Dünyadan Kahve Çeşitleri ve Hazırlanışları

Kahve tadı ve onun eşsiz kokusu çoğumuz için güne başlamanın gereklilikleri arasında yer alıyor. Kimimizin enerji ve motivasyon kaynağı, kimimizin de keyifli bir sosyalleşme aracı olan kahvenin çeşitli hallerini gün boyu tüketiyoruz.

Eğer kahve konusuna meraklıysanız filtre kahve, espresso, cappucino, caffé latte ve daha nice farklı kahve çeşitlerini içerken inceliklerini ve içeriklerini bilerek içtiğinizde kahve ritüeli daha keyifli bir hal alıyor.

Caffee Latte
Caffee Latte

Bir noktadan sonra damağınız da kuvvetlendiği için içtiğiniz kahvenin nitelikli olması, doğru oranlarda hazırlanması gibi ince püf noktalarını da hemen yakalayabiliyorsunuz. O halde kahvelerin içeriklerine biraz daha yakından bakalım.

 

Espresso

Severek tükettiğimiz pek çok kahve çeşidinin temelini oluşturan ve aynı zamanda bir demleme yöntemi olan espresso’nun kökeni İtalya’ya dayanır. Americano, caffé latte, cappucino, mocha gibi kahveler aslında espresso bazlıdır ve her birinde işe doğru oranlarda kahve ve su ile espresso hazırlanarak başlanır. Kaynama noktasına yaklaşan suyun yüksek basınçla öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerinden geçmesiyle elde edilen espresso için koyu, acı ve gövdeli yapısıyla kahvenin gerçek tadını en yakından alabileceğiniz içecek diyebiliriz.

Kahve Çeşitleri | Espresso
Kahve Çeşitleri | Espresso

Tek shot halde içebileceğiniz espressoyu, double shot olarak almak isterseniz ismi doppio, su miktarını yarı yarıya azaltıp daha sert içmek isterseniz ismi ristretto, su miktarını arttırarak içmek isterseniz de ismi lungo oluyor. Kahve dükkanlarında profesyonel makineler ile hazırlansa da bir moka pot yardımıyla evde kendinize espresso yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Caffé Latte

Kahveyi sütle tüketmeyi sevenlerin favorilerinden olan caffé latte, espresso üzerine krema kıvamında köpürtülmüş süt eklenmesiyle elde ediliyor. Temelde cappucino’ya benzerlik gösterse de sütün ısıtılma şekli ve kullanım miktarıyla bu iki kahve birbirinden ayrılıyor. İçerdiği süt miktarı cappuccinoya göre biraz daha fazla olduğu için içimi daha hafiftir.

Kahve Çeşitleri | Caffee Latte
Kahve Çeşitleri | Caffee Latte

Yoğun kıvamlı süt espressonun üzerine eklenirken belirli teknikler kullanılarak latte art adı verilen şahane görüntüler elde etmek mümkün. Son yıllarda latte art’ı artık bir yarışma kategorisi olarak görebilir ve şampiyonalardaki nefis sunumları izleyebilirsiniz.

 

Cappuccino

Espressonun üzerine sıcak süt ve süt köpüğü eklenmesiyle oluşan cappuccino, latté’ye göre daha az miktarda süt içerir ve bitimde eklenen yoğun ve içerken bardaktan akacakmış gibi hissettiren süt köpüğüyle ondan ayrılır. Cappucino’yla ilgili en ilginç bilgi ise ismini 16-17. yüzyıl aralığında Orta Avrupa’da yaşayan Capuchin Rahipleri’nden almasıdır. Rahiplerin günlük alışkanlıklarındaki sütlü kahve tüketiminden ismini alan cappuccino bugün de çoğumuzun rutinleri arasında sayılıyor.

Kahve Çeşitleri | Cappuccino
Kahve Çeşitleri | Cappuccino

Köpüğünün üzerinde tarçın, kakao ve krema gibi eklemelerle de deneyebilirsiniz.

 

Caffé Macchiato

İsmi bazı yerlerde espresso macchiato veya sadece macchiato olarak geçen bu kahve, espressonun üzerine süt köpüğü eklenmesiyle elde edilir. Macchiato’nun kelime anlamı İtalyanca lekeli veya benekliye karşılık geliyor. Yani bu kahve çeşidini üzerinde süt beneği olan bir espresso gibi düşünebiliriz. Espressoyu tek başına içmek biraz sert geliyorsa macchiato sizin için biraz daha hafif içimli bir seçenek olabilir.

 

Caffé Mocha

Mocha veya mocaccino ismiyle de bilinen bu kahve adını geçmişte kahve ticaretinin merkezlerinden bir olan ve Yemen’de bulunan Mocha şehrinden alır. Temelde espresso, sıcak süt ve çikolatayı bir araya getiren bu kahve için espresso eklenmiş sıcak çikolata da demek mümkün. Çikolata tadı ve rengini vermesi için genellikle kakao veya çikolata şurubunun eklendiği mocha tatlı severler tarafından daha çok tercih ediliyor. Köpüğünün üzerine kakao, tarçın, krema, marshmallow gibi tatlar ekleyerek lezzeti çeşitlendirilebilir.

 

Affogato

Aslında kahve bazlı bir İtalyan tatlısı olan affogato içecek olarak da sınıflandırılabiliyor. Yaz aylarında hafif ve ferahlığıyla sıklıkla tercih edilen affogato, bir top vanilya dondurmanın veya gelatonun üzerine espresso eklenmesiyle hazırlanıyor. Bazı baristalar servis etmeden önce içine likör eklemeyi öneriyorlar ki bizce şahane bir lezzet! Tatlı menülerinde affogato bulunan mekanlarda üzerinde çikolata parçacıkları, kavrulmuş badem, karamel gibi tatlar da görebilirsiniz. Gördüğünüzde mutlaka denemeniz lazım diyoruz.

 

Americano

Kahve Çeşitleri | Americano
Kahve Çeşitleri | Americano

Kökeninin 2. Dünya Savaşı dönemine gittiği ve ismini o dönem İtalya’da bulunan Amerikan askerlerinin kahve alışkanlıklarından aldığı rivayet edilen Americano, espressonun üzerine su ilave edilerek yapılıyor. Filtre kahveye benzetilse de tabii ki espresso bazlı olması sebebiyle içimi ona göre biraz daha sert. Evinizde Aeropress ile kolayca hazırlayabilirsiniz.

 

Cortado

Espressonun üzerine kendi miktarı kadar süt eklenmesiyle elde edilen cortado, İspanyolca’dan gelen bir terim. Sütün tadı ile içimi hafif ama yine de espressonun kendine has sertliğini ve gövdesini hissedebilirsiniz.

 

Flat White

Ortaya çıkışı konusunda Avustralya ve Yeni Zelanda arasında paylaşılamayan flat white son yıllarda ülkemizde de kahve severlerin gözdesi haline gelen bir kahve türü oldu. Flat white, espresso üzerine caffé latte’de olduğu gibi ama daha az miktarda krema kıvamında süt eklenmesiyle elde ediliyor.

Kahve Çeşitleri | Flat White
Kahve Çeşitleri | Flat White

Aslında caffé latte veya cappuccino’nun daha küçük ama espresso tadının daha baskın olduğu versiyonları gibi düşünebilirsiniz. Latte art tekniklerinin de uygulanabildiği flat white espresso tadını alırken hafif bir içim arayanlar için ideal.

 

Cold Brew

Çekilmiş kahve çekirdeğinin oda sıcaklığında soğuk su ile uzun demleme süreleri sonucunda elde edilir. 24 – 48 saat arası demleme metodları olan coldbrew, diğer sıcak kahvelere göre daha az asidik bir yapıya ve kafein miktarına sahiptir. French press yöntemiyle de daha kısa sürelerde yapılabilen Coldbrew’u siz de evinizde hazırlayabilirsiniz.

 

Filtre Kahve Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Espresso bazlı kahvelere değindikten sonra gün içerisinde belki de en sık tükettiğimiz kahve çeşidini yani filtre kahve’yi anlatmamak olmaz. Aslında bu kahveye demleme kahve demek de mümkün. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerinden 90-95 °C suyun geçirilmesiyle oluşturulan filtre kahve hafif içimli ve kahve çekirdeklerindeki aromaları yakalayabileceğiniz bir kahvedir. Evinizde de en rahat hazırlayabileceğiniz kahve olduğunu söyleyebiliriz. Filtre kahve makineniz olmasa bile Chemex, Aeropress, French press, V60 gibi manuel yöntemlerle hazırlayabilirsiniz. Hatta bizce böylesi daha keyifli.

Kahve Çeşitleri | Filtre Kahve
Kahve Çeşitleri | Filtre Kahve

Son olarak bir de bulletproof kahve var ki bir de o yazıya göz atmalısınız.

Yorumlar