İstanbul’da Turist Olmak: Yeldeğirmeni

İstanbul’u turist gibi gezdiğimiz rotalar serimizde bu seferki durağımız Yeldeğirmeni. Kadıköy’ün belki de en hareketli, en renkli noktalarından birisi burası. Her daim genç enerjisi, yeni açılan mekanları ve klasikleşen adresleriyle heyecan verici bir mahalle Yeldeğirmeni!

11.00

Füj’de sıkı bir kahvaltı

Atmosferiyle iyi hissettiren mekanlardan birinde başlıyoruz güne.  Çok acıkmış olarak uyandığınızı hayal ederek size füj’ün menüsünden pazılı omleti öneriyoruz. Ekmek üstü lezzetleriyle iddialı füj’de, vegan seçenekler de çok. Menüden vegan humuslu ekmek üstü ya da ızgara sebzeler, ev yapımı cevizli ezmeden ve tahin-pekmezden oluşan vegan kahvaltıya şans verebilirsiniz. Smoothilerden ise yeşilli smoothie ve espresso smoothie favorimiz oldu.

Adres: Rasimpaşa Mah, Uzun Hafız Sk. 96A, Kadıköy/İstanbul

 

12.30

Yeldeğirmeni’nde Mini bir Botanik: Roots Atelier

Camlarını yeşil bitki örtüsü sarmış bir cafe görürseniz burası kesin Roots Atelier’dir. 🙂 İçeri girer girmez kendinizi minik bir botanikte gibi hissedeceğiniz bu adreste, cam önü masalarına kurulup karşısında bulunan Roots Cafe’den kahvenizi alıp günün bir kısmını burada geçirebilirsiniz. Kahvenizi bitirdikten sonra bu minik botanikte gezerken evinize bir şeyler almamak için kendinizi zor tutabilirsiniz 🙂 Unutmadan ekleyelim Roots Atelier Çarşamba günleri kapalı, diğer günler 11.00-18.00 saatleri arasında açık.

Adres: Recaizade Sokak No: 50/A Rasimpaşa Mahallesi, Kadıköy

 

13.45

Harikalar Diyarına Yolculuk: Marji’s Room

Burası vintage objeler, eklektik stilde tasarım seramik ürünler bulabileceğiniz heyecan verici bir dükkan ya da biz kısaca Marji’nin Harikalar diyarı da diyebiliriz. Mavi vitrini ile Yeldeğirmeni’ndeki bu saklı hazineyi mutlaka rotanıza eklemelisiniz! Dükkandan eliniz boş çıkamayacağınız kesin! 🙂

Adres: Rasimpaşa, Macit Erbudak Sk. 52/b, 34716 Kadıköy/İstanbul

 

14.30

Öğle Yemeği Molası: Salepepe Pizza

Önündeki uzun kuyruğa dikkat 🙂 mahallenin yeni sakinlerinden Salepepe, hazırladıkları Tokyo stili pizza ile İstanbulluların yeni hip lezzet noktası.

Stracciatella peyniri, ev yapımı vişne reçeli ve taze fesleğenden oluşan Jam Session pizzası dillere destan! Etli bir seçenekten yanaysanız Real Beef’in tadına bakabilirsiniz. Salepepe, Salı’dan Cumartesi’ye 12.00-22.00 saatleri arası,

Pazar günleri de 14.00-22.00 saatleri arasında açık.

Adres: Rasimpaşa, Karakolhane Cd. No:81 A, Kadıköy/İstanbul

 

15.15

Yeldeğirmeni Sokaklarında Mural Turu

Yeldeğirmeni denince akıllara hemen muraller geliyor. Dünyaca ünlü mural artistlerin İstanbul’a özel işlerini yakından görmek çok büyüleyici. Ayrılık Çeşme Sokağı, Mühendis Sarı Ali Sokak ve İskele Sokak’ta murallerin izini sürebilirsiniz. Bizim favorimiz Taşlı Bayır Sokak’taki sanatçı Inti’nin çalışması oldu.

 

16.00

Cafe Benazio’da Kahve Molası

Güneşlenmek ve biraz soluklanmak için bir kahve molası. Cafe Benazio, Yeldeğirmeni’nin atardamarı gibi. Mahallenin en canlı noktası, buluşma adresi. Her daim dolu. Kalabalık arkadaş gruplarının ya da tek başına kitabını okuyanların müdavimi olduğu Cafe Benazio’da kahvenizi yudumlarken mahallelilerle kaynaşabilir, mahalleden insan manzaralarını seyre dalabilirsiniz.

Adres: Rasimpaşa Mah. Karakolhane Cd. No:48/A, Kadıköy/İstanbul

 

16.30

Tarihi Kilisede Sanat

Burası eski bir kilise, şimdi ise bir sanat merkezi. Sainte-Euphemie Ortaokulunun bir parçası olan Notre Dame du Rosaire Kilisesi olarak inşa edilmiş. 1894 yılında yapılan yapının mimarı tam olarak bilinmese de Perpignani, Michelini ve mühendis Augier gibi isimler ile anılıyor. Şimdilerde Yeldeğirmeni Sanat olarak pek çok konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapan bu eşsiz mimariyi gezebilir, aynı zamanda etkinlik takvimlerini şu adresten inceleyebilirsiniz. yelsanat.kadikoy.bel.tr/Etkinlik

Adres: Rasimpaşa, İskele Sk. 43/1, Kadıköy/İstanbul

 

17.00

Valpreda İtalyan Apartmanı’ndan Yeldeğirmeni’ne Bakış

1909 yılında inşa edilen Valpreda İtalyan Apartmanı, Yeldeğirmeni’nin simge yapılarından. Ayrıca İstanbul tarihinde konut olarak yapılan ilk apartmanlardan. Haydarpaşa Garı’nın inşası sırasında çalışan İtalyan taş işçilerinin kalması için yapılan bu bina hala eski ihtişamını koruyor. Apartmanının Art Nouveau stildeki kapı ve balkon detaylarını fotoğraflamayıunutmayın.

Adres: Rasimpaşa, Akif Bey Sk. No:2, Kadıköy/İstanbul

 

17.30

Flaneur Kitabevi’nde Kitaplar Arasında Kaybolmak

Flaneur 2018 yılından beri mahallede bağımsız bir kitabevi olarak kitapseverlerle buluşuyor. Özel çizgi romanlardan sanat kitaplarına, şiir kitaplarından nadir bulunan romanlara dek farklı tarzda birçok kitabı bulabileceğiniz özel adreslerden biri. Yeldeğirmeni’nde özel seçkiye sahip Flaneur Kitabevi’ne uğramadan geçmeyin.

Adres: Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. 17/C Yeldeğirmeni / Kadıköy

 

18.00

Gastro Keşif: Mucha

Yeldeğirmeni için gastronomik anlamda yepyeni bir deneyim noktası olan Mucha ile siz de tanışmalısınız. Daha ilk andan Art Nouveau stilde girişi ile sizi heyecan veren bir atmosfere davet ediyor. Bistronomi olarak kendini tanımlayan Mucha’da klasikleşen lezzetlere yepyeni yorumlar kazandırılmış.

Biz Frederik’in Brown Ale ve White Heat Ipa biraları eşliğinde karides tempura, çıtır balık & patetes cipsi ve tavuk burgerlerini deneyimledik. Frederik eşlikçisi olarak deneyimlediklerimizin hepsi çok lezzetliydi. İyi müzik de dinleyebileceğiniz Mucha’da caz müzik denince akla gelen badou işbirliğinde bir sahne de bulunuyor. Etkinlikleri Mucha’nın Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Adres: Rasimpaşa, İskele Sk. No:47, 34716 Kadıköy/İstanbul

Yorumlar