İstanbul’da Turist Olmak: Adalar

İstanbul’un içinde farklı bir atmosferi hissetmek için Adalar, İstanbullular için adeta bir kaçış noktası. Şehirde yaz aktivitesi için Adalar harika bir seçim, turist olmak için de 🙂

Fredanderik ile İstanbul’u adeta bir turist gibi gezdiğimiz rotalar serimizde bu sefer Adaları keşfe çıkıyoruz. Heybeli, Burgaz ve Büyükada’dan önerilerimizle karşınızdayız.

10.00

Kınalıada’ya Selam

Adalar turumuza vapurdan Kınalıada’yı selamlayarak başlıyoruz. Adalar içinde nostaljik havasını koruyan nadir adalardan biri burası. Rengarenk şezlongları, şemsiyeleri görür görmez hemen yaz havasına kaptırıyoruz kendimizi.

 

10.15

Bi’ Kahve: Four Letter Word

Burgazada’da vapurdan iner inmez serinlemek için, kendimize Four Letter Word’de bir soğuk kahve ısmarlıyoruz. Aya Yani Kilisesi’nin yamacında, kuytu bir sokakta konumlanan Four Letter Word, adada iyi kahveyi deneyimleyeceğiniz atmosferiyle mutlu hissettiren yerlerden. Yazın her gün 10.00-00.00 arası açık.

Adres: Burgazadası, Takımağa Meydanı Sk. no:3/A, 34975 Burgazada/İstanbul

 

10.45

Etkileyici Mimari: Aya Yani Kilisesi

Adanın en önemli simgelerinden biri. Vapur iskeleye doğru yaklaşırken ilk görünen büyüleyici kubbesidir. Daha adaya varmadan kendine çeker görüntüsüyle. Kahve sonrası bu özel kiliseyi keşfe çıkıyoruz. Bir Rum Ortodoks kilisesi olan Aya Yani Kilisesi, 867 yılında İmparatoriçe Theadora tarafından yaptırılmış. Daha sonrasında pek çok hasara maruz kalan kilise 1896 yılında yeniden inşa edilmiş. Etkileyici taş ahşap işçiliğinin bir arada olduğu yapı, fotoğraflarda harika çıkıyor.

Adres: Burgazadası, Takımağa Meydanı Sk., 34975 Adalar/İstanbul

 

11.15

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Adanın bir diğer simgelerinden biri de elbette ki yazar Sait Faik Abasıyanık. Modern Türk hikayeciliğinin öncülerinden Sait Faik Abasıyanık’ın pek çok hikâyesini kaleme aldığı köşkü, çağdaş müzecilik anlayışı ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Mektup Odası, Yazarın Burgazı gibi farklı temalarda odalardan oluşan müzenin bahçesi de serinlik molası vadediyor. Müze Çarşamba’dan Pazar’a saat 10.30-16.45 saatleri arasında açık.

Adres: Burgazada Mh. Çayır Sk. No: 13 34975 Adalar/İstanbul

 

11.45

Burgazada’yı Sahilden Keşif

Müzeden çıktıktan sonra 12.45’deki Heybeliada vapurunu beklerken adanın tasarım dükkanı 3 things on island’ın vitrinine göz atıp, ada sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz. Sahilde denk gelirseniz Burgazada Galetacısı Turan Amca’yı fotoğraflamayı unutmayın. Ayrıca adanın bir diğer efsanesi Ergün Pastanesi’ne de uğrayın. Vapurda atıştırmalık niyetine pastanenin geleneksel lezzeti çilekli milföyün tadına bakın.

 

13.00

Heybeliada’ya Merhaba

Ayağımızın tozuyla Heybeliada’nın en orjinal adreslerinden birine göz atıyoruz: Heybeli Sahaf. Eski kitaplar, posterler, nadir bulunan eserlerle dolu bir vaha burası. İlham toplamak için sahaf içinde zamanda bir yolculuğa çıkacağınız kesin.

Heybeli Sahaf’tan çıkıp ada evlerini keşfe koyuluyoruz.

 

13.30

Kahve Molası: Helios Coffee Shop

Tarihi köşkte ister şezlonglara yayılıp kahvenizi yudumlayın isterseniz de köşkün serin odalarında atmosferin tadını çıkarın. Adanın 3rd wave kahvecisi Helios Coffee Shop, İsmet İnönü Müzesi’nin hemen yanında bulunuyor. Menülerinden Ice Matcha Latte ve Frappesini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Adres: Heybeliada, Refah Şehitleri Cd. No:63, 34973 Adalar/İstanbul

 

14.00

Heybeliada Ruhban Okulu

Heybeliada’ya gelip de görülmeden geçilmemesi gereken bir yer Heybeliada Ruhban Okulu. 9.yüzyılda inşa edilen Aya Triada Manastırı bünyesindeki okul, adanın en güzel noktalarından biri.1844 yılında açılan okulun kütüphanesinde 120 bine yakın farklı dilde kitap bulunuyor. Ayrıca Heybeliada Ruhban Okulu’nun bahçesi eşsiz bir deniz manzarası sunuyor.

Adanın tepesinde konumlanan, kuş bakışı görebileceğiniz manzaralara ayrıca bahçede gezinen tavus kuşları da eşlik ediyor olacak. Pazar günleri kapalı olan Heybeliada Ruhban Okulu’nu 09.00-15.30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Tavsiye: Heybeliada Ruhban Okulu içindeki lavabolar Wes Anderson filminden kareler sunuyor, mutlaka göz atın:)

Adres: Heybeliada, Adalar No:45, 34973 Adalar/İstanbul

 

15.30

Öğle Yemeği için Büyükada’ya, Sermest’e

Minik bahçesinin içinde ada ruhunu hissedeceğiniz bir mekan burası. Öğle yemeği molası için Sermest’in lezzetli mezelik atıştırmalarının tadına bakabilirsiniz. Sergüzest Otel’in içerisinde yer alan restoranda beyaz şarap soslu midye saganaki, karışık sebze tarator ve patatas bravasın tadına bakmalısınız.

Adres: Büyükada-maden, Güzeller Sk. No:8, 34970 Adalar/İstanbul

 

16.30

Tatlı molası

Büyükada’nın en görkemli binalarından Splendid Palace Hotel’e doğru yol alıyoruz. Otelin bünyesindeki Chocowhite’da bir tatlı molası veriyoruz. Akşamüstü biraz serinlik için önerimiz Budapeşte tatlısı ve Profiterol.

Adres: Büyükada-nizam, Splendid Palace Hotel Bahçesi, 23 Nisan Caddesi D:39, 34970 Adalar/İstanbul

 

17.00 – Büyükada Köşk Turu

Mizzi Köşkü

Adayı keşfetmeye eski köşklerle çevrili Çankaya ve Nizam Caddesi ile başlıyoruz. İlk durağımız Al Palas olarak da bilinen Mizzi Köşkü. Yapı, İtalyan mimar Raimondo D’Aronco tarafından 1894 yılında tasarlanmış. 1930 yılından sonra ise San Remo adıyla otel olarak kullanılmış. Etkileyici kulesi ve art nouveau detaylarıyla adanın en çok fotoğraflanan yerlerinden biri.

 

Con Paşa Köşkü

Venedikli bir aileden gelen Con Paşa’ya ait bu köşk de görülmeye değer noktalardan. John Avrimidis Köşkü adıyla da anılan köşkün sahibi aslen Venedik ve Midilli asıllı Trasiyolos Yannaros. Döneminin eklektik stilini mükemmel şekilde sunan mimarlık anlayışı nefes kesici. Köşkün etrafı ahşap sütunlarla donatılmış olup, çatı kuleleri ve ahşap süslemeleri epey göz alıcı.

 

17.30

Taş Mektep

Adanın en eski sakinlerinden ama restorasyonu ile yeniden hayat bulan bir mekandayız. 1870’lerde İskenderiye Patriği Sofronios’un yazlık evi olarak inşa edilen yapı 1922-1967 yılları arasında okul olarak kullanılmış. Taş Mektep ismi de buradan geliyor. İBB Miras ekibi tarafından restorasyonu tamamlanan ve yeniden hayat bulan Taş Mektep’de “Yok Olmadan” sergisini gezebilirsiniz.

Sergide adanın önemli kültürel miraslarının hikayelerine tanık oluyorsunuz. İstanbul manzaralı farklı bölümlerde görebileceğiniz serginin yanı sıra Taş Mektep’in kütüphanesi ve cafesine de göz atmalısınız. Ayrıca Taş Mektep bünyesinde yaz ayları boyunca pek çok atölyenin de gerçekleştiğini hatırlatalım.

Adres: Büyükada-nizam, Türkoğlu Sk. No:2, 34970 Adalar/İstanbul

 

18.30

Kokteyl Molası

Yürüyüş sonrası bi kokteyl için Sayfiye’nin tatlı bahçesinde bir mola. İstanbul’daki Joker’in kardeş mekanı Sayfiye; adada konumuyla ve sunduğu kokteyl menüsü ile fark yaratanlardan.

Akşamüstü keyfinize eşlik edecek yabani ada lavantalı-margaritalı kokteyl Prinkipo, sakız likörlü-yeşil elmelı Calimera gibi kokteyller var. Bizim Menüden favorilerimiz cin bazlı reyhanlı Reyhan Spritz ve cin bazlı,mürver çiçeği likörlü, yasemin-papatya özlü Antigoni oldu. Sayfiye her gün 12.00 – 01.00 arasında açık.

Adres: Maden Mahallesi, Nevruz Sk. no:2, 34970 Adalar/İstanbul

 

19.15

Adanın Nostaljik Gazozcusu

Kokteyllerinizi yudumladıktan sonra, adanın çarşısında gezinirken gözünüze eski gazoz şişeleri ilişecek. Bunlar adanın nostaljik gazozcusu Sevda’nın raflarında sergilediği şişeler. Eski ambalajlara-fontlara bayılanlardan ve nerde o eski gazozların tadı diyenleri haklı çıkarmak için gazozların tadına bakabilirsiniz. Dükkan her gün 10.00 – 00.00 arasında açık.

Adres: Nizam Mahallesi, Çınar Cd. No: 25 / A, 34970 Adalar/İstanbul

 

19.30

Gastro Keşif: Splendid Palace Restaurant

Geldik günün en güzel kısmına. Günü yavaş yavaş batırırken adadan yükselen deniz kokusu eşliğinde Splendid Palace Hotel’in restoranında yerimizi alıyoruz.

Fonda güzel bir müzik, önümüzde ise sakin sakin süzülen ada vapuru ve masamızda Şef Oğuz Altuner’in adanın çok kültürlü yapısından ilhamla hazırladığı menüsü var. Geleneksel lezzetleri yenilikçi bir yorumla sunduğu menüde tadımladıklarımızı şöyle bir sıralamak isteriz: Boşnak Söğürme, Fava Teksir, Çiğ Köfte Tartar, İçli Topik ve Saganaki.

Siz de bu eşsiz akşam yemeği deneyimini muhakkak ama muhakkak Splendid Palace Hotel’in restoranında deneyimleyin.

 

20.30

Günü Bitirirken

Gün biterken keyifli anlar da beraberinde geliyor. Adanın muhteşem manzarası eşliğinde gün batımının tadını çıkarmayı unutmayın:)

İster çok sevdiğiniz bir müzikle, isterseniz de çok sevdiğiniz bir kitaptan bölümle keyfinize eşlik edecek anlar yaratın.

 

Splendid Palace Hotel’de Bir Gece

1908 yılında tasarlanmış art nouveau esintiler taşıyan, doğu batı sentezi otelde nostaljik bir deneyim yaşamak isterseniz Splendid Palace Hotel mükemmel bir konaklama deneyimi sunuyor. Renkleri dekorasyonu, atmosferiyle zaman yolculuğuna çıkartan otelin her detayı sinematografik görüntüler sunuyor.

Adres: Büyükada-nizam, Yirmiüç Nisan Cd. No: 39, 34970 Adalar/İstanbul

 

Kahvaltı Sonrası Havuz Keyfi

Adada güne güzel bir başlangıç. Splendid Palace Hotel’in havuzu sizi adeta Fransız Rivierası’na ışınlayacak.

Yorumlar