Hoşgeldin İlkbahar! | İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Baharın habercisi cemrelerin ilk ikisi havaya ve toprağa düştü bile. Sonuncu cemre suya değdiği günlerde ise takvimler 5 – 6 Mart’ı gösteriyor olacak. Tam da Sonar İstanbul’un gerçekleşeceği tarihler!

Evet, İstanbul bu bahara hızlı bir giriş yapacak ve ay boyunca da bu iddiasını sürdürecek. Zira Mart ayı şehir koca bir festival alanına dönüşüyor. Neredeyse ayın her haftasına bir tane dj ya da prodüktör düşüyor desek abartmış olmayız.

Ayrıca Mart, kendinize ve dünyaya dönmek içinde size bir çok kapı açacak. Meditasyonlar, film gösterimleri ve toplumsal meselelere parmak basan organisazyonların hepsi baharın ilk durağında sizleri bekliyor.

 

Royal Opera House Gösterimleri: La Bohème

Sezon boyunca Zorlu PSM’de izleyebileceğiniz Royal Opera House performansları devam ediyor. Yine bir klasik ile karşınızdalar: La Bohème! Royal Opera House performans kaydını bir film gibi izleyerek Londra’ya ışınlanmak istemez miydiniz?

 

Kahkaka Yogası

En son ne zaman şöyle dolu dolu kahkaha attınız? Baya oldu değil mi? Oysa gülmek her şeye iyi gelir. Hatta bilim, kahkaha atmanın stres hormonlarını azalttığını işaret etmekte. Kısacası, enerjinizi yükseltecek koca koca kahkahalar atmak için yerinizi ayırtma vakti!

 

8th Changing Perspectives/ Farklı Perspektifler Film Festivali

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından düzenlenen “Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali/ Changing Perspectives Film Festival sizi sıkı bir maratona davet ediyor. Günde 50 film gösterimi desek ne dersiniz?

Bu yıl 8. düzenlenecek olan festival, film gösterimlerini FITAS Sinemaları (İstiklal Caddesi) festival etkinlikleri, SUPA Suriye Pasajı Salon ve SGDD-ASAM’da gerçekleştirecek. Senenin teması ise kent ve kentleşmenin insanlar, hayvanlar ve diğer canlılar üzerindeki etkileri.

Şemsiye, Mor Portreler, Gülünç, Bağlar, Çok Uzak Çok Yakın, Viraj bölüm başlıkları altında, 30’un üzerinde ülkeden 100’e yakın film gösterimlerini Beyoğlu Fitaş Sinemasında ücretsiz olarak izlenebilirsiniz.

 

Sónar Istanbul 2020

Senenin ilk, Mart ayının ise tek ve biricik dev müzik festivali Sónar İstanbul’a kavuşuyoruz. Düzenlendiği ilk yıldan beri zirve isimleri tek tek toplayan ve binlerce müzik severi dans pistine davet eden festival bu yıl da bomba gibi! Hangi birinden başlasak gerçekten bilemiyoruz, ama sanıyoruz ki yıllardır ülke sınırlarında dinlemeye hasret kaldığımız Paul Kalkbrenner Sónar İstanbul’un gözbebeği olacak. Drumcode’un yaratıcısı enigmatik Dj Adam Beyer ise hemen arkasından Paul’u takip ediyor.

Fakat dahası da var; Ben Klock, Bjarki, Catnapp, Christian Löffler (live), Denis Sulta, Dj Python, Erdem Tunalı (live av), Gülnihal, Kelly Morgan (grand piano av), Max Cooper (live av), Oceanvs Orientalis / Ex Nihilo (live av), Paula Temple, Red Axes (live), Seefeel, Skee Mask, Steffi, Tzusing, Umfang… Liste uzadıkça uzuyor.

Velhasıl, güzel müzik, kaliteli müzisyen ve unutulmayacak bir etkinlik için Sónar İstanbul planınızı hemen hayata geçirin!

 

Siste Bir Şey Var!: Sis

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Pera Film’in Altyazı Sinema Derneği iş birliği ile, Yeşim Tabak küratörlüğünde gerçekleştirdiği gösterim ve konuşma serisi her ayın ilk cuması gerçekleşecek. Serinin başlığı ise ilhamını John Carpenter’ın gerçeküstü gerilim filmi Sis’in akıllara kazınan repliğinden almakta: “Siste bir şey var!”

Bu siste gerçekten de çok şey var. İçinde yaşadığımız zamanın ruhunu belirleyen yoğun belirsizlik ve buna bağlı tedirgin bekleyiş hali sisin ortasında kalmaktan farksız. Hangi yöne gideceğinizi kestiremediğiniz o bilinmezlik anını, yani ‘sis’te olmayı, konuya farklı açılardan temas eden altı filmlik seri ile irdemek ve gösterimlerin ardından söz konusu filmin sanatsal yaklaşımıyla özel bir bağ kuran sinema yazarı ve sanatçıların sohbet etmek için sisin içine dalın gitsin…

 

Einmusik b2b Jonas Saalbach Live

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Elektronik müzik denildiğinde aklınıza gelen ilk dünya şehrini söyleyin! Berlin dediğinizi  duyar gibiyiz. Einmusik ve Jonas Saalbach da bu şehrin doğurduğuen başarılı DJ ve prodüktörlerden ve bu ay Klein’da sizin için çalacaklar.

 

İstanbul Sesçevre Projesi: Haydarpaşa’da Bir Gar

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Yaklaşık yüz yıldır İstanbul ve Anadoluyu, Avrupa ile Ortadoğu’yu birbirine bağlayan bir düğüm noktası olan Haydarpaşa Garı, şu an eskimeye bırakılan banliyö trenleriyle birlikte bir hayalet adeta. Oysa trenlerin kalkıp vapurların yanaştığı, aslında hayatın ta kendisinin aktığı en büyüleci ve tarihi mekanlardan biri burası. Sadece canlanmak için biraz müziğe ihtiyacı var! İstanbul Sesçevre Projesi Haydarpaşa Garı’na eski enerjisini vermeyi hedefliyor.

Kent yaşamında duyabileceğimiz seslerin yanında etkinlik, Haydarpaşa Garı’nın barındırdığı ‘kavuşma’, ‘başlangıç’, ‘yolculuk’ ve ‘İstanbul’ gibi konseptlere selam çakan eserlerden oluşacak. Yirmiye yakın ses sanatçısının Haydarpaşa için besteledikleri eserleri çalacağı gecede garın akustiğini keşfederken senelerdir duymadığınız tren düdüklerine de kulak misafiri olabilirsiniz.

 

We Luv Techno! // Volvox

Sónar Istanbul 2019’a gidenler bilir, techno ve EBM türlerini şaha kaldıran performansı ile Volvox geçen yıl festivale damga vurmuştu. Bu sene ise Sónar Istanbul’dan bağımsız gelen Brooklyn yeraltı müzik sahnesinin devi Volvox, sizi tek kıstıracak!

 

John Malkovich (The Music Critic Show)

Turkcell Platinum Istanbul Night Flight konserler serisi bu sene 4. kez sanatseverleri kucaklayacak ve bu kez sahnede John Malkovich olacak!

Dünyaca ünlü Hollywood starı The Music Critic Show gösterisiyle sahnedeyken kendisine kemanda Aleksey Igudesman, piyanoda Hyung-ki Joo eşlik edecek. Gösteride Malkovich’i, Beethoven, Chopin, Prokofiev ve benzeri sanatçıların yorgun ve kasvetli olduğuna inanan kötü bir eleştirmen rolünde göreceğiz. Malkovich’in eleştirilerine ayak uydurmaya çalışırken gösteri boyunca farklılaşan tınılar ile mücadele halindeki müzisyenler, büyük finalde alaycı mizahi tarzda müziklerine başlayacaklar. Ve işte o zaman Malkovich’in kendisi hakkında korkunç bir inceleme olan “Malkovich Torment” ile şov zirvede bir kapanış yapacak.

 

Patrice Baumel

2017’de Afterlife plak şirketinden çıkardığı Glutes adlı EP ile techno müziğe adını altın harflerle yazdıran Patrice Baumel, Monkey Project ile  Klein Phonix’in kabinine konuk oluyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar dans garantili bu geceyi takvimlerinize not edin.

 

Patrick Watson

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Indie ve rock müziğe melankoli sıçratan şarkıcı ve sözyazarı Patrick Watson, müziğin her alanında kendini çoktan kanıtladı. Kısa filmlerin müziklerini bestelemede nam salan Watson’ın işlerini Grey’s Anatomy ve The Good Doctor gibi dizilerde duymuşsunuzdur. Gelin bir de canlı dinleyin.

 

16. Akbank Kısa Film Festivali

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Her geçen yıl biraz daha büyüyen  Akbank Kısa Film Festivali, 16. senesinde de kısa filmlerin yapımını özendirmek, uygun koşullarda gösterimini ve izleyiciye ulaşmasını sağlamak için bizlerle.

Ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları desteklemek, kısa filmi tanıtmak, dünyadan ve Türkiye’den gelen farklı kültürlerdeki örneklerini sunmak adına bir festival kültürü platformu sunan etkinlik, on gün boyunca Akbank Sanat’ta gerçekleşecek ücretsiz film gösterimleri ile devam edecek. Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinden bir çok film her yıl programda yer alıyor. Hepsine değilse bile birince mutlaka uğrayın.

 

Teho Live

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Montpellier çıkışlı Prodüktör Teho, Dj’liğinin de alkışlanılası olduğunu artık kanıtladı. Karakteristik müziğini akustik ve melodik tekno ile birleştirdiği tarzına borçlu olan Teho, 20 Mart gecesi ilk defa İstanbul’da çalacak. Bu özel buluşmaya siz dedahil olun.

 

God Save Generation Y

1980-2000 yılları arasında doğan y kuşağı, nam-ı diğer milleniallar, global olarak dünyayı keşfetme şerefine ilk nail olan, teknolojiye en açık ve şimdiye kadarki en eğitimli kuşak olarak tanımlanır. Ne yazık ki ürettiklerini ve eserlerini sergilemeyi en az başaran jenerasyon da Y.

Eserlerini üretebilecekleri ve sergileyebilecekleri bir platformun olmadığını bilen “God Save Generation Y”, kılavuzsuz bir kuşağın varlığını kutlamak için gerçekleştirilecek bir buluşma. Bu toplantının çaktığı kıvılcım ile Y kuşağının yetenekleri, verimliliği ve cesareti takdir edilecek. Farklılıkları kucaklamak ve daha iyi bir paylaşım ortamı oluşturmak için kendinize meydan okuyun!

 

Moon Duo present The Lightship

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Wooden Shjips’ten Erik “Ripley” Johnson ve eşi Sanae Yamade, geçtiğimiz yıl Salon’da verdikleri konser ile yıldızlılar listemize eklenmişlerdi. The Lightship ise bu ikilinin taze projesi. Psychedelic rock ve krautrock’ı bir yastıkta kocatan “Stars Are The Light” albümü projenin ana tekerleği olarak kulaklarınızın pasını silecek. İlhamını 70’lerin psychedelic kültürü ve diskolarından alan, sanatçı Emmanuel Biard imzalı The Lightship adlı ışık küpü ise gözlerinize bir ziyafet çektirecek.

 

Jay-Jay Johanson

İsveçli şarkıcı ve söz yazarı Jaje Johanson ya da daha havalı adıyla Jay-Jay Johanson, elektronik müziğin yenilikçi ruhunu 21 Mart’ta %100 Studio’ya taşıyor. Baharın gelişini kutlamak için Jay-Jay’ın kendine has bir incelikle janrları eriten müziği iyi bir tercih olacaktır.

 

The Blaze

Hem müzikleri hem de çektikleri video klipleri ile dinleyicisine duygusal hazlar da sunan The Blaze, günümüz elektronik müziğine farklı tatlar katan bir grup. Guillaume ve Jonathan Alric kuzenler tarafından kurulan The Blaze, yayınladıkları ilk albümlerinden beridir zirvedeler. Siz de bu ay onları zirvede ziyaret edebilirsiniz.

 

Otis, Öktem, Futaci Trio / İkiz Cabin Crew

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Borusan Müzik Evi’nin yeni işbirliği, 3DOTS ile birlikte düzenlenen bu taze konsere merhaba diyin.  Hem akustik hem de elektronik dünyaya selam gönderdikleri performansları ile önce İkiz Cabin Crew, ardından bu proje için ilk defa defa bir araya gelen Otis Sansjö, Volkan Öktem ve Korhan Futacı’dan oluşan üçlü, doğaçlamalarıyla elektronik caza taze bir yorum getirecek

 

Maceo Plex presents Ellum

20 yılı aşkın süredir devam ettirdiği kendine has yaratıcılığı ile techno, elektro ve house müzik karışımları icat eden isim Maxeo Plex bu ay İstanbul’a uğrayacak. Plex’in çok yönlü müziği vurucu beat’leri ve rakip tanımayan techno tecrübesinden nemalanmayı ihmal etmeyin.

 

Kazy Lambist presented by %100 Music

Fransa’nın Montepellier bölgesinde çiçek açan Kazy Lambist, kaliteli popu aynı kalitede elektronik müzik ile birleştiriyor. İlk albümü ile disko sound’unun elinden tutup halen daha bırakmayan Fransız müzisyen ile baharın gelişini kutlayabilirsiniz.

 

Jeton presents Richie Hawtin

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Elektronik müziğin eli öpülesi saygıdeğer ismi Richie Hawtin, tüm dünyada en çok talep edilen Dj’lerin başında geliyor. Neyse ki Richie talepleri karşılamak konusunda oldukça bonkör. Çünkü kendisi bu ay, uzun zaman sonra Türkiye’de ilk kez bir festival dışında sahne almak için İstanbul’a geliyor. Jeton Records kurucusu Ferhat Albayrak ve Kuvoka ise ünlü ona eşlik edecek isimler.

 

License to Dance: Kelly Lee Owens (DJ set)

İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart 2020 Etkinlik Takvimi

Londra çıkışlı prodüktör, şarkı yazarı ve müzisyen Kelly Lee Owens DJ setiyle Babylon’a konuk oluyor. Kendine malzeme edindiği ambient ve minimal techno, techno-pop ve dream-pop tarzlarını kullanarak harmanladığı yenilikçi müziği ile Kelly’ye kulak verin.

 

Yorumlar