Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

Saat 11’i gösterince sohbetler sona eriyor, herkes uçurtmasını şişirmeye başlıyor ve heyecanla ateşli bir aşk için denize koşuyor! Kiteboarding ya da Kitesurf hayatına girdikten sonra tatiller anlam kazanıyor! Endorfin uğruna sürekli farklı spotları denemek, o yakıcı kumlarda yatmak yerine rüzgara kendini bırakmak istiyorsun.

Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

Peki Kiteboard’un yada Kitesurf’un dilimizdeki karşılığı olan uçurtma sörfü nedir?

Çok büyük boyutlu uçurtma ve board kullanılarak yapılan extreme bir su sporudur.

Uzaktan bakınca “O koca uçurtmaya hakim olmak için antrenmanlı olmalıyım!” diye düşündürtmüyor değil ama Arnold Schwarzenegger olmanıza da gerek yok! Sürekli gelişme zamanı sunuyor, acemi ile profesyonel kitesurfer arasındaki fark sadece 1 hafta!

Kiteboard kime uygun?

Hevesli olan herkese uygun. Ayıraç kilo oluyor. Kiteboard öğrenmek için üst yaş sınırı yok, alt yaş sınırını ise kilo ile belirliyorlar.

Kadın – erkek ayrımı yok. Dışardan bakıldığından genel algı; kiteboard’un fiziksel ve zor bir spor olduğu olsa da aslında tam tersi! Kite’ın kuvvetini harness vasıtasıyla ve vücut ağırlığı kullanılarak tutuyoruz, kollar ile sadece kite’ı yönlendiriyoruz.  Böylelikle kesinlikle fiziksel bir güç gerekmiyor. Kadın, erkek, çocuk, her yaştan insan kolaylıkla kiteboard yapabiliyor.

Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

Kiteboard öğrenme süreci nasıl? Kaç gün yeterli?

Temel kurs genelde 8-9 saat sürüyor. Rüzgar şartları uygunsa 3-4 gün içinde dersler tamamlanıyor ama rüzgar düşmesi halinde bazı günleri değerlendirememe ihtimalinizi düşünerek fazladan 1 ya da 2 gün tatilinize eklemek daha mantıklı.

Dersler karada başlıyor ve ilk saatte hızlı bir rüzgar bilgisi sonrasında plajda en küçük kite ile kite kontrol becerileri geliştiriliyor. Bir sonraki aşama ise kite’ın tanıtılması, şişirilmesi, kontrol barının tanıtılması, iplerin bağlanması, güvenlik detayları…

İlk gün çok fazla fiziksel efor sarfedilmeyen birgün oluyor. Eğitmenlerin programı ve rüzgar şartlarına bağlı olarak 4 saat yapılabilir. Daha sonraki dersler suda olduğu için biraz yorucu olabiliyor, o nedenle günde 2 saat olarak planlama yapabilirsiniz.

Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

İlk teori eğitiminden sonra suya giriyoruz. “Body Drag’’ dediğimiz ders; karada küçük uçurtma ile öğrenilen becerileri suda daha büyük bir uçurtma ile uygulamasını yapmak. Uçurtma suya düşünce tekrar uçurulması, tek el ile uçurtma kontrol becerileri, derin suda uçurtma gücü ile sağa ve sola sürüklenme, uçurtma ile güç üretilmesi ve nihayetinde kendini kurtarma teknikleri uygulanarak ders tamamlanıyor.

Üçüncü aşama board’a çıkma. Öğrenci board’a ayaklarını takıp, kite’ın gücünü kullanarak board’a çıkmaya çalışıyor. Board üzerinde ilk metreler katediliyor. Kalan diğer saatlerde board’a çıkarak daha uzun yollar katedilmeye çalışılıyor.

Temel kurs sonrasında bu spora gönül veren öğrenciler, yön kontrolünü öğreninceye kadar derslere devam etmeli. Derse devam etmeden kendi başlarına yapmayı seçen öğrenciler hem kendileri için hem de sudaki diğer insanlar açısından tehlike oluşturmakta. Tek başına yapılabilecek seviyeye gelinebilmesi için kişinin de yeteneğine bağlı olarak ortalama 15-20 saat arasında ders yapmaları gerekiyor.

Ekipman Kiralama ve Bütçe

Kitesurf Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
Kitesurf Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

Şimdiden biraz tuzlu bir sevda olduğunu belirtelim. 9 saatlik temel kurs yılına göre değişkenlik göstermekle beraber 2017 yılı için okullarda genellikle 1500-2000₺ aralığında. Daha sonrasındaki ilave dersler ise  saat başına 150-200₺ olarak düşünülebilir.

Kendi başına kiteboard yapabilecek seviyeye ulaşan öğrenciler ise malzeme satın alımı ya da kiralama olayına girebilir.

Günlük kite kiraları ise 200-350₺ arasında değişkenlik gösteriyor. Seyir yönünü kontrol ederek rüzgar içine doğru seyir yapamayan öğrencilere ekipman kiralaması tehlike oluşturacakları için yapılmamakta.

Kullanılan Temel Malzemeler ve Fiyatları

Kite: Farklı rüzgarlarda değişik boyutlu uçurtma kullanmak gerekiyor, her rüzgar şartında suya çıkıp kaymak için en az 3 adet uçurtma lazım. Surfer’lar genelde en çok kullanacakları uçurtmayı satın alıyor. İlerleyen zamanlarda az veya çok rüzgar için gerekli uçurtmaları satın almak mantıklı.

2017 model uçurtmalar boyutuna göre değişmekle beraber kontrol barıyla birarada 1500-2000 € aralığında.

Board: Board’un boyu ve genişliği önemli. İlk öğrenme sürecinde uçan halı ya da door -kapı- diye tabir edilen büyük boyutlu board’lar kullanılıyor. Başlangıç seviyesini geçtikten sonra kiloyla orantılı olarak 132-140 cm uzunluğunda ve 39-42 cm genişliğinde board’lar tercih ediliyor.

Board fiyatları 600-900 € arasında değişiklik göstermekte.

Harness (Trapez): Belimize taktığımız kite’dan gelen gücü ağırlığımızla tutmamızı sağlayan ekipman. 150-250 € fiyat aralığında satılmakta.

Pompa: Uçurtmayı şişirmemize yarayan bir malzemedir. Pompanın üzerinde basınç göstergesi vardır. Kitesurf yapmadan önce uçurtmayı en doğru basınçta şişirmeniz başlıca kurallardan bir tanesidir.

Kişinin tercihine bağlı olarak suda giyme amaçlı yapılmış  t-shirt’ler ya da hava ve su sıcaklığı düştüğünde giyilen balık adam giysileri sörf versiyonu olarak wetsuit’ler, özel dizayn edilmiş gözlükler, board short’lar ihtiyaç listesine eklenebilir.

Kiteboard Spot’u nasıl olmalı?

Kitesurf Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
Kitesurf Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

Kite düzenli rüzgar esen her yerde yapılabilmekte. Yoğunlukla su üzerinde yapılmasına rağmen, çim, kum ve kar üzerinde de yapılabilir. 12-20 knot arası sabit esen rüzgar, sığ su olması spot için büyük nimet. Rüzgar oranının yüksek olması da önemli, 3 gün tatile gittiğinizde 1 gün rüzgar eser 2 gün esmezse biraz tatsız olur tabii. Deniz suyunun ve zeminin temiz olması ayağınıza herhangi birşey giymeden çıplak ayak ile yürüyebilmenize imkan tanıyor.

Akyaka neden mükemmel bir Kitesurf Spot’u?

Kitesurf Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
Kitesurf Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
 • Kitezone upuzun bir plaj. Keyfini sürerek gidebileceğin kadar mesafeye sahip.
 • Rüzgarın yüksek oranda sürekli esme garantisi var. Gökova körfezi, Türkiye’nin diğer rüzgar alan bilindik plajlarından farkı olarak termal rüzgar üretmekte. Yani havanın sıcak olduğu Mayıs başı Ekim sonu aralığına kadar neredeyse her gün rüzgarlı oluyor.
 • Dalgalar sürüş konforunu etkilemiyor. Bir yandan board üzerinde sabit kalmaya çalışırken bir yandan da dalgalardan dayak yemiyorsunuz.
 • Su çok sığ olması nedeniyle her şey daha da güvenli.
 • Kite plajının dibine kadar arabanızla girebiliyorsunuz. Otopark ücreti yok. Aynı zamanda Akyaka merkezinden deniz kenarından ve kısmen içinden yürüyerek kısa sürede plaja ulaşabiliyorsunuz.
 • Türkiye’nin sayılı yavaş şehirlerinden olan Akyaka bu enerjili sporun ardından size sakinlik sunuyor ve kite plajının arkasındaki harika doğa sayesinde orman manzaralı kitesurf yaparak yüksek dozda keyif alıyorsunuz.
 • Rüzgar bitse bile kitezone’u terk etmek istememenizin sebebi harika bir sunset olması. Müzii tınıları eşliğinde, içkinizi yudumlayarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Hangi Okulu Tercih Etmeli?

Kitezone alanında bulunan tüm okullar tercih edilebilir. Biz 7 defa Türkiye Freestyle şampiyonu Taner Aykurt’un kurucusu olduğu 2011 yılından beri Gökova’da Kitextreme-Turkey ‘de eğitim aldık. Çok da memnun kaldık!

Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

Detaylı bilgi için; www.kitextreme-turkey.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Rüzgar sörfü, snowboard, kayak, yamaç paraşütü yapıyorum, kitesurf öğrenmeme faydası olur mu?

Uçurtma sörfü %80 uçurma kontrolü, %20 board kontrolü gerektirir, bahsedilen sporlardan rüzgar sörfü bilmek rüzgar bilgisi nedeniyle bir avantaj sağlar. Snowboard ve Wakeboard bilmek ise board kontrolü açısından faydalıdır. Yamaç paraşütü yapan sporcular ise kite kontrolüne hakim olabilir.

Sonuç olarak kitesurf; rüzgar sörfü, snowboard, kayak, wakeboard ve yamaç paraşütü gibi birçok spor dalının kesişme noktasıdır.

Başladıktan sonraki sezonda öğrendiklerimi unutmuş olur muyum? Tekrar temel eğitim gerekir mi?

Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler
Kiteboard Nedir ? Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

Kiteboard bisiklete binmek gibi, ara verseniz dahi çok büyük bir seviye kaybı yaşamazsınız. Her şeyi unuttuğunuzu düşünseniz dahi uçurtmayı elinize aldıktan 1-2 saat sonra kaldığınız seviyeden devam edebilirsiniz.

Eğitim sırasında yanında ne götürmeli?

 • Ders aldığınız okul size kask, wetsuit, can yeleği, deniz ayakkabısı, kite ve board gibi ihtiyacınız olan tüm malzemeleri sağlıyor.
 • Eğitim süreci boyunca sürekli uçurtmaya baktığınız gözlerinizi koruyacak gözlük almak şart. Sürekli düştüğünüz için gözlüğünüz kaybolmasın diye yüzdürücü ipi de takmayı unutmayın.
 • Özellikle yüzünüzü korumak için güneş kremi.

Kiteboard tehlikeli bir spor mu?

Adrenalin patlamasını tehlikeden saymıyorsanız korkmayın. Önlemleri alırsanız, kitesurf tehlikeli bir spor değildir. Yaptıkları konusunda bilinçli olan, iyi bir eğitmen gözetiminde ders almış bir uçurtma sörfçüsünün sakatlanma riski diğer sporlara göre daha fazla değildir. Uçurtma sörfü malzemelerinde kullanılan güvenlik sistemleri sayesinde oluşabilecek en kötü ihtimaller dahi kolaylıkla önlenebilmektedir.

Neden Denemen Lazım Diyoruz?

 • Stresle baş etmeyi bırakın ve kendinizi rüzgara bırakın. Uçurtma sörfü yaparken doğa ile başbaşa kalıyorsunuz. Kitesurf; uçurtma dışında her şeyi unutturacak, hayatın gündelik sıkıntılarını arkanızda bıraktığınız, özgürlük hissini doyasıya yaşadığınız nadir değerli anları vaadediyor.
 • Bunaldığınız kurumsal hayatınızdan kaçıp, yeni bir hayat tarzı ve tutku arıyorsanız kitesurf harika bir başlangıç olacak.
 • Başlamak için kaslı bir sporcu olmak zorunda değilsiniz. Yaşınız ne olursa ve vücudunuz nasıl olursa olsun kitesurf’e başlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda size akrobatik hareketlerle bedeninizin kabiliyetleri keşfetmeyi ve daha güçlü olmayı da sunuyor.
 • Kitesurf’te de ilerlemek, profesyonel seviyelere çıkmak için sıkı bir çalışma gerekiyor ama başlamak için çok kısa bir süre yeterli. Öğrenmesi pek kolay!

Yorumlar