İstanbul’un Butik ve Leziz Sushi Restoranları

Bir zamanların temkinle yaklaşılan geleneksel Japon yemeği sushi artık hayatımızın lezzetli parçalarından biri oldu. Zaman içinde damak tadımıza daha yakın hale getirilen modern dokunuşlarla aradığımız bir lezzet haline gelen sushiyi sevmek için en önemli detay kesinlikle işi bilen ustaların elinden çıkıyor olması.

İstanbul Sushi Restoranları
İstanbul Sushi Restoranları

Biz de sushi sevgimizin izinden giderek İstanbul’da lezzetlerine güvendiğimiz, mutfakları alanında deneyimli şeflere emanet olan ve tabii ki denemen lazım dediğimiz sushi konusunda iddialı mekanları listeledik. Sushiyle arası iyi olmayanları bile bu lezzete alıştıracaklarına eminiz.

 

Itsumi, 4. Levent

Şehrin iş bölgesi olarak da nitelendirebileceğimiz bir semtte yer alan Itsumi, açıldığı 2003 yılından bu yana çizgisini bozmadan servis veren mekanlardan biri. İstanbul’u ziyaret eden Japonların da yemek için ilk tercih ettiği mekanlardan olan Itsumi’nin ismi, Japon yemeklerinin özünü oluşturan şeker, tuz, miso, soya sosu ve sirkeden oluşan 5 geleneksel tadı simgeliyor. Yani buraya geldiğinizde klasik bir Japon mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Nigiri ve roll sushilerde son derece başarılı olan mekanda sashimi çeşitlerini denemenizi özellikle tavsiye ederiz. Klasik sushilere göre biraz daha zor alışılan bu tadı denemek için ideal yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Toro ve Suzuki sashimiler ile başlayabilirsiniz örneğin.

Adres: Levent Mah., İş Kuleleri Kule 2 D:43, 34330 Beşiktaş/İstanbul

 

İoki, İstinye

İstanbul Sushi Restoranları - İoki
İstanbul Sushi Restoranları – İoki

Yarattıkları farklı lezzetler ve sadece kendilerine has çeşitler ile dikkat çeken İoki, sushiseverler için mutluluk sebebi bir mekan adeta. Klasik sushi çeşitlerindeki başarılarının yanı sıra aslında House Specials ismi altındaki enfes roll’ları ile öne çıkıyorlar. Bizce menülerinin en güçlü kısımları bu özel sushilerden oluşuyor. Her gidenin önerdiği, surimi, avokado ve salatalık roll etrafında kızarmış patates bulunan Tornado için mekanın imza sushisi diyebiliriz. Bunların dışında Xiomi Roll, Star Roll ve Volcano Roll da mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Mekanın İstinye dışında Kandilli ve Ulus’ta da şubeleri olduğunu not düşelim.

Adres: Poligon Mahallesi, Sarıyer Cd. 105 C, 34460 Sarıyer/İstanbul

 

Miyabi, Akatlar

Şehrin merkezi ama bir o kadar sessiz sakin semti Akatlar’da yer alan Miyabi, lezzetleri kulaktan kulağa yayılarak ünlenen ve bu ününü boşa çıkartmayan mekanlardan biri oldu. Gözden uzak konumunda yoğun bir şekilde servis veren Miyabi’nin sushi menüsündeki favorilerimiz Chef’s Rolls bölümünde yer alıyor. Acılı deniz tarağı içeren Yummy Yummy Roll, teppanyakide pişirilen özel sosu ile Crazy Roll ve Miyabi Special Roll denemeniz lazım dediğimiz sushilerden. Şefin seçimi karışık sashimilerden oluşan Sashimi Mori’nin sunumları da lezzetleri de şahane.

Adres: Akat Mahallesi, Zeytinoğlu Cad./yaren Sok. No:6 D:14-15, 34335 Beşiktaş/İstanbul

 

Ororo Sushibar, Moda

İstanbul Sushi Restoranları - Ororo Sushibar
İstanbul Sushi Restoranları – Ororo Sushibar

Moda’nın en yenisi, İstanbul’un yeni sushi barı ororo sushibar, içindeki mini galerisi, leziz sushileri, ramen’leri ve tatlıları ile moda’ya yeni bir hava katıyor. Instagram friendly dekorasyonu, dilerseniz görebileceğiniz açık mutfağı, esprili yemek kartları ve postcardları eşliğinde sushilerinizin tadını çıkarabilirsiniz!

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Fırıldak Sk. No14/17, 34710 Kadıköy

 

İnari, Kuruçeşme

İstanbul Sushi Restoranları - İnari
İstanbul Sushi Restoranları – İnari

Deniz mahsulü restoranları ve meyhanelerin sıralandığı Kuruçeşme sahil hattına farklılık yaratıp Japon mutfağını ve tabii ki sushiyi getiren İnari, füzyon mutfağını en iyi kullanan sushi mekanlarından biri diyebiliriz. Sıra dışı yorumları ile dikkat çeken bir menüsü olan mekanın iç tasarımı da bir o kadar güzel. Ton balığı ve çileği buluşturan Strawberry Roll, patlayan şekerli ve yengeçli Biguban Roll ve mango, avokado, kişniş, Meksika biberi gibi farklı uçlardaki tatları bir araya getiren Osasume Roll gibi iddialı sushileri deneyebilirsiniz. Sıradan bir deneyim olmayacağı kesin.

Adres: Kuruçeşme Mahallesi, Kuruçeşme Cd. No:11, 34345 Beşiktaş/İstanbul

 

Sushimoto, Armutlu

Armutlu’da birkaç yıl önce başlayan hareketlenmenin ve arka arkaya iyi lezzetler sunan mekanlar açılmasının mimarlarından biri olarak Sushimoto’yu gösterebiliriz. Farklı bir konuma sushi restoranı açarak kendisinden hemen bahsettiren mekan sunduğu başarılı sushilerle şehrin en iyilerinden biri haline geldi. Menüsü ve dekorasyonuyla kendine özgü bir stil yaratan Sushimoto’da karides ve yılan balıklı Kill Bill, acılı somon ve deniz taraklı Samurai ve Spicy Tuna Avocado’yu listelerinize alın deriz. Nigirilerin de başarılı olduğu mekanda favorimiz Tako ve Unagi.

Adres: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Bilgi Sk. No:26, 34500 Armutlu/Sarıyer/İstanbul

 

Japonika, Akatlar

İstanbul Sushi Restoranları - Japonika
İstanbul Sushi Restoranları – Japonika

Listemizin en yeni adresi Japonika, Akatlar’da gözden uzak sakin bir noktada yakın zamanda açılmış bir sushici. İlk başta sadece paket serviste hizmet vermek üzere açılan mekan zamanlar gelen yoğun talepler doğrultusunda mekana birkaç masa da eklemiş. Asıl uzmanlık alanları standart sushilerin yanı sıra farklı tatların birleştiği sushiler yaratmak. Trüf yağlı ve yosun salatalı No Name Roll, leziz yılan balığı ve müthiş pembe rengiyle Pink Roll, deniz tarağı sevenler için özellikle önereceğimiz Out of Control Roll mutlaka denemeniz lazım dediğimiz lezzetlerden. Paket serviste kullandıkları kapları özel ürettirdikleri için eğer yakınlarda oturuyorsanız evinizde de sushiyi keyifle tüketebilirsiniz.

Adres: Akat Mahallesi, Papatya Sk. No:228, 34045 Beşiktaş/İstanbul

 

Sushi Lab, Akaretler

İstanbul Sushi Restoranları - Sushi Lab
İstanbul Sushi Restoranları – Sushi Lab

İlk olarak Beşiktaş Şair Nedim Caddesinde tanıştığımız Sushi Lab, Akaretler şubesiyle de hizmet vermeye başladı. Birçok lezzetli sushi çeşidinin bulunmasının yanı sıra, tempura karides de seçenekler arasında yer alabilir.

Adres: Süleyman Seba Caddesi No:42 Akaretler, Süleyman Seba Cd., 34357 Beşiktaş

Yorumlar