48. İstanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın her yıl büyük heyecanla beklenen istanbul Müzik Festivali’nin programı açıklandı. Bu yıl 2-25 Haziran tarihleri arasında 48.si gerçekleştirilecek olan festivalin ana teması klasik müziğin dehası Ludwig van Beethoven’ı onurlandırıyor. Doğumunun 250. yılında Beethoven’ın aydınlık dünyası festivalin ana temasını oluşturuyor.

Bestecinin temsil ettiği aydınlanma felsefesi, müzikteki yenilikçi yaklaşımları, insan ve doğa sevgisi, eşitlik ve kardeşlik duyguları bu temanın ilham aldığı unsurlar arasında yer alıyor. Büyük bestecinin müziğin dünyayı değiştirebileceğine olan inancı festivalin de en büyük rehberlerinden biri olarak programın her ayrıntısında kendini hissettiriyor.

 

Festivalden sanat üretimine katkı

Şehrin iki yakasını klasik müzik notalarında buluşturacak olan 48. İstanbul Müzik Festivali programında sanatsal üretime olan katkıyı görmeye devam ediyoruz. 2011 yılından bu yana çağdaş müzik üretimine katkı sağlamak amacıyla eser siparişi veren festivalin bu yıl sipariş ettiği üç yeni eseden ikisi dünya prömiyerini, diğeri ise Türkiye prömiyerini yapacak. Sanat ve sanatçılar için yaratıcı bir platform sunan festival bu anlamda önemli bir misyon ediniyor.

 

“Bebeklere Beatles” Açılış konseri Tekfen Filarmoni Orkestrası ile gerçekleşiyor

48. istanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı
48. istanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı

Festivalin 2019-2022 açılış konseri orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası ile yapılacak. Beethoven’ın Re Majör Konçertosu ile açılacak konserin önemli bir de konuğu var. 2019 Kraliçe Elisabeth Keman Yarışması’nı kazanarak çağdaş müzik dünyasında dikkatleri üzerien çeken genç müzisyen Stella Chen, Aziz Shokhakimov yönetimindeki orkestraya eşlik edecek.

 

Farklı konserler, dikkat çeken mekanlar

İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki programı şehrin çok farklı ve özel noktalarında konser deneyimleri sunuyor. Arkeoloji Müzesi’nin bahçesi, Süreyya Operası, Yıldız Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Feriye gibi çok özel noktalarda yazın ilk ayında klasik ve çağdaş müziğin keyfine varacağız.

Festivalin dikkat çeken özgün konserlerinden biri de Beethoven & David Bowie “Rebel Rebel” isimli yepyeni bir proje. David Bowie’nin 1974 tarihli Rebel Rebel isimli şarkısından ilham alan ve Beethoven ile Bowie arasında bir köprü kuran İngiltere merkezli Orchestra of the Swan festivale konuk oluyor.

48. istanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı
48. istanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı

Bowie’nin şarkılarını yeniden tasarlayan orkestra, şef Jason Lai eşliğinde farklı bir konser yaşatacak.

Dikkatimizi çeken bir diğer konser deneyimi ise Bebeklere Beatles oldu. Bu yıl izleyici kitlesine bebekleri de alan festival unutulmaz bir işe imza atacak gibi görünüyor. İspanyol topluluk La Petita Malumaluga dünya çapında tanınan projesi Bebeklere Beatles, 0-3 yaş arasındaki çocuklarınızla beraber katılabileceğiniz ve hatta sahnede toplulukla birlikte dans etmeleriniz izleyebileceğiniz özel bir deneyim.

48. istanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı
48. istanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı

The Beatles’ın unutulmaz şarkılarını çağdaş düzenlemeler, interaktif videolar ve koreografi eşliğinden bir araya getiren topluluk, hem bebekler hem de yetişkinler için keyif veren bir performans gerçekleştiriyor.

Heyecanla beklediğimiz bir etkinlik ise festivalin klasiği olan Müzik Rotası. Büyükada’da gerçekleşecek rota Anadolu Kulübü Sarı Köşk’te başlayarak Hesed Le Avraam Sinagogu, San Pacifico Latin Katolik Kilisesi ve Anadolu Kulübü Teras ile sonlanacak. Bir yandan Adalar’ın nostaljik noktaları rehber eşliğinde gezilirken bir yandan da her noktada müzik ziyafeti yaşanacak.

48. istanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı
48. istanbul Müzik Festivali Programı ve Teması Açıklandı

Festivalde çok sayıda konsere ek olarak müzisyenler, müzik yazarları ve mozikologlar ile söyleşiler gerçekleştirilecek. Atölyeler ve ücretsiz dinletiler de festival programı arasında yer alıyor. Tüm programı detaylı incelemek, takviminizi planlamak ve bilet bilgilerine ulaşmak için https://muzik.iksv.org/tr sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Spotify’da İKSV’nin resmi hesabı üzerinde festival özel hazırlanmış müzik listesini dinleyerek ilham alabilirsiniz.

 

Sizin için seçtiğimiz konserler:

  • Tekfen Filarmoni Orkestrası – 2 Haziran (Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı)
  • Pastoralle Alla Turca – 5 Haziran (Arkeoloji Müzesi Bahçesi)
  • Müzik Rotası – 7 Haziran (Büyükada)
  • Yarının Kadın Yıldızları – 10 Haziran (Süreyya Operası)
  • Bebeklere Beatles – 13 Haziran (Zorlu PSM Sky Lounge)
  • Evelyn Glennie – 18 Haziran (Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi)
  • Beethoven & David Bowie – 21 Haziran (Cemal Reşit Rey Konser Salonu)
  • Konzerthausorchester Berlin & Vikingur Ólafsson – 25 Haziran (Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı)

Deniz Bengü Özdağ

Yorumlar