kültür Merkezi’nde Genç fotoğrafçılarla ustaları bir araya getiren porfolyo değerlendirmeleri, artık gelenekselleşen bölümlerinden biri olarak programdaki yerini almış. Ayrıca; İstanbul’un fotoğraf sergileyen galerileri de dahil oluyor bu  Bu kapsamda C.A.M. Galeri, Gama Galeri, Mixer, Fotoğrafevi, Art Galerim Bebek ve İstanbul Fotoğraf Galerisi düzenledikleri sergilerle festival ziyaretçilerini ağırlayacak.

Festival haritasına buradan;

festival programına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bizleri sevindiren güzel bir haber ise; instagram fotoğraf yarışması oldu! Dünyadan binlerce adayın gönderdiği fotoğraflardan yapılacak seçim sonrası finale kalan isimler, Canon Türkiye tarafından dağıtılacak çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Ayrıca bu yarışmada ilk elliye giren fotoğrafçıların eserleri festival boyunca da sergilenecek. Yeteneklerinizi konuşturmanın tam zamanı!

Denemen lazım dediğimiz, beğenerek ve ilham bularak gezdiğimiz, muhteşem fotoğraflar arasından bizim için bir adım öne çıkan sergiler:

  • Sandro Miller’ın ünlü fotoğrafları John Malkovich ile yeniden var ettiği işi, yediden yetmişe birçok ziyaretçinin dikkatini çekiyor. 21. Yüzyılın en önemli aktörlerinden biri olan John Malkovich’in bukalemun değişikliği gösterdiği Malkovich, Malkovich, Malkovich sergisi

  • Fotoğraf mecrasını hayal gücünün bağımsız bir formu olarak kullanan Ruud van Empel’in “Bir zamanlar… Orman” sergisi
  • Tahran doğumlu Shadi Ghadirian’ın profesyonel ev hanımlarının yaşamlarını dolduran “gündelik” ev eşyaları ile kadınlara dair gerçekleri yan yana koyduğu “Her Gün Gibi” sergisi
  • Tüm kıtalarda toplam onaltı ülke ziyaret edilmiş ve değişen iklim etkileri ile boğuşan insanlarla röportajlar yapılmış. İklim değişikliğinin tüm insanlık için gerçek bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyan “İklim Değişikliğinin İnsan Yüzü” sergisi
  • Çeşitli çocukların portreleri ve yatak odalarının resimleri üzerinden anlatılan öyküler üzerine kurulu olan “ Where Children Sleep”

Fotoistanbul 2016: Zaman Durmaz, Dur ve Bak!
Fotoğrafların her biri birbirinden ayrı hikayelere bizleri ortak ediyor. Hüzünlendiren, tebessüm ettiren, içimizi kahreden ya da midemizde kelebekler uçuşturan sergilerin birçok durak noktası şehirde önünüze çıkıyor. Bize düşen ise; Durmak ve Bakmak!

Detaylar ve daha fazla bilgi için serginin resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazı: Yağmur Çoban
Fotoğraflar: Sena Turan & İlker Pamukçuoğlu

Yorumlar