Yeme İçme

İstanbul’dan 5 Ocakbaşı

Şöyle sıcağı hissedip rakıları tokuşturarak, arkada da güzel bir Zeki Müren şarkısı yakaladık mı değmeyin keyfimize! O steak bu steak, marine edilmiş, dinlendirilmiş etler derken yeni nesil etçilere doyduk ve İstanbul‘daki en keyifli, en kültürümüzün bağrından kopan ve en sevdiğimiz ocakbaşı’larını sizler için listeyelim dedik!

İstanbul'dan 5 Ocakbaşı
İstanbul’dan 5 Ocakbaşı

Güler Ocakbaşı

Elmadağ’da yer alan Güler Ocakbaşı nezih, ufak ve samimi bir mekandır. Mezeleri bile gayet doyurucu olmakla beraber fıstıklı kebabı ve fındık lahmacununu mutlaka deneyin!  Böbrek ve ciğer gibi her yerde bulunamayacak seçenekleriyle de takdiri kazanmıştır.

A: Esentepe Mahallesi, Keskin Kalem Sokak, No 37, Şişli, İstanbul

 

Adana İl Sınırı

Beyoğlu’nda Hayal kahvesi’nin sokağında dekorasyonu hoş, Adanalıların memleket sevgisi üzerine oynayan bir ocakbaşı. Kıyma kebabını mutlaka denemeniz lazım dediklerimizden, fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde.

A: Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi, Cihangir Caddesi, No 16/B, Beyoğlu, İstanbul 
W: https://m.facebook.com/AdanaIlSiniri/

 

Kurtuluş Adana Ocakbaşı

Salaş, küçücük bir yerdir. Direkt yokuşun başında, ambiyansı olmayan 8 – 9 masalık Adana usülü kebap yemek için ideal bir yer. Tabii dışı kıtır, içi sulu, bol acılı, bol yağlı kebaptan hoşlanıyorsanız. Ciğer ve çöp şişleri ile yoğurtlu patlıcan salataları da nefis. Vedat Milör’ün “Ünlü olunca bozar diye tanıtmaktan çekindim.” şeklinde bir itirafı varmış Kurtuluş Ocakbaşı için. Fiyatlar makul.

A: Bozkurt Mahallesi, Ergenekon Caddesi, Baysungur Sokak, No 2/D, Şişli, İstanbul

 

Pala Ocakbaşı

İstanbul’un ilk ocakbaşlarındanmış, zaten gurme bir hocamızın tavsiyesi üzerine gidip ve aşırı memnun kalmıştık. Kaburga ve böbreği mutlaka denemelisiniz. Uykuluk da mevcut ve gayet lezizdi. Lezzetinin yanında babacan hizmet ve güleryüz de bonusu. Mekanda sigara içilebiliyor ama sorunu nasıl çözmüşlerse duman rahatsız edici hale gelmiyor.

A: Kamer Hatun Mahallesi, Kamer Hatun Caddesi, No 17, Nevizade, Beyoğlu, İstanbul

 

Yusuf Usta’nın Yeri

Suadiye’de Eminalipaşa Caddesi üzerindeki kebapçıdır. Nezih ve sadık bir müşteri kitlesi vardır. Anadolu yakasının en iyi kebapçılarından biri olmasının yanında fiyatlar gayet uygun seviyededir. Kebabın yanısıra tavuk ve ciğer şiş de mutlaka denenesidir. Kebapta satır kıymasından odun ateşinde nar gibi pişen bir kebap. Haşlama içliköfte veya çiğköfte de denemek şart.

A: Suadiye Mahallesi, Eminalipaşa Caddesi, No 65/A, Kadıköy, İstanbul