Korfu: Yunanistan’ın İtalya Kokan Adası

İtalyan mimarisi ve masmavi berrak sularıyla hiçbir Yunan adasına benzemeyen bu adaya bir kez gelince, her Yunanistan seyahatinizde rotanızı Korfu’ya çevirmek isteyeceksiniz. Yunanistan sevginize bambaşka bir boyut kazandıracak Korfu Adası’nı mutlaka listenize eklemelisiniz : )

Korfu Adası - Canal D'Amour
Korfu Adası – Canal D’Amour

İstanbul- Selanik- Halkidiki-Meteora ziyaretlerimizden sonra 7 günlük tatilimizin son 3 gününü Korfu’da geçirmek için Igoumenitsa’dan feribotla adaya geçtik. Akşam saatlerinde varmamıza rağmen, geçtiğimiz sokaklar adanın güzelliğini ve farklılığını ön plana çıkarıyordu. Öncesinde bilerek otel rezervasyonu yapmamıştık, Yunanistan’da direk otelde rezervasyon yaptırarak çok daha uygun fiyatlara konaklayabiliyorsunuz çünkü.  Otelimizi ayarladıktan sonra kısa bir şehir turu yapıp Korfu’yu yaşamaya başladık.

 

Korfu Şehir Merkezi

Korfu Adası - Şehir Merkezi / Gezilecek Yerler
Korfu Adası – Şehir Merkezi / Gezilecek Yerler
Korfu Adası - Şehir Merkezi / Gezilecek Yerler
Korfu Adası – Şehir Merkezi / Gezilecek Yerler

Korfu şehir merkezi kendinizi adeta bir İtalyan şehrinde hissettiren dar sokakları, renkli mimari yapısı ve canlılığı sayesinde sizi hemen büyülüyor. Birçok cafe, restaurant ve dükkanların olduğu merkezde dolaşıp sokakların keyfini çıkarıp alışveriş yapabilirsiniz. Uzun süre Roma, Bizans ve Venedik hakimiyetinde kalan şehirde Yunan mutfağı da biraz etkilenmiş durumda. Caddelerde bol bol İtalyan restaurantı var. Biz de tabiki İtalyada oldugunu hissettiren bu adada dondurma yemeyi atlamadık : )

 

Cennet Kumsalları

Korfu, İyon denizinin muhteşem mavi tonlarını barındıran, gerçekten de berraklıktan gözlerinizi kamaştıracak harika plajlara sahip.

 

İşte bunlardan birkaçı;

Canal D’Amour

Korfu Adası - Canal D'Amour
Korfu Adası – Canal D’Amour

Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere buranın çok farklı doğal bir yapısı var. İki kayanın arasında ve hatta mağaraların içinde yüzebiliyorsunuz bundan dolayı çok farklı ve eğlenceli. Çok popüler olduğu için genelde çok kalabalık ama yüzmek ve fotoğraf çekilmek için harika bir yer.

 

La Grotta

Korfu Adası - La Grotta
Korfu Adası – La Grotta

Burası çok az bilinen bizim de yoldan geçerken farkettiğimiz gizli bir cennet- beach. İçeri girdiğinizde dj müziği sizi karşılıyor ve içeride hem yemek yiyip hem de bir şeyler içebileceğiniz bir barı mevcut. Beach özel değil ama gerçekten içeride yerel halkın vakit geçirdiği ve denize girdiği güzel bir ortam var. Çok ufak bir koyu olmasına rağmen denizi aşırı berrak, bu koyda mavinin her tonunu görebilirsiniz. En güzel yanı da beach’te bir tramplen olması 🙂 La Grotta’da arkadaşlarımızla gerçekten çok eğleceli vakit geçirdik.

 

Etrusco Restaurant

Evet bambaşka bir yemek deneyimine hazır mısınız? Yunanistan’ın en iyi restaurantlarından biri sayılan Etrusco Restaurant’ta Michelin Restaurant’lı ünlü bir şef tarafından hazırlanmış bir tadım menüsü gerçekten tatiline apayrı bir boyut kazandıracak. Sundukları tadım menüsü sayesinde tatmadığınız lezzetler tadacak ve bütün akşam yediklerinizin ne olduğunu anlamaya çalışacaksınız. Aynı zamanda da tahminizden çok daha fazla doymuş bir şekilde, damağınızda çok güzel tatlarla ayrılacaksınız. Birçok farklı ülkelerdeki eş değer restaurantlara  göre çok daha uygun bir tadım menüsü fiyatı var bundan dolayı mutlaka denemenizi öneririm.

Etrusco Restaurant
Etrusco Restaurant
Etrusco Restaurant
Etrusco Restaurant

Eminim Korfu’da bu ve bunun gibi bir çok farklı deneyimi yaşayarak çok güzel ve unutamayacağınız bir yaz tatili geçireceksiniz. Yemyeşil zeytin ağaçlarıyla dolu doğası, berrak masmavi suları, Yunanistan ve İtalya’nın içiçe geçmiş harika uyumu, birçok Yunan adasından farklı kılan mimarisi, ünlü restaurantları ve tropikal havası ile aklınızdan çıkmayacak bu güzel adayı mutlaka listenize eklemelisiniz.

Yorumlar