Yeni Yıl Gelirken! ⛄ | İstanbul Aralık 2019 Etkinlik Takvimi

Koskoca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni planlara adım atmak ve uzun zamandır aklımızın köşesinde tuttuğumuz hayallerimizi gerçekleştirmek için yepyeni bir yıla girmekten daha iyi motivasyon olabilir mi?

Sonu sıfırlı yılın sıfır kilometre olacağına şüpheniz olmasın. 2020’yi her şeye sıfırdan başlamada bir mesaj olarak açıkça görebilirsiniz. Yeni senenin taze enerjisinin gelmesini sabırla bekleyeceğimiz Aralık ayı, 2019’a güzel bir veda için son şansımız.

Pek çok müzikale gebe olan Aralık, şarkılarla dolu bir ‘final act’ için ideal ortamı hazırlayacak gibi. Bolca bulabileceğiniz elektronik müzik konserleri ise 2019’un adrenalin dolu son sahnelerine fon müziği olabilir. İyice havaya girmenizi sağlayacak kış pazarlarını saymıyoruz bile!

Kısacası, senenin sonunda ivme alıp yeni yıla hızlı bir giriş yapmanızı sağlayacak etkinlikleri değerlendirmekte fayda var. Seneye görüşmek üzere…

 

Parayı Aradan Çıkartan Takas Pazarı

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Parayı Aradan Çıkartan Takas Pazarı
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Parayı Aradan Çıkartan Takas Pazarı

Hayat paylaştıkça güzel, yardımlaştıkça keyifli hel geliyor. Aynı gezegeni paylaşan biz, hepimiz ihtiyaçlarımızı karşılamak için sınırlı kaynaklara sahibiz. Sürekli alıp tüketmektense takas edip kaynaklarımızı uzun soluklu hale getirebiliriz.

Parayı aradan çıkaran takas pazarı ile bu ay sürdürülebilirliğe davetlisiniz. En başta giyim eşyaları olmak üzere ihtiyaç fazlası olan her türlü getireceğiniz eşya ve gıda ile şekillenecek bu pazarda bir eşya almak için bir eşya bırakmak zorunluluğu da yok.

 

Beyond Bollywood

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Beyond Bollywood
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Beyond Bollywood

Hindistan’ın en yetenekli dansçılarından oluşan dev kadro ile Bollywood’un otantik coşkusunu tatmaya hazır mısınız? Hazır değilseniz bile hazır olun. Zira 1000’den fazla kostüm, cıvıl cıvıl bir dans şöleni ve Bollywood’un o kendine has tınıları ile Bollywood filmleri dışında görülmemiş bir teatral deneyime hayır demezsiniz diye düşünüyoruz. Aralık ayının ilk gününde son şovunu yapacak olan müzikali kaçırmayın.

 

İstanbul Sushi Festivali

Güneydoğu Asya’da doğan ve yaklaşık bin yıllık bir geçmişi olan sushi, geleneksel formunu kaybetmeden günümüze kadar gelen ender lezzetlerden biri. Eşsiz tadının yanı sıra sunumuyla da görsel bir şölen sunan sushi’yi yakından tanımak, en güzel örneklerini tatmak hatta kendi sushi’nizi yapmayı öğrenmek için İstanbul Sushi Festivali’ne bekleniyorsunuz.

Japon şeflerden sushi yapım tekniklerinin öğretildiği Sushi yapımı workshopları, canlı orkestra ile 1950 lerden günümüze Japon müziği dinletisi, Japonya dans şovları, birçok Sushi firmasının tanıtım ve tadım standları, sushi’nin tarihçesini ve günümüze uzanan macerasını anlatan resim sergisi ve Sushi konseptiyle hazırlanmış interaktif oyunlar ile yarışmalar etkinlikte sizi bekleyenler arasında.

 

Vendredi sur Mer presented by Mercedes

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Vendredi sur Mer presented by Mercedes
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Vendredi sur Mer presented by Mercedes

90’ların tam ortasında doğan Fransa ve İsviçre asıllı Vendredi sur Mer yani Charline Mignot, çocukluğundan beri dünyayı anlayabilmek için farklı yollardan yürüdü. Kendini ifade etme tutkusu sonucu fotoğrafçılığa bulaşsa da sanatın her dalı ile ilgilenen Charline yazdığı şarkı sözlerini kendi fotoğraf çekiminde kullanmak isteyince kendini müziğin içinde buldu ve bize şahane bir şarkıcı kazandırmış oldu. Son albümü ve karakteristik tarzıyla, bu ay Charline’ne kulak verin.

 

Adriatique

Kendilerine has ritimleri ile deep house janrına hak ettiğini veren muhteşem iki Adriatique setleri ile epey meşhur. Cercle ve son Tomorrowland performansları ile kendi çıtalarını bile iyice aşan ikili, soğuk bir Aralık akşamını festival tadında geçirmenizi sağlayacak sıkı bir neden.

 

Hania Rani

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Hania Rani
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Hania Rani

Doğup büyüdüğü Varşova ve okuyup çalıştığı Berlin’deki iki farklı hayatından aldığı ilhamlarla duru müzikal kimliğini bulan, piyanist, besteci ve müzisyen Hania Rani bu ay Salon’un davetlisi.

Yaylı, piyano ve elektronik aranjmanları ile Christian Löffler, Dobrawa Czocher ve Hior Chronik gibi isimlerle birlikte çalışma fırsatını yakalayan Rani müzikal anlamda kendisini tam olarak ifade edebildiği ilk albümünü nisan ayında çıkararak yerini belli etti. Şimdi sıra Rani’nin düşünce yapısını incelikli bir şekilde dinleyiciye aktardığı konserini ziyaret etmekte.

 

Perc

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Perc
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Perc

Dünyanın dört bir yanında sergilediği performanslarının yanına Drumcode, Kompakt Records, CLR gibi etkili plak şirketlerinin yanı sıra kendisine ait Perc Trax’in de etiketini taşıyan üç stüdyo albümü ekleyen, üzerine bir de sayısız single, EP ve remix koyan Perc ilk kez İstanbul’a geliyor!

Techno’nun bugününü şekillendiren başlıca aktörlerden biri haline gelen Londra menşeli Ali Wells’e, yani namı diğer Perc’e güzel bir karşılama yapmak gerek, sizce de öyle değil mi?

 

Splendid Winterfest

Daha adaya yanaşmadan dikkat çeken kübbeleri ile Büyükada silüetinin en belirgin parçası Splendid Otel bu kışı da keyifli bir kış festivali ile karşılayacak.

Erik ağaçlarının altında yılın ilk soğuğu ile canlanırken sıcak şarapla içinizi ısıtabilir, çeşitli atölyelere katılıp söyleşilere kulak kesilebilir ve yılbaşı alışverişinizi yapabilirsiniz. Böylesi keyifli bir gün vaadi veren Splendid Winterfest İstanbul’un en keyifli Noel Pazarı ve yeni yıl kutlama şenliğine hepinizi bekliyor.

 

Cazino: Hakan Bahar

Harper’s Bazaar ve Marie Claire gibi dergilerde editörlük yapmış olan Hakan Bahar’ın bir diğer tutkusu da hep müzik olmuş. Müzik eğitimi almasına rağmen yüksek moda semalarını tercih eden Bahar, sonunda iki tutksunu da birleştirip benzersiz ve çağdaş bir gazino deneyimi sunduğu Cazino’yu yaratmış. Bu projesi ile “İstanbul Gazinosu”nu hayata geçiren Bahar, yüksek modayı; nostaljiyi, bir dönemin estetik kültürünü ve müziğini eşi benzeri olmayacak bir deneyimle sunuyor.

 

Salon Akaretler

Grid Istanbul ve Akaretler İstanbul’un sanat ve tasarımı bir ev ortamında bir araya getiren yeni projeleri Salon Akaretler, güncel sanat ve tasarım koleksiyonerinin evini ziyaret etme deneyimi yaşatan sıra dışı bir sergi. Üstelik ziyaretçilerine beğendikleri işleri satın alıp kendi evlerine götürme şansı da tanınıyor. Salon Istanbul’un ilk edisyonunda kırka yakın tasarımcı ve sanatçının işlerini görme fırsatınız olacak. Senenin son ayında sanata doymayı ihmal etmeyin.

 

HAAi (All Night Long)

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | HAAi (All Night Long)
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | HAAi (All Night Long)

Sónar Istanbul’da bilenini mest eden bilmeyenini ise hafızalara kazınacak bir performansla gönülden kazanan HAAi, arayı çok açmıyor ve Aralık’ta İstanbul’a geliyor. Kuvvetli perküsyonlardan sıkça faydalanan HAAi, house, techno, afro, acid, disco ve alışılmadık dünyevi sesler konusunda oldukça yetenekli. Üzerine bir de HAAİ’nin tüy gibi sesini ekleyince, bu konseri kaçırmamak şart oluyor.

 

Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri: Hanif Kara

Londra merkezli bir tasarım ve inşaat mühendisliği firması olan AKT II’nin kurucusu ve tasarım direktörü olan Hanif Kara, Geberit’in davetlisi olarak Türkiye’ye geliyor. İnovatif ve yenilikçi çözümler ile mimarların kendi sınırlarını her geçen gün daha da zorlamasına yardımcı olan Kara mimarlar, mimarlık öğrencileri, mühendisler ve tasarımcılarla bir araya gelecek. Kara’nın yapacağı sunumun ardından Emre Arolat’ın katılımıyla yapılacak sohbet ise, işin meraklılarına ayrıca keyif verecektir.

 

Fame Müzikali

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Fame Müzikali
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Fame Müzikali

Efsane müzikal Fame, ilk defa Türkiye’de! Müzikal tarihinin unutulmazları arasında yer alan Fame, Michael Gore imzalı aynı adlı şarkısı ile 80’lerde rüzgar gibi esmişti. New York Performans Sanatları Okulu öğrencilerinin dans, müzik, romantizm, hırs ve ihtirasla örülü hikayesini anlatan Fame, En İyi Orijinal Şarkı ve En İyi Film Müziği dalında Akademi Ödülü’nü, En İyi Orijinal Şarkı dalında ise Altın Küre Ödülü’nü kazanmış tescillenmiş bir klasik.

Hayallerinin peşinden koşan herkese ilham vermek için orijinal kadrosuyla Londra’nın dünyaca ünlü müzikal sahnesi West End’den İstanbul’a gelen Fame 10-15 Aralık 2019 tarihleri arasında sadece 8 performans için İstanbul’da olacak.

 

Cihangir Atölye Sahnesi Sezonu

Arzu Gamze Kılınç ve Muhammet Uzuner’in 2017 yılında kurduğu Cihangir Atölye Sahnesi, Aralık ayında biri konuk tiyatro ekibi, dördü kendi repertuarında bulunan  toplam beş oyunla seyirciyi karşılamaya hazırlanıyor. Raif İle Letafet, Ödenmeyecek! Ödemiyoruz!, Üç Kuruşluk  Opera, Saloz’un Mavalı ve konuk ekip Versus Tiyatro’nun Lampedusa oyununu ile yılın son ayını sahne tozu yutarak geçirebilirsiniz.

 

Freddie Mercury Show

70’li yılların başından itibaren rock müziği ‘kraliçe’si olmayı başaran Queen, müzikle tanışan her gencin mutlak durağı olmayı başarmış bir grup. İlgilenen ilgilenmeyen herkesin zihninde yer etmeyi başaran şarkılara sahip Queen ve onun ana ‘kraliçesi’ Freddie Mercury son yıllarda ikinci baharını yaşıyor.

Grubun kuruluş hikayesini anlatan filmin ardından Queen’e olan aşkımız kabarmışken Freddie’nin ruhunu şad etmek ve şahane şarkılarıyla coşmak isterseniz Freddie Mercury’ye benzerliği tüm otoriteler tarafından kabul edilmiş solisti ile Queen Tribute grubu A Kind of Vision & Freddie Mercury Show’u takviminize not edin. Ses, görüntü ve piyano becerileri ile de sizi zaman tüneline sokacak olan şov 12 Aralık’ta Moda Kayıkhane’de.

 

“Son Beş Yıl” Müzikalı

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | “Son Beş Yıl” Müzikalı
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | “Son Beş Yıl” Müzikalı

Tony ödüllü söz yazarı ve besteci Jason Robert Brown’ın kaleme aldığı “Last Five Years” 2002’de Off Broadway’de sahnelenmiş ve büyük beğeni toplamıştı. Başarılı roman yazarı Jamie ile kariyerinde düşüşe geçen oyuncu sevgilisi Cathy’nin ilişkisini konu alan müzikal bu ay Türkiye prodüksiyonuyla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. “Son Beş Yıl“ adıyla sahnelenecek müzikalin başrollerinde Kaan Sekban ve Pelin Akil, yönetmen koltuğunda ise Barış Arman var. Aralık ayı içinde farklı sahnelerde perde açacak oyunu kaçırmayın

 

Thomas Azier

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Thomas Azier
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Thomas Azier

Thomas Azier, henüz 19 yaşındayken, kendi müzikal kimliğini bulmak amacıyla doğduğu Hollanda’dan Berlin’e taşındı. Techno ve elektronik müziğin başkenti Berlin’in renkli gece hayatı ve tekno kulüplerinden aldığı ilhamla ilk albümü Hylas, işin mutfağında pişerek aralarında Diplo ve Stromae gibi isimlerin de yer aldığı birçok sanatçı ile birlikte çalışarak da rüştünü ispat etti. Paris, Amsterdam ve New York’ta biletleri tamamen tükenen kulüp konserlerine imza atan Thomas Azier’in mekanı doldurma sırası Salon’da. İlk kez Türkiye’ye gelecek olan Azier’i kaçırmayın.

 

Feder, Very Very French Festival XXF

Fransız DJ Hadrien Federiconi, namı diğer Feder, “Very Very French Festival XXF” kapsamında İstanbul’da kabinin başına geçiyor. Deep house, house, pop hatta hip hop’tan beslenerek yarattığı kendine has sound’u ile listelerin baş sıralarına oynayan Feder’in estireceği frankofon rüzgara kapılmayı ihmal etmeyin.

 

Vini Vici Istanbul

Free Tibet, Great Spirit, Untz, United prodüksiyonlarıyla bütün dünyayı etkisi altına alan Veni Vici bu ay İstanbul’u da büyülemeye geliyor. Transmission, Creamsfields, ASOT ve Ozora gibi festivallerin headliner ismi olmuş; psy-Trance’ın güncel müzik jenerasyonunda bilinen en büyük temsilci olmayı başarmış, görsel ve işitsel şovunu natural sert sounduyla bir araya getiren Veni Vici’yi kaçırmayın.

 

Jay Lümen

Jeton Records Zorlu PSM işbirliği ile techno yine İstanbul’a geliyor. Hem de prodüksiyon kabiliyeti ile Beatport Listelerinin hep en üstünde kendine yer her daim yer bulan 9 kez Beatport`un 1 numarasına yükselmeyi başarmış Jay Lümen, etkileyici stili ile geliyor. Günümüzde kıtalararası dolu tur programı ile Yeni Jenerasyon techno sahnesinin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Jay Lümen’e Jeton Records`un kurucusu Ferhat Albayrak ve Richie Hawtin`in parçalarına yer verdiği, Pig&Dan, Christian Smith gibi isimler ile aynı sahneyi paylaşmış Jeton`dan Alan Cutt’ın eşlik ediyor olması da cabası.

 

Floral Fest

Biraz çiçek, biraz tasarım, çokça hayal gücü ve yeni fikirlerle dolu bir yeni yıl! Şehrin en mis kokulu festivali ‘Floralfest’ pop-up alışveriş standları, farklı atölyeler, workshoplar ve çiçeğe dair her şeyın olduğu festivale katılım ise ücretsiz.

 

Bomonti Kermes

Kışın soğuğunu en tatlı şekilde hissettiğiniz kış pazarlarına renkli bir alternatif olarak Bomonti Kermes’ini tercih edebilirsiniz. El sanatları, kek ve kurabiye, giysi, kitap, cd ve dvd, çocuk oyuncakları ve çok daha fazlasını bulacağınız kermes, Fransız Fakirhanesinde (Huzur Evi) gerçekleşecek ve fakirlerin küçük rahibeleri tarafından huzur evini sürdürebilmek amacı ile para toplanılmasına da vesile olunacak.

 

Ayta Sözeri

Son yıllarda hem oyunculuğu hem de sesiyle karakter imzasını atan Ayta Sözeri 14 Aralık akşamı dinleyenlerine unutulmaz bir akşam yaşatacak konseri ile içinizi ısıtmaya geliyor.

 

Sweet Union welcomes Dixon

Şahane bir yaz gecesine yakışacak elektronik konser havasını yaşamak için geç değil. Suma Productions ve RX Istanbul‘un çiçeği burnunda iş birliği “Sweet Union”, Suma tarihinin vazgeçilmezlerinden Dixon ile hasretinizi bitiriyor. Çünkü dans sahnelerinin en ikonik figürlerinden Dixon, Aralık’ta İstanbul’da olacak.

 

Feriye Kış Pazarı

Özel günlerin vazgeçilmez adresi Feriye Palace, yeni yılı keyifli bir deneyim ile hazırlanmanıza yardımcı olacak. “Dışarısı ne kadar soğuksa, içeride o kadar sıcak bir ortam var” diyen Feriye’de yılbaşına özel lezzetleri deneyimleyip keyifli atölyelere katılabilirsiniz.

 

Karton Şehir

Karton Şehir’de rengarenk bir serüven sizleri bekliyor! Müzik, dans ve birçok sanatı bünyesinde barındırarak çocuğunuzun hayal gücünü gıdıklayacak Karton Şehir macerası çok eğlenceli, çok çılgın bir dünyada geçiyor. Sene sonu gösterisinde baş rol olmayı isterken sadece balon şişirme görevini elde eden ‘çoçuk’un hikayesini anlayan müzikal oyun çocuklara eğlenceli ve coşku dolu bir zaman geçirmeyi vadediyor.

 

Tutku ve Kıskançlık

Bir karakterin oluşum serüveni bile başlı başına roman olabilir. Çünkü kahramanı “kahraman” yapacak derin acılar gerekir.  Peki, roman kahramanları birer karakter midir? Dolu dolu cevaplayıp tartışacağınız bu keyifli  konu için Akbank Sanat’a davetlisiniz. “Sinemada Roman Kahramanları”nı hem okuyup hem seyrederek tartışmak istersiniz.

 

Damdaki Kemancı

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Damdaki Kemancı
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Damdaki Kemancı

1964 yılında Broadway’de ilk kez sahnelenmesinin ardından sekiz yıl boyunca aralıksız gösterimde kalarak dönemin rekorunu kıran efsane müzikal Damdaki Kemancı bu ayı müzikle dolduracak.  20. yüzyılın başlarında Rusya’da ikinci sınıf vatandaş olarak yaşamlarını sürdürmüş, Yahudi halkının yaşadığı zorlukları sütçü Tevye, eşi Golde ve kızlarının gözünden kah keyifli kah hüzünlü bir şekilde anlatan Damdaki Kemancı Talimhane Tiyatrosu işbirliği ile tiyatro severlerle buluşma Aralık ayı itibariyle devam edecek.

 

Sevgili Arsız Ölüm Dirmit

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Sevgili Arsız Ölüm Dirmit
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Sevgili Arsız Ölüm Dirmit

Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden anlatan oyun ufak bir ailenin koskoca bir şehre tutunma mücadelesini anlatıyor. Bitmek bilmeyen merakı ve direnme gücü ile karşısına çıkan zorluklarla baş eden Dirmit’in, onu şehirden kurtarmak isteyen ailesi ile savaşını anlatan oyun Latife Tekin’in ‘Sevgili Arsız Ölüm’ romanından izlenesi bir uyarlama.

 

Christmas Market Four Seasons Bosphorus

Minik hediyelik eşya tezgahlarından, ünlü markaların göz dolduran alışveriş stantlarına, ”kendin yap” atölyelerinden atlı karınca ve buz patenine, gün boyu sürecek birbirinden ünlü sanatçıların yer alacağı konserleriyle, tam da ruhuna uygun, tarçın kokan bir Christmas Market.

 

Fazıl Say – Su ve Umut

2018 yılında Dresden Filarmoni Orkestrası ile dördüncü senfonik eseri olan “Umut (Hope)” Senfonisi‘nin Dünya Prömiyerini yapan Fazıl Say, programına “Su (Water)” Piyano Konçertosunu da ekleyerek İstanbullu sanatseverleri müziğin gücü ile dinginleştirecek. Fazıl Say’ın “Bu eseri zor günlerimde çok severek ve kendime tedavi bularak yazdım. Tedavi et, tüm doğallığında tedavi ol. Tek bir şey düşünmeden su ol.” diye bahsettiği konçertosunu dinlemeyi es geçmeyin.

 

Artbat

İki Ukraynalı Artur ve Batish isimlerinin baş harflerini birleştirerek adım attıkları elektronik müzik dünyasında, daha ikinci yıllarında fryhide müzik şirketinden çıkardıkları “tabu” isimli parçalarıyla büyük kitlelere ulaşmayı başarmışlardı. 2015 yılından bu yana bir dinlenildiğimi bir daha unutulmayacak soundlar yakalayarak başarılı prodüksiyon ve remixlere imza atan ikili bu ay İstanbul’da.

 

Gözyaşı Çetesi

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Gözyaşı Çetesi
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Gözyaşı Çetesi

Afrika tamtamlarından Berlin techno’suna kadar çeşitli müziklerle, köklerinin sıkı sıkıya tutunduğu Anadolu saykedelik rock’ı bir araya getiren Gözyaşı Çetesi, rave kültürüne yeni bir boyut kazandırdıkları konserleri ile bu ay Mecra’yı keyif gözyaşlarına boğacak, kaçırmayın.

 

Hey Gidi Günler

İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Hey Gidi Günler
İstanbul Etkinlik Aralık 2019 | Hey Gidi Günler

Babylon’un imzası haline gelen Oldies But Goldies geceleri yeni konsepti ile devam ediyor. 90’ların dans pistine ışınlanacağınız gecede Yonca Evcimik, Mustafa Sandal, Burak Kut, Tarkan, Emel Müftüoğlu, İzel-Çelik-Ercan ve daha nicesinin hit şarkılarıyla eğlenebileceğiniz Hey Gidi Günler etkinliğini kaçırmayın.

 

Standards & İpek Dinç Yüce Christmas Special

Klasik ve modern caz standartlarının yanı sıra funk ve latin müziğinin sevilen parçalarını yorumlayan Standards, yeni yıl şerefine İpek Dinç Yüce’yi konuk ediyor. Piyano’da Coşkun İnsel, basta Avusturya Başkonsolosu Gerhard Lutz, saksafonda Siney Yılmaz ve davulda Mehmet Ali Şimayli’nin Yüce’ye eşlik edeceği gecede yılbaşı ruhunu içinizde hissedeceksiniz.

Yorumlar