Kış Biterken – Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

Kış mevsiminin son aylarından Şubat 2022 geldi bile! Konserlerden müzikallere, partilerden film gösterimlerine Şubat ayını dolu dolu geçirmek isteyenler için rehberimiz hazır!

 

Çevrimiçi Gösterim: Acı ve Tatlı (1 Şubat)

Yönetmen Didem Şahin’in kendi hayatı ve çevresinden yola çıkarak kurguladığı belgesel, 1963’te Türkiye’den Almanya’ya işçi olarak giden anneannesi Nermin’in hikâyesini anlatıyor. Nermin’in hafızası Alzheimer ile birlikte kaybolmaya başlar ve yıllardır yaşadığı evden çıkması gerekir. Bunu öğrenen Şahin kamerasını alır, bir trene atlar ve İstanbul’dan Stuttgart’a onun yanına gider. Bu tren yolculuğu, zamanda bir yolculuğa dönüşür. Film bir aile üzerinden Almanya’ya göçün duygusal yorgunluğunu, dokunduğu hayat hikâyelerini acısıyla tatlısıyla izleyiciye aktarıyor.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Atölye: Bizans’ın Fantastik Sakinleri (2 Şubat)

Pera Müzesi’nin “İstanbul’da Bu Ne Bizantizm!: Popüler Kültürde Bizans” sergisiyle paralel gerçekleşen atölye, sergideki sanatçıların Bizans’tan ilham alıp geleceği hayal ederek ortaya çıkardıkları eserleri çocuklarla inceleyip kubbeleri, kemerleri, kalın kale duvarlarını oluşturan şekilleri keşfediyor. Oluşturulan şekil kütüphanesi ile fantastik karakterler tasarlıyor. 7-12 yaş grubuna uygun etkinlik, Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Tiyatro: Romeo ve Juliet (4 Şubat)

İtalya’nın Verona kentinde yaşayan iki düşman aile ve bu düşman ailelerin birbirlerine aşık çocukları… İmkansız aşklarını sadece gece karanlığında, bir tarlakuşu sesine kadar yaşayabilen bu iki genç, yedi günlük bir olay örgüsüyle izleyiciye bu düşünceleri sorgulatıyor. Mert Fırat ve Nagihan Gürkan yönetimindeki Shakespeare’ in en bilinen romantik tregedyası Romeo ve Juliet DasDas’ta.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Etkinlik: Raresh at Suma Han (5 Şubat)

Eşsiz ritim duygusu ve doğru groove’u içgüdüsel olarak yakalayabilme yeteceğiyle minimal techno’ya yepyeni ve eğlenceli bir yaklaşım kazandıran Raresh’e; global sahnede başarılarıyla adından söz ettiren O.Bee ve yeni plak şirketi “JIGIT”in yaratıcılarından olan Tomás Station eşlik ediyor.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Sinema: Filmin Hikâyesi: Yeni Bir Nesil (6 Şubat)

Film eleştirmeni ve yönetmen Mark Cousins, 2011 tarihli belgeseli Filmin Hikâyesi (The Story of Film) serisinden 10 yıl sonra, serinin devamı niteliğindeki yeni filminde sinemanın son 10 yılına odaklanıyor ve pandeminin, dünyanın dört bir yanındaki toplumsal hareketlerin, tabii ki dijital kamera teknolojisinin ve dijital platformların etkisinde şekillenen bu yeni dönemin sinemasına ilişkin yine çok kişisel, benzersiz bir tablo ortaya koyuyor. İlk gösterimi geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nin açılışında yapılan Yeni Bir Nesil, ülkemizde ilk kez Sinematek/Sinema Evi’nde, yönetmenin bizler için özel olarak bu filme referansla seçtiği 6 filmlik seçkiyle beraber seyirciyle buluşacak.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Müzikal: Alice (7 Şubat)

Ödüllü müzikal Şubat ayında izleyicileriyle yeniden buluşuyor. Beyhan Murphy koreografisi ve Tuluğ Tırpan’ın müzik koordinatörlüğünde Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar’ın bulunduğu star oyuncu kadrosu ile Alice izleyenlere büyüleyici bir sahne şovu sunuyor. Pek çok kez kapalı gişe oynayan oyun, 23. Afife Tiyatro Ödülleri’nden “Haldun Dormen Özel Ödülü” ve En İyi Koreografi Ödülleri’nin sahibi de olduğunu hatırlatalım.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Etkinlik: Metin Akpınar ile Muhabbet (8 Şubat)

Metin Akpınar yeniden bu kez dillere destan sohbeti ile seyircisiyle buluşuyor. Mizahtan siyasete, müzikten yemeğe, umuttan aşka pek çok konuda hikayeler anlatacak büyük ustanın sohbetine katılmak için UNIQ Hall’daki yerinizi alın.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Atölye: Los Altos – Kokteyl Atölyesi (9 Şubat)

Evinizde arkadaşlarınıza mükemmel bir kokteyl sunmak için belki de tam aradığınız atölye bu olabilir. Alexandra Bar’ın İşletmeci ve Baş Miksolojisti Talat Arslan ve Any İstanbul Bar Şefi Talat Aydın’ın bilgi ve tecrübeleri eşliğinde dünyaca ünlü kokteylleri yaparken doğdukları toprakların mitlerini, hikayelerini, tarihini de öğreneceksiniz. Ayrıca atölye kokteyller ile uyumlu lezzetli atıştırmalıklarla parti havasında keyifli bir gün vadediyor.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Konser: Kalben (10 Şubat)

Kaleme aldığı ” Eski Dünyanın Yangını” adlı romanı ile aynı adlı yeni albümünü, kendi doğum gününde dinleyicileriyle buluşturan Kalben, yeni albümünün ilk konserini 10 Şubat akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde veriyor.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Etkinlik: Cumartesi Sabahı Konserleri (12 Şubat)

George Sand’dan okumalar ve Frédéric Chopin’den Prelüd’ler temalı bu özel etkinlikte, Meltem Cumbul ve Eren Aydoğan, İspanya’nın Valldemossa Manastırı’nda bu iki büyük sanatçının beraber yaşadıkları günlere yolculuğa çıkıyorlar. Piyanist Eren Aydoğan Chopin’in Op.28’de yer alan piyano için 24 Prelüd’ünü yorumlayacağı, Meltem Cumbul’un George Sand’dan okumalarıyla ile canlanacak etkinlik; sanat, sanatçı, aşk konuları üzerine izleyenlere farklı bir yaklaşım sunuyor.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Film Gösterimi: Doktor Jivago (13 Şubat)

Kundura Sinema yılın ilk gösterimini savaş döneminde geçen etkileyici aşk hikayesini konu alan, unutulmaz filmleri arasına giren Doktor Jivago ile yapıyor. 13 Şubat Pazar günü Kundura Sinema’nın özel atmosferinde gösterilecek film, Sevgililer Günü öncesi tatlı bir etkinlik olabilir.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Atölye: Sevgilim Menüm (14 Şubat)

Sevgilinize farklı bir deneyim hediye etmek isterseniz Mutfak Sanatları Akademisi’nin 14 Şubat’a özel atölyesine göz atabilirsiniz. İyi bir chili passion kokteyl, confit ördek but; trüflü rosto karnabahar püre, pancarlı ve mozzarella dolgulu arancini ve çikolatalı suflenin püf noktalarını sevgilinizle keşfedebilirsiniz

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Konser: Erol Evgin Sevgililer Günü Konseri (14 Şubat)

Jolly Joker’in sunduğu yepyeni deneyim Jolly Joker Private sahnesi Erol Evgin’i ağırlıyor.Eşsiz boğaz manzarası ve dünya mutfağından seçkin yemekler eşliğinde 14 Şubat Sevgililer Günü akşamının romantizmini nostaljik şarkılarla yaşayabilirsiniz.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Konser: İncesaz “25.Yıl Özel Konseri (15 Şubat)

Gelenekselden günümüze, Türk müziği repertuarından seçtikleri parçaları kendi anlayışlarına göre yorumlayarak hafızalarda yer edinen İncesaz, kuruluşunun 25. yılını, 15 Şubat akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde gerçekleşecek özel bir konserle kutlamaya hazırlanıyor.

 

Tiyatro: Gökkuşağının Sonu (16 Şubat)

Gökkuşağının Sonu, efsanevi ve unutulmaz sanatçı Judy Garland’ın göz kamaştırıcı şöhretinin getirdiği eğlenceli, mücadele dolu ve travmatik serüvenini gözler önüne seriyor.

 

Film: Stardust (17 Şubat)

Sinemaseverlerin özledikleri film izleme deneyimini ve sabırsızlıkla bekledikleri bağımsız filmleri yıl boyunca erişilebilir kılan Başka Sinema, HOPE Alkazar’da da gösterimlerine başladı. David Bowie’nin hayat hikayesini izlemek isterseniz Stardust filmi için yerinizi ayırtın.

 

Atölye: İtalyan Mutfağında Olmazsa Olmaz – Taze Makarna 2 (17 Şubat)

Taze dolgulu el açması makarnanın tüm sırlarını öğreneğiniz Eataly Mutfak Atölyesi’nde; gerçek İtalyan makarnasının hazırlanmasından, makarnanın şekillendirilmesine ve en uyumlu sosu ile eşleşmesine kadar makarnanın püf noktalarını gerçek İtalyan şefleriyle keşfedebilirsiniz.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Konser: Yürüyen Merdiven (18 Şubat)

Yürüyen Merdiven, yirmi yıla yakın bir dostluğun hikâyesi ve onun müziğinin yolculuğu. İlk akla gelen mekanik bir yürüyen merdivenden çok; iki bacaklı ve seven, koşan, dans eden, nefes alan bir yürüyen merdiven. Davulun melodik yaklaşımıyla piyanonun perküsif karakterinin iç içe geçtiği; canlı ve muzip bir kimlikle çıktığı yolda, rastladığı herkesi kendisiyle birlikte yolculuğa çıkarmayı bekleyen, buna hevesli bir Yürüyen Merdiven. Pyanoda Yiğit Özatalay, davulda Mustafa Kemal Emirel’den oluşan bir ikili.

 

Performans: Laolu b2b Guillame de Kadebostany DJ Set (19 Şubat)

Isviçre bağımsız müzik sahnesinin iki kuvvetli ismi çok özel bir performans için Klein Phonix’te buluşuyor. Cumartesi gecesi Laolu ve Kadebostany’nin tınılarına kendinizi bırakın.

 

Etkinlik-Parti: Hey Gidi Günler (19 Şubat)

Her dizesi ezbere bilinen Türkçe pop şarkılarını söylemek isterseniz bu etkinlik tam size göre! 90’lara ve 2000’lere dönüş niteliğindeki “Hep Yeni Kal Sunar: Hey Gidi Günler” partisi Cumartesi akşamı için mükemmel seçim. Sarp Dakni ve Berke Yavuz’un kabin başında olacağı gecede; Mustafa Sandal, Tarkan, Sertab Erener, Yonca Evcimik ve daha nicesinin hit şarkılarından oluşan Türkçe pop seçkisi katılımcıları özlenen yıllara götürecek.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Stand-Up: Aykırı Düşünceler (20 Şubat)

Düşündürürken güldürmek üzerine Tespit şakalarıyla Egemen Şimşek’in “Aykırı Düşünceler” stand up gösterisi 20 Şubat akşamı touché’de.

 

Atölye: Artizan Ekmek (21 Şubat)

Mutfak Sanatları Akademisi artizan ekmek atölyesinde profesyonel şefler eşliğinde eğitimlerine devam ediyor. Doğal yöntemlerle ekmeğin raf ömrünü uzatma metotlarını öğrenecek, mısır unundan karabuğday ununa farklı içeriklerle hazırlanan lezzetli ekmek reçetelerini deneyimleyecek, glüten içermeyen tahıllarla ekmek yapımını öğreneceksiniz.

 

Konser: Flüt ve Arpla Müzikte Büyülü Bir Yolculuk (21 Şubat)

Flüt sanatçısı Bülent Evcil ile çocukluk arkadaşı ve yıllarca birlikte çalıştığı Türkiye’nin en başarılı arp sanatçılarından Çağatay Akyol aynı sahnede çok zengin bir repertuvarla bir araya geliyor. Mitolojik iki enstrümanın; çalgılarında usta olan isimlerle buluşmasını ajandanıza ekleyebilirsiniz. Konserde Bach’tan Ravel’e, İrlanda havalarından tangoya, Japon ezgilerinden Ahmet Adnan Saygun’a uzanan bir müzik skalası sizleri bekliyor.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Sergi: O’nun Vakası (23 Şubat)

Hafta ortası sanat molası vermek isteyenlere bir sergi önerimiz var. Balat’ta Küçük Mustafa Paşa Hamamı, sanatçı Merve Tuna’nın ilk kişisel sergisi olan “O’nun Vakası” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

 

Gösteri: Patricia Guerrero Distopia (23 Şubat)

Kendi jenerasyonunun en yetenekli ve yaratıcı dansçısı olarak flamenkoda yepyeni bir dil arayışı ile uluslararası sahnede kendine yer açan Patricia Guerrero ilk defa İstanbul’da.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Sergi: Birlikte Var Olmak (24 Şubat’a kadar)

Atatürk Kültür Merkezi’nin ilk uluslararası çağdaş sanat sergisi “Birlikte Var Olmak” 10 ülkeden 20 sanatçının katılımı ile gerçekleşiyor. “Ben”in ”biz”e dönüşmesinin temelinde yatan kültür, insanların ruhsal, düşünsel ve davranışsal süreçlerinin ortaklaşmasıyla ilgili olan sergi, ziyaretçilere ‘Neden birlikte var olmalıyız?’ sorusunu soruyor.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Tiyatro: Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası – Metres (24 Şubat)

Seyircinin arasında, 360 derece oynanan interaktif polisiye Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası – Metres, sonunda baş döndürücü bir  geceye götürüyor. İşte o hareketli yıllarda geçen, Selin Atasoy’un yazdığı Okan Bayülgen’in yönetip oynadıkları Metres’te seyirci bir anda kendisini gizemli bir cinayetin ortasında buluyor.

 

Etkinlik: Giorgia Angiuli (26 Şubat)

Elektronik müzik sahnesinin en özgün canlı performanslarından birine sahip olan Giorgia Angiuli, uzun bir aradan sonra İstanbul’da Klein Phönix sahnesinde. Synth, Theremin, Drum Machine, Launchpad gibi elektronik enstrümanları flüt, trompet ve saksafon gibi klasik enstrümanlarla harmanlayan, kendi tasarımı olan oyuncaklarıyla canlı setlerine boyut katan Giorgia Anguili, katılımcılara sıra dışı bir elektronik müzik deneyimi yaşatacak.

Şubat 2022 Etkinlik Rehberi

 

Çocuk Oyunu: Lıkır’ın Doğum Günü (26 Şubat)

Sadece bir tiyatro oyunu değil! Çocukların psikososyal gelişim evreleri gözetilerek yazılan oyunlar ve tamamlayıcı oyun sonrası atölyeler ile bir psikoeğitim serisi…Dünyada ilk kez 2017 yılında Wise Akademi tarafından geliştirilen çift dilli tiyatro oyunlar ve uzman psikologlar tarafından yürütülen ebeveyn ve çocukların birlikte hayallerini keşfedecekleri oyun sonrası atölyeler ile yepyeni bir yaklaşım sahneye taşınıyor.

 

Konser: Büyük Ev Ablukada (27 Şubat)

Pek çok bağımsız müzisyene ilham vererek yol açmış Büyük Ev Ablukada, matine ve suare şeklinde gerçekleştirilecek çok sevilen akustik konserleriyle 27 Şubat akşamı % 100 Studio’da!

 

Performans: Elektronika (28 Şubat)

Farklı ve sıra dışı bir modern dans gösterisi için AKM’deki yerinizi ayırın. Hadi, Mantra ve Heyecan adında 3 farklı temadan oluşan performanslara, özel olarak üretilmiş elektronik müzikler eşlik ediyor.

Murat Can Uysal

Yorumlar