Kuzguncuk: İstanbul’un Değişmeyen Semti

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un sevdiğimiz semtlerinde birinde Glamour Türkiye ile bir çekim gerçekleştirmiştik. Cumbalı eski evleri, tarihi sokakları, yeşilliği, unutulmaz dizilerde gönlümüze taht kurmuş mekanları ile mahalle kültürü hala koruyan Kuzguncuk, birçok kültürü içinde barındıran eski bir balıkçı köyüymüş.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Cami ve kiliseleri yanyana görebileceğiniz, yeni açılan mahalle kültürünü bozmayan kahvecileri, sinagogları, bostanı ile beraber bir Kuzguncuk turuna ne dersiniz?

 

Kuzguncuk Balıkçısı

Dışarıdan minicik gözüken, sarı sokak lambası efekti ile instagram durağı haline gelmiş leziz bir balıkçı burası. Kilise vakfına bağlı olduğu için içki satışı yapılmıyor. Rakı-balık planları yapmak isteyene uyarımız olsun. İçeriye girdikçe daha da büyüyen mekan kışın da ziyaret edilesi!

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Geniş bir deniz ürünleri menüsüne sahip ve her şey taze.

Adres: Cadiye Cad. Perihan Abla Sok. No:3 Kuzguncuk, Üsküdar / İstanbul
Telefon: 0 216 341 0144

 

Çınaraltı Cafe

Denizin kenarında, boğazı seyredip, kedileri ve martıları besleyip kahvaltı etmek için muhteşem bir durak. Dilerseniz kendi kahvaltılıklarınızı getirerek burada içecek servisinizi alabilirsiniz. Tam çaprazından bulunan Dilim pastanesinin taze ve sıcak poğacaları yanına bir çay söyleyip, Çınaraltı Cafe’de kahvaltı yapmayı denemen lazım!

Her semtin bir Çınaraltı’sı olsa da Kuzguncuk’un ki gerçekten bir başka! İçeride  bulunan Can Yücel köşesini incelemeyi unutmayın.

 

Masum Mutfak

Masum Mutfak, giderek doğadan uzaklaşan şehir hayatında masum kalabilmek için ne yediğimizin çok önemli olduğuna inanan ve masum gıdanın peşine düşen bir şehirlinin girişimi.

Burada ekolojik dengeye zarar vermeden üretilmiş, tarım ilacı kullanılmadan yetiştirilmiş hem bedeninize hem de dünyaya iyi gelecek mevsim sebze ve meyveleri kullanılmakta. Unutmayın; kendiniz için iyi gıdalar seçmek demek, dünya için de iyi gıdalar üretilmesini desteklemek demek. Paketlenmiş gıdaların tüketildiği, tüm market ürünlerinde adını bilmediğimiz koruyucu olarak isim bulan kimyasalların kullandığı, zehirli yiyecekleri tüketmek yerine; doğala ve organik olana yönelmenin önemini unutmayalım.

Kuzguncuk Cafe - Masum Mutfak
Kuzguncuk Cafe – Masum Mutfak

Masum Mutfak’ta kahvaltılar, ekmek üstü seçenekleri, falafal, mantı gibi özel lezzetlerin yanı sıra günlük çıkan zeytinyağlı menüsü de mevcut. Süzme yoğurt, mücver, vegan mantı ve hamburger bizim favorilerimiz!

Adres: Kuzguncuk Mah. İcadiye Cad. No:21/1 Kuzguncuk / İstanbul

 

Kuzguncuk Bostanı

Bostanın hikayesi varlığı kadar çok güzel!

Kuzguncukluların 90’lardan bu yana türlü ‘tehlikeler’e karşı savunageldiğiKuzguncuk Bostanı ve onun etrafında yeşeren yerel çevre mücadelesinden doğuyor Bostan. Yıllardır betonlaştırılma çabalarına direniyorlar ve ortaya Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Kuzguncuklular Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Kuzguncuk Bostanı Projesi çıkıyor. Hem ekip-biçme alanı, hem spor alanı, hem afet toplanma alanı oluyor Bostan.

Kuzguncuk Bostanı
Kuzguncuk Bostanı

Bir kısmı belediyeye ait, yetiştirilen sebzeler onlar tarafından toplanıyor, bir bölüm ise mahalle sakinleri arasında dönemsel kuraya açılıyor. Sabırlı mahalle sakinleri çekiliş ile elde ettikleri yeri belli bir dönem ekip, biçiyor. Bostan’da festivaller, yoga, film günleri de yapılıyor.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Betonun ve betonlaşmanın hakim olduğu koca şehirde küçücük yeşil alanların o şekilde kalması bile bizleri mutlu ediyor!

 

Ekmek Teknesi

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Televizyon ekranlarına özellikle hikayeleri ile bizi bağlayan dönemin dizisini hatırladınız mı? Bu sokak nostalji kokuyor. Çocukluğunuza döndüğünüz güne Ekmek Teknesi’nde leziz bir cağ kebabı yiyerek minik bir mola verebilirsiniz.

 

Pita Kuzguncuk

İstanbul’un en az bozulmuş semtlerinden biri olan Kuzguncuk’ta kahvaltı molasını Pita’da vermeyi denemen lazım!

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Kuzguncuk Gezilecek Yerler

İsmini özel yaptıkları çıtır ekmeklerinden alıyorlar. Günün her saati kahvaltı var. Her şey ise üreticiden mutfağa geliyor. Peynirler Kars’tan, tereyağı ve kavurma Rize’den diye listeyi uzatabiliriz. Lezzetinin sırrı da bu sanırım. Kavurması meşhur ve bizim de favorimiz! Öğlene doğru, zeytinyağlılar vitrinde yerini alıyor. Yani öğle yemeği için de tercih edilebilecek bir yer. Bana kalsa üç öğünü kahvaltı ile geçirebilirim. 😉

Adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 55, Üsküdar, İstanbul

 

Çikolatacı Aziz Bey

Daha çok yeni olmasına rağmen, hikayesi de tarihten gelmiyor. Birkaç ortak tarafından büyük emekler ile kurulmuş, sanıyoruz ki şu anda da başkasına devredilmiş. Lezzeti illa hikayeden gelir diye bir kural olmadığı gibi, çikolataların lezzetine gelelim. Narlı çikolatası herkes tarafından sevilen, meşhur olanı. Badem kapli, beyaz, frambuazlı, portakallı gibi çeşitleri de mevcut.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler
Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Kahve molasının yanında taze ve lezzetli çikolatalar denemek isterseniz, Çikolatacı Aziz Bey’e mutlaka uğramalısınız!

 

Homemade Aromaterapi

Önününden geçerken burnunuza takılan kokulardan dikkatinizi çekebilir. Şirin mi şirin beyaz cephesiyle, güzel enerjiler yayan bir dükkan burası.

Mekanlar - Aroma Terapi
Mekanlar – Aroma Terapi

İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan, bitkilerin kök, tohum, sap, meyve ve çiçek bölümlerinden elde edilen sabit ve uçucu yağlardan yapılan kremler, sabunlar, deodorant, bakım yağları ve peelingler yer alıyor. Kurucusu sevgili Aslı San Bilgin, her ürünle ilgili sabırla detaylı bilgiler veriyor. İhtiyacınız olan kokuyu bulmayı, hatta ilginizi çeken bir durum ise Aslı Hanım’ın workshoplarına katılmayı mutlaka denemen lazım!

Adres: Üryanizade Sokak No: 5, Kuzguncuk

 

Vertigo

Mekanlar - Vertigo
Mekanlar – Vertigo

Burası bir eskici dükkanı. Adını Perihan Abla dizisinden almış sokakta yer alıyor. Kurumsal hayattan elini eteğini çeken sevgili Beyza’nın harika dükkanında ilginizi çekecek çok şey bulabileceğinize eminim. Yaşanmışlıklara, dönüşümlere, nostalji arayanlara şiddetle tavsiye edilir!

Adres: Perihan Abla Sokak no: 20/A Kuzguncuk

 

Nail Kitabevi / Kafe

Girişte kitapların sergilendiği mini bir giriş alanı mevcut, yukarı kata çıktığınız zaman yine kitap seçkileri ve çalışma masaları ile pencere önü minderle ile oluşturulmuş okuma köşelerini göreceksiniz.

Butik kitabevlerinin butik yayınlarını da destekliyorlar.

Hem kitap incelemek, hem de okuma molası vermek için tercih edilesi huzur dolu yerlerden biri!

Yorumlar