İstanbul Parklar ve Bahçeleriyle Güzel!

İstanbul güzel havalarda parklarıyla güzel! 🌿🌳🌸 Biz de ister spor yapabileceğiniz, isterseniz de sakince yürüyüp şehrin kalabalığından uzaklaşabileceğiniz İstanbul’da öne çıkan park ve bahçeleri listeledik.

 

🌷 Emirgan Korusu

Yemyeşil bahçeleri, laleleri ve rengarenk çiçekleriyle koruda yürüyüş çok keyifli. Kalabalığa kalmamak için erkenden gidip sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

İstanbul Parklar ve Bahçeler | Emirgan Korusu
İstanbul Parklar ve Bahçeler | Emirgan Korusu

 

🌹 Baltalimanı Japon Bahçesi

Bahar geldi mi sakura hayallerimiz de başlıyor. Japonya’ya gidemeyenler için şehirdeki bu Japon bahçesi adeta zen etkisi yaratıyor.

İstanbul Parklar ve Bahçeler | Baltalimanı Japon Bahçesi
İstanbul Parklar ve Bahçeler | Baltalimanı Japon Bahçesi

 

🌳 Yıldız Parkı

Şehrin merkezinde hem spor yapabileceğiniz hem de kafanızı dinleyebileceğiniz bir kaçış noktası. Gölet etrafında yürüyebilir, ağaçlardan yayılan kokuları soluyabilir ve kahvaltı molası verebilirsiniz.

İstanbul Parklar ve Bahçeler | Yıldız Parkı
İstanbul Parklar ve Bahçeler | Yıldız Parkı

 

🍀 Maçka Demokrasi Parkı

Şehrin en hareketli parklarından biri diyebiliriz. Özellikle hafta sonlarında müzik eşliğinde piknik yapan, koşan, yoga yapan veya köpekleriyle oynayan neşeli bir kalabalık görebilirsiniz.

 

🌿 Sanatçılar Parkı

Akatlar’da bulunan park yemyeşil bir alana, keyifli bir kafeye ve çocuklar için ayrı bir parka sahip. Hemen yanındaki Alman Deresi Yürüyüş Parkuru’nda tartan zeminde yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz.

 

🌺 Özgürlük Parkı

Göztepe’de bulunan bu park geniş yeşil alanı, yürüyüş parkurları ve göletiyle şehrin göbeğinde nefes alınacak bir ortam vaat ediyor.

Bisiklet yolu, basketbol sahası ve tenis kortu gibi ayrıcalıklara da sahip parkta spor yapabilir, kafesinde dinlenebilir ve çocuklarınızla da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

 

🌲 Atatürk Arboretumu

Doğa tutkunları için şehirde bir vaha. Binlerce çeşit bitkinin olduğu arboretumda yürürken yepyeni keşifler de yapabilirsiniz.

 

🌸 Göztepe 60. Yıl Parkı

Bağdat Caddesi’nin en keyifli alanlarından biri olan parkta gölet ve gül bahçeleri etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Çocuklar için de eğlenceli bir park.

İstanbul Parklar ve Bahçeler | Göztepe 60. Yıl Parkı
İstanbul Parklar ve Bahçeler | Göztepe 60. Yıl Parkı

 

🌳 Belgrad Ormanı

Koşu ve tempolu yürüyüş severlerin vazgeçilmezi adresi Belgrad Ormanı özel parkurları ile şahane bir egzersiz rotası. Mis gibi orman havası da işin keyfini arttırıyor.

İstanbul Parklar ve Bahçeler | Belgrad Ormanı
İstanbul Parklar ve Bahçeler | Belgrad Ormanı

 

🌺 Ihlamur Kasrı

Şehrin tarihi yapılarının biri olan bölgeyi etrafındaki yeşilliğin ve dev bahçenin tadını çıkarabilir, kafesinde kahve molası verebilirsiniz.

İstanbul Parklar ve Bahçeler | Ihlamur Kasrı
İstanbul Parklar ve Bahçeler | Ihlamur Kasrı

 

🌷 Gülhane Parkı

Topkapı Sarayı’na yakın olan bu parkı kültürel bir rotanın ardına ekleyebilirsiniz. Parkta çok farklı çeşitte ağaç ve bitki örtüsü de bulunuyor.

İstanbul Parklar ve Bahçeler | Gülhane Parkı
İstanbul Parklar ve Bahçeler | Gülhane Parkı

Fotoğraf: @zita819

 

🌳 Abbasağa Parkı

Beşiktaş’ın sevilen noktalarından olan park hem yürüyüş yapmak hem de banklarında oturup kitap okumak için ideal. Yaz aylarında müzikli etkinlikler de düzenleniyor.

 

Kemerburgaz Kent Ormanı

İBB’nin Kemerburgaz mevkiinde hayata geçirdiği bu proje uçsuz bucaksız bir ormanın da erişimini sağlıyor. Yürüyüş parkurları, mola noktaları, oyun parkları ve organik ürünler pazar gibi tesislerin de bulunduğu orman şehrin için bir nefes noktası sunuyor.

 

Maslak Kasırları

Şehrin en yoğun noktalarından biri olan Maslak’ta gözlerden uzak tarihi bir nokta olan Maslak Kasırları, Osmanlı döneminden günümüze uzanan bir yapıt. Bu tarihi ziyaretin en keyifli kısmı ise sessiz sakin ve yemyeşil bahçelerin arasında yürüyüş yapabilmeniz. Küçük bir cafe de kahve molanıza eşlik ediyor.

 

🌿 Yoğurtçu Parkı

Sporseverlerin Kadıköy’deki adreslerinden olan parkta ücretsiz kullanabileceğiniz tenis kortları ve basketbol sahası bulunuyor. Ayrıca bir yürüyüş parkuru da var.

İstanbul Parklar ve Bahçeler | Yoğurtçu Parkı
İstanbul Parklar ve Bahçeler | Yoğurtçu Parkı

Yorumlar