İstanbul Tiyatro Sahnelerindeki Oyunlardan Seçkiler

Tiyatro sezonunun başlamasıyla birlikte izlenecek oyun listemiz de hazır demektir. Küçük bir seçki bırakıyoruz o halde.

Cırcır Böcekleri, İtler ve Biz

Kentli bir senarist ve özgür ruhlu bir hırsız olan iki kardeşin birbirini keşfetme ve birbirine dönüşme hikayesini anlatan oyun 1980 yılından beri tüm dünyada sahneleniyor. İnsanın kendi kurduğu sistemle başa çıkma ve kalmak ile gitmek arasında zorlu seçimlere odaklanan oyun @maximum_uniq, ve @fisekhane sahnelerinde izlenebilir.

 

Küheylan

Tutkularının esiri olan genç Alan Strang ile onu iyileştirmeye çalışan psikiyatrist Martin Dysart’ın hikayesi etkileyici bir sahne tasarımıyla yeniden sahnede. Kerem Alışık ve Emir Özden’in başrollerini üstlendiği Tony ödüllü bu başyapıt, insanın içsel çatışmalarını sorguluyor. Oyun, @zorlu_psm sahnesinde sizi bekliyor.

 

Balina

Geçtiğimiz yıl film festivallerinde büyük ilgiyle karşılanan The Whale filmini bir de sahnede izlemeye ne dersiniz? Bir baba-kızın geç kaldıkları kısa süreli kavuşması ve affetme üzerine bir hikaye olan bu etkileyici oyunu sezon boyunca @zorlu_psm sahnesinde izleyebilirsiniz.

 

Uçurtmanın Kuyruğu

İBB Şehir Tiyatroları’nda (@sehirtiyatrolari) sahnelenen oyun, disiplinle yetiştirilmiş bir adamın intihar kararı almasını ve o esnada kapısının çalınmasını konu alıyor. Tanımadığı bir misafirle başlayan sohbet, etkileyici bir iç hesaplaşmaya dönüşüyor. Oyun boyunca Gün Koper ve Ali Yoğurtçuoğlu’nun etkileyici performanslarına seyirci oluyoruz.

 

Kel Diva

Eugène Ionesco’nun soyutlama ve absürdizmin kusursuz bir örneği kabul edilen oyunu Kel Diva, yıllar sonra Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer’i aynı sahnede bir araya getiriyor. Bir İngiliz burjuva ailesinin tuhaf karşılaşmasını sahneye taşıyan oyunu @oyunatolyesi, @zorlu_psm, @maximum_uniq sahnelerinde izleyebilirsiniz.

 

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın unutulmaz eseri, Serkan Keskin’in farklı suretlerle canlandırdığı bir oyunculuk şölenine dönüşüyor. Doğu ve Batı, geleneksel ve modern arasındaki çatışmayı çağdaş bir uyarlama ile izleyiciye sunan oyunda muazzam bir oyunculuk sizi bekliyor. Oyun, @zorlu_psm ve @maximum_uniq izlenebilir.

 

Nora 2

Amerikalı oyun yazarı Lucas Hnath’ın Henrik Ibsen’in dünyaca ünlü oyunu Nora’ya devam metni olarak yazdığı Nora 2 farklı bir pencere açıyor. Orijinal finalde evini, çocuklarını terk eden ve akıbeti bilinmeyen Nora 15 sene sonra kapıyı çalarak geri dönüyor. Daha önce yapılmayan tartışmalar ve yüzleşmeler bu defa yaşanıyor. Oyunu @bahcegalata, @zorlupsm ve @alankadikoy sahnelerinde izleyebilirsiniz.

Yorumlar