Kahvaltı Alternatifi Sağlıklı Yeşil İçecek

Bahar geldi çattı. Doğa yavaş yavaş uyanırken sizce bizim de artık tüm bedenimizi uyandırma zamanımız gelmedi mi?   Alkali beslenmenin, detoksların çok popüler olduğu şu günlerde ben size bu işin en basit yollarından birini önereceğim: güne standart kahvaltılar yerine “HealthyFoodBreak Yeşil İçecek” ile başlayabilirsiniz.

Komplike ve zorlu yollardan değil de ufak tefek adımlarla, sadece günlük rutininize ekleyeceğin bir koca bardak içecek ile bedeniniz ve hatta ruhunuz için en güzel temizliği yapabilirsiniz.

Kahvaltı Alternatifi Sağlıklı Yeşil İçecek
Kahvaltı Alternatifi Sağlıklı Yeşil İçecek

Yeşil içecek aslında basitçe “günlük” hatta çoğumuzun “haftalık” yediği yeşil sebze miktarını “bir kerede” vücuda almayı sağlayan bir tarif – kısacası yeşil sebzelerinizi “yemek” yerine “içmek”. Üstelik, parçalanmış halde olduğu için de parçalanan bitki hücre duvarları sayesinde yeşillerinizden vitamin ve mineral olarak maksimum miktarda fayda sağlamanın da en kolay yollarından biri.

Bu tariften yaklaşık 1.2-1.5 litre içecek çıkıyor. Bu miktarı 2 kişi bölüşerek 1 günde içebilirsiniz veya 2 güne yayarak içebilirsiniz. Posası içinde olan bir smoothie tarifi olduğu için 48-72 saat arası buzdolabında, cam şişede vitaminini muhafaza edecektir. Blender hazneniz bu kadar malzemeyi alacak kadar büyük değilse, ölçüleri yarı ölçü olarak da kullanabilirsiniz tabi ki.

Her gün yapamazsanız bile beslenmenizin bir kaç gününü bu içeçeğe ayırdığınızda farkları yaşayarak görmeye başlıyorsunuz. Formülün çalışması için en önemli detaylardan biri malzemelerin %70’inin yeşil sebze ve geri %30’unun meyve olması. Hatta kalori hesabı yapıyorsanız veya meyveye intoleransınız varsa, o zaman tarifteki “muz” elementini çıkararak yesil sebze oranını daha da  arttırabilirsiniz.

Kıvamında problem yaşarsanız (yeterince parçalanmaz veya katı kalırsa), ek su ekleyerek bir kaç tur daha blenderdan geçirmeyi unutmayın. Bu durum blenderın motor gücüyle doğrudan orantılı zira – eğer 1000watt ve altı motor gücüne sahip bir blenderınız var ise muhtemelen ek su ekleyerek bir kaç tur geçirme ihtiyacı hissedeceksiniz – bu çok doğal, stres olmayın, bir yerlerde hata yapmadınız 🙂

 

Malzemeler:

  • 800 ml soğuk su, hem daha lezzetli oluyor hem de blenderın bıçak gücünden ortaya çıkan ısıyı bertaraf ediyor.
  • 3 avuç dolusu yıkanmış yeşillik – çeşit sayısı tamamen zevkinize kalmış. Basit tutup tek çeşit yeşillik de yapabilirsiniz veya olabildiğince farklı mineral almak peşindeyseniz çeşitleri dilediğinizce arttırabilirsiniz. (Ispanak, pazı, kereviz sapı, fesleğen, maydanoz…..)
  • 1 yeşil granny elma, çekirdekleri çıkarılmış.
  • 1 muz – ben muzu donmuş kullanıyorum, yine hem daha lezzetli oluyor hem de blenderın bıçak gücünden ortaya çıkan ısıyı bertaraf ediyor.
  • 2 salatalık
  • 1 limon, dış kabuklarını kesip, çekirdeklerini çıkarıp doğrudan kendisini atmak maksimum fayda ama mide rahatsızlığı olan veya tansiyon problemi olanlar doğrudan suyunu sıkabilir. Baktınız limon hiç tüketmiyorsunuz 1 adet greyfurt suyu eklemeyi öneririm.
  • Opsiyonel: Bir yandan da bağışıklığımı destekleyeyim derseniz tarife birer parca kök zencefil ve zerdeçal da ekleyebilirsiniz.

Yapılışı:

  • Öncelikle su ve yeşillikleri blendera atıyoruz ve tamamen parçalanana ki tüm yeşillikler suya geçsin.
  • Sonra diğer tüm malzemelerin hepsini blendera atıp, içinde katı parça kalmayana kadar yaklaşık 2-3 dk tamamen parçalıyoruz.
Kahvaltı Alternatifi Sağlıklı Yeşil İçecek
Kahvaltı Alternatifi Sağlıklı Yeşil İçecek

Kafamda deli sorular var diyorsan, böyle alayım – Yeşil İçecek’i daha yakından tanıyalım:

1- Kimler yapsa daha iyi?

Tabi ki özel bir sağlık durumu olmayanlar! Doktorun sana çiğ sebze yemeyi yasakladıysa öncelikle onun tavsiyesine kulak vermen her şeyden daha önemli. Bu tarif açıkçası standart sağlık koşullarına sahip ve herhangi bir özel rahatsızlığı olmayan kişilere yönelik. Herhangi özel bir sağlık problemi yoksa ve hele bir de benim gibi tüm gün masa başı, hareketsiz ve kapalı ortamdaysan hep aradığın tazelik bu tarifte.

 

2- Neden yeşil içecek?

Babam diyor ki: “Bunu içince içim temizleniyor gibi geliyor, göbeğim daralıyor.” Evet öyle. Çünkü her gün sizi bilmem ama ben yeşil içecek içindeki sebze miktarını ne kadar çabalasam da tüketemiyorum. Bu içecekle beraber güne başladığımda ise günlük taze yeşil sebze ihtiyacını fazlasıyla bir kerede alabiliyorum. Bu da beraberinde bağırsakların ihtiyacı olan posayı ve lifleri, hücrelerimizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak demek.

 

3- Ne zaman / ne kadar süreyle içmeliyim?

En iyisi sabahları. Çünkü tüm gece çalışan bağırsaklara sabah ilk iş hayvansal veya hamur işi sokmadan bu içeceği sokmak tabiri caizse “çamaşır suyu” etkisi yaratıyor. Posası ile beraber bağırsakları çalıştırıyor ve alkalize ediyor; şişkinlik ve bağırsak tembelliklerine ilaç gibi geliyor.
Tüm posası içinde olduğu için bağırsağımıza gün içinde giren tüm gıdaların sindirimine destek veriyor. Sabah tüketildiğinde öğlene kadar da tok tutuyor. Deneyerek bizzat kendiniz görün derim 🙂

14 gün boyunca her sabah içmek güzel bir başlangıç olacaktır, yüzlerce kişi olarak #yeşiliçeçekharekatı yaparak 14 gün süreyle her sabah Yeşil İçecek içtik ve sonuçları inanılmaz oldu. Hem sembolik bir süre boyunca  yapmak alışkanlık yaratmak açısından önemli bir adım oluyor, başardığını görünce devam etmek istiyor insan… Hem de vücut belirli bir süre boyunca aynı küre maruz kaldığı için iyi yönde tepki vermeye başlıyor.

 

4- Faydaları nedir?

Ciltte belirgin bir parlaklık, enerji seviyesinde yükselme, bağırsak düzeninde iyileşme, bel bölgesinde incelme, gün içinde yediğimiz diğer öğün miktarlarında azalma (posa sayesinde)…. Bedenin alkalize olması ve daha neler neler. Hangimiz bu kadar yeşilliği bir kerede yiyebiliyoruz ki? Ama bu şekilde yemek yerine içebiliyoruz!

Vitamin, mineral deposu. Vücudumuzun bol miktarda yeşilliğe, özellikle de ciğ yeşilliğe ihtiyacı var ve ne yazık ki bu miktarları tek başına öğünlerimizden almak oldukça zor, çiğ ve koyu yapraklı yeşillikleri hangi sıklıkta yiyebiliyoruz ki?  Bu içecekle tek bir seferde günlük yeşillik ihtiyacımızı da karşılamış oluyoruz.

Detoks etkisi inanılmaz. Bütün gece sindirimle uğraşmış, toksinleri ayıklamış ve çeşitli toksik artıklarla kaplanmış sindirim sisteminde, adet mutfak borularını temizleyen çamaşır suyu etkisi yaratıyor.

Sezin Güleryüz

Yorumlar