Hoş geldin 2022 – Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yeni bir yıl, taptaze başlangıçlar, yepyeni etkinlikler… Şehirde neler olup bitiyor hepsini sizin için derledik. Hazırsanız 2022 Ocak ayı etkinliklerini sizinle paylaşıyoruz. Konserden workshopa, tiyatrodan film gösterimlerine çok geniş bir seçkiyle Ocak ayı takviminiz hazır!

Başka (1 Ocak)

Başka Sinema üç yıldır sürdürdüğü Başka 1 Ocak geleneğine, bu yıl yepyeni dört filmle devam ediyor. Beyazperdede ilk defa yer alacak olan bu dört ödüllü filmle yeni yıla merhaba demek isteyen seyirciler için hazırlanan seçki şöyle: Yönetmen Mamoru Hosoda’nın büyük beğeni toplayan son filmi Belle, 2021 Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo dahil toplamda üç ödülle dönen Drive My Car, yönetmen Asghar Farhadi’nin son filmi Kahraman/A Hero ve Pedro Almodóvar’ın merakla beklenen son filmi Paralel Anneler Paralel Anneler/Parallel Mothers.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Belirlenen “Başka Sinema” salonları

Tarih: 1 Ocak

Detaylar: http://www.baskasinema.com/filmler/baska-1-ocak-3/

Masterpiece Galata – Resim: Magritte Lovers (2 Ocak)

Bir resim kursundan farklı bir atölye deneyimi sunan Masterpiece Galata katılımcılara “güzel müzikler eşliğinde, resimle dolu bir keyif seansı” vadediyor. Masterpiece ekibindeki sanatçıların adım adım yönlendirmeleri ile seçeceğiniz eseri tamamlayarak hayallerinizi süsleyen bir yağlıboya tablosu yapabilirsiniz.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Masterpiece Galata

Tarih: 2 Ocak

Detaylar: https://www.biletix.com/etkinlik/10001/TURKIYE/tr

 

Bar Psikoloğu Stand Up (4 Ocak)

Gerçek ve girişimci bir psikolog olan Ferhat Aydın’ın psikoloji-psikoterapi klişelerini konu aldığı bir psikoloji talk show’u “Bar Psikoloğu” touché’de!

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi – touché

Tarih: 4 Ocak

Detaylar: https://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/bar-psikologu-stand-up

 

Sergi: Hadi Bana Geçelim (8-29 Ocak)

Feminist ve queer sanatçılar arasındaki diyaloğun desteği ile bağımsız bir çalışma, üretme ve sergileme alanı olan Koli Art Space’de yılın ilk sergisi 8 Ocak’ta açılıyor. Sanatçılar Ahmet Rüstem Ekici, Ateş Alpar, Hakan Sorar ve Mert Çağıl Türkay’ın farklı disiplinleri bir arada kullandığı “Hadi Bana Geçelim” sergisi, sanatçıların kişisel deneyimlerinden oluşan hikâyelerle örülü bir dünyaya davet ediyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Koli Art Space

Tarih: 8-29 Ocak tarihleri arasında

Detaylar: https://www.instagram.com/p/CYBG2bxo2vj/

 

Barış Manço Doğum Günü Kutlaması (8 Ocak)

Türkiye müzik tarihinin modern ozanı Barış Manço; nesillere ilham vermiş dünyası ve dilimizden düşmeyen şarkılarıyla 8 Ocak akşamı Babylon’da anılıyor. Turkish Edits’ten aksak ve Discolog’un çalacağı gecede, Canozan ve Melis Yelman da Barış Manço parçalarını seslendirecek.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Babylon

Tarih: 8 Ocak

Detaylar: https://babylon.com.tr/tr/etkinlik-detay/08-ocak-2022/baris-manco-dogum-gunu-kutlamasi

 

Bale: Dört Mevsim (11 Ocak)

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Antonio Vivaldi’nin müziği eşliğinde dansın estetiği ve çeşitli simgeler, metaforlarla zenginleştirilmiş anlatım gücüyle aşkın “Dört Mevsimi’ni” sahneye taşıyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: AKM Tiyatro Salonu

Tarih: 11 Ocak

Detaylar: https://akmistanbul.gov.tr/tr/etkinlik/dort-mevsim

 

Caz Etkinliği: Funda & Yavuz Akyazıcı Quartet (13 Ocak)

New York caz sahnesinde 17 sene geçiren besteci, aranjör ve caz gitaristi Yavuz Akyazıcı, 2009’da Türkçe popüler rock ve pop şarkılarını caza uyarladığı “Yavuz Akyazıcı Project – Turkish Standards” albümünden şarkılarla Nardis’te. Caz vokalisti eşi Funda Akyazıcı ile oluşturdukları caz duo repertuarında, Turkish Standards albümlerinde yer alan şarkıların yanı sıra, yine caza uyarlanmış yabancı popüler şarkılar ve caz standartları müzikseverlerle paylaşacaklar.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Nardis Jazz Club

Tarih: 13 Ocak

Detaylar: https://nardisjazz.com

 

Ten Walls (14 Ocak)

Walking With Elephants ile büyük bir çıkış yakalayan Litvanyalı dünyaca ünlü prodüktör Ten Walls, 14 Ocak Cuma akşamı Kastel’de. Progressive ve deep house arasında gidip gelen tınıları ve dans ettiren performanslarıyla Ten Walls, uzun bir aranın ardından tekrar İstanbul’da.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Kastel

Tarih: 14 Ocak

Detaylar: https://bugece.co/tr/events/ten-walls-live-01-14-22

 

Laure Favre-Kahn: İstanbul Resitalleri (14 Ocak)

Klasik müzik dünyasında hem aldığı uluslararası ödüller hem de izleyiciyi büyüleyen sahne enerjisi ile popülerliğini koruyan ünlü Fransız virtüöz Laure Favre-Kahn, Chopin’e ithaf ettiği ve “Aleve Doğru” adını taşıyan 12. albümü ile yeniden İstanbul Resitalleri’nde.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi – the Seed

Tarih: 14 Ocak

Detaylar: https://www.biletix.com/etkinlik/1JI01/TURKIYE/tr

 

Kancheli (15 Ocak)

Tiflis’in en ünlü kulüplerinden Bassiani’nin resident djlerinden Kancheli RX İstanbul’da. Tiflis’in elektronik müzik sahnesinin kazandırdığı bu özel djin performansını kaçırmayın!

Yer: RX İstanbul

Tarih: 15 Ocak

Detaylar: https://bugece.co/tr/events/kancheli-01-15-22

 

Tiyatro: Bir Barda Bir Gece (17 Ocak)

Nurgül Yeşilçay’ın yıllar sonra Afra Saraçoğlu’nun ilk kez tiyatro sahnesine çıktığı ‘Bir Barda Bir Gece’, seyircileri kadınların her akşam başlayan elektrik kesintileri sırasında kayboldukları bir dünyada arkadaşını bulmak için bir bara giden üniformalı kız ile barın tek çalışanı bir kadının arasındaki gerilimin ve soru işaretlerinin hiç bitmediği bir geceye götürüyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: DasDas

Tarih: 17 Ocak

Detaylar:  https://www.dasdas.com.tr/bir-barda-bir-gece/

 

NASA Space Adventure Uzay Sergisi (18 Ocak)

Nasa’nın 50 yılı aşkın uzay çalışmalarını ve deneyimlerini yansıttığı dünyanın en büyük gezici uzay sergisi NASA ‘’Space Adventure‘’ Uzay Sergisi, Metropol İstanbul AVM’de. Gerçek boyutlu ve tarihi öneme sahip koleksiyon eserleri, interaktif teknolojilerle zenginleştirilmiş VR alanları ile uzayı deneyimleme imkânı sunan sergi; ziyaretçileri evrenin gizemine ışık tutan bir yolculuğa çıkarıyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Metropol AVM

Tarih: 18 Ocak

Detaylar: https://www.biletix.com/etkinlik/1NA18/TURKIYE/tr

 

Sergi: Ardışık (19 Ocak)

SALT’ın davetiyle 2019’da başlatılan stüdyo ziyaretleri ve sanatçı sohbetleriyle geliştirilen Ardışık, Barış Doğrusöz, Deniz Gül, Volkan Aslan, Aykan Safoğlu ile Fatma Belkıs ve Onur Gökmen ikilisinin SALT Galata’da art arda yer alacak sergilerinden oluşuyor. Sanatçıların Ardışık‘taki işleri, tarih yazımı, dil, kamusallık, simgesel sermaye ve modernleşme bakımından “sembolik iktidar” meselesini yorumluyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Salt Galata

Tarih: 19 Ocak

Detaylar: https://saltonline.org/tr/2303/ardisik?agenda

 

Toz (20 Ocak)

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, çok kişiyle kesişen tek kişilik oyun “Toz”, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla seyirciyle buluşuyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi – %100 Studio

Tarih: 20 Ocak

Detaylar: https://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/toz

 

Opera – Konser: Fidelio (20-22 Ocak)

Süreyya Operası’nın muhteşem atmosferinde bir opera-konser deneyimine ne dersiniz? Beethoven’ın eşsiz müziği eşliğinde Fidelio Operası’nı kaçırmamak için 20 ve 22 Ocak’ı ajandanıza not edin.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

 

Yer: Kadıköy Süreyya Operası

Tarih: 20 – 22 Ocak

Detaylar: https://www.operabale.gov.tr/tr-tr/Sayfalar/workdetail.aspx?EserKodu=2325

 

Konser: Sevdiğimiz Şarkılar (21 Ocak)

Sevdiğimiz Şarkılar ismini verdiği projesiyle 21 Ocak Cuma akşamı yeniden Tamirane Akasya’da sahne alacak olan Seda Akman, repertuvarında Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Bülent Ortaçgil, Sertab Erener gibi Türk müziğinin önde gelen isimlerinin sevdiğimiz şarkılarına yer veriyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Tamirane Akasya

Tarih: 21 Ocak

Detaylar: https://www.tamirane.com/event-details/seda-akman-sevdigimiz-sarkilar-2

 

Workshop: Matmazel Makaron (22 Ocak)

Pürüzsüz yüzeyli makaron hazırlama ve doğru kıvamda ganaj dolgusu gibi makaron yapımına dair tekniklerin gösterileceği “Matmazel Makaron” workshopu, Fransız üstatlara saygı duruşu niteliğinde.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

 

Yer: Mutfak Sanatları Akademisi

Tarih: 22 Ocak

Detaylar: https://www.biletix.com/etkinlik/17067/TURKIYE/tr

 

Jazz For Kids (22 Ocak)

Çocukların birlikte şarkı söyleyeceği, müziğe katılacağı ve dans edeceği;

Ali Baba’nın Çiftliği, Bir Aslan Miyav Dedi, Mavi Yeşil Misket, Kırmızı Balık Gölde gibi herkesin bildiği çocuk şarkılarını; Bestem Yuvarlak ve arkadaşları caz formunda çocuklarla buluşturuyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Maximum Uniq Box

Tarih: 22 Ocak

Detaylar: https://www.bkmonline.net/tr/etkinlikler/jazz-for-kids

 

Jeton Showcase at Sumahan Istanbul (22 Ocak)

Ülkemiz Techno sahnesini, setleri ve prodüksiyonları ile yurtdışında da başarı ile temsil eden Jeton Records, Suma Han’da özel bir gece düzenliyor. Jeton Records’un önemli yeteneklerinden Kuvoka ve bu gecenin özel konuğu, karakterli soundu ve güçlü anlatımı ile şehrin en sevilen DJ’lerinden Seko gecenin ev sahipliğini yapacak.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Suma Han

Tarih: 22 Ocak

Detaylar: https://bugece.co/tr/events/jeton-showcase-at-sumahan-istanbul-01-22-22

 

Boğaz’da Yoga (26 Ocak)

Boğaz’ın en güzel yapılarından Sait Halim Paşa Yalısı’nda, Boğaz manzarası eşliğinde yoga dersleri her seviyeden yoga severi bekliyor. YogaŞala’nın deneyimli hocası Duygu Erokan’ın eğitmenlik yapacağı Vinyasa Yoga dersleri her çarşamba sabahı 10.00-11.00 saatleri arasında Harem Bahçe Salonu’nda gerçekleşecek.

 

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı

Tarih: 26 Ocak

Detaylar: https://www.biletix.com/etkinlik/1Y502/ISTANBUL/tr

 

Konser: Altın Gün (27 Ocak)

Amsterdam çıkışlı Anadolu rock ve psikedelik folk grubu Altın Gün, 27 Ocak Perşembe akşamı Hep Yeni Kal sunar konserleri kapsamında Volkswagen Arena’da! Altın Gün’ün öncesi ve sonrasındaysa Club Bangkok kabin başına geçiyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 27 Ocak

Detaylar: https://www.vwarena.com/tr/etkinlik-detay/du53w

 

Maya Jane Coles (28 Ocak)

Dünyaca ünlü festivallerin ve en prestijli gece kulüplerinin aranan yüzü olan efsane isim Maya Jane Coles, 28 Ocak Cuma akşamı Klein Phönix sahnesinde!

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Klein Phönix

Tarih: 28 Ocak

Detaylar: https://bugece.co/tr/events/maya-jane-coles-01-28-22

 

The Blaze (29 Ocak)

Günümüzün electronica janrına Fransız dokunuşlarıyla yön veren ikili The Blaze, İstanbul’da! 90’ların elektronik müziğinden esinlenerek 2018’de yayınladıkları ilk albümleri Dancehall ile en büyük çıkışlarını yapan bu ikilinin duyguları harekete geçen performanslarını kaçırmayın.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 29 Ocak

Detaylar: https://bugece.co/tr/events/the-blaze-01-29-22

 

Kilisede Tiyatro: Gomidas (30 Ocak)

Hem Anadolu’yu hem “Müzik Kutusu” dediği Ermenistan’ı çok iyi tanıyan, ilhamını bu topraklardan alan Gomidas Vartabed’in hayat hikayesinin anlatıldığı Gomidas bir tiyatro sahnesinden farklı olarak Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde izleyici ile buluşuyor. Hikâyeyi Gomidas’ın ağzından dinlerken 40 kişilik topluluğuyla Lusavoriç Korosu karaktere eşlik ediyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Yer: Surp Vortvots Vorodman Kilisesi

Tarih: 30 Ocak

Detaylar: https://mobilet.com/event/gomidas-8561-811c

 

Amadeus Mozart Sahnede (31 Ocak)

Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle hazırlanan başrollerini Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen  ve Özlem Öçalmaz’ın paylaştığı, geçtiğimiz sezonun en çok ses getiren tiyatro oyunu olan Amadeus, seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

2022 Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Tarih: 31 Ocak

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi – Turkcell Sahnesi

Detaylar: https://www.biletix.com/etkinlik/1PE04/ISTANBUL/tr

 

Murat Can Uysal

Yorumlar