İzmir’in Görülmesi Gereken Üçlüsü

İzmir şehir hayatı hareketleniyor, renkleniyor. Ardı ardına açılan alternatif mekanlar, kahveciler ve tasarım mağazaları ile keşfedilmeyi bekleyen bir şehir haline dönüşüyor. Yani İzmir artık sadece gevreği, Kordon’u ve kızlarıyla ünlü değil.

 

Raika 1875

Dışarıdan baktığınızda kendisini üçüncü nesil bir kahveci zannedebilirsiniz. Ama içeriye girdiğinizde bambaşka şeylerle karşılaşacaksınız. Uzun yıllardır sanat koleksiyonu yapan Raika 1875’in kurucuları Burcu-Gökhan Ergene çifti, mekanı tasarlarken ulaşılabilir sanat fikrinden yola çıkmışlar. Ardından bu fikirlerini ulaşılabilir yemekle birleştirmeye karar vermişler. Bu ulaşılabilir yemek ise çoğumuzun çok sevdiği tavuk-pilav. Annelerinin tariflerini uyguluyorlar mutfaklarında. Mekanın ismi, kurucularının çocukluk yıllarında tavuklu pilavı çok güzel yapan aile dostları Raika Hanım’dan geliyor. Nostaljik bir temada ilerleyen mekanda tavuklu pilavın yanında cam kavanozlarda sundukları bademli keşkülleri de menünün gizli yıldızlarından.

Keşkülü bizzat anneleri yapıyor. Tavuk-pilav dışında çorba çeşitleri ve tavuklu açık sandviçleri bulunuyor. Sanat kısmına gelirsek; içeride ünlü sanatçıların imzalı baskıları  İzmirli fotoğraf sanatçılarının işleri ve genç sanatçılara yer verdikleri bir seçkileri var. Her ay yeni sanatçılar ve işler ekleniyor koleksiyona. Ve bu seçkiden her şey satılık. Bunun yanı sıra yurtdışından getirdikleri tasarım objeler de yer alıyor. İzmir’de farklı bir konseptte deneyim yaşamak isterseniz İzmir mekanlar rotasına Raika 1875 ile başlayabilirsiniz.

Adres: Fazıl Bey Caddesi No:5a Karşıyaka / İzmir

 

Arpege Patisserie

Arpege, Fransız “patisserie” anlayışını İzmir’e taşıyan mekanlardan. Meşhur Paris Brest’i enfes yapıyorlar. Ürünler Arpege’in kurucusu ve aynı zamanda şefi Metin Saruhanlı tarafından hazırlanıyor. Ürün seçkilerinde kişiye özel hazırlanmış yaklaşık 25 çeşit ürünleri var. 13 çeşit makaron yapıyorlar. Sezona göre değişiyor. Yaz sezonunda 16 çeşit gelato ve sorbet yapıyorlar. Yaptıkları ürünler arasında şef Metin Saruhanlı’nın kendi yorumunu kattığı Fransız klasikleri var.

Favorileri sıralarsak ilk 3: Pierre, La Bombe ve Framboisier.

Arpege’in kuruluş hikayesi de hayli ilginç. Tatlı ve pasta Metin Saruhanlı’nın uzun yıllardır hobisi. Bambaşka bir alanda çalışırken, hobisini bir tık ileriye taşıyarak hayallerini gerçekleştirmek için Paris’e gidiyor. Pastacılık alanındaki en iyi okullardan ESC Ferrandi’de eğitime başlıyor. Bu süreç içerisinde pek çok deneyim kazanıyor, alanında başarılı şef Bellouet Conseil’ den şekerden heykel atölyesine katılıyor Metin Saruhanlı. Ardından bu deneyimlerini İzmir’e taşıyarak Arpege Patisserie’yi kuruyor.

Adres: Kültür, 1382. Sk. No:34, Konak/İzmir

 

 

No 18 Coffee House

No.18 İzmir’in en yeni kahvecilerinden. Üçüncü nesil kahve adına deneyimledikleri yeni tekniklerle iyi kahve nasıl yaparız için çalışıyorlar. Espresso bazlı çeşitleri, klasik kahve çeşitleri yanında kendilerinin hazırladıkları bitki çayları var. No.18, İzmir’de son yıllarda farklı temada cafeler ve vintage dükkânlarının bulunduğu bölgeye de çok yakın. Küçük Avrupa kahvecileri sıcaklığında Instagramlık kareler için en çok tercih edilen kahvecilerden.

Adres: 1484. Sk. 18 A, Konak-Alsancak/İzmir

 

(No.18 Coffee fotoğrafları: Mert Can Doğan)

 

Murat Can Uysal

Yorumlar