İstanbul’da Öne Çıkan Etkinlikler | Nisan 2019

İstanbul hep hareketli bir şehir ama Nisan ayında her zamankinden farklı bir hale bürünüyor. Caz, sinema, lezzet üzerine kurgulanmış festivallere ek olarak yeni başlayan sergiler, ilham veren konuşmalar, film gösterimleri ve tempolu partiler ile hiç durmayacağımız bir Nisan ayı bizi bekliyor. Hazırsanız notlarınızı almaya başlayın!

 

SALT Beyoğlu Perşembe Sineması

Sinemayla dopdolu olan Nisan ayında başlayacak bir diğer seri haberi de SALT Beyoğlu’ndan geldi. Nisan-Mayıs süresince her Perşembe akşamında bir filmin gösterileceği Perşembe Sineması’nın bu yılki programında 20. yüzyılın son dönemeceindeki şehirlere odaklanılıyor.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | SALT Beyoğlu Perşembe Sineması
İstanbul Nisan Etkinlikleri | SALT Beyoğlu Perşembe Sineması

Programda yer alan kurmaca ve belgesel filmler 90’lardaki kritik değişimler, toplumsal hafıza, siyasi gerilimler sonrası psikoloji gibi kavramlara parmak basıyor. Dünya sinemasının bu etkileyici örneklerini ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

 

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Shakespeare’in unutulmaz komedisi Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın bu yeni yorumu sezon başından beri büyük bir heyecanla izleniyor. Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan, Sezai Aydın ve Arda Aydın gibi ödüllü oyuncuların yer aldığı oyunun yönetmeni ise dünyaca tanınan Aleksandar Popovski.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Bir Yaz Gecesi Rüyası
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Bir Yaz Gecesi Rüyası

Aşk ve rüyalar üzerine yazılmış oyunda kırmızı rengin de bolca hakim olduğu danslı ve müzikli bir deneyim sizi bekliyor.

 

Mamut Art Project

Sanat kariyerinin başında olan genç yetenekleri küratörler, koleksiyonerler, galeriler ve sanatseverler ile buluşturan sanat projesi Mamut Art 7. edisyonuyla yine Maçka Küçükçiftlik Park’ta kapılarını açıyor. Ulaşılabilir sanat kavramıyla yola çıkan Mamut Art’ta bağımsız sanatçılar resim, fotoğraf, heykel, enstalasyon, video, sokaka sanatları gibi farklı disiplinlerde ürettikleri işlerini sergileyecek.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Mamut Art Project
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Mamut Art Project

Koleksiyonerliğe yeni adım atıyorsanız bu sergi projesi keşif anlamında size yol gösterici olabilir. Ayrıca performans sanatına dair bu yıl da güçlü bir program sunan Mamut Art’ta geçtiğimiz yılların aksine bir tema olmadan performanslar sunulacak.

 

Andrzej Wajda Filmlerine Bir Bakış

Polonya sineamasının efsanevi yönetmenlerinden Andrzej Wajda başyapıtları olarak da kabul edilen altı filmiyle bu ay Akbank Sanat’a Konuk oluyor. Polonya Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleşecek olan bu seçkide kariyerine Oscar, Altın Ayı, Altın Palmiye, Cesar gibi büyük ödüller sığdırmış yönetmenin bakış açısını ve filmografisini yakından tanıyabilirsiniz.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Andrzej Wajda Filmlerine Bir Bakış
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Andrzej Wajda Filmlerine Bir Bakış

Programda Wajda’nın Masum Büyücüler (4 Nisan), Küller ve Elmaslar (5 Nisan), Kanal (17 Nisan), Mermer Adam (18 Nisan), Demir Adam (19 Nisan) ve Vaatler Ülkesi (20 Nisan) adlı filmleri gösterilecek.

 

38. İstanbul Film Festivali

Sinemaseverlerin her yıl heyecanla beklediği büyük gün geliyor. İKSV’nin düzenlediği ve bu yıl 38.si düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali’nde yine Cannes, Berlin ve Venedik gibi önce gelen film festivallerinde gösterimlerini yapmış ödüllü filmler, dünya sinemasından farklı örnekler, Türk sinemasının bağımsız yeni filmleri ve ustalara saygı kapsamında pek çok kült film perdede gösterilecek.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | 38. İstanbul Film Festivali
İstanbul Nisan Etkinlikleri | 38. İstanbul Film Festivali

Stanley Kubrick’in ölümünün 20. yılında kendisine özel bir bölüm adanan festivalde efsane yönetmenin tüm filmografisi de izlenebilecek. Festival boyunca filmler şehrin iki yakasında çeşitli salonlarda gösterilecek.

 

Cem Karaca Doğum Günü Partisi

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Cem Karaca Doğum Günü Partisi
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Cem Karaca Doğum Günü Partisi

Türk rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca 74. yaşında unutulmaz şarkılarıyla anılıyor. Halk türkülerini rock tınılarıyla birleştiren ve Anadolu rock müziğinin de yayılmasını sağlayan sanatçının unutulmaz şarkılarını gece boyunca JazzMatiz’in performansı ve kabinde Murat Meriç ile yad edebilirsiniz.

 

Sanal Gerçeklik: Dün, Bugün, Yarın

Çeşitli disiplinlerde çalışan akademisyenlerin, öğrencilerin ve uzmanların bir araya gelerek oluşturduğu Poedat 2012’den beri özgün etkinlikler düzenliyor. Bu etkinliklerden olan “Geleceği Ararken” oturumlarının ikincisinde sanal gerçeklik masaya yatırılacak.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Sanal Gerçeklik: Dün, Bugün, Yarın
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Sanal Gerçeklik: Dün, Bugün, Yarın

Günümüz dünyasının önemli teknolojilerinden olan sanal gerçekliğin yarattığı alanlara değinilirken eğitim, üretim, düşünme biçimlerimizde gelecekte ne gibi farklılılar yaratabileceği konuşulacak. Etkinlikte konuşmacı olarak bilişim teknolojileri sektöründe profesyonel olan Selin İşmen yer alıyor.

 

Get Closer: 1001 Direk Sarnıcı

Tarihi 1700 yılı aşkın bir süre öncesine dayanan 1001 Direk Sarnıcı’nda elektronik müziğin merkezde olduğu bir deneyime ne dersiniz? Kulağa oldukça farklı gelen bu etkinlik yani Get Closer elektronik sahnesinin önemli isimlerini ağırlayacak ve özgün bir partiye imza atacak.

Setlerine canlı performans da ekleyen Monolink ve remixleriyle adından sık sık söz ettiren Armen Miran büyülü bir atmosferde katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşattıracaklar. Elektronik müzik seviyorsanız ve deneyiminizi bilindik kulüplerin dışına çıkarmak istiyorsanız bu etkilnik tam size göre.

 

Kurtlarla Koşan Kadınlar Eğitim Serisi

Sırada farklı bir eğitim etkinliği var. Büyük ses getiren Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabının yazarı Clarissa Pinkola Estés’in kendisi ile çalışan Esra Sert’in vereceği eğitim aslında serinin üçüncü halkası. Ama katılım için bir ön koşul veya kitabı okumuş olma gerekliliği bulunmuyor.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Kurtlarla Koşan Kadınlar Eğitim Serisi
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Kurtlarla Koşan Kadınlar Eğitim Serisi

Estés’i yaklaşımını yazarın inzivalarında deneyimlediği öğreti ve pratikleri aktararak anlatacak olan Sert, bu eğitimde yaratıcılık ve kendi sesini bulmak üzerine odaklanacak.

 

Leica ile Fotoğraf Sohbetleri: Sokağın Fotoğrafı

Leica ile Fotoğraf Sohbetleri serisinin yedinci buluşmasında sokak fotoğrafçılığı tema olarak inceleniyor. Fotoğrafçıar Sadık Üçok ve Engin Güneysu’nun katılacağı konuşmada sokak fotoğrafçılığının temelleri, insan ve mekan ilişkisi gibi konular işlenecek.

Etkinliğin herkese açık olduğunu da ekleyelim. Etkinlik öncesi Leica Galeri’de yer alan Magnum fotoğrafçısı Bruno Barbey’in My Moroco isimli sergisini gezebilirsiniz.

 

Minifesto: ACID PAULI

10. yıl etkinlikleri kapsamında Zorlu PSM’de gerçekleştirilen Minifesto serisinin üçüncü ayağı eğlenceli bir partiyle geliyor. Berlin müzik sahnesinden dünyaya açılan ve sadık bir dinleyici kitlesi bulunan Acid Pauli geçtiğimiz ya Çeşme’deki Minifesto partisinde unutulmaz bir performans sergilemişti.

O partiyi kaçıranlar veya aynı hiseri tekrar deneyimlemek isteyenler bu geceyi takvimlerine mutlaka not etmeli. Acid Pauli’nin ardından Tutan ve Mini Başhekim ile gece hız kesmeden devam edecek.

 

Kazy Lambist // UTO

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Kazy Lambist // UTO
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Kazy Lambist // UTO

Daha önce MIX Festival’de şahane bir performansla dinleyicileriyle buluşan Fransız müzisyen Kazy Lambist yeniden İstanbul’a geliyor. Elektronik ve disko müziğe hafif bir melankoli serpiştiren Lambist severleri yine hareketli ve unutulmaz bir konser performansı bekliyor. Öncesinde UTO’nun setiyle geceye ısınabilirsiniz.

 

Bengisu Yayla ile Modern Kaligrafi Atölyesi

Karaköy’ün sevilen konsept dükkanı MaeZae’nin sevilen atölyeleri arasında bu ay dikkat çeken bir etkinlik var. Görsel tasarımları ve yazı işlerini büyük oranda dijitalde ürettiğimiz bir dünyada kağıttan yavaş yavaş uzaklaşır olduk.

Bengisu Yayla’nın vereceği atölye kağıt ve kalemle yeniden buluşmaya olanak sağlayacak. Modern kaligrafi teknikleri sayesinde yazmak istediğiniz harfleri ve kelimeleri farklı biçimlerde yazmayı öğrenebilirsiniz. Yoğun bir odaklanmak siteyen bu atölyenin meditatif bir yanı da olduğu da işin keyfini arttıracaktır.

 

Pozitif bir Kutlama: Memo’nun Doğum Günü

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Pozitif ve Babylon’un kurucularından Mehmet Uluğ doğum gününde sevdikleriyle kutlanıyor. Ücretsiz olan etkinlikte Barış Demirel, Korhan Futacı ve konukları sahne alacak ve ardından Kabus Kerim özel setiyle kabine geçecek.

Yaratcılığı, fikirleri ve cesaretiyle eğlence dünyasında önemi kapılar açmış, yaşamı boyunca pek çok kişiye ilham olmuş Mehmet Uluğ’u sevgiyle anmak için bu özel geceyi kaçırmayın.

 

11. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali

Bu yıl 11.si gerçekleşecek olan festivalde Dalgakıran Edebiyat teması altında yerli ve yabancı yazarlar Türk edebiyatıyla ve Türk okuruyla buluşacaklar. Yoğun bir konuşma ve söyleşi programı bulunan festivalde kitap takas şenliği ve yazarlaın DJ kabinine girdiği eğlenceli bir parti de olacak. Bomontiada, KargArt, Penguen Kitabevi ve daha pek çok mekanda gerçekleşecek etkinlikleri edebiyat tutkunları kaçırmamalı.

 

Museum of The Moon

Yenilenen yüzü ve mekanları ile bahar sezonunu hızla karşılayan Feriye, bu ay 3 günlüğüne özel bir sergiye ev sahipliği yapacak. İngiliz sanatçı Luke Jerram’ın dünyanın farklı şehirlerinde sergilenen ve büyük ilgi gören eseri Museum of The Moon ilk defa İstanbul’da sergilenecek. Ayın yaklaşık 1:500.000 ölçeğindeki gerçek yüzeyini yansıtan eser ay ve ay ışığının birleşimi olarka tasarlanmış. Ücretsiz olarak 10:00 ve 00:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Gece ve gündüz ayrı saatlerde ziyaret edip farklı ışık altında farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

 

La Fleur

İstanbul Nisan Etkinlikleri | La Fleur
İstanbul Nisan Etkinlikleri | La Fleur

Berlin çıkışlı DJ La Fleur elektronik müzik severleri Studio’da bir geceye davet ediyor. Beat the Night organizasyonu ile düzenlenecek olan parti gecesinde techno ve house müziği bir araya getiren özgün soundlu La Fleur’ün ardından sırasıyla Furkan Kurt ve Kerem Tekinalp kabine geçecek ve sabahın ilk ışıklarına kadar müzik hiç dinmeyecek.

 

Dans Atölyesi: Louise Frankenhuis

Akbank Sanat’ın dans programları arasında bu ay her seviyeden dansçıya açık eğitici bir atölye bulunuyor. Rotterdam Dans Akademisi’nden mezun olduktan sonra profesyonel dans kariyerine başlayan dansçı Louise Frankenhuis’in vereceği atölye kendisinin deneyimlerinden ilham almak için iyi bir fırsat.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Dans Atölyesi: Louise Frankenhuis
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Dans Atölyesi: Louise Frankenhuis

Dünyanın pek çok ülkesinde dans topluluklarında dans eden, önde gelen koreograflarla çalışma fırsatı bulan ve çok sayıda öğrenci yetiştiren Frankenhuis hafta boyunca atölyelere devam edecek.

 

PSM Caz Festivali

Geçtiğimiz aylarda Zorlu PSM içerisinde açılan caz kulübü Touché’de bu yılki PSM Caz Festivali’nin programını dinleme fırsatımız olmuştu. Nihayet festival zamanı geldi çattı. Haziran’ın ilk gününe kadar sürecek olan festivalde caz ekseninde blues, rock, elektronik, funk, klasik ve pop gibi farklı janrlardan müzik icra eden müzisyenleri dinleme fırsatı bulacağız.

Hem Türkiye’den hem de dünya sahnesindne önemli isimlerin ağırlanacağı programda Madeleine Peyroux, Enrico Macias, Morcheeba, İlhan Erşahin, Karsu, Olafur Arnalds ve Chris Botti gibi güçlü müzisyenler ve gruplar yer alıyor. Konserleri PSM bünyesinde mekanlarda izleyebilirsiniz.

 

TEDxReset 2019

Her biri iham veren, yeni ufuklar keşfettiren, dinledikçe başkalarıyla da paylaşma isteğimizin arttığı TEDxReset, 10. yılında İstanbul’da 2 gün sürecek konuşma serileri ile dinleyicileri buluşturuyor. Ömer Hayyam’ın “bir şey daha var” deyişinden yola çıkarak bu yılki temanın adı “+1” olarak belirlendi. Yine farklı hikayeler ve hayatların yer alacağı ve her konuşmadan yepyeni fikirlerin doğacağı etkinlik biletlerinin büyük kısmı ön satışta tükendi.

Avantajlı dönem sonra erse de bilet satışları hala devam ediyor ve öğrenciler için de indirimli biletler bulunuyor.

 

Barcelona Gipsy Balkan Orchestra

2012 yılında İspanya’da kurulan Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra, farklı ülkelerden oluşan grup üyeleri ve çok renkli tınılarıyla Doğu Avruğa müziklerini icra ediyorlar. Roman, Balkan ve Akdeniz müziklerini özgün bir şekilde birleştiren grubun konserleri de tahmin edileceği gibi bir hayli neşeli geçiyor.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | Barcelona Gipsy Balkan Orchestra
İstanbul Nisan Etkinlikleri | Barcelona Gipsy Balkan Orchestra

Geleneksel ezgileri modern bir şekilde yorumlayan grubun konseri tam bir bahar etkinliği olacak.

 

Babylon Soundgarden

Babylon’un 20. yaşı Soundgarden’la kutlanıyor, hem de ücretsiz! Yeni yaşlarına özel olarak Babylon ekibi herkesi Bomontiada’ya davet ediyor. Elektronik ve indie müziğin ön planda olacağı etkinlikte Kaan Düzarat feat. İlhan Erşahin, Ege Çubukçu, Ah! Kosmos, Dubioza Kolektiv ve daha pek çok isim sahne alacak.

Konserlere ek olarak sohbetlerin ve farklı aktivitelerin de yer alacağı Soundgarden tam bir bahar kutlaması tadında olacak.

 

Don Kişot’um Ben

Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot, Mihail Bulgakov uyarlamasıyla yeni bir metinle yeniden tiyatro sahnesinde yükseliyor. Don Kişot’um Ben isimli oyunda maskeler, şarkılar, renkler, düellolar ve tabii ki yel değirmenleri arasında nasıl geçtiğini anlamayacağınız iki perde sizi bekliyor.

Ozan Güven, Günay Karacaoğlu, Ömür Arpacı ve daha pek çok güçlü ismin yer aldığı oyuncu kadrosu Don Kişoy hikayesine yeniden hayat veriyor. Sezonun bu sevilen oyununu seozn bitmeden mutlaka izlemelisiniz.

 

101 Lezzet Festivali

TimeOut’un düzenlediği şehrin en lezzetli etkinliği 101 Lezzet Festivali, yeniden Esma Sultan Yalısı’nda takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul’a dair akla gelecek pek çok lezzetin ve mekanın bir araya geldiği festivalde atölyeler, tadımlar, söyleşiler ve tabii ki müzik ile tüm gün süren bir deneyim katılımcıları bekliyor.

İstanbul Nisan Etkinlikleri | 101 Lezzet Festivali
İstanbul Nisan Etkinlikleri | 101 Lezzet Festivali

Festivalde yer alacak mekanlar arasında her yemek zevkine hitap eden isimler olduğu gibi farklı tatları denemek isteyenler için de pek çok sürpriz olacak. Günün sonunda da geleneksel bir after-party eğlenceyi arttıracak.

 

Ve ayrıca ziyaret edebileceğiniz sergiler:

Nisan ayında devam edenler

 • Mixer – Ahmet Duru, Doğu Özgün, Emre Baykal, Ozan Atalan, Umut Toros “Yürüme Mesafesi” / 07 Nisan’a ,
 • Versus Art Project – Krassimir Terziev “Future Unforgettable” / 13 Nisan’a,
 • Art on İstanbul – Ali Elmacı “Kan Görünce Rüya Bozulur”/ 20 Nisan’a,
 • Pg Art Gallery – Göksu Gül “Oyunbaz” / 20 Nisan’a,
 • Pg Art Gallery – Kanat Akar “Tanıdık Mesafe” / 20 Nisan’a,
 • Pilevneli Gallery Dolapdere – Arik Levy “Varoluş Kavşağı”/ 4 Mayıs’a,
 • Zilberman Gallery – Zeynep Kaya “Geçici Aynılık” / 4 Mayıs’a,
 • İstanbul Modern – Yıldız Moran “Bir Dağ Masalı” / 12 Mayıs’a,
 • SALT Galata – “Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı” / 9 Haziran’a
 • İstanbul Modern – “İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar” / 7 Temmuz’a kadar izlenebilir.

Nisan ayında başlayacak sergiler

 • Mamut Art Project / 3-7 Nisan arasında,
 • X-İst – Burçin Başar “Corpus” / 4 Nisan – 4 Mayıs arasında
 • Pilevneli Gallery Mecidiyeköy – Şener Özmen “Yeni Bir Umutsuzluk” / 6 Nisan – 12 Mayıs arasında,
 • Pera Müzesi – “Mürekkepten: Çin Sanatından Güncel Yorumlamalar” / 11 Nisan – 28 Temmuz arasında izlenebilir.

Yorumlar