Las Fallas de Valencia: Bir Bahar Karşılama Festivali!

Hoş geldin Bahar! partisi tadında, İspanyanın en büyük festivallerinden biri olan Las Fallas, her yıl portakal ağaçlarıyla dolu olan Valencia’da, 1-19 Mart tarihleri arasında kutlanır.

Festivalin en önemli günleri 15-19 Mart arası!

DSCF0204

Fallas, falla’nın çoğulu ve köpük, plastik ve tahtadan yapılmış dev heykeller demek.

Ortaçağda başladığı düşünülen ve marangozların azizi San Jose’nin anısına kutlanan Las Fallas; falla yapımı, sergilenmesi ve yakılmasını kapsayan bir festival.

Las Fallas de Valencia - Bir Bahar Karşılama Festivali!

Her yıl değişen temalara göre yapılan falla’ların yapımı neredeyse 1 yıl sürüyor. Her mahallenin kendi falla’sı var ve bu da yaklaşık 700 adet, güncel olayları, politikacıları eleştiren, sosyal göndermeler içeren falla görme şansı demek oluyor.

Tüm falla’lar arasından oylama sonucu seçilen bir tanesi Museo Fallero’da sergilenmek üzere korunuyor. Böylece festival zamanı dışında şehri ziyaret ettiyseniz, diğer yılların en iyi falla’larını görebiliyorsunuz.

Las Fallas de Valencia - Bir Bahar Karşılama Festivali!

Şehrin nüfusu festival zamanında 3 katına çıkıyor. Sokaklar mutlu, yüzü gülen insanlarla dolu. Herkes festival boyunca sokaklara taşıyor.

Las Fallas de Valencia - Bir Bahar Karşılama Festivali!

Paella’nın ana vatanı Valencia,  ‘La Crema’ adı ile anılan 19 Mart’ta gece yarısında tüm falla’ların yakılmasıyla dev bir alev topuna dönüşerek, festivali sonlandırıyor. Festivalin felsefesi bu; “Çünkü bir şeyi yakarsan yeni bir şeye başlarsın ve yeni iyidir.”

Las Fallas de Valencia - Bir Bahar Karşılama Festivali!

Las Fallas süresinde mascleta’lar da sahnede yerini alıyor. Mascleta, bir çeşit geleneksel gürültülü havai fişek. Gerçekten ilk dakikalarda kulak dayanıklılığını ölçen bir gösteri ama zamanla alışıyorsunuz, üzülmeyin 🙂

  • Şehre gelmişken Aqua de Valencia’ya doymayı,
  • Her mahallenin falla’sını görmek için sokaklarda kaybolmayı,
  • Valencia’nın geniş kumsalına gitmeyi,
  • Paella’yı ana vatanında yemeyi,
  • #lasfallas2016 hashtagiyle bu yılki festivali instagram’dan takip etmeyi,

#denemenlazim

Yorumlar